Urmuz:cretin sau cunoscut si apreciat?

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Urmuz:cretin sau cunoscut si apreciat?

Mesajde adelina » Lun Mai 20, 2002 6:04 pm

Ce credeti despre Urmuz?In cazul in care nu stiti cine e ..hai sa va pun eu in tema:Urmuz a fost(acum e mort)si a scris cel mai scurt roman din literatura romana.4 pagini......Daca aveti ceva nedumeriri..puteti sa ma intrebati..eu va raspund cu mare placere!!!!
adelina
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Aug 23, 2001 3:51 pm
Localitate: beclean , bistrita-nasaud, romania

Mesajde MiG29 » Lun Mai 20, 2002 7:11 pm

Am auzit de el...dar nu am i-am citit opera...oricum din cate am inteles nu e chair de "doua parale"...dar promit k o sa ma pun in tema shi o sa imis criu atunci parerea...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mar Mai 21, 2002 10:20 am

Care e romanul ala? Stamate si Pilnia? I-o fi zis el roman, da mai mult decit niste schite de umor absurd (Stamate si P., Emil Gayk, Ismail si Turnavitu, Alghazy & Grummer si inca fo 4-5) si o parodie de fabula (Cronicarii) n-a scris. Fu un contopist, care cica ar fi scris compuneri scurte ca sa-si distreze fratii. Nu stiu daca a scris ca sa fie publicat, dar a fost publicat si destul de apreciat. Stirneste umorul prin analogii inedite de cuvinte ('in centrul camerei se afla o masa fara picioare, bazata exclusiv pe calcule si probabilitati', 'batrinel cu nasul tras la presa si imprejmuit de un mic gard de nuiele', 'ii cara cu roaba si le solicita corespondenta amoroasa contrar amenintind cu rasturnarea'). S-a sinucis destul de tinar. Il cheama Dem Demetrescu Buzau. Cam asta stiu despre Urmuz. Habar n-am daca este incadrat in vreun curent literar, dar e destul de cunoscut peste hotare.

Am bagat la threadul Citate un fragment din Ismail si Turnavitu.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mar Mai 21, 2002 11:05 am

Din cate stiu eu (n-am decat o cartulie acasa, e tacanita rau) e incadrat la dadaism, taman alaturarile de care zice rolf ma fac a crede ca-i adevarat.

Cat despre faptul ca acu-i mort ! Daca era viu avea cam 119, 120 de ani :D
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mar Mai 21, 2002 11:25 am

Daca ai cartulia aia 'Pagini Bizare' ai tot (din cite stiu eu - sunt 90% sigur ca in cartea aia e cuprinsa toata opera). Schite de maxim 2 pagini, in afara de auto-intitulatul roman de 4 capitole a cite 1 pagina cel mult. Cu totul cred ca are fo 10 schite cel mult si poezia aia. Citatele le-am dat din ce-mi amintesc. Uite si fabula Cronicarii:

Cica niste cronicari
Duceau lipsa de salvari
Si-au rugat pe Rapapport
Se le dea un pasaport
Rapapport cel dragalas
Juca un carambolaj
Nu stia c-Aristotel
Nu vazuse ostropel
[...nu mai stiu...]
Morala:
Pelicanul sau babita

E un fel de parodie/mistou' la adresa fabulelor...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Mar Mai 21, 2002 11:38 am

Mda. Uitati aici traducerea in engleza a Fuchsiadei (asta cred ca e romanul, ca vaz ca are 4 capitole) http://www.corpse.org/issue_11/poesy/urmuz.html

Si uite un fragment despre Urmuz, gasit pe o pagina care pesemne nu mai exista (google imi arata pagina, dar daca vreau sa o deschid nu o mai gasesc):

Sunt poeti mistificatori, falsi poeti, dar sunt si poeti adanci. Afirmam ca o poezie nu e facuta sa fie inteleasa de toata lumea. Inainte de a trece la poezia straina asa-zisa suprarealista trebuie sa amintim ca un precursor al dicteului automatic este un roman, Urmuz. Poetii care treceau la dicteul automatic treceau la o insirare a cuvintelor care curgeau fara frenatiune, spre a prinde in hazardul inferior asociatiuni diferite. Urmuz, pe adevaratul nume Demetru Dem. Demetrescu-Buzau. S-a nascut in 1883 la Curtea de Arges. A fost considerat de psihiatrii drept dement si datorita faptului ca s-a sinucis. In elucubratiile acestuia nu intra nici o alienatiune si totul e un joc estetic pe care il profeseaza in gluma scolarii. Acest Urmuz, simplu grefier, era un om de rara cultura, pricepator de muzica buna si chiar compozitor. Exista la el o finete evidenta a spiritului. In poezia lui apar atitudini de negatie estetizanta. Ca sa inlaturam orice banuiala de dementa spunem ca Urmuz scria compuneri spre a-si distra fratii si surorile, care fireste, radeau. De exemplu, "Palnia si stamate".

Lui Urmuz, ii datoram si o fabula, adica o parodie a fabulei. Totul de la inceput pana sfarsit e absurd, dar se desfasoara dupa regulile genului. E un titlu arbitrar: "Cronicari", un text cu dialog si o morala ce n-are nici un sens si nici o legatura cu textul. Absurditatea pura, chiar pusa la cale constient si mai ales atunci, nu duce decat la mici efecte comice. In "Scrumbia" de Charles Cros e o absurditate voita in scopul de a scandaliza: eroul spanzura o scrumbie pe un zid.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mar Mai 21, 2002 11:43 am

Exact, aia cu pelicanul sau babitza e celebra.
Treaba e ca nu scrie nicaieri pe net ca-i dadaist, la televizor ii facea nu mai stiu cine portretul la o emisiune "reprezentant de marca al dadaismului" si pe o coperta scria ceva.
Acu' are mai putina importanta asta.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mar Mai 21, 2002 12:00 pm

Pai dupa data nasterii ar fi precursor al dadaistilor. Din cite inteleg din citatul de mai sus el s-a apucat de scris analogii ciudate, dar nu in ideea suprerealistilor (daca dicteul automat e ce cred io), ci cautind umorul si atit.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Asa sa faci!

Mesajde adelina » Mar Mai 21, 2002 2:38 pm

Initial trimis de MiG29
Am auzit de el...dar nu am i-am citit opera...oricum din cate am inteles nu e chair de "doua parale"...dar promit k o sa ma pun in tema shi o sa imis criu atunci parerea...


Draga Mig29 ...asa sa faci..sa te pui sa citesti romanul(nu e chiar asa de lung incat sa iti fie lene sa il citesti)Iar dupa ce vei face lucrul acesta sa imi spui parerea ta...si poate ca , citindu-l te vei si distra in acesalsi timp.
adelina
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Aug 23, 2001 3:51 pm
Localitate: beclean , bistrita-nasaud, romania

Mesajde adelina » Mar Mai 21, 2002 3:08 pm

Imi pare bine ca stiti mult lucruri despre Urmuz...si ca (poate)il apreciati.Si credeti-ma ca merita toate aplauzele.Urmuz a fost adeptul unul curent destul de ciudat :DADAISMUL.Dadaismul o fost realizat de catre doi tineri romani , punand intr-o cutie mai multe biletele care contineau fel de fel de cuvinte.Trebuia sa fie ceva nou , ceva inedit, original, asa ca cei doi au extras cate un biletel si au inceput sa puna cuvintele respective pe hartie , dand nastere astfel cunoscutului curent literar :"dadaismul". Urmuz s-a folosit de acest curent literar , dand operelor sale o nota comica.Cel putin "Palnia si Stamate" este romanul care mi-a ramas mie in minte..care m-a fascinat cel mai mult.Povestea lui Stamate , o persoana deformata insa muncitoare si a sotiei acestuia(sotia tunsa si legitima) ....starnesteo adevarata drama in viata familiei.Stamate se indragosteste pe o palnie insa descopera ca este inselat de propriul sau copil, pe care il surprinde cand trecea prin palnia lui iubita.....O poveste uimitoare.....serios Merita citita
adelina
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Aug 23, 2001 3:51 pm
Localitate: beclean , bistrita-nasaud, romania

Mesajde MiG29 » Mar Mai 21, 2002 4:59 pm

Adelina nu e vorba de lene ,k am citit eu shi cartzi mai groase shi mai pline de contzinut ...e pur shi simpl vorba de timp...oricum promit k o sa ma documentez
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mar Mai 21, 2002 10:27 pm

shtiti ce ash spune eu?

'era multi ca el..... da' ca el parca nici unu. era ciudati ca el, da ca el parca nici unu'. toti era cretini numa' unu nu... cine sa fie... cine sa fie este...'?

*greshelile apartin celui care a inventat versurile.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Mai 22, 2002 10:19 am

adelina mama, confunzi la greu, textele lui Urmuz sunt anterioare miscarii dada fiind incadrat la dadaism dupa aparitia curentului (se mai intampla). Chestia cu biletelele ne-a zis-o si noua profa de romana prin liceu, e adevarata dar n-are legatura cu Urmuz.
el este (dupa cum zice mai plastic decat mine Sasa Pana care a fost, in afara de poet, un arhivar, un pastrator si promulgator al miscarii novatoare): " premergatorul ignorat al literaturii noi" nicidecum nu "s-a folosit de dadaism" pt. ca acesta nu exista.

intr-adevar, "Palnia si Stamate" este un pseudoroman bun. Eu cred ca este numit roman mai mult peiorativ, tehnic este o nuvela suprarealista.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde adelina » Mie Mai 22, 2002 6:32 pm

Initial trimis de DANA
adelina mama, confunzi la greu, textele lui Urmuz sunt anterioare miscarii dada fiind incadrat la dadaism dupa aparitia curentului (se mai intampla). Chestia cu biletelele ne-a zis-o si noua profa de romana prin liceu, e adevarata dar n-are legatura cu Urmuz.
el este (dupa cum zice mai plastic decat mine Sasa Pana care a fost, in afara de poet, un arhivar, un pastrator si promulgator al miscarii novatoare): " premergatorul ignorat al literaturii noi" nicidecum nu "s-a folosit de dadaism" pt. ca acesta nu exista.

intr-adevar, "Palnia si Stamate" este un pseudoroman bun. Eu cred ca este numit roman mai mult peiorativ, tehnic este o nuvela suprarealista.


Pai...nu are legatura cu Urmuz...eu vorbeam si eu putin despre Dadaism ...
adelina
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Aug 23, 2001 3:51 pm
Localitate: beclean , bistrita-nasaud, romania

Mesajde MiG29 » Joi Mai 23, 2002 12:05 am

Bai Adelina cum draq sa se foloseasca de dadaism cand dadaismul a aparut dupa moarte lui???
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Mai 23, 2002 9:33 am

Tanti adelina, stati cam prost cu memoria, atzi spus:

Urmuz a fost adeptul unul curent destul de ciudat DADAISMUL. (...) Urmuz s-a folosit de acest curent literar


dupa care afirmatzi:

Pai...nu are legatura cu Urmuz...eu vorbeam si eu putin despre Dadaism ...


In concluzie... huh? :con:
"A fi adeptul" si "a te folosi implica" directul contact cu respectivul curent, logica bunului simtz (categoria musca) ne spune ca Urmuz nu putea sa se foloseasca de ceva ce nu exista, dar fiindca scria in acest spirit a fost un precursor.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde adelina » Joi Mai 23, 2002 2:11 pm

Mai fac oamenii si greseli nu?
adelina
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Aug 23, 2001 3:51 pm
Localitate: beclean , bistrita-nasaud, romania

Mesajde gaga » Vin Mai 24, 2002 8:35 am

Initial trimis de adelina
Mai fac oamenii si greseli nu?


Sigur ca da, no problem, dar oamenii nu se apuca sa deschida un subiect spunanad:
Ce credeti despre Urmuz? In cazul in care nu stiti cine e ..hai sa va pun eu in tema
Daca aveti ceva nedumeriri..puteti sa ma intrebati


cand de fapt habar nu avetzi despre ce este vorba. Eu zic sa va limitatzi la "Capra cu trei iezi" (asta in cazul in care sintagma "gogaltz, gogaltz" nu va pune in incurcatura).

Plus ca punctuatzia dvs. lasa de dorit si tin sa atrag atentia ca acesta este un forum de literatura.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde curly » Vin Mai 24, 2002 7:03 pm

1.casa in care a trait Urmuz se afla in spatele Ministerului justitiei
2.mersi,rolf pt. efortul pe care trebuia sa-l prestez eu ca sa ma informez
3.urmuz ma lasa rece...........dadaismul ma lasa rece,in general!
4.adelina e proasta
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde Rockeru'Somer » Mar Iun 11, 2002 2:54 pm

dadaismul e cool!
urmuz e cool!

aseara am mancat un profesor,avea copitele mari si m-am pisat mult!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde LMG » Mie Iun 19, 2002 1:46 am

am citit doar "Palnia si Stamate"...mi-a placut,
din cate stiam eu.Urmuz e cel mai important reprezentant al avangardismului romanesc,a scris proza scurta...faptul ca si-a intitulat "Palnia si Stamate",roman, nu poate fi pus decat pe seama avangardismului...care are ca principala caracteristica, "aversiunea" fata de traditionalism...
"I trust I make myself obscure"
LMG
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 25, 2001 2:27 pm
Localitate: nu....stiu

Mesajde coffeedrunk » Lun Aug 26, 2002 9:19 am

Urmuz a scris foarte putin si asta e o mare problema. E prea usor de speculat ce ar fi putut face sau nu. Nu mi se pare un dadaist. Chestia aia cu omul nota muzicala cu mustata si frunza de vie care s-a nascut prin urechea bunicii fiindca urechea mamei nu era muzicala nu e nihilism dadaist. Personajul nota muzicala e chiar un simbol al puritatii (cam alterate ce-i drept, vezi frunza de vie). Bine, o ia in freza frumos. E un paradis pierdut, o imposibilitate a idealului, dar nu e construit in stil dadaist.
coffeedrunk
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 26, 2002 8:52 am
Localitate: Romania-Iasi

Mesajde gaga » Lun Aug 26, 2002 11:21 am

Dragul meu coffeedrunk, cum am mai spus (fa bine si citeste tot threadul) este un precursor al dadaismului. adica un pseudodadaist. domnii critici care au scris cronici la putinul pe care l-a scris domnia sa asa a zis.
daca dvs nu vi se pare nu inseamna ca e asa. daca aveam cartea prin preajma va dadeam si mostre de "nihilism dadaist", memoria slaba nu ma ajuta din pacate.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde coffeedrunk » Lun Aug 26, 2002 11:41 am

Draga mea Dana, eu nu am spus ca Urmuz nu are elemente de nihilism. Imi aduc aminte acum de ferma de viezuri sau de lupta dintre tata si fiica. Poate fi un precursor al dadaismului prin multe sau prin putine elemente. Asta ramane de discutat (dupa parerea mea prin destule).
Eu mi-am spus o parere, nu am atacat in mod explicit afirmatia ta legata de 'pseudodadaisti' (pe care nu o citesc nici acum din lene, na, sic :-).
Si ce mai zic domnii critici? Nu au zis si ei cumva ca ar vrea sa aiba mai mult material de interpretat :-) ? Eu parca tin mine ca Manolescu cel putin cam asa se exprima prin Arca Lui Noe.
coffeedrunk
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 26, 2002 8:52 am
Localitate: Romania-Iasi

Mesajde gaga » Lun Aug 26, 2002 12:35 pm

dragul meu coffeedrunk, ai zis: "nu e nihilism dadaist" si de aia m-am legat eu.
ce mai zic domnii critici? dracu stie, in ultima vreme, cu mana pe inima recunosc ca nu mai stiu nici ce zic domnii scriitori.
despre neatacul domniei voastre zic doar atat: nu am zis ca ai fi atacat, daca atacai vorbeam altfel.
despre citit threadu' pacat de matale, io voiam satz urez welcome here, da daca nu respecti regulament si dogme forumiste stii tu... ZBORI (ca broasca de pe http://www.joecartoon.com)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde coffeedrunk » Lun Aug 26, 2002 10:40 pm

Initial trimis de DANA

despre neatacul domniei voastre zic doar atat: nu am zis ca ai fi atacat, daca atacai vorbeam altfel.


am o vaga impresie ca e putin probabil sa fiu mai in varsta ca tine.

despre citit threadu' pacat de matale, io voiam satz urez welcome here, da daca nu respecti regulament si dogme forumiste stii tu... ZBORI (ca broasca de pe http://www.joecartoon.com)

Mersi mult de intentia de urare. Nu cred ca o sa ai probleme din acestea cu mine.
Dar post-urile tale tot nu le citesc decat daca o sa-mi placa cum incep :-)
Numai bine si spor la moderat.
coffeedrunk
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 26, 2002 8:52 am
Localitate: Romania-Iasi

Mesajde gaga » Mar Aug 27, 2002 9:43 am

nu le citi mah, nu le citi, cui dracu' ii pasa, aici e thread de urmuz, io vorbesc de urmuz matale de ale matale frustrari, fa ce naiba vrei.
oricum domnul urmuz (ca sa fiu ontopic) e dadaistul dinainte de dadaism, ata ete, intelegi ce vrei.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Enver Hodja » Vin Feb 25, 2005 2:06 pm

Pai ce sa credem despre Urmuz???
Poate ca este un precursor al dadaismului(cu siguranta nu cunostea curentul-a fost infiintat in Elvetia fara "publicitate")??Poate ca este un mare scriitor ce nu a fost luat in seama de critici???Poate ca este intr-un fel nedreptatit deoarece nu este tratat in liceu decat o singura data,intr-o juma' de lectie?????
Cat despre topicul acestui forum...cred ca Urmuz s-ar intoarce in mormant daca ar sti...am citi printre randuri raspunsurile date si nu puteam sa nu-mi dau seama ca inainte de a raspunde unii au dat un search pe "Google".Apoi,bine informati(dand "copy" si apoi "paste"),au raspuns!Minunat!Nu e Romania plina de capete luminate???
Enver Hodja
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Feb 25, 2005 1:48 pm
Localitate: Romania

Mesajde nevermind » Joi Mar 17, 2005 11:10 am

Prina shi singura data cand am vazut 'Stamate shi pania' a fost la ora de romana intr-a...nu mai shtiu ce clasa era, a10-a, a11-a...ma rog...am picat la in clasa pe jumatea orei, total derutata shi cam ametzita...nu-mi amintesc decat ceva despre un tip, Stamate, ce avea o palnie, privea parca prin ea...a vazut Nirvana la un moment dat prin ea ( CRED!!!)... dar atat vreau sa shtiu: tot am ramas cu impresia ca acel Stamate s-a indragostit de palnia lui, a facut cumva sex cu ea?! nu glumesc, eu asta am retzinut ( repet : eram total copac la ora respectiva....posibil sa fi intzeles cu totul altceva) deci: A FACUT STAMATE SEX CU PALNIA?!
nevermind
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mar Mar 08, 2005 10:16 am
Localitate: pe undeva

Mesajde gaga » Joi Mar 17, 2005 11:38 am

~p ~p ~p bre nush de stamate da' precis doi oameni nepotriviti intr-un moment nepotrivit au facut secs ~p ~p (sau dragoste, acu numai magdalena stie ... ~p )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori