Cat mai are Ferrari "de trait" ???

Forum dedicat sporturilor mecanice.

Cat mai are Ferrari "de trait" ???

Mesajde dadu » Lun Iul 29, 2002 6:55 pm

Icepand cu anul trecut, BMW-WILLIAMS a cucerit din ce in ce mai mult teren in fata celorlalti. Baricchelo deja a fost depasit de Montoya si Ralph, care au motoare mai puternice, iar cei de la McLaren-Mercedes pregatesc o noua generatie de motoare? Singura sansa mai este Michael care inca mai rezista in fata concurentei. RENAULT SI TOYOTA, precum si cei de la HONDA, vor arunca in joc noi monoposturi iar pilotii lor sunt destul de bine cotati, dar e de ajuns??? Astept parerile voastre.
dadu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 28, 2002 4:47 pm
Localitate: MICUL CONGO

Mesajde tre » Mar Iul 30, 2002 6:07 am

nu prea avem de unde sa stim. parerea mea e ca atata timp cat schummi e la ferrari, acestia vor fi bagati in seama.
totusi honda are 'antecedente' in f1 asa ca, daca gasesc si-un pilot bun ar putea face mare lucru.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Iul 30, 2002 7:33 am

Parerea mea este ca cel putin doi ani de zile Ferrari va fi in fata. Nu stiu daca va castiga titlul la contructori, dar in mod sigur se va bate pentru primul loc. Si logica este simpla. Lui Michael Schumacher nu-i face nimeni fata. Ganditi-va numai ca primului loc i se dau 10 puncte, suma celor primite de driverii care termina o cursa pe pozitiile a doua si a treia. In eventualitatea in care cei doi ar fi de la aceeasi echipa, tot Ferrari ar avea castig de cauza, deoarece mi-e greu sa cred ca Barrichello abandoneaza de fiecare data cand Schumacher castiga. Este foarte adevarat ca germanul nu o sa castige mereu, dar ati vazut si voi ce face Montoya (care, apropo, mai nou este propus de Frank EIlliams celor de la ferrari, daca va puteti imagina asa ceva). Castiga un pole position pentru ca, in cel mai fericit caz, sa termine pe locul doi. Dar aceasta realizare are o probabilitate de 1/6.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Lord Barty » Mar Iul 30, 2002 10:39 am

Initial trimis de petrican
....Montoya (care, apropo, mai nou este propus de Frank EIlliams celor de la ferrari, daca va puteti imagina asa ceva)...


Cred ca ai inteles gresit articolul pe care banuiesc ca l-ai citit. Iti recomand sa il recitesti cu rabdare.

Respekt!
Avatar utilizator
Lord Barty
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Iul 22, 2002 11:00 pm

Mesajde dadu » Mar Iul 30, 2002 5:16 pm

Daca Kimi chiar ar merge la Ferrari, nu cred ca lucrurile s-ar schimba prea mult, deoarece Kimi nu va putea sa ii egaleze prea usor pe Montoya si Ralph. In alta ordine de idei masinile BMW sunt cele mai puternice, chiar decat cele Ferrari ( care sunt mai fabile ) dar programul celor de la BMW este da abia la inceput. Montoya cu siguranta nu va pleca de la WILLAMS iar Mika s-ar putea sa se reintoarca in F1 dar nu se stie la ce echipa. Daca lucrurile vor continua on acelasi fel, in cel putin un an clasamentele se vor schimba destul de mult.
no offence, man
dadu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 28, 2002 4:47 pm
Localitate: MICUL CONGO

Mesajde tre » Mie Iul 31, 2002 4:13 am

am inteles ca inca din sezonul trecut ferrari sunt pusi in dificultate de bmw la capitolul motoare, totusi putini i-ar putea face fata lu schummi. petrican ralph si montoya au potential, poate ca doar acea experienta pe care o are schummi le lipseste.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde dadu » Mie Iul 31, 2002 2:20 pm

Da, ai dreptate in ceea ce ii priveste pe Ralph si pe Montoya, mai au mult de invatat iar Schumachrer a castigat 2 campionate cu RENAULT si WILLIAMS, ceea ce e destul de sugestiv in acest moment. Shchumi e acum urmarit de o "haita de lupi" care il ataca din toate directiile. Ceea ce a facut Ralph la Hockheim si anume sa depasesti 2 adversari intr-un viraj de aproape 90 de grade nu este prea usor, iar Montoya este cu siguranta cel mai rapid.
no offence, man
dadu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 28, 2002 4:47 pm
Localitate: MICUL CONGO

Mesajde Lord Barty » Mie Iul 31, 2002 4:21 pm

Initial trimis de dadu
Da, ai dreptate in ceea ce ii priveste pe Ralph si pe Montoya, mai au mult de invatat iar Schumachrer a castigat 2 campionate cu RENAULT si WILLIAMS, ceea ce e destul de sugestiv in acest moment. Shchumi e acum urmarit de o "haita de lupi" care il ataca din toate directiile. Ceea ce a facut Ralph la Hockheim si anume sa depasesti 2 adversari intr-un viraj de aproape 90 de grade nu este prea usor, iar Montoya este cu siguranta cel mai rapid.


Scuza-ma, dar eu nu imi amintesc ca Schumacher sa fi condus pentru Williams in viata lui... A castigat doua campionate cu Benetton (intai cu motor Ford si apoi Renault) si restul cu Ferrari. Iar Ralf... Cand a depasit el DOI adversari intr-un viraj la Hockenheim????

Respekt!
Avatar utilizator
Lord Barty
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Iul 22, 2002 11:00 pm

Mesajde dadu » Joi Aug 01, 2002 3:45 pm

Da, aºa e, Michael a caºtigat campionatele din 94 ºi 95 cu Benetton Ford ºi cu Benetton Renault, iar in 96, Damon Hill cu Williams Renault ºi Jacques Villneuve in 97 cu Williams Renault. Apropo, Villneuve ºi Fisichella incí£ mai sunrt consideraí¾i piloí¾i suficient de buni ca sí£ ii dea de furcí£ lui Michael. Chiar dací£ Michael este considerat cel mai bun pilot, va fi ºi el uitat la fel ca Fangio ºi Senna.....
no offence, man
dadu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Iul 28, 2002 4:47 pm
Localitate: MICUL CONGO

Mesajde baixinho© » Joi Aug 01, 2002 5:31 pm

Dadu-le, ma scuzi ca iti spun, dar cred ca nu ai nici o treaba cu Formula 1. Pai daca Fangio si Senna sunt piloti despre care sa spui ca oamenii i-au uitat ma duc sa imi tai venele. Pe lung, sa fiu sigur ca fac o treaba ca lumea. Du-te si tu pe strada si fa un sondaj, intreaba lumea ce stie despre Fangio si Senna si atunci sa iti dai cu parerea despre acest subiect. Hai ca o dau in off-topic la greu, dar daca tot am inceput, sa si termin. Chestiile alea enumerate de tine nu demonstreaza ca te pricepi la Formula 1 (dar asta nu inseamna ca nu ai voie sa postezi aici). Pot si eu foarte bine sa caut pe internet care sunt castigatorii nu stiu caror turnee de golf si dupa aceea sa ii postez aici. Gata cu off-topicul. Revenind la subiect, cam cat crezi ca mai are de trait Ferrari, ca tot nu am priceput?!
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Stormy Lady » Mar Aug 06, 2002 10:40 am

Initial trimis de dadu
Daca Kimi chiar ar merge la Ferrari, nu cred ca lucrurile s-ar schimba prea mult, deoarece Kimi nu va putea sa ii egaleze prea usor pe Montoya si Ralph. In alta ordine de idei masinile BMW sunt cele mai puternice, chiar decat cele Ferrari ( care sunt mai fabile ) dar programul celor de la BMW este da abia la inceput. Montoya cu siguranta nu va pleca de la WILLAMS iar Mika s-ar putea sa se reintoarca in F1 dar nu se stie la ce echipa. Daca lucrurile vor continua on acelasi fel, in cel putin un an clasamentele se vor schimba destul de mult.




1.Mika NU se intoarce in F1.Asta e sigur din momentul cand a fost sezonul asta Monaco GP.A avut un an la dispozitie pentru a decide daca ramane in activitatea competitonala iar ce a declarat el in final a fost NU.


2.Kimi are sanse sa ajunga la Ferrari-intr-un viitor mai indepartat,ce-i drept-dar pentru a avea rezultate stralucite trebuie sa comunice mai bine cu mecanicii,sa stie ce vrea de la masina.
Cred ca e cazul sa amintesc ca au fost destule momente cand Kimi l-a tinut pe Ralf in spate si l-a cam stresat,iar in ultima vreme ii da bataie de cap chiar si lui Montoya....

3.Stiu ca sunt off-topic,dar trebuia sa dau cateva raspunsuri...
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde Racer4eveR » Mar Ian 28, 2003 2:45 am

Am citit doar primul post de pe threadu' asta.. si am murit de ras... bai baieti, voi chiar credeti in minuni?

Ferrari o mai duce asa dominant si in 2004.. voi chiar va luati dupa vorbele fiecaruia? Renault a spus la prezentare ca se vor bate cu McLaren... si McLaren tre' sa fie concurentu' nr. 1 pentru Ferrari.. deci logic reiese ca Renault se va bate si cu Ferrari.. cine crede asa ceva. Treburile astea sunt scoase doar pentru medie.. dar nu e nimic in spate.

Sasiu revolutionar la Williams.. wow.. multi isi fac acum sperante si viseaza deja la titlu. Astea sunt prostii.. Ferrari a fost anu' trecut cateodata 1,5 sec. mai rapid.. si pentru a gasi aceste 1,5 sec. e nevoie de o minune... dar in F1 nu exista minuni... ci succesul vine prin munca grea.
Keep Racing!
Racer4eveR
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Dec 13, 2002 4:19 pm
Localitate: Frankfurt

peste tot in viata daca nu muncesti nu ai

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 9:54 pm

Ferrari a fost de mult scuderia cea mai buna pe piata formulei 1 si toata lumea sa uitat la ei de parca ar fi fie ingeri fie ceva ce spera macar sai egaleze in performanta ca de intrecut nu se putea.
Tehnologiile in ziua de azi incep sa fie mai egale intre echipele de top(ma refer la accesul la tunele pt testarea autovehiculelor, tehnici noi de scaderea timpului de pit stop..etc). Eu zic ca pana la urma deacuma in colo, cel putin la topul formulei 1 nu va mai decide doar numele echipei cine castiga de obicei cursa ci cat de buni sunt pilotii in cursa, ei fiind factorul uman pe care nimeni nu poate sai programeze exact.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am


Înapoi la Formula 1. Sporturi cu motor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron