Paulo Coelho-un scriitor care "da bine"

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Paulo Coelho-un scriitor care "da bine"

Mesajde MiG29 » Vin Iun 14, 2002 1:17 am

Recunosc k am citit shi io Coelho fiindca toata lumea vorbea despre el shi am vrut sa vad cum e...shi sincer m-a dezamagit....
acuma un amanunt interesant shi unu picant
-cel interesant : Alchimistul shi Al cincilea munte sunt cele mai vandute cartzi din Romania in ultimile 2 luni
-cel picant : Domnu Gabriel Liiceanu a dezvaluit in direct la Europa fm k editura Humanitas(unde dansu e director) a scos aceste cartzi shi altele(seria Cartea de pe noptiera) numai pentru a a obtine un profit ce va putea fii folsit la publicarea unor cartzii cu adevarat de valoare(operele complete ale lui Schopenhauer,Hegel samd)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Vin Iun 14, 2002 3:24 pm

De ce te-a dezamagit?
Eu, intai si-ntai, am vazut piesa la teatru, "Alchimistul", la Odeon. Are o scenografie absolut fermecatoare (am gasit cuvantul potrivit). Publicul nu sta in sala, ci pe scena, pe banci, de o parte si de alta a spatiului de joc, care reprezinta in acest fel drumul, unul din simbolurile din carte, pe care merge Santiago. In spate este reprezentata o piramida, printr-un cearceaf mare care are varful in tavan si baza pe tot spatiul de joc, piramida care tot timpul este luminata diferit. Costumele iar sunt spectaculoase si, ca o remarca personala, Constantin Cojocaru ("Alchimistul") este actorul meu preferat.
Spectacolul mi-a placut atat de mult incat mi-a atras atentia asupra autorului. Ia sa vedem ce mai stie sa faca acest autor contemporan, din Brazilia de pamant? Si am cumparat o carte (lucru pe care recunosc, il fac destul de rar), "Veronika se hotaraste sa moara", carte care iar m-a surprins favorabil, are idei deosebite despre viata si moarte. Doritorilor le-o pot povesti, pe scurt.
Si, ca sa nu mai lungesc vorba, uite-asa, din uimire in uimire, am citit si "Diavolul si domnisoara Prym", "Al cincilea munte", iar acum mai am putin si termin "Alchimistul", care este atat de captivant si interesant, nici n-ai spune ca am vazut piesa inainte si ca ar fi trebuit sa pierd din interes. Pacat ca nu i s-au tradus in romana decat aceste 4 carti. Lectura acestui autor a fost pentru mine o mare surpriza si bucurie. Asa ca pot spune in deplina cunostiinta de cauza ca parerile bune despre el sunt indreptatite.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde MiG29 » Vin Iun 14, 2002 5:19 pm

eu zic ce e prea comercial...e extrem de accesibil shi ideile lui sunt banale...nu e nimc deosebit.Cartile lui sunt facute pentru a se vinde shi a obtine profit.nimic altceva...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Lun Iun 17, 2002 1:19 pm

Nu te contrazic cu totul, sunt ce-i drept carti foarte scurte (pana'n 200 pag. format de buzunar), pentru a putea fi citite usor de cititorul grabit al zilelor noastre, care tot timpul este pe fuga si din pacate cu alte preocupari si prioritati.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mie mi se pare destul de interesant

Mesajde Seth2 » Lun Aug 05, 2002 12:49 am

Eu am citit cartile care au aparut in Romania scrise de el , da' am avut norocul sa dau si peste cateva care nu s-au tradus aici...
Le-am citit pe engleza dar au fost chiar mai usor decat ma asteptam... E vorba de "By the river Piedra i sad down and wept" si "The valkyeries" ( + "The Pilgrimage" pe care inca nu am citit-o..).
Sunt destul de misto, desi am inceput si eu sa ma cam plictisesc intr-un fel. Oricum eu zic ca e un scriitor de valoare. Tocmai a fost propus si pentru premiul Nobel .
Poate ca pare accesibil , dar in fond chiar asta e atuul sau. Poate astfel sa-si arate ideile la cat mai multa lume. In general sunt carti care te pot ajuta la un moment dat in viatza.. Cam asta era si scopul lui cred. Si in general cand stiu vreun prieten care are vreo problema ii dau una din cartile lui Coelho , care mi se pare potrivita atunci.
Oricum .. citind cartile lui (mai ales "Alchimistul" ) iti dai seama ca multe din ideile scrise acolo le aveai deja in minte chiar daca nu iti dadeai seama sau erau altfel formulate... Dar oare trebuie desconsiderat pentru asta?
NU cred... De exemplu atunci cand cumparam un disctionar , suntem f multumiti de el , chiar daca inevitabil aproape jumatate din cuvintele din el le cunoastem deja...
Insa e ceva la care poti tot timpul sa revi cu siguranta ca sa te verifici .
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Mesajde Mr Hyde » Sâm Sep 28, 2002 2:37 am

Ma, cum poate sa placa cuiva porcaria aia de "Alchimistul"? Recunosc, n-am mai citit altceva de Coelho, mi-a ajuns varza asta. De fapt nici nu stiu ce draq m-a apucat s-o citesc, mi-o laudase o prietena in gusturile careia aveam cat de cat incredere, in plus povestea din prolog ( preluata dupa Oscar Wilde parca) cu Narcis e frumoasa, insa cartea e atat de naiva...
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

hmmm...

Mesajde Suryia » Sâm Sep 28, 2002 11:50 pm

Este oarecum evident faptul ca Paulo Coelho este comercial , tuturor le place , mai nou , insa nu putem spune ca este un autor prost...Am citit doar cele 4 carti tiparite in limba romana , shi mi-au facut o parere buna "Veronika se hotarashte sa moara" shi "Diavolul shi domnishoara Prym"(care,din pacate , m-a dezamagit profund prin final...)."Alchimistul" mi se pare prea apreciat pentru ceea ce e de fapt , o carte care preia idei din diferite filosofii pe care le "traduce" oarecum simplist , iar "Al cincilea munte" nu mi se pare a avea nici cap nici coada...
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 29, 2002 10:17 am

Am mai spus-o shi cu alte ocazii: singura carte reusita a lui Coelho e "Veronika se hotareaste sa moara".Mult laudata "Alchimistul"e doar un best-seller shi nimic mai mult.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: Paulo Coelho-un scriitor care "da bine"

Mesajde B-One » Joi Oct 17, 2002 5:46 pm

http://impresii.go.ro

Articolele de acolo mi se pare ca rezuma cel mai bine parerea mea negativa despre Coelho.
B-One
 

Mesajde angus » Mar Noi 12, 2002 9:09 am

a aparut inca o carte (a cincea) a lui Coelho in limba romana: "La raul Piedra am sezut si-am plans", ceea ce m-a bucurat foarte tare. am cumparat-o iute azi dimineata si d-abia astept s-o citesc. costa 110 de mii de lei.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde stefan » Mie Noi 13, 2002 12:18 am

Initial trimis de Mr Hyde
Ma, cum poate sa placa cuiva porcaria aia de "Alchimistul"?


Eu am citit doar "Al cincilea munte", deci restrang discutia la cartea respectiva. Mie mi se pare ca nenea asta (Coelho) practica un fel de Literatura light, cum imi place mie sa zic. Stil foarte afectat, fraze cu aerul de adevaruri perene gen "Dumnezeu ne picura in suflet visuri imposibile" (citat aproximativ), dar lipsite de o consistenta reala. El trateaza subiecte foarte grave cum ar fi (in "Al cincilea munte") vocatia, cum ar fi drumul fiecaruia in viata, relatia omului cu Dumnezeu, dar sunt subiecte pe care altii le-au tratat mult mai bine si mai profund, pentru ca au trait acele intrebari nelinistitoare. Coelho mi se pare mai mult manierist, si ideile lui parca-s "idei light". Serios! Ia comparati "Al cincilea munte" cu "Siddharta" de Hesse, de exemplu, si o sa vedeti ce vreau sa zic (BTW, scuze ca l-am bagat aici pe Hesse).

In rest, e adevarat ce spuneau altii pe-aici: idei simple, sa-nteleaga tot poporul, cam comercial, dar intr-un sens pervers... Putea si el sa scrie carti cu gagici goale si impuscaturi, dar sa comercilizezi literatura propriu-zisa... e chiar pervers! Si se poate observa ca pe langa banalitatea si superficialitatea reflectiilor, "Al cincilea munte" se termina si cu un happy-end absurd. Se pare ca nea Coelho n-a citit carte lui Iov de-l pune pe Ilie sa-l ierte pe Dumnezeu (mai are si enormitati, deh).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde crisiuby » Joi Noi 21, 2002 2:41 pm

pot sa spun ca paulo coelho este scriitorul meu preferat. dupa parerea mea subiectele pe care le trateaza sunt cele care asigura intreaga hrana spirituala a oricarui om. 'alchimistul' este si va ramane intotdeauna o carte extraordinara si toti cei care il plac pe domnul acesta nu ar trebui sa inceapa sa citeasca operele lui fara sa faca rost si de 'alchimistul'. eu personal, cand spun coelho primul lucru la care ma gandesc este 'alchimistul' pentru ca mi se pare cea mai reusita carte a sa.
dupa ea urmeaza(in topul preferintelor mele) 'veronika se hotaraste sa moara', 'diavolul si domnisoara prym' si abia pe locul 4 vine 'al cincilea munte'. si daca voi mai citi si alte carti de-ale lui, poate ca 'al cincilea munte' va mai cadea. eu zic ca este cea mai fada carte a lui si, deci, sfatul meu pentru cei care au citit doar aceasta carte este sa puna mana si sa citeasca si 'alchimistul' sau 'veronika' si abia apoi sa isi formeze un punct de vedere.
de fapt, de ce credeti ca paulo coelho are niste carti care se vand asa de bine? pentru ca fara sa ne dam seama, viata se transforma intr-un adevarat haos in care toata lumea se simte bine...paradoxal....si din aceasta cauza oamenii au nevoie de iluzie pentru a putea trai.
daca stai bine sa te gandesti, niciodata nu am trait mai nasol ca acum: americanu' apasa pe un butonel si gata-i lumea...............
as simple as that. :a
crisiuby
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Noi 06, 2002 3:48 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde aphextwinz » Joi Noi 21, 2002 8:47 pm

pai daca tot ai nevoie de iluzii itzi recomand cu caldura pe harry olaru', obtzii efect garantat!
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolo Tomasi » Vin Noi 22, 2002 1:38 am

Nu stiu de ce si cum se face dar mie mi-a placut Alchimistul.
Stiu, ii naiva cu idei simpliste etc. etc etc. recunosc ca-i asa
dar totusi are un anume farmec naivitatea asta.

N-as putea sa o numesc comerciala totusi.
Hai sa ne gindim un pic si sa fim sinceri, are Coelho aceeasi cittitori ca S. Brown de exemplu? Ii Alchimistul o carte citita de gospodinele care se uita la telenovele si citesc Dracula a lui nenea Stocker?
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Noi 24, 2002 12:15 am

Intrebare: Ce carte citesc toate asa-zisele fotomodele autohtone?
Raspuns: Alchimistul
Intrebare: De ce?
Raspuns: Ptr k e atat de simpla k intzeleg shi ele
Raspuns alternativ: Ptr k da bine.
Q.E.D.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Noi 26, 2002 12:12 am

Initial trimis de MiG29
Intrebare: Ce carte citesc toate asa-zisele fotomodele autohtone?
Raspuns: Alchimistul
Intrebare: De ce?
Raspuns: Ptr k e atat de simpla k intzeleg shi ele
Raspuns alternativ: Ptr k da bine.
Q.E.D.


Da, ai dreptate nu zic nu. Alchimistul = carte accesibila= carte la moda.
Da acuma te intreb eu, oare Doamna Bovary nu o fost si ea la vremea ei un best- seller?

Toate astea-s adevarate. Totusi nu pot zice nicidecum Coelho=Bram Stocker
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Noi 26, 2002 12:55 am

Initial trimis de Golem


Da, ai dreptate nu zic nu. Alchimistul = carte accesibila= carte la moda.


Discutam sambata seara la o bere cu un prieten despre Paolo Coelho, si omul mi-a zis o chestie de m-a surprins un pic. Zicea ca "Alchimistul" reia niste idei de-ale lui Umberto Eco din "Insula de ieri" si le discuta, dar cu un stil mult mai slab si la un nivel intelectual mai scazut. N-am citit nici una din carti, poate aveti voi timp sa verificati, eu ma lupt cu Cervantes acuma. Oricum, daca-i adevarat, nu cred ca mai e mare lucru de spus.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MiG29 » Mie Noi 27, 2002 12:32 am

Se prea poate sa fie adevarat fiink Coelho se declara un admirator infocat al lui signor Eco,insa e doar un epigon...

Omu e cuprins tare de mania personalitatzii...are shi site pe net (http://www.paulocoelho.com) unde printre altele insira cu un soi de mandrie toate tzarile shi editziile unde i-au aparut cartzile.
Shi ink ceva...Alchimistul a aparut prin 1988 insa pana prin 97 a cam trecut nebagata in seama.Acuma se pare k i-a suras norocu.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Mie Noi 27, 2002 2:36 pm

mig-ule, mie alchimistul mi s-a parut o reeditare a noptzilor arabe. nu am rumegat prea mult coelho ca nu prea am avut ce :), dar in fine, in simplitatea sa, nu crezi ca pare mai plauzibila aceasta "epigonie" ?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Joi Noi 28, 2002 1:40 am

O fii mai simpla.Probabil k Coelho face traducere shi adaptare,e un fel de Margareta Nistor pentru marii scriitori shi principalele idei filosofice din operele lor.Faza tare e k are succes:(
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Sâm Noi 30, 2002 2:40 am

Initial trimis de aphextwinz
mie alchimistul mi s-a parut o reeditare a noptzilor arabe.


"Nopti arabe" adica ala tradus ca "1001 de nopti" in romana, sau e vorba de alta carte? Ca-s curios.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde aphextwinz » Sâm Noi 30, 2002 12:44 pm

curiosule, pentru minima ta cultura, "noptzi arabe" este denumirea populara a celor 1001 de noptzi, care de fapt sunt noptzi persane, care de fapt au fost 1000, bla bla
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Dum Dec 01, 2002 12:59 am

Initial trimis de aphextwinz
curiosule, pentru minima ta cultura, "noptzi arabe" este denumirea populara a celor 1001 de noptzi, care de fapt sunt noptzi persane, care de fapt au fost 1000, bla bla


Mersi, popularule draga. Am dat si eu un search pe google si gasii "Arabian Nights", tradusa de unul Burton prin 1850, blabla, asa ca am presupus ca la noi s-ar fi tradus altfel or something.

De ce zici ca "Alchimistul" ar fi o reeditare a celor "1001 nopti" (persano/arabo/berbere/whatever)?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Mr Hyde » Dum Dec 01, 2002 2:40 am

Reeditare sau nu a "Noptilor arabe", inspirata sau nu din "Insula din ziua de ieri" - ce importanta are, cate vreme oricum e slaba... foarte slaba...

Ii Alchimistul o carte citita de gospodinele care se uita la telenovele si citesc Dracula a lui nenea Stocker?


Da Golemule, "ii" citita SI de gospodine si alti amatori de literatura facila - tocmai in asta consta perversiunea, le da senzatia ca citesc literatura mare.
Si inca ceva: nu mai insista cu "Dracula" ca exemplu negativ - "Dracula" e un roman exceptional din anumite puncte de vedere. Sigur, nu e literatura mare, diferenta consta insa in faptul ca nici nu se doreste a fi si nici nu amageste in sensul asta. "Contele de Monte Cristo" sau "Cei trei muschetari" sunt exemple asemanatoare - eu zic ca "Alchimistul" paleste in fata lor.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Dec 02, 2002 6:41 pm

hai mah fane, nu-tz aduci aminte de povestea cu negutzatorul care pleaca din bagdad catre cairo sa caute nush' ce comoara pe care o viseaza shi un hangiu (parca) din cairo ii zice ca e bou, ca shi el viseaza o comoara in bagdad dar ca nu se duce pana acolo, etc etc = firul naratziunii lui coelho. plus universul din alchimistul ca spatziu-timp se intampla in lumea araba. mai sunt shi alte motive locale (n-am cartea sa le punctez), nu vreau sa sugerez ca asta ar fi singura sursa, dar este una dintre ele. ce-i reproshez io lui paulica nu e ca s-a inspirat (inspirare humanum est), dar nene, vreau shi io o amprenta, un coelhoism, ceva care sa-l diferentzieze pe acest nene de poveshtile nemuritoare ... epicu' ciordit, personaje ioc, idei (in sensul aristotelic) ioc, stil ioc (cat e, e ciordit shi el), pai atunci ce?
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Dec 02, 2002 7:25 pm

de acord cu mr hyde, nu e buna comparatia cu cartea lui bram stocker, in primul rand datorita diferentei mari de timp, dracula a fost scrisa la o mie opt sute si ceva, s-a mercantilizat odata cu explozia mass-media.
alchimistul (nu am citit nu fac referinte la continut) e de prin optzeci (si sapte zice google), nu prea au legatura.

pe de alta parte, eu stiu ca dracula, intr-o traducere buna, mi-a dat fiori, nush dar din ce zice lumea aici nu prea pare ca paulica e in stare de asa ceva.
stiu ca am fost offtopic dar dracula lui stocker este o carte "pionier" in primul rand, (in al doilea rand stilul in care este scrisa, din jurnale si scrisori, in alte randuri descrierile, peisajele, personajele extrem de clar creionate) si nu merita amestecata cu telenovelismele. parerea mea.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde stefan » Mar Dec 03, 2002 12:34 am

Initial trimis de aphextwinz
hai mah fane, nu-tz aduci aminte de povestea cu negutzatorul ?


pt afex:

Din pacate, "1001 de nopti" nu s-a numarat prin lecturile copilariei mele, iar acum probabil ca e cam tarziu sa m-apuc de ea... asta e. Oricum, multumesc pentru informatie.

"Al cincilea munte" pare bazata vag pe cartea lui Iona din Biblie (doar ca e vorba de profetul Ilie aici - deh, s-o fi gandit si Paulica sa bage niste coelhisme :)). Probabil ca exista si alte surse; il vad mai degraba pe Paulica in ipostaza de autor de volume gen "Crestomatie de literatura universala etc." (apropo de ce zicea Mig) decat ca omul care lucreaza cu o singura sursa :).

pt Mr Hyde:

E relevant in masura in care se pune problema: "oare omul nu e si mai de cacat decat credeam?". Faptul ca firul narativ / ideile sunt preluate din alta parte e o circumstanta agravanta, si cred ca trebuie discutata, mai ales pentru a transa oarecum problema - dom'le, simplist e, lipsit de originalitate e, mai are rost sa discutam despre el? Pe de alta parte, din partile lui proaste, cea mai grava mi se pare pretentia de a face literatura mare, de care am mai vorbit si la care te-ai referit si tu.

Plus ca eram curios daca cineva care a citit "Alchimistul" si "Insula zilei de ieri" a ramas cu aceeasi impresie ca prietenul de care am pomenit.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Dec 03, 2002 12:41 am

Probabil ca am exagerat un pic in post-urile anterioare.



Nu obisnuiesc sa citesc prostii dar sincer sa fiu cartea nu m-a dezgustat in asa mare masura ca pe voi. Naiba stie de ce.

Oricum nu cred ca merita sa ne batem prea mult capul cu Coelho.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

si io nitzel

Mesajde gaga » Mie Dec 04, 2002 12:19 pm

Initial trimis de stefanp

Din pacate, "1001 de nopti" nu s-a numarat prin lecturile copilariei mele, iar acum probabil ca e cam tarziu sa m-apuc de ea... asta e. Oricum, multumesc pentru informatie.



stiu ca pt afex da asha-s io, pe literatura (creatia mea, forum de suflet cu ani de glorie postlutze) ma bag si io in seama :)

daca nu ai citit si faci referire stii ce se cheama ca eshti? GOOGLETALKER !!!!! :D
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde aphextwinz » Mie Dec 04, 2002 12:34 pm

hai mah dana, a cautat shi el o informatzie pe google shi ii sari la beregata ...

edit: te iert de data asta, deocamdata eshti doar un catzel rau :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron