60

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

60

Mesajde Joao » Vin Aug 23, 2002 10:16 pm

mai gasesc eu pe cineva caruia sa-i placa muzica din 60?
stie cineva de chubby checker?
de celebrul let's twist again sau the twist?
melodii de pe vremea cand fetele erau invartite si zburau prin bratele baietilor in ritm de rock 'n' roll?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde MiG29 » Sâm Aug 24, 2002 12:22 am

Mie imi place la nebunie muzica din the 60`s.Preferatii mei sunt Bill Haley and his Comets...S-ar putea spune k atunci in acei ani muzica a fost reinventata.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

zau de n-o fi asa

Mesajde Joao » Sâm Aug 24, 2002 8:30 am

am impresia ca atunci au aparut primii rebeli care au dat nastere la rockul de prin 70(cu adevarati rebeli-drogati si betivani).
am pe-acasa 10 casete si 5 cd-uri numai cu asa ceva,marfa de muzica,mai ales in masina!
oricum a fost reinviata poasiunea pt in la sfarsitul 80-inceputul 90 cu ajutorul lui Jive Bunny care a facut o groaza de mixaje interesante si misto,unele dintre ele mai fiind ascultate si acum prin discoteci.
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 24, 2002 9:49 am

Am si eu 4 melodii cu Bunny asta de care zice Joao. Adica..4 mixaje..deoarece melodiile contin secventze de melodii celebre din perioada la care se refera acest thread.

Ce sa spun ? Multzi dintre voi stiu ca este perioada mea preferata. In proportzie de 50 % cam asta ascult,muizca anilor 60. (iar tu Joao ar fi trebuit sa intitulezi acest thread 60's..nu doar 60 )

Si deocamdata nu voi spune decat un singur nume.....adica de fapt sunt doua nume..dar sunt strans legate intre ele : Simon & Garfunkel . Cred ca sunt preferatzii mei din toata timpurile. Daca m-ar intreba cineva...ce fan sunt ....cred ca i-ash raspunde Simon & Garfunkel. Sunt multzi cantaretzi din creatzia carora imi place una,doua..cinci sau noua melodii...dar de la baietzii astia doi ...imi place cam tot !
S-au format in anul 1964 in Big Apple,adica New York. Ca gen au abordat folk-rock-ul . Melodii de o sensibilitate covarsitoare.
Tre' sa va mai spun ca posed in format mp3 cam 50 de melodii cu S & G.
Si insir si cateva din prefelatele mele (toate imi plac...dar alea care imi plac mult,mult) : The Dangling Conversation , Let us be lovers , Sparpow , Bleecker Street , The sound of silence , El Condor Pasa si bineinteles Mrs. Robinson.

Revin si cu altzi artisiti....dar in alte posturi !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Aug 24, 2002 11:06 am

@joao
muzica de muzica...iti murea femeia-n brate...de placere...

@oribilul mosh
as mai aminti "bridge over troubled water" si "cecilia" doua piese celebre ale lui s&g si daca tot ai vorbit de ei mi-as permite sa mentionez ca m-au incantat mai mult dupa ce s-au despartit. cel putin paul a scos dupa despartire piese mult mai "lucrate" decat in perioada cu art, mult mai apreciate. as aminti doar : "50 ways to leave yr lover", "hearts and bones","still crazy after all these years","mother and child reunion","one-trick ponny","u can call me al" si multe altele.sunt un fan al lui paul pt ca are un profesionalism aparte. de la art as aminti "bright eyes"(burning like fire) ce ma duce la raspunsul pt joao.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 24, 2002 11:27 am

U can call me Al ,imi place si mie. O canta impreuna cu celebrul actor Chevy Chase. :p Iar videoclipul este haios foc. (oricum,melodia a aparut in 1986 daca nu ma insel...asa ca nu face subiectul acestui thread)

Dar de The Four Seasons a auzit cineva ? Cu celebra lor piesa "Walk like a man" ,care mai tarziu a devenit soundtrack pentru filmul Sleepers . Si bineinteles cu super-hitul "Big girls don't cry" .

Dar daca ar fi sa dau un singur nume de formatie din anii 60,nu ash ezita. Ash spune The Doors . Au luat fiintza in 1965 in California si s-au destramat 8 ani mai tarziu.
Cele mai bune albume le-au scos la sfarsitul anilor 60. Si anume : The Doors in 1967 (albumul de debut) , Strange Days in acelasi an si Waiting for the sun in 1968. Cel putin astea sunt preferatele mele..ca au mai scos ei si pe la inceputul anilor 70 cateva albume,din care amintesc LA Woman in 1971.
Melodia mea preferata de la ei..este fara doar si poate "Wintertime love" . Versuri si muzica de o mare sensibilitate.

Nu ma pot abtine si dau niste versuri din aceasta melodie superba :

<< Wintertime winds blow cold the season
Fallen in love, I'm hopin' to be
Wind is so cold, is that the reason?
Keeping you warm, your hands touching me
Come with me dance, my dear
Winter's so cold this year
You are so warm
My wintertime love to be >>

Si mai imi plac foarte mult : "Sumer's almost gone" , "The Crystal Ship" si "Love Street".
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

hehehe moshule

Mesajde Joao » Sâm Aug 24, 2002 11:52 am

nu numai ca am auzit de ei,dar si am cele 2 melodii de care pomenesti tu!(4 seanons)
iar la thread i-am zis 60 pt ca sunt roman si vorbesc limba asta!
60's e ceva englezesc,si chiar daca elvis e regele anilor 60,eu tot 60 ii zic!

beach boys,desi s-au afirmat mai mult dupa 70,aveau melodii marfa si prin 60!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 24, 2002 12:12 pm

Beach Boys erau comerciali. Ca un fel de ...formatzile de pe la noi din acest moment.
Dar cu toate astea imi plac unele dintre melodiile lor.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Lun Aug 26, 2002 10:45 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

Dar daca ar fi sa dau un singur nume de formatie din anii 60,nu ash ezita. Ash spune The Doors . Au luat fiintza in 1965 in California si s-au destramat 8 ani mai tarziu.
Cele mai bune albume le-au scos la sfarsitul anilor 60. Si anume : The Doors in 1967 (albumul de debut) , Strange Days in acelasi an si Waiting for the sun in 1968. Cel putin astea sunt preferatele mele..ca au mai scos ei si pe la inceputul anilor 70 cateva albume,din care amintesc LA Woman in 1971.
Melodia mea preferata de la ei..este fara doar si poate "Wintertime love" . Versuri si muzica de o mare sensibilitate.
Si mai imi plac foarte mult : "Sumer's almost gone" , "The Crystal Ship" si "Love Street".


Deci n-as vrea sa mananc cacat, dar din cate stiam eu Morrison moare in '71. Si 1965+8=1973. Ma insel eu sau Moshu'?
Incolo, de Doors as mai zice ca imi plac si mie rau de tot in ultima vreme, iar ca melodii de mentionat m-as arunca la un "Break on through", "Severed Garden" si "Riders of the storm". Iar pe "Light my fire" as pune-o aici doar ca sa dau cezarului ce-i al cezarului. Atat.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 27, 2002 8:58 pm

Morrison moare pe 3 iulie 1971 ,la Paris. Deci bhuttu are dreptate in aceasta privintza.
Dar grupul s-a destremat in 1973. Deci am si eu dreptate ! :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Aug 27, 2002 11:46 pm

Initial trimis de MiG29
Mie imi place la nebunie muzica din the 60`s.Preferatii mei sunt Bill Haley and his Comets...S-ar putea spune k atunci in acei ani muzica a fost reinventata.


Ma baieti... Bill Haley tine mai mult de anii '50 ("Shake Rattle 'n' Roll" de exemplu e din '54), la fel si Elvis Presley - toate melodiile lui meseriase sunt de pana-n 1961. Cam confundati... Iar "The Four Seasons" tin intr-adevar de anii '60, dar muzical sunt mai mult la nivelul anilor '50. Anii '60 inseamna Beatles, Stones si British Invasion in general pana-n 1966, iar apoi psychedelia si inceputul rock-ului matur. Si prelungirea anilor '50, pana la Beatles - rock-ul ala monoton, un blues mai ritmat. Dar care e mai degraba emblematic pentru anii '50.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

ha?

Mesajde Joao » Joi Aug 29, 2002 11:04 pm

tu ai inteles despre ce scriem noi aici?
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Re: ha?

Mesajde stefan » Vin Aug 30, 2002 1:04 am

Initial trimis de Joao
tu ai inteles despre ce scriem noi aici?


Da: titlul thread-ului trebuia sa fie "50" si nu "60". Asta am vrut sa zic. In rest, nimic de obiectat.

Addenda: Discutia voastra e ceva de genul: "mama, ce misto e muzica anilor '70, ca de exemplu Modern Talking", sau "ce misto sunt Beach Boys, pacat ca mai mult s-au afirmat prin anii '70". [Trust me, Beach Boys si-au atins varful cu "Pet Sounds", in '67.] Nu c-as fi cusurgiu, dar parca suntem prea diletanti...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Aug 31, 2002 12:05 pm

Mai Stefane,eu cred ca noi am vorbit pe subiect. Tot ce am zis eu...de la Simon & Garfunkel pana la The Doors este clar din anii 60.
Dar si cei pomenitzi de Joao ,pentru mine cel putin,tot iz de 60 au !

Daca esti tu priceput....spune-ne care este granitza dintre 50 si 60 ! Eu perioada 50-60 o vad ca un tot unitar . Nu prea pot face o diferentza...sa zic exact "Da Domne ! Asta e din 50..iar asta e din 60 ! "

Dupa parerea ta....Neil Sedaka din ce perioada face parte ? Dar Paul Anka ? ( I'm so young...and you're so old :p )
Eu ii cataloghez drept cantaretzi ai anilor 60 !

Si daca esti priceput..povesteste-ne de stilurile anilor 50 si de cele ale anilor 60 ! Hai,ca sunt tare curios !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Sâm Aug 31, 2002 11:32 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Mai Stefane,eu cred ca noi am vorbit pe subiect. Tot ce am zis eu...de la Simon & Garfunkel pana la The Doors este clar din anii 60.


Astia da, sunt din 60, da' ce te simti asa vizat?



Dar si cei pomenitzi de Joao ,pentru mine cel putin,tot iz de 60 au !

E, aici cred ca e o confuzie colectiva. Am mai zis ce inteleg eu prin anii '60: Beatles, Stones, british invasion, psychedelia, inceputurile rock-ului. Ce intelegi tu prin '60 sunt anii '50 muribunzi, perioada pana sa se afirme Beatles.


Daca esti tu priceput....spune-ne care este granitza dintre 50 si 60 ! Eu perioada 50-60 o vad ca un tot unitar . Nu prea pot face o diferentza...sa zic exact "Da Domne ! Asta e din 50..iar asta e din 60 ! "


Mi se pare foarte usor: anii '50 inseamna rock'n'roll de genul cel mai monoton, melodii ca: "Donna", "Runaway", etc, care in proportie de 99% folosesc _aceeasi_ progresie de acorduri. Anii '60 sunt ceva mai mult. Cauta si tu pe allmusic, in pana mea! Bill Haley a fost tare in '60, aia zic ceva de genul: "In ciuda opiniei generale, Bill Haley a scos albume si in anii '60". Pai, asta-i reprezentativ pentru anii '60?


Dupa parerea ta....Neil Sedaka din ce perioada face parte ? Dar Paul Anka ? ( I'm so young...and you're so old :p )
Eu ii cataloghez drept cantaretzi ai anilor 60 !



Din anii '50. Clar.


Si daca esti priceput..povesteste-ne de stilurile anilor 50 si de cele ale anilor 60 ! Hai,ca sunt tare curios !


Vai, ce nervos esti... N-am zis ca sunt priceput, am zis ca nu stiti niste chestii elementare, care le-ati putea gasi pe orice site de muzica sau care le-ati putea afla daca v-ati uita la anii in care au fost lansate melodiile pe care le considerati reprezentative pentru anii '60.

Daca pe tine te-au pacalit cu o colectie 60's facuta pe un vapor cu The Four Seasons, Paul Anka, Elvis Presley etc, (am vazut aberatii d-astea, sper ca nu sunt unica ta baza de documentare; dar nu m-as mira, noi romanii suntem mult mai tari in gura decat in argumente) nu inseamna ca ei sunt reprezentativi pentru anii 60.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 01, 2002 12:23 am

Nu sunt nervos,mai Stefane ! Eu nu te-am intrebat cu rautate . Am dorit doar sa schimbam niste idei.
Nu ma las pacalait de colectziile gen "Best of 60's " . Fii tu linistit. De exemplu pe The Four Seasons ii stiu din filmul Sleepers. Si mi-au sunat ca anii 60. Si chiar sunt anii 60. :p

Cand spui british invasion,la cine te referi ? La d'alde The Clash ?

Runnaway este o piesa f. frumoasa ! "..and I..wo...wo..wo..I wonder !....she runnaway ! " :p Nu mi se pare monoton. Ca e 50 e altceva !

Dar aia cu "it's my party..and I cry if I want .. " ,din ce perioada e ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

ba stefane bah!

Mesajde Joao » Dum Sep 01, 2002 12:18 pm

sa vii sa-ti arat colectii de cd din 60!
zau,lasa-te!
apreciem aici muzica,daca vrei sa te certi treci pe scandal!
oricat mia-i spune tu ca chubby canta din 54,eu tot din 60(aparent toata lumea,aparnd pe colectii de 60)il consider!
scrie despre ce ti-a placut sau nu atunci,si lasa-ne pe noi!
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Re: ba stefane bah!

Mesajde stefan » Dum Sep 01, 2002 11:46 pm

Initial trimis de Joao
sa vii sa-ti arat colectii de cd din 60!
zau,lasa-te!
apreciem aici muzica,daca vrei sa te certi treci pe scandal!


Bai Joao, tu esti ala cu scandalu'. Citeste post-ul meu: eu am vrut doar sa corectez niste inexactitati, tu ai sarit cu: "Tu intelegi ce vorbim aici", asa, aiurea. Mi se pare normal intr-o discutie despre muzica anilor '60 sa fie vorba despre muzica din anii '60, nu despre cea din '50, asa ca eu zic ca nu am fost deloc off-topic. Revin la sugestia de a redenumi topicul pentru a nu induce lumea in eroare.


oricat mia-i spune tu ca chubby canta din 54,eu tot din
60
(aparent toata lumea,aparnd pe colectii de 60)


Vezi ce i-am scris lui moshu despre colectiile facute pe vapor - se pare ca se preteaza tie (sorry). Am vazut multe colectii de anii '60 cu muzica stil fifties, cu melodii din anii '50, asa ca... Nu e un argument!



scrie despre ce ti-a placut sau nu atunci,si lasa-ne pe noi!


Pai nu ma dau in vant dupa muzica anilor '50, nu pot asculta prea multa deodata; cate o melodie, doua, pentru ca, am mai zis, sunt cam toate pe aceeasi progresie de acorduri and all. Dar au o anumita naivitate, ceva care nu prea s-a mai vazut dupa-aia. Iar "It's my party" (dracu stie cum ii zice) chiar e foarte misto - mi-a prins bine la un moment dat.

Treaba cu perioadele e ciudata; Johnny Rotten de la Sex Pistols zicea odata pe vh1: "So I joined the Sex Pistols; that put an end to the Seventies, more or less". Sex Pistols nu se considerau ca apartinand de anii saptezeci.
Cam asta e, Chubby Checker o fi cantat in anii '60, dar el e reprezentativ pentru anii '50. Fiecare deceniu are specificul lui, mi se pare ciudat sa consideri rock'n'roll-ul reprezentativ pentru anii '60 _mai_degraba_ (observati sublinierea) decat pentru anii '50. Daca stilul a supravietuit, e pentru ca nu putea muri peste noapte. Dar a fost creat in anii '50 si a supravietuit pana prin 1966.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde stefan » Lun Sep 02, 2002 12:24 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Cand spui british invasion,la cine te referi ? La d'alde The Clash ?


British Invasion of America au fost Beatles, Rolling Stones, Animals si alte formatii englezesti care au "invadat" America cu muzica lor; in timp ce americanii scoteau melodii ca cele de care vorbiti voi: Ben E. King cu "Stand by Me" in '61, Chubby Checker cu "The Twist" in 1960 (cover dupa o melodie din '58, deci...), Lesley Gore cu "It's My Party" in 1963 sunt toate pre-British Invasion. Iar eu cred ca British Invasion, care a fost o chestie total noua, o inovatie, este mai reprezentativa pentru anii '60 decat reciclarea rock'n'roll-ului si doo-wop-ului de inainte de '63. Anyway. Muzica de care vorbiti voi ca tinand de anii '60 e o chestie specifica pentru America pre-Beatlemania. Englezii nu mai cantau asa ceva pe-atunci.

Nu sunt nervos,mai Stefane ! Eu nu te-am intrebat cu rautate . Am dorit doar sa schimbam niste idei.
Nu ma las pacalait de colectziile gen "Best of 60's " . Fii tu linistit. De exemplu pe The Four Seasons ii stiu din filmul Sleepers. Si mi-au sunat ca anii 60. Si chiar sunt anii 60. :p


The Four Seasons sunt una din putinele formatii care au supravietuit ca succes dupa British Invasion.


Runnaway este o piesa f. frumoasa ! "..and I..wo...wo..wo..I wonder !....she runnaway ! " :p Nu mi se pare monoton. Ca e 50 e altceva !


E a lui Del Shannon, si e din '61. Dar tot a Fifties suna


Dar aia cu "it's my party..and I cry if I want .. " ,din ce perioada e ?


"It's My Party", Lesley Gore, 1963, am mai zis.

Eu as fi discutat pe un thread '60 despre British Invasion, despre hippioti, despre cum s-a trecut brusc in anii '70 dupa incidentul de la Altamont (1970), despre inceputurile rock-ului progresiv si toate cautarile misto de dupa 1966, o muzica in plina maturizare and so. Despre Jefferson Airplane, despre the Who, Animals, despre King Crimson, Pink Floyd-ul de inceput cu Syd Barrett si apoi fara el, etc.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 04, 2002 10:12 am

Si ca sa nu mai fie carcotash domnu Stefan....astazi am sa vorbesc despre un grup din anii 60 ,care mie imi place foarte mult.
Si chiar e din anii 60 ! :)

The Mamas And The Papas . Format din 2 femei si 2 barbatzi. Uratzi foc. Totzi sunt niste oribili,cea mai urata fiind una dintre femei care are cam 1.55 inaltime si vreo 120 de kile.
Sunt uratzi....dar canta minunat.

In 1966 au scos superhitul California dreamin' . (am impresia ca ei l-au cantatprima data..nu The Beach Boys) .
Alte superhituri pe care le posed si imi plac : Look through my window , Trip stamble & fall sau Dream a little dream of me.

Grupul s-a infiintat la New York in 1964 si s-a desfintat in 1972.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Sa carcotim putin

Mesajde stefan » Vin Sep 06, 2002 9:51 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Si ca sa nu mai fie carcotash domnu Stefan....astazi am sa vorbesc despre un grup din anii 60 ,care mie imi place foarte mult.
Si chiar e din anii 60 ! :)

The Mamas And The Papas . Format din 2 femei si 2 barbatzi. Uratzi foc. Totzi sunt niste oribili,cea mai urata fiind una dintre femei care are cam 1.55 inaltime si vreo 120 de kile.
Sunt uratzi....dar canta minunat.


Bai, Michelle aia sau cum o cheama (ailalta gagica, nu Mama Cass) e chiar foarte misto; dar de, poate standardele tale... Anyway, misto grupul; pacat ca nu mai gasesti nowadays CD-uri cu ei (adica nu mai sunt in print in tarile care-au auzit de copyright); am un CD cu ei batrani, naspa, nu recomand.



In 1966 au scos superhitul California dreamin' . (am impresia ca ei l-au cantatprima data..nu The Beach Boys) .
Alte superhituri pe care le posed si imi plac : Look through my window , Trip stamble & fall sau Dream a little dream of me.

Grupul s-a infiintat la New York in 1964 si s-a desfintat in 1972.


Beach Boys si California Dreamin'? Beach Boys cantau "Californai Girls", parca. Anyway, ce-i mai notabil la ei: "Californai Dreamin'", "Monday Monday", "Crequee Alley", "Dedicated to the One I Love", "Dream a Little Dream of Me" - ultimul scos si de Mama Cass solo. Tot e e Behind the Music cu ei pe VH1 - se pare ca era tare compicata treaba, John Philips (unul din baieti) era insurat cu Michelle (gagica aia misto, acu 30 de ani), dar asta il insela cu alalalt tip, dupa care era in limba Mama Cass, tipa de 1.55 sau whatever. Se intelege ca nu prea putea dura. Iar Mama Cass a murit prin '74 din motiv de heart failure (cine stie ce lase si ea).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Noi 01, 2002 12:20 pm

Astazi mi-am oprit atentia unei formatzii englezesti ,mai putin cunoscuta de unii dintre noi.

Este vorba de Herman's Hermits . In primul rand are un nume foarte funny. Hermitele lui Herman. :p Ce o fi aia hermita ?

S-au format in anul 1964 ,in Manchester si abordeaza british pop-rock-ul.

Au 3 melodii ce mie imi par exceptionale si pe care le-am luat de pe Kaaza :

  • No milk today
  • Mrs. Brown you've got a lovely daughter
  • I'm into something good


Neaparat sa le downlodatzi ! Mr. Hyde ,sunt sigur ca or sa itzi placa.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Vin Noi 01, 2002 10:15 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Astazi mi-am oprit atentia unei formatzii englezesti ,mai putin cunoscuta de unii dintre noi.

Este vorba de [B]Herman's Hermits
. In primul rand are un nume foarte funny. Hermitele lui Herman. :p Ce o fi aia hermita ?
[/B]


Pe scurt hermit e calugar d-ala de sta singur in varful muntelui sau unde vrei tu, in orice caz departe de societate.
In romana se zice eremit, daca nu ma-nsel.
Deci ar veni: "Eremitii lui Herman".

Am auzit de formatie, dar nu stiu decat
"No Milk Today" si "I'm Into Something Good". Draguti.
Prima era data din cand in cand pe Contact, pe vremuri demulty apuse, cand aveau si ei top nostalgic. He, ce vremuri...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Noi 01, 2002 10:24 pm

Downlodeaza-tzi neaparat Mrs. Brown you've got a lovely daughter ! Itzi garantez ca are sa itzi placa la nebunie !

offtopic : si mai iesi si tu din vizuina si incearca sa vii la intanirile forumiste de miercuri seara
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde catharsis » Vin Noi 01, 2002 10:32 pm

de bob dylan ce zicetzi? mi se pare ca el a cantat prima data kockin`on the heaven's door si superbul like a rolling stone... sau am gresit perioada?
dar de the troggs (wild thing, love is all around), stepenwolf (born to be wild), the eqals (baby come back), the mindbenders (a groovie kind), paul anka (diana), carpenters(please mr postman), demis roussos (five o'clock, goodbye my love), the animals (hous of the rising sun) ce ziceti?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Sâm Noi 02, 2002 12:34 am

Moshule, din ce ai spus tu n-am ascultat decat "No milk today", o sa le downloadez pe celelalte! Despre Hermanns Hermits am mai spus si eu ceva la cover-uri, in speta o melodie preluata de la "The Rays" - "Silhouettes on the Shade"
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde JMJ » Dum Noi 03, 2002 1:54 pm

Doors-Severed Garden cred ca e una din piesele suparate ale grupului....:) Marfa!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac nu de alta dar viata o demonstreaza zilnic !!!!

AIWA is ON AIR
JMJ
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Oct 27, 2002 7:44 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 10, 2003 8:18 pm

Am descoperit astazi o melodie marfa de tot...aparuta in 1965. Ma distreaza mult numele interpretului :

Sam The Sham & The Pharaohs

Melodia se intituleaza Wooly Bully si nu se poate sa nu o stitzi din auzite.

Aliosha...treci repede si downlodeaz-o ! E melodia d'aia de vara tocmai buna pentru un baut whisky si simtit bine ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Ian 10, 2003 10:13 pm

Stiu melodia(nu stiam cine o canta). E si pe soundtrackul de la Full Metal Jacket.

Tuica americana ( vorba lui SOD) merge cel mai bine cu Meat Puppets. ;)
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde river » Joi Iun 12, 2003 7:35 am

Vad ca s-au amintit aici marile voci ale anilor '60... Nu s-a vorbit insa despre Bob Dylan (doar Catharsis, asa, in treacat) in conditiile in care, acesta merita din plin chiar si un thread aparte.
Mie imi place la nebunie asa ca, m-am hotarat sa ii acord atentia cuvenita aici, dedicandu-i cateva randuri :)

Nascut in 1941, 24 mai, cu numele real de Robert Allen Zimmerman, Bob Dylan a reusit sa ajunga , unul dintre cei mai apreciati si influenti compozitori muzicali si cantareti ai genului folk din istoria muzicii.
Are la activ cca 40 de albume scoase de-a lungul timpului, primul in martie 1962, intitulat "Bob Dylan"(contine multe cantece de protest), iar ultimul, in 2002- "Bob Dylan Live in 1975".
Cu sigurantza fredonati melodiile celebre: "Blowing in the wind" (despre care la un moment dat Moshu' zicea ca-i poate cea mai reprezentativa melodie hippie), "Lay, lady, lay", "Just like a woman" etc. etc. (Si desigur, preferata mea, "One more cup of coffe" despre care v-am mai amintit eu...). A cantat alaturi de nume celebre, cel mai mult probabil cu Joan Baez, iar melodiile lui au fost preluate de-a lungul timpului si interpretate de multi iubitori ai genului (Melanie, Baez, G'n'R, Pittis...)

Atat deocamdata... voi ce pareri aveti, va place Dylan?
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron