clasicii metalelor grele

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Inceputu...

Mesajde Rolf » Mar Noi 27, 2001 2:17 pm

Ia ziceti cum ati inceput sa ascultati rock. Macar ce album sau piesa v-a facut sa incepeti sa ascultati pe scara larga, deci nu primul album de rock ascultat, ci primul care v-a facut sa cautati si altele. Asta asa, ca un sondaj, sa vedem in ce perioade cum a inceput fiecare, citi au inceput cu romani etc.
Putem sa vorbim si de amintiri mistoace din anii trecuti, de cind se faceau mega-concerte de 2-3 zile pe stadioane pline, etc...

Personal, pe la 13 ani, adica in '91, mi-a placut Thunderstruck a lu AC/DC si mi-am luat tot albumu (The Razor's Edge). Dupa aia a mers chiar repede, am descoperit WASP (Sleeping in the Fire - apoi am facut repede toata discografia), Slayer (Seasons in the Abyss), Metallica, Sepultura, Judas, Megadeth etc... anu ala. In calitate de rocker proaspat m-am prezentat si la concertu ala rock '91, de la Palatu Copiilor, de a durat 2 zile si venisera rockeri din provincie cu corturi, prima data pare-mi-se cind a cintat Phoenix dupa revolutie. Imi aduc aminte din perioada aia de Iris 15 ani (ca miine e Iris 25!) si Compact 15 ani (parca un an mai tirziu).

Mai multe mai incolo, daca raspundeti.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mar Noi 27, 2001 2:27 pm

Io am inceput mai devreme, prin liceu... hmm 88-89 bah, nu mai tzin minte nici cand am facut liceul... oricum la vremea aia cumparam viniluri (pick-up Doina folosit si pe post de statie pt. bass) si am inceput ushurel cu Vali Sterian, Iris, Compact, AC/DC (asta dupa 89 mah), Van Halen (84 super album) si cam astea au fost primele...
La concerul Iris 15 am fost si io, am fanzinul cu autografe acum... nu mai stiu cine a cantat in deschidere...:confused:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mar Noi 27, 2001 2:50 pm

Si io am pe undeva fituica aia de la concert, parca avea 4 pagini. Nu sunt sigur ca macar a cintat cineva in deschidere, desi teoretic ar fi trebuit.
Ma intrebam mereu cum o fi fost cu rocku inainte de '89. Era voie, se putea face rost de muzici etc.? Prin '90-'91 sursa erau tarabele. Mai intii rock-center din metrou de la Universitate, care apoi s-a mutat in Romana, dupa care au aparut mai multe in Romana, dar tot asta era cel mai tare, ca avea si tricouri, inele si de-astea. Mai puteai sa faci rost de muzici de la Concord '90, pe Bulevardu lu Nea Nicu, care piratau la greu orice.
La un moment dat in Romana era plin de rockeri. Imi aduc aminte de personaje ca Ozzy, Tancred, Calu, Timisoreanu, Copilu, Macelaru, Limba, Soare la care ne uitam cu respect.
Misto erau si concertele de pe vremea aia. Tin minte cind au aparut Neurotica, Altar, ZOB, Vank, ba la un moment dat cintau si unii, Valahia. Neurotica au avut un cover dupa Don't worry be happy, de Altar imi aduc aminte ca la un concert au aruncat cu casete in public si a iesit haos, ZOB erau varza, punkisti la greu, zbierau o varianta dupa No Limit a lu 2 Unlimited, plus stai fa cutare capra sa te cardesc o noapte-ntreaga. Vank erau din Caragiale si o dadeau cu m**e la profi. La un moment cintau misto Survolaj, da au disparut dupa ce au scos un disc. mai era si o trupa de gagici, Secret, care aveau o piesa cu "soare/se-ntuneca-n zare" (am impresia ca acu chitarista de la Secret e la AB4). Antract au scos aia cu fa esti frumoasa, iar Directia 5 cintau la toate concertele si ii injura mereu toata lumea. Prin '94 au aparut si Sarmalele Reci. Toti astia care mai cinta si acu au disparut citiva ani, ca sa reapara cind s-a industrializat muzica ro, cu aparitia caselor de discuri si a lu Atomic.
La Paradise Lost a venit si Vanessa Warwick si a aruncat citeva tricouri cu Headbangers' Ball, din care am prins unu, fiind mai inalt, si l-am pasat repede unui prieten mai subtire sa se strecoare cu el afara din haos, dar s-a intors doar cu o bucata din plasticu in care era invelit.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Mar Noi 27, 2001 2:58 pm

Sa-ti explic, inainte de 89 mai mult viniluri, le luai din Obor dintre cepe... Despre multimea de trupe de dupa 89 s-ar putea scrie o carte (daca nu cumva deja se ocupa cineva, mie asa mi-a ajuns pe la urechi) Tectonicii erau singurii grei care cantau inainte de 89, chitarista de la Secret (una din ele Cristina Puia) e intr-adevar cea de la AB4 si chiar merge beton pe chitara, restul fetelor.. iti spun io pe private...
Acu imi mai aduc aminte si de Pansament si de Act... de Molozopuroi mai tine cineva minte? Si de concertele din ISB (institutul de salubritate Bucuresti) unde la un concert au urcat cu 3 (sau 4?) motoare pe scena... bah, mi-am amintit prea multe traznai.
btw, care Calu... Calu Venom sau alalalt? Si care Limba, ala din Ramnicu Sarat? Da de Teona si de Iris mai stii ceva... desi erau mari (ca varsta)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde FrozeN » Mar Noi 27, 2001 3:27 pm

Imi e cam rusine sa zic.
Metallica - melodia One
Dupa care am ascultat Fade to black, the unforgiven si alte balade, apoi mi-am facut rost de albumul Master of Puppets. Cam asa am inceput eu. Cam penibil stiu, dar asta e...
FrozeN
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Aug 17, 2001 10:23 am
Localitate: -

Mesajde Rolf » Mar Noi 27, 2001 3:55 pm

FrozeN: Si la mine a venit Metallica, imediat dupa AC/DC, da io am fost mai varza: mai intii Black Abum. Dar cel mai mult imi plac primele 3, mai putin Justice (desi albumu e f. bun), si mai putin '91 si restu deloc. Bine, au mai avut Garage days si inca un EP cu preluari (so what, killing time etc) care nu mai stiu cum se cheama, si alte conexe, da vorbind de LP, alea imi plac.

DANA: Da, Calu Venom, care am impresia ca prin '95 a intrat la mititica. Limba nu stiu de unde era, da se stia si cu tot felu de cocalari de prin Amzei. Toti astia erau mult mai in virsta ca mine, asa ca nu prea mai stiu de nici unu. De Iris si Teona nu imi aduc aminte sa ii fi stiut. Si tu veneai prin Romana la pierdut vremea? Mai eram amic bun cu Paul Grigoriu, fiu lu Paul Grigoriu de la radio. Asta a avut la un m'dat si trupa, da nu mai stiu cum se numea. Au avut oarece succes, au cintat si pe la Vama Veche si pe la concerte prin Polivalenta, sau la festivalu ala de 2 lei din Tei, de pe Studentesc.
De Tectonic si Pansament mai stiu, de ailalti nu (ISB, Act, Molozopuroi). Mai erau aparitii spontane, ca Grumaz, Ura de dupa usa, dar care ramineau foarte in underground sau dispareau, ca nu mai auzeam nimic de ei. Ceva trupe mai negre, mai death, aveam?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

TEONA

Mesajde shinee » Mar Noi 27, 2001 4:55 pm

Ultima oara cand am vazut-o pe Teona a fost anul trecut, era foarte cumintzita si lucra la un cabinat veterinar din Bd Dacia colt cu Eminescu.

Mie mi-a pus tata Led Zeppelin la 12 ani si, imediat dup-aia Deep Purple. Pana atunci ascultasem numai muzica clasica si... Anda Calugareanu, Mircea Vintila si Phoenix, care se gaseau cat de cat...
Muzica rock romaneasca nu am ascultat pana in 90-91 pt ca ma durea in cot de ei... Parerea mea era: Ce zdrangane astia aici, cred ca n-au habar de Mozart si de Beethoven, daca INDRAZNESC sa cante... Acum mi s-a modificat mult parerea, dar mi se pare, totusi, ca rockul este o forma de "cultura" mult mai restransa decat muzica clasica.
Cargo am ascultat prima oara in 91, la primul Festival de Rock,ala de la palatul Copiilor si m-am dus acolo numai fiindca m-a nenorocit o colega, care canta non stop "trec tiganii, cantecul lor ascult/spar paharul, vreau sa te uit"...Dac-as fi stiut ce urma sa mi se intample, peste 4 ani, nu m-as fi dus...
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Aliosha » Mar Noi 27, 2001 6:03 pm

Si eu tot pe la 13 ani( clasa a 7-a). Am inceput cu Guns, AC/DC
Metallica( mai putin), Megadeth ,Maiden si Sepultura.
Imi luam tricouri cu formatii care din pacate se stricau prea repede:Tin minte ca am avut unu preferat al meu cu Peace sells...
care s-a stricat si unu cu Sex Pistols care m-a tinut mai mult ca era Fruit of the Loom :)

Maregam sa cumpar casete din Romana: Imi aduc aminte de cei pe care i-a pomenit Rolf insa io ma uitam mai mult cu frica decat cu respect la ei pt ca mi-era frica sa nu mi-o iau pe la concerte.
Era o perioda cand se bateau cu punkerii din Berceni ha ha ce vremuri.
Pe Macelaru il mai vedeam nu de mult prin Romana dar de data asta imbracat respectabil.

Tin minte ca am fost la un concert punk in Amzei unde cantau ZOB, Vank- aveau ei melodia "Praslea cel voinic"- Stai fetito stai fa capra sa-ti mai dau si io odata.
A iesit un scandal monstru cu bataie, foc la scaune.
De abia am reusit sa ma tirez in statie la 300 si sa plec acasa.

Mai tarziu am fost si la "Paradise lost". Io n-am prins un tricou intreg ci doar o fasie. 3 zile la rand a tinut festivalul. Tin minte ca ajungeam acasa noaptea si imi tiuiau urechile.

Perioada misto....

La Concord se vand acum telefoane mobile....
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: Inceputu...

Mesajde manelesux » Mar Noi 27, 2001 7:11 pm

Initial trimis de Rolf
Ia ziceti cum ati inceput sa ascultati rock. Macar ce album sau piesa v-a facut sa incepeti sa ascultati pe scara larga, deci nu primul album de rock ascultat, ci primul care v-a facut sa cautati si altele. Asta asa, ca un sondaj, sa vedem in ce perioade cum a inceput fiecare, citi au inceput cu romani etc.
Putem sa vorbim si de amintiri mistoace din anii trecuti, de cind se faceau mega-concerte de 2-3 zile pe stadioane pline, etc...

Personal, pe la 13 ani, adica in '91, mi-a placut Thunderstruck a lu AC/DC si mi-am luat tot albumu (The Razor's Edge). Dupa aia a mers chiar repede, am descoperit WASP (Sleeping in the Fire - apoi am facut repede toata discografia), Slayer (Seasons in the Abyss), Metallica, Sepultura, Judas, Megadeth etc... anu ala. In calitate de rocker proaspat m-am prezentat si la concertu ala rock '91, de la Palatu Copiilor, de a durat 2 zile si venisera rockeri din provincie cu corturi, prima data pare-mi-se cind a cintat Phoenix dupa revolutie. Imi aduc aminte din perioada aia de Iris 15 ani (ca miine e Iris 25!) si Compact 15 ani (parca un an mai tirziu).

Mai multe mai incolo, daca raspundeti.


Pai eream intr-un internat de baietzi unde traiau doua feluri de oameni:fani michael jackson(tocma fusese concertu de la bukale) shi fani metallica/megadeth/manowar/morgoth shi alte trupe care incep cu m.Era prin 93 shi io eream prin clasa 10-11,deci ceva de genu 16 ani,shi nu-i suportam nici pe fanii michael nici pe fanii metallica,penca totzi erau nishte dobitoci,shi am avut norocu sa dau peste un tip extrem de snob,care nu era nici in cal nici in carutza,shi care mi-a pus sa ascult 4 casete:
Cranberries-Everyone else is Doing it so why cant we(aproximativ)
Anathema-Serenades
TypeONegative-Bloody Kisses
Napalm Death-Harmony Corruption
Cu exceptzia ultimeia,pe care n-am suportat sa o ascult cap coada multzi ani dupa aia,restu albumelor m-au convins sa imi cumpar casetofon.Dupa ce am avut castofonu,m-am dus la snobu ala shi l-am intrebat de unde poci face rost de casete.M-a indrumat pe la magazinele de profil din cluj,care aveau cam tot ce trebuia,spre ziaru lu lentzi kiriak pentru informare,plus inca nishte recomandari.Omu cu pricina a ajuns departe din cauza snobismului.Daca sunt destul de snob sper ca intr-o buna zi sa ajung shi io ca el.

Rocku romanesc mi s-a parut intotdeauna,vorba lui shinee,o zdranganeala nejustificata.Spre deosebire de shinee,eu nu mi-am schimbat parerea.Ma refer la rockul romanesc pe ansamblu.Cu o floare-doua tot iarna ramane.

Cat despre personagii celebre din rock,tre sa ma rezum la a-i pomeni pe cei catziva fani mmettalicca care,sub conducerea unui imbecil caruia i se zicea Sapporo,vandalizau regulat liceul shi mashinile profilor.Nah,de aia nu suport io metalika.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Re: Re: Inceputu...

Mesajde shinee » Mie Noi 28, 2001 12:52 pm

Rocku romanesc mi s-a parut intotdeauna,vorba lui shinee,o zdranganeala nejustificata.Spre deosebire de shinee,eu nu mi-am schimbat parerea.Ma refer la rockul romanesc pe ansamblu.Cu o floare-doua tot iarna ramane.

De fapt, sunt de mare acord cu tine, insa nu voiam sa mi mai sara careva in cap, manele...
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Mie Noi 28, 2001 1:05 pm

manelos dar mai ales shinee!!!!!!!!! God!!!!!

Daca nu acordati credit nu veti avea mah satisfactii, rockul romanesc se duce la gara tocmai din cauza circumspectilor ca voi... in loc sa impingeti trageti in jos si de-aia se duc tai-tai unii ca Butoi, Aldea ... ma rog, o gramada...
Va place sa dati cu pietre in loc sa incercati sa deveniti fani si sa puneti umarul (aicea shinee are putin credit dar manelos este descalificat din start...)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Vizitator » Joi Noi 29, 2001 3:00 pm

io am inceput pe la 13-14 ani, cu isteria nirvana, mai accentuat dupa 94, cand mi-am luat unplugged in new york.
apoi, dupa cateva luni, mi-am luat led zeppelin IV, albumul meu de capatai...a urmat purple, floyd si toata generatia 70
Vizitator
 

Mesajde manelesux » Joi Noi 29, 2001 3:58 pm

Initial trimis de DANA
manelos dar mai ales shinee!!!!!!!!! God!!!!!

Daca nu acordati credit nu veti avea mah satisfactii, rockul romanesc se duce la gara tocmai din cauza circumspectilor ca voi... in loc sa impingeti trageti in jos si de-aia se duc tai-tai unii ca Butoi, Aldea ... ma rog, o gramada...
Va place sa dati cu pietre in loc sa incercati sa deveniti fani si sa puneti umarul (aicea shinee are putin credit dar manelos este descalificat din start...)


Las ca impinge la jug deathangel shi in locu meu.Io n-am nici bani nici vreme de incurajat talentele absconse din muzica romaneasca.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde tseposu » Joi Noi 29, 2001 6:27 pm

eram prin a X-a cand am iceput sa ascult Guns si m-am indragostit (pe bune!) de axl. ascultam mult G'n R, in rest cam ce era pe atunci "la moda" - nirvana, metallica, iron maiden, chiar faith no more; doors mi-au placut iarasi foarte mult (si inca imi plac). mergeam cu sor-mea si cu niste prieteni la concerte prin cantine (la steagu', de ex, in bv): pansament, ura... am mers si la conexiuni. altar ma innebunea, andy ghost semana cu axl... s-a tinut odata un festival de 3 zile in bv, dracula rock se numea... bai, ce misto era pe atunci... atatia pletosi erau...

nostalgii...
tseposu
Junior Member
 
Mesaje: 124
Membru din: Lun Aug 06, 2001 6:58 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde curly » Joi Noi 29, 2001 7:24 pm

acum vreo 10 ani,GNR,"Yesterdays".............
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

Mesajde Mirela » Joi Noi 29, 2001 9:59 pm

inceputul meu....destul de tarziu(dar mai bine mai tarziu decat niciodata...)acum vreo 2 ani(pe la 16 deci).o melodie care pur si simplu m-a facut sa-mi schimb parerea despre viata....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde alina » Joi Noi 29, 2001 11:03 pm

Daca stau bine si ma gandesc eu ascult rock de cand m-am nascut asta thanx to my parents.
Cand : a fost cam acum vreo 2 ani
Cine:alina thanx alina desi stiu ca acuma te cam stresez cu rock
Ce:Iris ,Metallica
Punctul Culminat :un concert IRIS
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Noi 30, 2001 11:10 am

Initial trimis de manelesux


Las ca impinge la jug deathangel shi in locu meu.Io n-am nici bani nici vreme de incurajat talentele absconse din muzica romaneasca.


Abscons, caduc si anodin esti tu... si mentalitatea ta de duzina.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

10 ani fara o zi!

Mesajde Rockeru'Somer » Vin Noi 30, 2001 12:43 pm

Initial trimis de curly
acum vreo 10 ani,GNR,"Yesterdays".............


de la el a inceput!a urmat metallica ,scorpions si restu'
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde manelesux » Vin Noi 30, 2001 3:29 pm

Initial trimis de DANA


Abscons, caduc si anodin esti tu... si mentalitatea ta de duzina.


Nu asta discutam,dar daca tot veni vorba,decat mentalitate de turma(cauta singura exemple),mai bine mentalitate de duzina.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde gaga » Vin Noi 30, 2001 3:33 pm

Initial trimis de manelesux


Nu asta discutam,dar daca tot veni vorba,decat mentalitate de turma(cauta singura exemple),mai bine mentalitate de duzina.


Chiar daca nu discutam asta, io sunt moderator (si tu vali puiule) si io decid soarta mesajelor tale aici. Si ca tot ai adus vorba, duzina e o mica turma asa ca exemplul mi-a fost la indemana, nu te razvrati chiar daca eshti poate un fel de berbec in turma ta de o duzina.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde manelesux » Vin Noi 30, 2001 3:52 pm

Initial trimis de DANA


Chiar daca nu discutam asta, io sunt moderator (si tu vali puiule) si io decid soarta mesajelor tale aici. Si ca tot ai adus vorba, duzina e o mica turma asa ca exemplul mi-a fost la indemana, nu te razvrati chiar daca eshti poate un fel de berbec in turma ta de o duzina.


Poate ma repet.Dar decat oaie facuta poshta de turma mai bine berbecu conducator de poshta.
manelesux since 1918
manelesux
Junior Member
 
Mesaje: 466
Membru din: Mie Aug 01, 2001 10:02 am
Localitate: Ubiquitous

Mesajde the radical » Vin Noi 30, 2001 8:23 pm

eu am inceput prin liceu , casa a 10 -11-a cred , mergeam regulat la colega asta a mea sa ascultam toma caragiu pe viniluirle lu' tac-su (can nu era el acasa desigur) si int-o zi am dat iama prin restul de viniluri si am dat peste thin lizzy -whisky in a jar , si asa am inceput eu cu research ; a urmat apoi sa ma indragostesc de jon bon jovi in blaze of glory pe la bulgari care mi s-a parut toally cool in comparatie cu beatles pe care-i idolatriza tata (ok mama era si mai teribila , into ABBA !!!) si tot asa.
A urmat educatia de rigoare , pt ca eu apucasem pe cai "comerciale" gen nirvana si GNR si tot un snob mi-a pus in mana the classics Led Zeppelin si Pink Floyd si kulmea The Cure -which i loved the most.
However , my sould band i discoverd alone and that's Pearl Jam cu care am ajuns la un nivel inaintat de fanatism , incat sa-mi cumpar un tricou ! Din primul salariu ever !
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde shinee » Sâm Dec 01, 2001 10:52 am

Initial trimis de DANA
manelos dar mai ales shinee!!!!!!!!! God!!!!!

Daca nu acordati credit nu veti avea mah satisfactii, rockul romanesc se duce la gara tocmai din cauza circumspectilor ca voi...
BEY, adica pentru faptul ca cu exceptia Vita de Vie, sa zicem Cargo si AB4 nu-mi place ce se canta sunt circumspecta ???


in loc sa impingeti trageti in jos si de-aia se duc tai-tai unii ca Butoi, Aldea ... ma rog, o gramada...

Ia socoteste tu la cei 27 de ani pe care-i am cum as fi putut contribui la tai tai-ul lui Aldea...

Va place sa dati cu pietre in loc sa incercati sa deveniti fani si sa puneti umarul (aicea shinee are putin credit dar manelos este descalificat din start...)


Vai, ce urat suna! Si nu stiu ce si cum face manelos, dar daca EU am PUTIN credit, atunci as vrea sa stiu ce inseamna la tine MULT credit.
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Lun Dec 03, 2001 10:25 am

Initial trimis de manelesux
Poate ma repet.Dar decat oaie facuta poshta de turma mai bine berbecu conducator de poshta.


Adica mai bine cap de musca decat coada de leu, cred ca e problema de orgoliu pentru tine. Pe urma daca turma e compusa din oi si berbec conducator nu vad cum poate fi facuta oaia posta. Sa stii ca termenul gay este inexistent la animale fiind oarecum scos in fata doar in momentul definirii sexualitatii puiului de animal. Asa ca nu prea ai ce posta sa conduci in turma ta dar daca vrei poti sa incerci o tura la PTTR... Decat sa fii gigi contra mai bine ai da o tura pe la concerte si ai da si tu un cap de ajutor ca la cum se promoveaza trupele de rock prin tara e nevoie.
(btw, la un moment dat promisesei cuiva, pe alt forum o cronica la andrele ;) ai facut-o?)

Shinee, nu am de gand sa incep o polemica, deja suna prea personal, pe manelos il iau usor in bete pt. ca el nu pune suflet (pt. ca nu are unul), considera asta un raspuns. Multumesc. (punct)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Sâm Dec 08, 2001 1:25 pm

Initial trimis de Aliosha
Maregam sa cumpar casete din Romana: Imi aduc aminte de cei pe care i-a pomenit Rolf insa io ma uitam mai mult cu frica decat cu respect la ei pt ca mi-era frica sa nu mi-o iau pe la concerte.

Era o perioda cand se bateau cu punkerii din Berceni ha ha ce vremuri.

Tin minte ca am fost la un concert punk in Amzei unde cantau ZOB, Vank- aveau ei melodia "Praslea cel voinic"- Stai fetito stai fa capra sa-ti mai dau si io odata.
Perioada misto....



Uitasem de threadu asta, da cum simbata merge mai bine netu la serviciu, am avut timp sa iau la puricat forumu.

Ce mi-am adus acu aminte despre concertele de pe vremuri, alea de 2-3 zile: trimiterea de mesaje pe scena, pe care le citea prezentatoru in pauze: "pentru cutare: vino bai linga turnu de sonorizare". Se forma o mica comunitate in atitea ore de stat pe acolo. Care avea alcool dadea si la altii (era destul de greu sa patrunzi cu alcool pe stadion - la P. Lost am bagat motorole de Scandic in niste piini pe care le scobisem). La unul din concertele astea tin minte ca aveau niste rockeri un bidon de plastic de 3 kile plin cu vodca cu cafea. I-am intrebat ce beau, imediat mi-au dat: ia vezi fratioare, iti place?. Era misto. Chiar ca ce vremuri.

La Creanga, in Amzei, au fost la un m'dat Sarmalele reci 3 duminici la rind, numai ei. Am fost la 2, la a 3-a eram la mare (1 aprilie 1994). Am mai fost la Timpuri Noi unplugged acolo.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Vin Dec 14, 2001 1:49 pm

90lainceput

Phoenix pe vinil, apoi:
Cargo (sala palatului)
celelalte cuv (la savoy?)
iris, voltaj (isb)
si apoi roata:
polivalenta, isb, phoenix, iris, super 15 ani, (plans),
primit TRex aiurea in tramvay, si gasit loc
vazut alice cooper
viniluri gasite prin te miri unde de locuri cu Led, Deep, Pink,
cumparat casete in 91 din Costinesti (apropo ROCKOTECA din SAT cu gandaci si sicrie va spune ceva?)
concerte aer liber,
apoi...
aproape toate concertele din capitala
Felix crainicu si ale lui emisiuni de la radio 21
baru Felix
gradinita
romana mai subtire
da oricum autodidacta (la inceput)
....si...mí£mucí£, iaca-ta-ma-s
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

onk...

Mesajde Rolf » Vin Dec 14, 2001 2:26 pm

Rockoteca aia nu mai exista, da imi amintesc de unu, intr-o vara, Narcis din Barlad, care si-a spart din greseala sticla de vodca, i-a luat un prieten bere, ala ce-i asta bah, dupa care a iesit in fata, a zbierat "nici daca murea mama nu eram asa trist" si s-a aruncat in cap de pe scari intr-un morman de nisip de linga.

Care bar Felix? Ala de linga Spiru?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Lun Dec 17, 2001 9:32 am

felixu e pe linia lui 16 cu o statie inainte de armeneasca, da bí£gí£ ast'vara neste manele de mureai
acu 5-8 ani era brici, nu dí£ muzicí£ ci de roacheri-full
stiu ca nu mai e r. in sat in costinesti, fui ast'vara si vazui, la teatrul de vara o aschimodie de bomba vis-a-vis de teatrul de vara, unde se vindea bere rasuflata la sticla, se statea la mese ca de headbengarit nu se prea putea din cauza de mese de biliard
in alta ordine de idei muzica era marfa, da dupa 3 zile cam stiam play-listul
cam atat acu
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Dec 17, 2001 9:36 am

puah onk, merci de improspatarea memoriei cu Felixu' acolo dadeai mereu de cineva cunoscut... gradinitza asisderea, ai drak nu gaseau loc de mcdonaldshi in alta parte....
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori