ce plante avem pe-acasa

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

ce plante avem pe-acasa

Mesajde zuza » Mie Iul 24, 2002 8:04 pm

In acest thread vreu sa vorbim despre plantele pe care le avem pe-acasa si cum le ingrijiti. Eu o sa povestesc mai incolo.:D
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 24, 2002 11:43 pm

Eu am vreo 4 ghivece in bucatarie. Nu stiu cum se numesc plantele..dar sunt foarte frumoase. Una face flori albastre ...f. multe si f. frumoase. Una e un cactus. Una e o planta agatatoare..care s-a intins f. mult. Iar a 4 a nu stiu ce e.
Mai am una in sufragerie. D'aia f. mare. Are frunzele enorme. E ca un fel de lotus. E pusa intr-un ghiveci mare de tot...un hardau.
Mai am si pe balcon cateva.

Cum sa le ingrijesc ? Le pun apa cand imi amintesc de ele. Oricum..se descurca mai mult singure. Ce e drept..au lumina foarte prielnica,astfel putandu-si efectua nestingherite procesul de fotosinteza,proces indispensabil plantelor.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Joi Iul 25, 2002 1:15 am

pai sa vedem , trandafiri chinezesti , doua magnolii , leandrii , ficusi , rododendroni si mai sunt cateva dar nu stiu cum se numesc :D

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde zuza » Joi Iul 25, 2002 3:33 am

E si randul meu: am o colectie de cactusi care cuprinde in jur de 20 i, am violete de parma(cred ca asa se scrie), am trandafiri japonezi roz, rosi, grena si galbeni, am un filodendrom urias, un ficus cu niste frunze cat toate zilele trei leandri si foarte multe plante pe care nu stiu cum le cheama. Cu alte cuvinte casa mea e plina de plante.
Cum am grija de ele: pai in primul rand le ud de doua ori pe saptamana (normal ca acum nu pot), le sterg mereu frunzele de praf si uneori le citesc povesti
Sa stiti ca si ele simt. De fiecare data cand le citesc cresc foarte frumos si chiar inflloresc din cand in cand. Tot ce trebuie sa faci ca sa niste plante sanatoase si care sa-ti inveseleasca casa este sa le iubesti.:D
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde Kayla » Joi Iul 25, 2002 12:42 pm

Eu am o violeta de Parma si inca vreo trei ghivece cu flori de-alea mari, care nu stiu cum se cheama... Chiar adineaori le-am udat...:D
Kayla
 

hmmmmmmmmm

Mesajde Joao » Sâm Iul 27, 2002 1:37 pm

eu am o colectie impresionanta ce cuprinde palmieri, pini aclimatizati,ferigi de 3 feluri, 20-30 de cactusi si multe altele.
stau la bloc,iar balconul meu(de la camera mea )e o adevarata sera!
ceaa mai marfa floare de am vazut-o eu este a unui cactus(relativ comun) de 35 de cm lungime,ccare inmiresmeaza tot balconul cand se deschide.dureaaaza dooar 12 ore!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde zuza » Sâm Iul 27, 2002 2:24 pm

Am si eu un cactus asa. Face o groaza de flori dar dupa 12 ore se palesc;P
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde Joao » Sâm Iul 27, 2002 10:35 pm

e cilindic cu tepi mici si are 7-12 cm diam?
flori albe enorme?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Guppy » Dum Iul 28, 2002 1:16 am

Eu am muschi de Java, ciuma apei(elodeea) si multe alge *


(*) in acvariu
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde zuza » Dum Iul 28, 2002 3:12 am

Eu am avut niste alge care cica faceau o apa buna de baut. Dar s-au inmultit prea rau si le-am aruncat.
Cel mai frumos lucru care i se poate intampla unei persoane este sa fie iubit si sa invinga. Insa sa iubeasca si sa fie invins este al doilea lucru frumos care i se poate intampla
zuza
Junior Member
 
Mesaje: 265
Membru din: Lun Iul 08, 2002 4:38 am
Localitate: yep, still there

Mesajde lulutza » Dum Iul 28, 2002 5:55 pm

eu am asha: o sabiutza, sau mai bine zis un ghiveci mare cu sabiutza, un trandafir japonez de care sunt foarte mandra(din pacate n-a inflorit inca asa ca nu stiu ce culoare e:( ) si o Yucca. am avut si un ghiveci cu o specie de cactusi care se revarsau peste vas si erau foarte subtiri, dar au cazut de pe pervaz din cauza curentului.....;P mi-a parut rau de ei, dar s-au rupt si n-am mai avut ce face.... dar mai vreau flori......
is somebody more happy than me???
i don't think so!!!
lulutza
Junior Member
 
Mesaje: 146
Membru din: Lun Iul 08, 2002 6:00 pm
Localitate: somewhere in the middle of nowhere.

Mesajde Hera » Dum Sep 22, 2002 5:10 am

eu am acasa ( nu le shtiu denumirea stiintifica ) 2-3 mushcate, din care una face flori in shatirate, ca am combinat una rosie cu una alba, un trandafir japonez, un pomul vietzii, o florea-noptzii, asparagus, 12 cactusi, o craciunitza, un leandru si cateva care nu stiu cum se numesc. pacat ca , acum, cand e mai frig afara ,le-am mutat de pe baloc in camer si le mai mananca pisi mea frunzele .;P dar ce sa fac? ca de ex, asparagusul cat de sus l-as pune , tot ajunge cu frunzele pana jos, ca e planta agatatoare. iar trandafirul e prea mare ghiveciul ca sa il pun pe vreun dulap. eu tzin si la flori si la pisi. nu shtiu ce sa le fac , ca pisi jumoale bine florile de frunze. de ex, avea trandafirul boboci si i-a mancat pana si bobocii. :(
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde Nightmare » Sâm Apr 12, 2003 10:03 pm

Am mai multe plante, dar cel mai mult imi place un ficus. E mai inalt ca mine.:D
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde Shaki » Joi Apr 24, 2003 2:43 pm

Eu am un asparagus foarte mare care-mi place. Face niste flori micute, albe, care au un miros placut...seamana cu mirosul de scortisoara. Am cactusi, dar nu infloresc, si flori care habar n-am cum se numesc. Imi doresc un cercelus mult. Am avut cand eram mica, dar s-a uscat.
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Hera » Joi Apr 24, 2003 8:29 pm

Intotdeauna, plantele mele arata jalnic dupa iarna. Se cam palesc fiindca iarna nu au suficienta lumina, neputand sa le pun pe balcon. Insa primavara, cand vine caldura si le scot la soare isi revin incredibil de repede. :)
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde J'adore » Joi Apr 24, 2003 9:17 pm

EU am niste Crini, un palmier, niste cactusi, si alte plante dar din pacate nu stiu cum se numesc:( , eu le ud cand imi amintesc, noroc cu maicamea, ea le ingrijeste :D
In romania am numai Crini si niste plante, am uitat cum se numesc, dar stiu ca sunt mostenire de la bunica, dumnezeu sa o odihineasca :)
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde angus » Joi Mai 15, 2003 5:51 pm

dragii mei, m-am pricopsit cu o mandretze de copacel bonsai! fitzi buni shi datzi-va-tzi cu parerea cum se ingrijeshte, am auzit ca este tare pretentzios shi ca se usuca repede daca nu-i convin diverse. unii zic ca musai trebe udat zilnic, altzii zic ca ba nu , odata la doo zile. unii zic ca se uda normal, prin stropire, altzii zic ca ba nu, numai shi numai prin scufundarea ghiveciului in apa. ashtept sfaturile voastre competente pana nu mi se usuca pomishoru...
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde K-gula » Sâm Mai 17, 2003 1:59 pm

in ultima vreme m-am apucat si eu de gradinarit si uite asa am ajuns sa am 4 plante dintre cele mai frumoase, dupa urma carora poti trage si foarte multe foloase. de ingrijit cum sa le ingrijesc? le asigur cele 18 ore de lumina si caldura, apa, ingrasaminte, am grija sa separ femelele de masculi, fiindca nu am de gand sa fac bordel in casa si vream sa le pastrez pure, numai pt. mine. probabil multi se intraba cum fac asta. masculii ii caut de o o, iar femelele, de f****. cam in 3-4 luni, ma voi putea combina cu ele. ;)


K-gula.
Dreapta In Univers Centru In Intuneric
Avatar utilizator
K-gula
 
Mesaje: 951
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Mesajde Crystalized » Sâm Mai 17, 2003 2:32 pm

Am acasa o plantuta pe nume Rademarchera ,dar nu stiu cum sa o ingrijesc.Nu ma pricep ,nu am o pasiune pt. plante.Am avut si o yucca ,dar s-a ofitlit..a murit din cauza supradozei de apa..
Crystalized
 

Mesajde PhutreGuy » Mar Mai 20, 2003 5:21 pm

Singurele plante pe care le am pe acasa (stau cu chirie si nu am chef sa car si ghivece cand ma mut, dar cand nu o sa mai stau o sa am) sunt salata, ceapa si ridichile din frigider :D .
Fişiere ataşate
pomidor_i_salata.gif
pomidor_i_salata.gif (25.33 KiB) Vizualizat de 9493 ori
My name is Nobody because Nobody is perfect!
Avatar utilizator
PhutreGuy
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Mar Mai 13, 2003 11:00 pm

Mesajde tUdOrUK » Mie Mai 21, 2003 3:07 pm

Ce draq sa ma dau shi io mare unpic...io am la mine-n gradina din Jamaica 5 hectare cu marijuana shi 4 plante carnivore. Care vretzi sa cumparatzi niste produse sunatzi la 07931716411
Avatar utilizator
tUdOrUK
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Dum Feb 09, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Dec 16, 2003 3:35 pm

La mine in apartament este sera.Totzi prietenii imi spun ca nu sunt sanatos.Am cam 70 de ghivece cu tot felul de flori. Am fro 10 cactushi din mai multe specii shi chiar corcitzi,cu forme ciudate rau de tot,2 mushcate,3 specii de iedera,fro 5 ghivece cu clorophitum,4 trandafiri japonezi, un plaman,un arbore de cauciuc, nishte plante care seamana cu un porumb, unele care cresc ca nishte limbi,3 sporul casei , voalul miresii,15 curmali(sunt micutzi,au cate 3 frunze),2 gladiole ,3 bucatzi cerica,shi un fel de planta roshie(ca shtirul),2 lamai shi ar mai fi cateva balarii care nici nu ma pricep sa le descriu,d-apoi sa le spun shi denumirea.
Poate vi se pare bizar, dar ma trezesc cateodata ca stau de vorba cu florile mele.Tzin foarte mult la ele shi le ingrijesc asha cum se cuvine,adica : le schimb pamantul periodic,le pun apa(5 litri per total la o udare),ingrashamant,le shterg de praf,ba la unele le-am facut chiar shi dush.Le pun apa cam de doua trei ori pe saptamana.Am o floare,care atunci cand sunt bolnav,incepe sa se ofileasca. Imi putetzi explica shi mie fenomenul asta?
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

uite ce am eu si stau in alaska

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 8:29 am

am un palmier begonie, cateva aloe si inca o planta care nu stiu cum se cheama
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Pei...

Mesajde Aurolacul » Mar Ian 13, 2004 10:29 pm

6 copcai din familia pinilor in curtea mea din spate, ca sa nu vada vechinii ce facem, caci gardul e mult prea mic.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde ROXANA » Mie Ian 14, 2004 6:34 pm

avand in vedere ca mama este innebunita dupa plante de apartament...am foarte multe , de multe feluri asa ca nu m-a apuc sa le insir pe toate....mai ales ca unele au niste nume de trebuie sa le caut in cartea 'Plante De Apartament' (ca neah...are si carte despre ele...sa stie draga tot...)
mama le uda pe fiecare cum trebuie imparte si le da si nu stiu ce ingrasaminte nu stiu cand.... nu ma bag!
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Dum Feb 15, 2004 9:53 pm

momentan am 4 yuca, 2 trandafiri japonezi unu cu flori galbene si celalalt roz spre rosu..., un ficus, cateva ghivece cu aloe, un lamai si o craciunita.. da de care vreau sa ma scap pentru ca nu infloreste numa in luna decembrie si cam put florile..
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Lun Feb 16, 2004 2:48 am

aveam d-alea de pus pe pervaz (dracu stie cum s-or numi) si le-am bagat in casa cand o venit frigu dar s-or uscat, nu stiu de ce...
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Cristina » Mie Feb 18, 2004 11:28 am

Eu la mine acasa in Bucuresti am in sufragerie multe ghivece, unele nici nu stiu cum se numesc ptr ca le-am primit de la viitoarea mea soacra. Am ca flori: floare de nu ma deranja, coronita lui Iisus, trandafir japonez, aloe, si multe altele care nu stiu cum se cheama.
Cel mai mult iubesc trandafirul japonez. Toata vara a inflorit, dface flori de culoare rosie. Can ma relaxez le privesc pe ele si orice stres imi trec.
Aminteste-ti de trecut,
traieste in prezent,
gandeste in viitor!
Avatar utilizator
Cristina
Junior Member
 
Mesaje: 127
Membru din: Lun Ian 14, 2002 12:00 am

Mesajde papadie » Mie Feb 25, 2004 1:51 pm

Sunt si eu o iubitoare a florilor. Am cateva flori precum : dracaena, kalaonche, muscate, feriga, primula acaulis, cercelus, craciunel si inca cateva la care nu le cunosc denumirea.
In curand vreau sa imi iau si niste violete de parma, iar in martie-aprilie imi voi semana in jardiniere flori de piatra.
papadie
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Feb 25, 2004 1:36 pm
Localitate: Romania

Mesajde paiacec » Mie Feb 25, 2004 4:14 pm

Florile de piatra se fac nasoale in cele din urma!Se incalcesc de te apuca sila de ele la un moment-dat!Incearca mai bine cu petunii curgatoare!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori