Cum v-ati ales nick-ul?

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Cum v-ati ales nick-ul?

Mesajde Sopra Tutt1 » Sâm Iun 15, 2002 1:21 pm

Sunt curios sa stiu cum de ati ajuns sa aveti nickurile actuale... pentru ca sunt unele foarte ciudate pe aici (si nu ma refer la DANA, mirela, vali...:D)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde vali » Sâm Iun 15, 2002 1:36 pm

:M

eu aveam un nas... si el mi-a dat nickul asta
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Sâm Iun 15, 2002 1:44 pm

probabil ca la tine in buletin nu scrie: "Prenumele de familie:" ci "Nick-ul de faminile:" :D.... deh, nimeni nu e perfect.... oricum, cred ca am atras atentia ca acest subiect nu prea este pentru tine ;b
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iun 15, 2002 2:23 pm

Dupa cum observatzi nickul meu este compus din doua cuvinte. Oribilul si Mosh .
Moshu mi se spune inca deprin clasa a VIII a. Pe atunci aveam eu in tic verbal si cu totzi vorbeam : "Ce faci ,moshule " , "Hai noroc,moshule " . Ticul a disparut dupa vreo juma de an...dar mie asa mi-a ramas numele.
Totzi ziceau : "Aaa....uite a venit moshu !" , "Moshule..da si mie sa copiez la mate ! " ....etc
Si mie mi-a placut mult acest nume . Si la liceu asa m-am prezentat,in prima zi. Si totzi colegii si prietenii asa imi ziceau...si asa imi zic si acum !

Oribilul este un supra nick al meu ...dat de Aliosha. Cand m-am cunoscut cu Aliosha aveam parul lung si neingrijit. (cam ca jucatorii uruguayeni..daca i-atzi vazut la mondiale).
Asa...si intr-o zi....vine Aliosha pe la mine. Si ii deschid usa in niste ciorapi ruptzi,niste chilotzi de asemenea ruptzi..si un maieu cu gaurele .Si bineiteles cu parul in ochi. Ca nu mai stiu ...fusesm la o petrecere ceva cu o seara inate si de'bia ma sculasem. Si Aliosha cand m-a vazut mi-a zis : "Ba... ! Tu nu te uitzi la tine ? Nu vezi ca esti oribil ?? "
Si asa mi-a ramas numele...Oribilul Mosh .

Nickul complet si corect este : Oribilul si dezgustatorul Mosh
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Iun 15, 2002 3:14 pm

In cazul meu nick-ul e de demult:D mai precis de acum vreo 4 ani cand eram io zilnic pe mirc shi cum aviatia militara rusa e marea mea pasiune shi cum Su27 nu prea imi place cum suna am ales MiG29,,de la Migoyan Gurevitch MiG29....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Iun 15, 2002 3:35 pm

Mi se zice Aliosha de pe la 5-6 ani de cand ma stiu ca ieiseam pe afara la bloc pentru ca asa ma poreclisera baietii mai mari ( nu stiu din ce motiv ). Tin minte ca in scoala generala si in liceu pana si profesorii mi se adresau asa.(unii dintre ei) desi mai am 5 nume in buletin.

In concluzie eu sunt Aliosha nu numai pe forum....
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Iun 15, 2002 4:24 pm

Hmm, pai eu sunt d-ala cu nick ciudat, nu? La vreo cativa le-am spus pe Messenger care e treaba cu nickul meu, da' ... uite aici:
"bhuttu" e un cuvant, cred ca jamaican la origine, integrat in dialectul reggae promovat in America de un nume mare ca Bob Marley. Inseamna ceva in genul "ratat", "looser", "omul care da gres".
Cum am ajuns eu la nick-ul asta? Printr-un joc, GTA (sau Grand Theft Auto). Acolo, la ultimul nivel, seful tau este un traficant de arme jamaican care iti da misiuni din ce in ce mai grele, iar cand nu reusesti sa le duci la bun sfarsit iti arunca o replica gen "Damn you, bhuttu-boy!". Pentru ca la un moment dat o auzeam prea des, pentru ca de multe ori ma regasesc in el si pentru ca imi place ca suna bine si ca nu l-am mai auzit pe nicaieri, am ales acest nick. Asadar, eu sunt bhuttu, omul care pierde!

PS: Misto idee Sopra, cu thread-ul asta. Si eu vreau sa mai vad cateva raspunsuri pe aici. :D
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde darkshines » Sâm Iun 15, 2002 5:36 pm

initial caprioara in lipsa altuia mai bun.criza de inspiratie des intalnita la mine :)
apoi ....
dark shines melodie de Muse :

Passing by you lights up my darkest skies
You take only seconds to draw me in
So be mine and your innocence I will consume

Dark shines
Bringing me down
Making my heart feel sore
Because it's good

Hold your hands up to your eyes again
Hide from the scary scenes, suppress your fears
So be mine and your innocence I will consume

that kind of says it all really..

acum as vrea sa-mi schimb din nou nickul ... XtrashX sau punkTrashX dar nu cred ca mai are sens ... oricum unii imi zic darkshines altii punkster altii darky , capry , caprioara etc

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Dee Dee » Sâm Iun 15, 2002 9:15 pm

nickul asta il am de vreo 3-4 ani
la inceput pt mine netul insemna doar mIRC :P ..apoi am descoperit ca internetul insemna mult mai mult decat chat....si cum imi petreceam mult timp pe chat nickul cu care intram era o problema serioasa :) am skimbat multe pana cand am ajuns la acesta
am intrat intr-o seara cu el si a doua seara la fel si nu mai ma plictiseam de el ...lucru neobishnuit pt mine pt ca de obicei eu ma plictisesc f repede ..de nickuri,de lucruri ,de persoane :)
apoi a inceput sa-mi spuna si lumea asha ..si mi-a fost greu sa-l mai "parasesc" :)
il am din 2 motive :
1.pt ca imi plac f mult desenele cu DEXter (si surioara lui DeeDee :D)
2.pt ca numele meu adevarat este Diana ...si multa lume imi spune DeeDee
It's too bad, but that's me
what goes around comes around, you'll see that I can carry the burden of pain 'cause it ain't the first time that a man goes insane and when I spread my wings to embrace him for life I'm suckin' out his love, 'cause I, I'll never be NOBODY`S WIFE !!!
Avatar utilizator
Dee Dee
Junior Member
 
Mesaje: 1075
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

suna dragut

Mesajde Andrada The Dev » Dum Iun 16, 2002 5:51 pm

Andrada este numele meu adevarat da' mai trebuia ceva la el sa-l mai condimenteze... Devil suna misto, ca eu sunt un mic dracushor...... lol. da' The Dev(il) trebuia sa fie nicku meu si nu accepta paranteze..... deci Andrada The Dev a ramas:):p
Foul is fair and fair is foul, ladies and gentelmen of the audience:)
"You swear to tell the truth and nothing but the truth, so help you God?"
Does anyone (or did anyone) answer no to this question? That... I want to find out.....
Andrada The Dev
Junior Member
 
Mesaje: 442
Membru din: Mar Noi 27, 2001 1:00 pm
Localitate: Currently completing a mission in Nevernever

Mesajde angus » Lun Iun 17, 2002 2:46 pm

Porecla veeeche, de pe vremea liceului, ba chiar si din primii ani de facultate, de pe vremea cand AC/DC scria pe mine. Nu l-am mai folosit de muuulta vreme, imi iesise cu totul din minte, dar a fost primul lucru care mi-a venit cand intempestiv a trebuit sa ma inregistrez aici. Si ma face sa simt tineretea acelor vremi.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde RooT » Lun Iun 17, 2002 8:38 pm

Hmm ... la cate am .. mi-e shi greu sa le retzin .. :D

xkran - cautam un nume scurt pe yahoo shi chestia asta a fost prima care mi-a venit in cap (shi nu era luat) ... shi suna .. mean (folosit online la inscrieri bla bla ... pt. ca ... nu e luat :D)

r00t - atentzie ... e cu zero nu cu o. Asta vine de la un site pe care il frequentam io odata demult pe cand faceam lucruri "rele" altor siteruri (rootshell). Dupa cum poate shtitzi unii userul root e userul de administrare in linux. (folosit in jocuri)

stuf - in delta .. :-) ... asta era funny shi l-am ales de fatza cu deedee shi cu ramira_ro in timp ce ne aberam pe #hi-q ( folosit in mirc la panarama)

Adrian22 - well .. mai tre omu sa shi aghatze pe #bucuresti .. incercatzi nicku asta ... are efecte impresionante

johnescu - asta e nicku meu adevarat (cel mai vechi ) shi cel mai mishto ... Long story ... da in principiu se refera la un prof de-al meu de info care zicea ca nu poa sa-mi zica ionescu ca suna prea de duzina .... asha ca imi zicea johnescu sa ma deosebeasca de altzii .. pe urma .. damn .. toata lumea mi-a zis asha .. :p
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

ha

Mesajde Joao » Lun Iun 17, 2002 9:46 pm

inainte eram hiks,dupa caporalul din aliens,dar intr-o zi la un counter, erA unu pancho sanches si eu vazusem in ziua aia un reportaj cu echipa portugheza, si de atunci imi zic oamenii joao,ca numai asa imi spuneam,joao,ruy,nunio.etc.......
asta era acu 1 1/2 ani si imi mai zic multi joao din under
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Rolf » Mie Iun 19, 2002 11:59 am

La repezeala, inspiratie de moment in clipa in care m-am inscris. Nu mi se zice asa si nu am conturi prin alte forumuri cu nickul asta.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 19, 2002 1:11 pm

Pai asa am facut si eu cand m-am inscris pe forum..si mi-am ales Blink 1 82 . Exact ca Rolf...ceva care nu ma caracteriza.

De'abia dupa vreme indelungata am zis sa revin la nickul meu din viatza reala.

Rolf..te sfatuiesc sa faci acelashi lucru !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Iun 19, 2002 1:22 pm

Nu ma, ca Rolf are fundamente solide.... io sunt Rolf aicia.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 19, 2002 1:25 pm

Rolf si SOD....sunt cele mai urate nickuri de pe forum ! Adica,la nickuri de oameni importantzi ma refer !

Schibatzi-le mai repede !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Iun 19, 2002 1:27 pm

Nu, nu si NU! :D Nu sunt bai urite, au legatura cu rocku.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Mie Iun 19, 2002 2:20 pm

In schimb iata niste nick-uri de-a dreptul interesante:

{{^_^}} si ^{-_-}^Pz - pesemne reprezentari zoomorfe sau chiar antropomorfe
A&H&A - mda, asta e foarte clar (cine stie ce mai urma, noroc ca e limita de caractere)
0-90 junior mem - fals, junior member e pina la 99
alin-acum - var cu cosmin-atunci
ANIMALUTZA, ANIMALUTZA X, ANIMALUTZA_X, ANIMALUTZA_XXX - probabil un caz de 'm-am inscris da ce parola mi-oi fi pus frate?'
animalutzacoco - o fi cumva tot cea de mai sus?
axl_is_2fast4u - prea lung si imbirligat (creca e ala cu nr de inmatriculare B-32-RUN sau B-32-FLY)
Buffy, Buffy-X, BuffyX, Buffy_L - pesemne tot un caz de parola pierduta
bula fara pula - cer banare!
bí¤lí¥ cociu - sa vedem ce litere se mai pot tasta
cel-mai-tare - se ia de mina cu urmatoru
Cineva_destept - l-a luat al de mai sus de mina
crowww666 - cioara satanista
cy_the_vy - mda
djdeath17 - sunt vreo 40-50 de dijei, da asta mi s-a parut cel mai haotic: dj moartea!
fasole - asta e caterinca, nimic de comentat, da imi aduce aminte de invierea de cind eram a 11a. In fata bisericii, incepuse slujba de putin timp, 6-7 metri mai in fata se intoarce unu spre spate, si, cu o fata de alcoolic notoriu pronunta calm: 'cascaval'.
kyty-kyty-kyty - pesemne fiindca kyty era deja luat

daca tot vorbim de nickuri am bagat un ochi in pagina de utilizatori si am dat peste cele de mai sus. Majoritatea cu 0 posturi. Ar fi fost misto sa ne explice cum si-au ales nicku'.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde angus » Mie Iun 19, 2002 4:07 pm

Nu vaz legatura lui Rolf cu rock-ul. Rolf a' lu' cine?
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Rooooooooolf

Mesajde bhuttu » Mie Iun 19, 2002 5:57 pm

Tare de tot postu' ala, Rolf! Am ras ca dracu'! Astea banuiesc ca nu-s luate dupa Goooogle, nu? ;) Si care e poanta cu cascavalu'?:con:

Mai stiu si eu un nick, de-a dreptul Oribil, al unui om deja trecut de prima tinerete. Urat nick! ;)
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde sly » Mie Iun 19, 2002 8:13 pm

bun subiect de discutie ...deci sa va postesc shi eu cum de mi-am ales nickul asta...
era intr-o vacanta de vara , nu mai stiu prin ce an dar acum 2-3 ani parca dar poate sa fie mai mult shi eram cu un prieten la mine shi incercam sa intru pe chat la atomic...el mi-a zis sa imi pun nickul sly (care de fapt inseamna smecher in lb. engleza ) sau mai e prescurtarea lui stallone (desi nu chiar ma reprezinta chestia asta) ...
shi am intrat cu sly pe irc mult timp pana m-am certat cu lumea deoarece era destul de folosit nickul asta pe #iasi, shi am devenit din sly : _sly567 (deorece ma cred nemuritor :)) zic eu) dar pe fanclub nu era ocupat nickul shi am ramas cu sly...
sper ca nu v-am plictisit ...
The wind of change blows straight into the face of time
Like a storm wind that will ring the freedom bell
Avatar utilizator
sly
 
Mesaje: 2918
Membru din: Joi Ian 10, 2002 12:00 am

Mesajde SOD » Mie Iun 19, 2002 10:06 pm

auzi tu,rolf si sod sunt cele mai urate nick-uri din lume!pai oribilul mos cum e?in afara ca e un paradox ,ca vorba aia,toti mosii sunt oribili ca sunt pensionari si trebuie sa muncim noi pentru ei sa le dam pensii.la moarte cu toti mosii!

revenind la subiect,nick-ul a fost ales cu greu !
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Mie Iun 19, 2002 10:18 pm

Initial trimis de SOD
auzi tu,rolf si sod sunt cele mai urate nick-uri din lume!pai oribilul mos cum e?in afara ca e un paradox ,ca vorba aia,toti mosii sunt oribili ca sunt pensionari si trebuie sa muncim noi pentru ei sa le dam pensii.la moarte cu toti mosii!

revenind la subiect,nick-ul a fost ales cu greu !


SOD, ai dat rateu! Daca toti moshii sunt oribili, atunci Oribilul Mosh e pleonasm, nu paradox. Si mai e o treaba. Mosii si-au platit pensia cand munceau (unde crezi ca se duc banii aia pe care ii platesti tu drept impozite)? Si la moarte oricum se duc toti!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Stormy Lady » Joi Iun 20, 2002 11:06 am

Here comes my story....(daca ii pasa cuiva):

Totul a inceput cu recunoasterea pasiunii mele pentru furtuni...mare si adevarata pasiune...Acum 2 ani am devenit fan Darude("a man who will always create a musical storm"-renumit datorita pasiunii pt. furtuni) si imi imaginam ce cool ar fi sa mi se spuna Storm,Stormy,Stormie sau ceva de genul asta....sa-mi ramana porecla asta pe viata.M-am dus io pe forumul finlandezului,dar nick-ul pe care-l doream era deja luat...in aproape toate variantele....Acum un an m-am trezit ca un american a inceput sa-mi spuna Storm(eu nu ma mai intitulasem asa pana atunci).Toti s-au luat dupa el.
"Lady" nu mi se pare atat de inspirat; "girl" ar fi fost mai cool,suna mai de gasca...
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Iun 20, 2002 12:00 pm

angus - Rolf e vocal la Running Wild; si chitarist
bhuttu - ba da, dupa google, am search userii din fanclub :D ; poanta cu cascavalu e aia pe care am povestit-o.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Joi Iun 20, 2002 2:27 pm

foaaaaaarte greu, la scurta repezeala cand m-am inregistrat, primu lucru care mi-a venit in minte, legat oarestecum de buletin si de adresa de mail, si mi-a placut ca e de genul ambigen (!) si ca a dat ceva batai de cap unora... "o fi male, o fi female..."
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Re: Cum v-ati ales nick-ul?

Mesajde PuturOSU` » Vin Iul 05, 2002 11:43 pm

toata lumea din jur imi spune ca nu fac nimic.ca sunt puturos
Nu conduc pe nimeni dar sunt un lider ,si-mi place sa cred ca sunt un om liber!
PuturOSU`
Junior Member
 
Mesaje: 86
Membru din: Vin Iul 05, 2002 2:22 pm
Localitate: north pole

Mesajde lulutza » Joi Iul 11, 2002 9:06 pm

am si eu o problema (mare): daca tot nu cunosc pe nimeni pe aici, de fiecare data cand raspund la vreun subiect ma simt in plus. oare e asa de naspa sa se bage in vorba si o necunoscuta total?????

pe mine ma cheama lucia si de cand ma stiu toata lumea mi-a zis lulu. iar la un moment dat mi-am dat seama ca suna mai bine lulutza si cei care stiu ca-mi place si vor sa ma alinte ma striga asa, cine nu.... lulu. lucia e doar pt straini, care nu au de gand sa-mi devina prieteni.
is somebody more happy than me???
i don't think so!!!
lulutza
Junior Member
 
Mesaje: 146
Membru din: Lun Iul 08, 2002 6:00 pm
Localitate: somewhere in the middle of nowhere.

Mesajde Mirela » Joi Iul 11, 2002 10:13 pm

lucia,aka lulu,aka lulutza(de ce mi-ai furat porecla,huh?????)

ia-o incet,nu esti in plus....just new and unknown.....
cine stie,poate la sf. lunii vei castiga premiul de cel mai cel nou-venit(il mai da oare Moshu' ma intreb???)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori

cron