Houseri adevarati!

Forum Dedicat Celor Ce Sunt Cu Adevarat In Lumea Muziki House

Houseri adevarati!

Mesajde bhuttu » Mie Mai 15, 2002 5:45 pm

Am infiintat subiectu' asta pentru ca am impresia ca asa ceva nu exista pe-aici si vreau sa ma contraziceti! Dar cu argumente! Vreau sa vad si eu niste oameni care mai au o idee de ce inseamna house, istorie, genuri si subgenuri, intr-un cuvant, oameni cu cultura house!
O rugaminte pentru toti aia de asculta house doar pentru ca e la moda si care nu recunosc chestia asta(plaja de varsta 16-20): NU POSTATI AICI!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Dee Dee » Mie Mai 15, 2002 11:04 pm

hehe:)
pana acum nu a postat nimeni aici :) ...din pacate:)
eu am 16 ani si nici nu sunt o "houseritza adevarata"..:) si totusi am postat aici pt ca am si eu ..ceva de spus:)

dar imi place house-ul( si nu pt ca e la moda ...il ascult de cativa ani buni ...nu de acum ...cand pe majoritatea pe care ii intrebi ce muzica asculta ..spun " House si Manele" :cry: ...yucky!!!)
intr-adevar acum house-ul e la moda si e f ascultat ...
nu shtiu cati dintre cei care asculta house sunt kiar "houseri adevarati" ..probabil f putini ...

probabil cu timpul voi deveni o "houseritza adevarata"...atunci cand imi voi "face" o cultura house:) ....
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Ajutor pentru DeeDee :-)

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 16, 2002 12:01 pm

Initial trimis de deedee
hehe:)
pana acum nu a postat nimeni aici :) ...din pacate:)
eu am 16 ani si nici nu sunt o "houseritza adevarata"..:) si totusi am postat aici pt ca am si eu ..ceva de spus:)

dar imi place house-ul( si nu pt ca e la moda ...il ascult de cativa ani buni ...nu de acum ...cand pe majoritatea pe care ii intrebi ce muzica asculta ..spun " House si Manele" :cry: ...yucky!!!)
intr-adevar acum house-ul e la moda si e f ascultat ...
nu shtiu cati dintre cei care asculta house sunt kiar "houseri adevarati" ..probabil f putini ...

probabil cu timpul voi deveni o "houseritza adevarata"...atunci cand imi voi "face" o cultura house:) ....


O institutie de cultura cu “morgaâ€Â
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde Raven » Joi Mai 16, 2002 9:14 pm

Cool, mah, Andrei, sigur nu s-a deghizat nimeni sub nick-ul tau ? Ca ai scris ca niciodata pana acuma... :D La mai multe posturi de genul asta!!! :cool:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Nope

Mesajde AnDrEi » Joi Mai 16, 2002 9:41 pm

Initial trimis de Raven
Cool, mah, Andrei, sigur nu s-a deghizat nimeni sub nick-ul tau ? Ca ai scris ca niciodata pana acuma... :D La mai multe posturi de genul asta!!! :cool:

Nope .. nu s`a deghizat nimeni sub nicku` meu .. de azi eu am inceput sa fiu eu insumi asa ca .. have fun .. ! :-)

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Nope

Mesajde Raven » Joi Mai 16, 2002 11:45 pm

Initial trimis de Andrei

Nope .. nu s`a deghizat nimeni sub nicku` meu .. de azi eu am inceput sa fiu eu insumi asa ca .. have fun .. ! :-)

Andrei


Ok, mah, asa te vreau... ce naiba... Sa dam ceva calitate forumului, macar tu, daca eu n-am posibilitati... Sa ne trezim din apatie inceputul cu incetul si sa scoatem idei "valabile"...
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Ok!

Mesajde AnDrEi » Vin Mai 17, 2002 12:01 am

Initial trimis de Raven


Ok, mah, asa te vreau... ce naiba... Sa dam ceva calitate forumului, macar tu, daca eu n-am posibilitati... Sa ne trezim din apatie inceputul cu incetul si sa scoatem idei "valabile"...

Raven fiule .. asa vom face :-)

Andrei
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Houseri adevarati!

Mesajde Raven » Vin Mai 17, 2002 12:33 am

Initial trimis de bhuttu
Am infiintat subiectu' asta pentru ca am impresia ca asa ceva nu exista pe-aici si vreau sa ma contraziceti! Dar cu argumente! Vreau sa vad si eu niste oameni care mai au o idee de ce inseamna house, istorie, genuri si subgenuri, intr-un cuvant, oameni cu cultura house!
O rugaminte pentru toti aia de asculta house doar pentru ca e la moda si care nu recunosc chestia asta(plaja de varsta 16-20): NU POSTATI AICI!


Mah, pai atunci stau linistit, ca nu apartin acelei categorii de varsta, deci posta in liniste...

Si apoi, din putina mea cultura house (ce pompos spus), ar fi cam urmatoarea structura ierarhica de genuri/subgenuri (asa, cat de cat):
   - Electronic
        - Ambient
        - Abstract
    - Breakbeat/Breaks
        - Big Beat
        - Funky Breaks
    - Dance
        - Club
        - Euro Dance
        - Hard Dance
    - Down Tempo
        - Dub
        - Illbient
        - Trip Hop
    - Drum N' Bass
        - Ambient Drum N' Bass
        - Jump-Up
        - Jungle
        - Tech Step
    - Electronic Cover Songs
    - Electronica
        - Progressive Electronica
        - Symphonic Electronica
    - Experimental
        - Minimal
        - Noise
    - Game Soundtracks
    - House
        - Deep House
        - Filtered/Disco House
        - Hard House
        - Latin House
        - Progressive House
        - Tribal
        - Vocal House
    - Industrial Electronic
    - Techno
        - Acid
        - Detroit
        - Electro
        - Gabber
        - Happy Hardcore
        - IDM
        - Intelligent Techno
        - Rave/Old Skool
    - Trance
        - Goa
        - Hard Trance
        - Melodic Trance
        - Progressive Trance
        - Psytrance
    -UK Garage
        - Two Step

Si din cate am ochit eu, IDM face parte din Techno, si nicidecum nici House, cum il catalogam io si inca cineva.. ;) Aliosha ;)...:p

BTW: nu va ingrijorati, genurile/subgenurile le-am luat de pe mp3.com... Poate nici nu sunt toate... Dar am ceva incredere in ei la ierarhizare... Asa, in mare..
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde bhuttu » Vin Mai 17, 2002 11:09 am

Ce faceti, ma copii? Ati devenit brusc obsedati de documentatie? Nu asta asteptam, da ma rog... cred ca e de bine.
Raven, o intrebare: tu cati ani ai?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Dee Dee » Vin Mai 17, 2002 1:00 pm

RAven ....
daca tot ai scris toate genurile alea acolo :)
ideal ar fi fost sa dai si tu macar un exemplu din fiecare categorie si sub-categorie:) ..sa le pot "deosebi" si eu :) ..sa vad cu ce se mananca:) ...pt ca trebuie sa recunosc ca la ora actuala sunt cam varza in capul meu :))
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde Dee Dee » Vin Mai 17, 2002 1:07 pm

Initial trimis de bhuttu
Ce faceti, ma copii? Ati devenit brusc obsedati de documentatie? Nu asta asteptam, da ma rog... cred ca e de bine.
Raven, o intrebare: tu cati ani ai?


hm..da.
copil sunt :con:
obsedata,nu!!

hm...pai la ce te ashteptai ...??
pana acum "copiii" au scris exact ce ai vrut tu ..adica :
"ce inseamna house, istorie, genuri si subgenuri"
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde Raven » Vin Mai 17, 2002 3:08 pm

Initial trimis de bhuttu
Ce faceti, ma copii? Ati devenit brusc obsedati de documentatie? Nu asta asteptam, da ma rog... cred ca e de bine.
Raven, o intrebare: tu cati ani ai?


22. E bine ? Sper sa nu fi fost cu tenta jignitoare intrebarea ta, ca vin si-ti tai nasu' ! :p

Tu cu cat te lauzi ?
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde Raven » Vin Mai 17, 2002 3:18 pm

Initial trimis de deedee
RAven ....
daca tot ai scris toate genurile alea acolo :)
ideal ar fi fost sa dai si tu macar un exemplu din fiecare categorie si sub-categorie:) ..sa le pot "deosebi" si eu :) ..sa vad cu ce se mananca:) ...pt ca trebuie sa recunosc ca la ora actuala sunt cam varza in capul meu :))


Pai mi-ar veni cam greu, ca nici io nu le stapanesc... Ti-am zis de unde le-am luat asa frumos... O sa incerc sa le dau de cap si daca scot ceva, vars pe acilea... ;)
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde Stormy Lady » Lun Mai 20, 2002 1:26 pm

Initial trimis de Raven
Cool, mah, Andrei, sigur nu s-a deghizat nimeni sub nick-ul tau ? Ca ai scris ca niciodata pana acuma... :D La mai multe posturi de genul asta!!! :cool:




Ma uit shi eu shi nu-mi vine sa cred...nu mai are Sly motiv sa se planga...Bravo,mey,Andrei,cand reusesti sa scrii atat?Pacat ca n-am timp sa citesc...sunt doar in trecere pe forum...(aproape tot timpul sunt'in trecere'...ar trebiu s-o iau mai in serios)
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Romanian Techno Online: News

Mesajde AnDrEi » Lun Mai 20, 2002 1:36 pm

Daca te consideri un Houser(itza) adevarat(a) hai pedata de 31.05. va avea loc "TECHNO EXPERIENCE III"-editie speciala in aer liber, in incinta campingului din Sibiu (la iesirea spre Paltinis, in Dumbrava/langa gradina zoo).
specials: animatii video (x-mix, etc.)
actiunea se va desfasura intr-un cort de circ. de asemenea va oferim posibilitatea de a monta corturile voastre de acasa.
start: 19:00-open end. bauturile sunt accesibile.intrare 75.000 lei. pentru detalii apelati la centerparade@hotmail.com
watch out: 23 august 2002 "CENTER PARADE" la Sibiu

Andrei :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Romanian Techno Online: News

Mesajde Raven » Lun Mai 20, 2002 2:20 pm

Initial trimis de Andrei
Daca te consideri un Houser(itza) adevarat(a) hai pedata de 31.05. va avea loc "TECHNO EXPERIENCE III"-editie speciala in aer liber, in incinta campingului din Sibiu (la iesirea spre Paltinis, in Dumbrava/langa gradina zoo).
specials: animatii video (x-mix, etc.)
actiunea se va desfasura intr-un cort de circ. de asemenea va oferim posibilitatea de a monta corturile voastre de acasa.
start: 19:00-open end. bauturile sunt accesibile.intrare 75.000 lei. pentru detalii apelati la centerparade@hotmail.com
watch out: 23 august 2002 "CENTER PARADE" la Sibiu

Andrei :-)


Mdea, deci nu sunt "houser" adevarat... N-am bani... :mad:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Nu trebuie sa fii supi ...

Mesajde AnDrEi » Lun Mai 20, 2002 3:32 pm

Initial trimis de Raven


Mdea, deci nu sunt "houser" adevarat... N-am bani... :mad:


Mey Raven nu trebuie sa fii trist ;P da? un houser adevarat nu se masoara in Bani .. adik nu depinde de o anumita suma de bani :o asa ca.. be high :a and take care of you ;f

Andrei :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Re: Nu trebuie sa fii supi ...

Mesajde Raven » Mar Mai 21, 2002 2:53 pm

Initial trimis de Andrei


Mey Raven nu trebuie sa fii trist ;P da? un houser adevarat nu se masoara in Bani .. adik nu depinde de o anumita suma de bani :o asa ca.. be high :a and take care of you ;f

Andrei :-)


Da, mah, o sa am, dar dupa ce te explici in legatura cu ce am vorbit pe Messenger, ca n-am priceput aproape nimic despre ce s-a intamplat ...
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Ha?

Mesajde AnDrEi » Mar Mai 21, 2002 6:29 pm

Lasa ca iti explik eu la Iasi pe 25 Mai 2002 :-)
Avatar utilizator
AnDrEi
Junior Member
 
Mesaje: 2513
Membru din: Mie Ian 30, 2002 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mie Mai 22, 2002 3:23 pm

Initial trimis de Raven


22. E bine ? Sper sa nu fi fost cu tenta jignitoare intrebarea ta, ca vin si-ti tai nasu' ! :p

Tu cu cat te lauzi ?


21, Raven. Ce sa zic... incet-incet se desprind cativa houseri care par in regula p-aici! Ma bucur. Oricum, proba de foc o s-o avem cand n-o sa mai fie house-ul asa popular. Da' pentru asta cred ca trebe sa mai asteptam.
Raven, a fost cu tenta jignitoare intrebarea mea. Te-astept sa-mi tai nasu'! ;j
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Re: Ha?

Mesajde Raven » Joi Mai 23, 2002 10:59 am

Initial trimis de Andrei
Lasa ca iti explik eu la Iasi pe 25 Mai 2002 :-)


Okay, inseamna ca tot mai vii... Eu aproape ca-mi luasem gandul asta, sa mai vin in disco... Nu voiam sa simt si mai nasol.. Oki doki, then, cya on Saturday night, m8 ! :o U're on! ;)
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde Raven » Joi Mai 23, 2002 11:56 am

Initial trimis de bhuttu


21, Raven. Ce sa zic... incet-incet se desprind cativa houseri care par in regula p-aici! Ma bucur. Oricum, proba de foc o s-o avem cand n-o sa mai fie house-ul asa popular. Da' pentru asta cred ca trebe sa mai asteptam.
Raven, a fost cu tenta jignitoare intrebarea mea. Te-astept sa-mi tai nasu'! ;j


Taci, mah, nu cobii in legatura cu house-ul...

Si sa vezi ce-ti tai io nasu' daca te prind prin Iasi... :D:cool:
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde Stormy Lady » Vin Mai 24, 2002 1:52 pm

mey,ce sa zic acuma....Sunt eu o 'houser-itza' adevarata?La numai 16 ani?
As renunta la oricare alta muzica,as sterge totul din lumea muzicala,numai house-ul sa ramana...Sly shtie cat de devotata sunt genului,m-a vazut el cum tzopaiam in disco atunci cand o dadea pe house...
Nu shtiu eu cate ash crea shi nici cate ar trebiu...nu ma pot lauda cu cine shtie ce cultura,da' oricum nu sunt ca alea care ieri se batzaiau pe manele(vai,mi-e greeeatzaaa...)shi azi zic ca le au cu house-ul!
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Re: Ha?

Mesajde Stormy Lady » Vin Mai 24, 2002 1:55 pm

Initial trimis de Andrei
Lasa ca iti explik eu la Iasi pe 25 Mai 2002 :-)


C H I A R V I I ?????????????

W O W !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde Raven » Sâm Mai 25, 2002 1:29 pm

Initial trimis de Stormy Lady
mey,ce sa zic acuma....Sunt eu o 'houser-itza' adevarata?La numai 16 ani?
As renunta la oricare alta muzica,as sterge totul din lumea muzicala,numai house-ul sa ramana...Sly shtie cat de devotata sunt genului,m-a vazut el cum tzopaiam in disco atunci cand o dadea pe house...
Nu shtiu eu cate ash crea shi nici cate ar trebiu...nu ma pot lauda cu cine shtie ce cultura,da' oricum nu sunt ca alea care ieri se batzaiau pe manele(vai,mi-e greeeatzaaa...)shi azi zic ca le au cu house-ul!


Okay, okay!!! Te credem :D !!!
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Re: Re: Ha?

Mesajde Raven » Sâm Mai 25, 2002 2:04 pm

Initial trimis de Stormy Lady


C H I A R V I I ?????????????

W O W !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!



Da, o sa vina... Numai sa dau de el pe acolo ... Sper sa nu puna bodyguarzii pe mine !!! :D:D:D
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde bhuttu » Sâm Mai 25, 2002 3:06 pm

Corectie: iar alunecati aiurea. Vreau ontopicuri multe, muulte! Si mai ales...
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Raven » Sâm Mai 25, 2002 7:01 pm

Initial trimis de bhuttu
Corectie: iar alunecati aiurea. Vreau ontopicuri multe, muulte! Si mai ales...


Vrei "houseri" adevarati ? Hai sa emigram, ca la noi nu stiu daca gasim atatia incat sa-i putem numara pe degetele de la o mana... Daca ma insel, please argue me... ;)
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde Raven » Sâm Mai 25, 2002 7:29 pm

Intr-adevar, nici n-avem unde sa ne manifestam (CU ADEVARAT). Si mai este, pe langa loc, si partea hainelor, importanta si ea... Dupa cate vad, toate sunt interconectate intre ele... Dammit! Asa ca: hai sa emigram :D !!!
Welcome... to the desert... of the real
Raven
Junior Member
 
Mesaje: 378
Membru din: Joi Apr 11, 2002 5:28 pm
Localitate: Work @ Bucureşti

Mesajde bhuttu » Sâm Mai 25, 2002 7:32 pm

Intentia buna sa existe, ca restu' vine de la sine! Si creste sufletu' in mine cand vad ca intentia exista! Sper sa nu fie nici ipocrizie, nici inconstienta in mintea voastra. Stiti de ce am facut thread-ul? Pentru ca am fost dezamagit de userii de pe house. Copii care cand era la moda rockul ascultau rock, cand era la moda latino ascultau latino, cand erau la moda manele au ascultat manele, iar acum asculta house doar fiindca e la moda. Asta inseamna lipsa de discernamant!
Sau houseri carora le place Hi-Q si Animal X... Asta e lipsa de cultura muzicala!

Da' cred ca mai aveti putin si ma convingeti ca m-am inselat! Ma bucur pentru voi!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la House

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori