partea audio: statii de amplificare, boxe, chestii ...

Componente hard

Mesajde JMJ » Dum Oct 27, 2002 11:35 pm

Loool..."statie de amplificare: mag Majak 2 x 30 W Rms (asta e mai batran ca mine, da duce bine)"

ESTI SIGUR????Nu ti-a crescut inca nasul?????? looool
Majac 203/205 are doar UN SINGUR FINAL....deci 1x10W nu 2x30W-> e un KT818/819 parca (imi scapa acum exact codul!!!)
El este(era) un mag bun insa este stereo deck....adica are preuri stereo in/out -> insa stereo merge doar pe amplificare separata!!! Pe finalul lui nu merge sa asculti decat intr-o boxa (de fapt daca te uiti in partea lui dreapta ai sa gasesti o singura mufa de difuzor/boxa (e ultima mufa !!!) Kashtan-ul are final stereo si el are 2 mufe de boxe in spate jos in dreapta deci 2x10W si Tesla B115/CM130 are tot la fel numai ca are finalui pe CI :) Asta pentru precizarea corecta a faptelor si a magnetofoanelor vremii !!


Si ce spuneai????:o :con:
JMJ
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Oct 27, 2002 7:44 pm

Mesajde as xxl » Lun Oct 28, 2002 11:56 am

JMJ:
-am gasit pe la un prieten o magaoaie pe care scrie Majak
-luat magaoaia, tzup cu ea la un altu', vesnic cu miros de sacaz in casa si zis: "vreau statie stereo!"
-proba: am intrare d-aia cu 5 picioare si iesire la fel (pe care le-am legat corespunzator la iesirea din calc, respectiv boxe) - dau la winamp la "manivela" stanga - se aude in stanga, dau dreapta - se aude dreapta. ia spune, e stereo sau mono ?
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde JMJ » Lun Oct 28, 2002 1:46 pm

Initial trimis de as xxl
JMJ:
-am gasit pe la un prieten o magaoaie pe care scrie Majak
-luat magaoaia, tzup cu ea la un altu', vesnic cu miros de sacaz in casa si zis: "vreau statie stereo!"
-proba: am intrare d-aia cu 5 picioare si iesire la fel (pe care le-am legat corespunzator la iesirea din calc, respectiv boxe) - dau la winamp la "manivela" stanga - se aude in stanga, dau dreapta - se aude dreapta. ia spune, e stereo sau mono ?



Pai unde e nasul....lui Pinochio????:o
Ce spun eu si ce replica dai tu!:confused:
Deci : "am intrare d-aia cu 5 picioare si iesire la fel " se numeste mufa DIN...si este folosita STANDARD la INPUT sau OUTPUT LINE
Pe acesta mufa NU se leaga BOXE !!!!
Atentie din cite stiu aici e partea de hardware a forumului...deci aici se discuta tehnic si standard din punct de vedere tehnic! Nu? Sau ma insel?
Ca daca se discuta "dupa ureche" atunci ... nu mai are rost!
REPET...un magnetofon MAIAK este standard MONO !!!
Nu poti baga 2 boxe (de casa adica pasive) pe el si sa ai stereofonie!!! :) Daca nu crezi...si sint convins ca nu ai sa-mi dai dreptate...mergi la meseriasul cu sacizul...si poate pe el ai sa-l crezi!!!!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac nu de alta dar viata o demonstreaza zilnic !!!!

AIWA is ON AIR
JMJ
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Oct 27, 2002 7:44 pm

Mesajde as xxl » Lun Oct 28, 2002 2:02 pm

se pare ca avem probleme de comunicare, mai draga jemeje.
tz-am explicat ca majak-ul l-am dus la cineva care a umblat in el si acu mere stereo cu 2x30. Ca nu a mai ramas decat carcasa din el sau dracu stie ..


a, btw: o fi ea partea de hardware a forumului, dar asta nu inseamna ca suntem totzi depanatori radio/tv ...
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde JMJ » Lun Oct 28, 2002 5:14 pm

Initial trimis de as xxl
se pare ca avem probleme de comunicare, mai draga jemeje.
tz-am explicat ca majak-ul l-am dus la cineva care a umblat in el si acu mere stereo cu 2x30. Ca nu a mai ramas decat carcasa din el sau dracu stie ..


a, btw: o fi ea partea de hardware a forumului, dar asta nu inseamna ca suntem totzi depanatori radio/tv ...


Ok ...Am sesizat...gluma...insa...e gresita profesia...!
:o Asta inseamna ca tipul tau cu sacazul in nas...se pricepe!
Ca tot veni vorba...Ce preferam un sistem de casa(home made) sau unul de magazin!
Mai e varianta cu SISTEMUL INDUSTRIAL...insa e posibil ...sa fim putin OffTopic:)
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac nu de alta dar viata o demonstreaza zilnic !!!!

AIWA is ON AIR
JMJ
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Oct 27, 2002 7:44 pm

intrebare

Mesajde crioctal » Vin Noi 01, 2002 4:37 pm

am o mica intrebare...
vreau sa cumpar boxe for my pc...
suma disponibila in jurul a 150 $
ce recomandati???
crioctal
bye for now and don't forget: ignorance is bliss
crioctal
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Noi 01, 2002 4:20 pm

Mesajde JMJ » Dum Noi 03, 2002 2:04 pm

Vrei boxe pentru PC sau ai deja o staie...si vrei boxe la ea?
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac nu de alta dar viata o demonstreaza zilnic !!!!

AIWA is ON AIR
JMJ
Junior Member
 
Mesaje: 54
Membru din: Dum Oct 27, 2002 7:44 pm

Mesajde The Diavole » Vin Dec 13, 2002 1:31 am

...tesla B115 am si eu... si am ars magul asta!Ce am ars?
Pac, am desfacut cutia, demontat de tot, luat la verificat: ars motor(ala care invarte rotorul pt. benzi)-Pac! Ars tranzistorii finali- trebuie sa cumpar piese noi! Am desfiintat notiunea de "mag" de pe el, adik i-am luat toate piesele de mag, le-am... "pus bine" si am pastrat totul de amplificare, ca sa amplifice doar!!!!!!
Cum am ars-o? Pai... am 2 boxe de 200 Watts pe 4 ohmi(evident, pt. ca magul meu e pe 4) si i-am dat watti!
Acum il tin sa se puna praful pe el!!!!!!
Momentan, incerc sa-mi fac o statie!
Daca vreti, puteti sa stati de vb. cu mine, pt. ca ma pricep la Statii, boxe, amplificari! Astea sunt boala mea!!!!
Sugestie pt. boxe... hmmm!
Eu am niste Creative 2.1 si am dat 59$ pe ele si merg super!
Recomandarea mea:Creative-SoundWorks- sau Teac!
Daca mai vrei detalii, da-mi un reply!
The Diavole
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:44 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde AIWAMAN » Mar Ian 07, 2003 1:48 am

The Diavole..daca doresti o mana de ajutor..sa REconstruiesti magul ala...spune....
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde AIWAMAN » Dum Ian 12, 2003 5:45 am

Initial trimis de as xxl
se pare ca avem probleme de comunicare, mai draga jemeje.
.......o fi ea partea de hardware a forumului, dar asta nu inseamna ca suntem totzi depanatori radio/tv ...


sper ca dupa atita timp...esti convins ca nu asta e meseria:)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

posesorilor de magnetofoane

Mesajde ARISTONA » Vin Feb 07, 2003 10:29 am

salutare tuturor.am aterizat si eu pe-aici si sper ca ma voi simti cool in familia voastra!ma adresez in primul rand celor care mai au maguri pe-acasa si inca le mai folosesc.as dori sa propun niste teme de discutie legate de chestia asta.personal folosesc momentan 4 magnetofoane: un akai gx-4000d, un akai gx-77, un philips n4506 si un philips n4510.am vreo 200 de benzi dar tot as mai cumpara cateva.voi nu stiti de unde as mai putea cumpara benzi?
ARISTONA
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 06, 2003 10:42 am
Localitate: romania - galati

Mesajde ARISTONA » Vin Feb 07, 2003 10:33 am

Initial trimis de The Diavole
...tesla B115 am si eu... si am ars magul asta!Ce am ars?
Pac, am desfacut cutia, demontat de tot, luat la verificat: ars motor(ala care invarte rotorul pt. benzi)-Pac! Ars tranzistorii finali- trebuie sa cumpar piese noi! Am desfiintat notiunea de "mag" de pe el, adik i-am luat toate piesele de mag, le-am... "pus bine" si am pastrat totul de amplificare, ca sa amplifice doar!!!!!!
Cum am ars-o? Pai... am 2 boxe de 200 Watts pe 4 ohmi(evident, pt. ca magul meu e pe 4) si i-am dat watti!
Acum il tin sa se puna praful pe el!!!!!!
Momentan, incerc sa-mi fac o statie!
Daca vreti, puteti sa stati de vb. cu mine, pt. ca ma pricep la Statii, boxe, amplificari! Astea sunt boala mea!!!!
Sugestie pt. boxe... hmmm!
Eu am niste Creative 2.1 si am dat 59$ pe ele si merg super!
Recomandarea mea:Creative-SoundWorks- sau Teac!
Daca mai vrei detalii, da-mi un reply!

salutare! in primul rand tesla b115 are finalii pe integrate mda2020 nu pe tranzistori!in al doilea rand motorul de b115 nu se arde nici la 380 de volti c.a. el merge in paralele cu primarul de la trafo.daca vrei componente pt mag am eu si motor, si trafo si prte mecanica, cam tot plus schema.apropo! benzi nu mai ai deloc?vreau si eu cateva!
ARISTONA
Junior Member
 
Mesaje: 35
Membru din: Joi Feb 06, 2003 10:42 am
Localitate: romania - galati

Mesajde qLEX » Mar Mar 04, 2003 3:45 pm

Pentru cei care mai folosesc magnetofoane shi mai shtiu cite ceva despre ele...

Salut!

Mi-ar face placere sa discut cu cineva despre magnetofoane, "piesaraie" shi altele, inclusiv radioemitzatoare. Adresa mea de e-mail este agroza24@yahoo.fr.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Schema cautata...

Mesajde qLEX » Mar Apr 15, 2003 2:33 pm

Poate cineva sa ma ajute cu o schema de magnetofon ASTRA MK-IIIC-I (rusesc, digital)?

Mi s-a dus un VU-Metru shi daca nu cumva are controlul acestuia pe integrat, poate poate reushesc sa-l fac sa sara in sus de la -20 dB.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde Roy2002 » Joi Aug 14, 2003 5:18 pm

Vreau sa im construiesc o statie pt acasa cam 2x50W cine are o schema buna, eu am o schema de statie dar e cu vreo 16 2N3055 si nu tare am le-as cumpara cas scumpe
Roy2002
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 14, 2003 4:56 pm
Localitate: Baia Mare

Mesajde AKAIGX » Joi Aug 28, 2003 3:18 am

Initial trimis de qLEX
Pentru cei care mai folosesc magnetofoane shi mai shtiu cite ceva despre ele...

Salut!

Mi-ar face placere sa discut cu cineva despre magnetofoane, "piesaraie" shi altele, inclusiv radioemitzatoare. Adresa mea de e-mail este agroza24@yahoo.fr.




da, sint f.f.f.f.f pasionat de maguri / cass deckuri / pickupuri ! am si eu ceva AKAI, PIONEER,etc .

mai era cineva mai sus cu niste PHILIPS -N - 4504 si 4510 parca, scule f. bune, am avut un N4506 !

DACA VRETI, MAI CONTINUAM DISCUTIA aici sau formam un topic nou !
AKAIGX
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Aug 28, 2003 3:10 am

E stereo

Mesajde spynet » Sâm Sep 13, 2003 6:58 pm

Initial trimis de as xxl
JMJ:
-am gasit pe la un prieten o magaoaie pe care scrie Majak
-luat magaoaia, tzup cu ea la un altu', vesnic cu miros de sacaz in casa si zis: "vreau statie stereo!"
-proba: am intrare d-aia cu 5 picioare si iesire la fel (pe care le-am legat corespunzator la iesirea din calc, respectiv boxe) - dau la winamp la "manivela" stanga - se aude in stanga, dau dreapta - se aude dreapta. ia spune, e stereo sau mono ?


Daca umbli la balance la winamp...si se aude stanga dreapta atunci ala care ti-a facut amplificatorul (ala cu miros de sacaz...ca si mine) a facut treaba buna ESTE STEREO garantat.
spynet
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Sep 13, 2003 6:30 pm
Localitate: Cta

Boala TA?

Mesajde spynet » Sâm Sep 13, 2003 7:06 pm

Initial trimis de The Diavole
...tesla B115 am si eu... si am ars magul asta!Ce am ars?
Pac, am desfacut cutia, demontat de tot, luat la verificat: ars motor(ala care invarte rotorul pt. benzi)-Pac! Ars tranzistorii finali- trebuie sa cumpar piese noi! Am desfiintat notiunea de "mag" de pe el, adik i-am luat toate piesele de mag, le-am... "pus bine" si am pastrat totul de amplificare, ca sa amplifice doar!!!!!!
Cum am ars-o? Pai... am 2 boxe de 200 Watts pe 4 ohmi(evident, pt. ca magul meu e pe 4) si i-am dat watti!
Acum il tin sa se puna praful pe el!!!!!!
Momentan, incerc sa-mi fac o statie!
Daca vreti, puteti sa stati de vb. cu mine, pt. ca ma pricep la Statii, boxe, amplificari! Astea sunt boala mea!!!!
Sugestie pt. boxe... hmmm!
Eu am niste Creative 2.1 si am dat 59$ pe ele si merg super!
Recomandarea mea:Creative-SoundWorks- sau Teac!
Daca mai vrei detalii, da-mi un reply!


In primul rand ..nu se poate sa fi ars motorul mag-ului cu boxa de 4ohmi/200W...in al doilea rand....finalii sau ars datorita suprancalziri, sau vreun scurt...in nici un caz a boxei (ca era de 200W) atat vreme cat aveai impedanta de 4 ohmi....daca vreti sa mai discutam de amplificatoare va stau la dispozitie ;)
spynet
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Sep 13, 2003 6:30 pm
Localitate: Cta

Despre electronica

Mesajde spynet » Sâm Sep 13, 2003 7:15 pm

Initial trimis de qLEX
Pentru cei care mai folosesc magnetofoane shi mai shtiu cite ceva despre ele...

Salut!

Mi-ar face placere sa discut cu cineva despre magnetofoane, "piesaraie" shi altele, inclusiv radioemitzatoare. Adresa mea de e-mail este agroza24@yahoo.fr.


Si mie..depsre orice include electronica...dar nu pe email..frate..baga pe forum sa participe toti...
spynet
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Sep 13, 2003 6:30 pm
Localitate: Cta

Ce spuneai, te pricepi la electronica?

Mesajde qLEX » Sâm Sep 20, 2003 9:02 pm

Initial trimis de spynet


Si mie..depsre orice include electronica...dar nu pe email..frate..baga pe forum sa participe toti...


Zici ca iti plac magnetofoanele? Eu am un ASTRA MK-IIIC-I, e rusesc si digital, din ala cu comanda pe microcontroler + relee. Am avut de curand o defectiune la partea de amplificare... rezolvarea a fost simpla: am procedat la testarea condensatorilor electrolitici (care probabil s-au uscat) din care am schimbat 3 pe canalul cu pricina si am inlocuit un KT315 cu un BC107A (nu e mare branza daca ai un MAVO/MAVO-2 si un osciloscop [eu am unul mai antic, rusesc...]). Problema cu VU-METRUL n-am rezolvat-o inca...

Sa stii ca-ti dau dreptate pentru faptul ca motorul de la TESLA B115/B116 nu se arde (din cate stiu eu are statorul bobinat pentru CA trifazat, corecteaza-ma daca ma insel, ca mai toate mag.-urile cehoslovace [Tesla] si rusesti [MAJAK/KASHTAN si ASTRA/ROSTOV]) din cauza unei boxe. Finalele se poate sa se fi ars din cauza unei supraincalziri (sa fi fost peste 373K? ca sa se distruga componentele cu siliciu...).

Daaaa, electronica e frumoasa... Ai ceva scheme din domeniul audio (amplificatoare ce nu depasesc 16W [pt. camera e suficient] eventual fara integrate). Eu mi-am construit un amp. de 2x15W cu corector de ton liniar (tipul Baxendall) dupa o schema conceputa de mine (desigur cu TDA2050 ca finale).
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde qLEX » Sâm Sep 20, 2003 9:06 pm

Initial trimis de AKAIGX




da, sint f.f.f.f.f pasionat de maguri / cass deckuri / pickupuri ! am si eu ceva AKAI, PIONEER,etc .

mai era cineva mai sus cu niste PHILIPS -N - 4504 si 4510 parca, scule f. bune, am avut un N4506 !

DACA VRETI, MAI CONTINUAM DISCUTIA aici sau formam un topic nou !


Am si eu un Philips N2521 (faina scula; cu VU-metrele cu ACE); pe ala nu-l dau (nu-l mai dau mai bine zis). Inregistreaza perfect pe casete AGFA SUPERCHROM HDX cu optiunea de premagnetizare data pe CHROMIUM.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde alex_ar » Dum Noi 16, 2003 12:47 pm

SAL to all

Si yo is pasionat de maguri,
am un majak205 si un kashtan
Si vroiam sa stiu daca nu are cineva niste amplificatoare de kashtan mi s-or ars:((((
alex_ar
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Noi 16, 2003 12:42 pm

Mesajde alex2_ar » Dum Dec 14, 2003 1:31 am

Da chiar nu Are nimeni asa ceva sau sa stie unde as putea sa la gasesc. :(((
alex2_ar
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Mar 02, 2003 5:29 pm
Localitate: Romania Arad

amplif Electronica

Mesajde viktor » Joi Ian 15, 2004 11:39 am

Initial trimis de qLEX
Pentru cei care mai folosesc magnetofoane shi mai shtiu cite ceva despre ele...

Salut!

Mi-ar face placere sa discut cu cineva despre magnetofoane, "piesaraie" shi altele, inclusiv radioemitzatoare. Adresa mea de e-mail este agroza24@yahoo.fr.



Salut qLex,

Am o statie Electronica A350, 2x35W...la un moment dat un canal s-a intrerupt insa era un electrolitic uscat, am rezolvat situatia. Acum s-a blocat potentiometrul de balans care este dublu, am incercat sa-l deblochez insa fara succes. Potentiometrul asta este din ala "batranesc" (mare) si nu mai gasesc pe nicaieri asa ceva. Ce ma sfatuiesti sa fac? Pana voi gasi un potentiometru am pus niste strapuri intre cursor si intrare si merge bine. As vrea insa sa o fac(statia) sa mearga ca inainte, 100%, pentru calitatea sunetului si constructia ei.
Apropo, si eu sunt fan al electronicii audio, video, tv-putem purta discutii pe temele astea.

Multam anticipat
viktor
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Ian 15, 2004 10:34 am
Localitate: Romania-Bucuresti

Raspuns

Mesajde qLEX » Vin Feb 06, 2004 3:44 pm

viktor scrie:Salut qLex,

Am o statie Electronica A350, 2x35W...la un moment dat un canal s-a intrerupt insa era un electrolitic uscat, am rezolvat situatia. Acum s-a blocat potentiometrul de balans care este dublu, am incercat sa-l deblochez insa fara succes. Potentiometrul asta este din ala "batranesc" (mare) si nu mai gasesc pe nicaieri asa ceva. Ce ma sfatuiesti sa fac? Pana voi gasi un potentiometru am pus niste strapuri intre cursor si intrare si merge bine. As vrea insa sa o fac(statia) sa mearga ca inainte, 100%, pentru calitatea sunetului si constructia ei.
Apropo, si eu sunt fan al electronicii audio, video, tv-putem purta discutii pe temele astea.

Multam anticipat


Uite cum sta treaba: si eu am un magnetofon rusesc, digital care este bazat pe acelasi tip de potentiometre. Te intreb eu, este vorba despre Electronica, fabricata in Bucuresti sau Elektronika fabricata in CCCP??? In orice caz, da-mi un mail la adresa agroza24@yahoo.fr si da-mi mai multe detalii despre amplif. tau. Fii sigur ca vom gasi remediul.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde AIWAMAN » Dum Feb 29, 2004 11:20 pm

VIKTOR are cu siguranta amplificatorul fabricat de Electronica Industriala! Ala Argintiu cu volum mare pe undeva pe mijloc!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde AIWAMAN » Dum Feb 29, 2004 11:23 pm

alex_ar scrie:SAL to all

Si yo is pasionat de maguri,
am un majak205 si un kashtan
Si vroiam sa stiu daca nu are cineva niste amplificatoare de kashtan mi s-or ars:((((

Pai ce finali ai nevoie? KT xxx?
Deci spune ce cod au!
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Finali?

Mesajde qLEX » Vin Mar 05, 2004 3:10 pm

AIWAMAN scrie:Pai ce finali ai nevoie? KT xxx?
Deci spune ce cod au!

Din cate stiu eu (am vorbit cu el), are nevoie de intreaga placa pe care sunt montati KT 818/819... inclusiv celelalte componente incluse pe modul, nu numai tranzistorii. Ce mai, are nevoie de tot modulul astfel incat sa-l puna in locul celui stricat. Din cate stiu eu, el nu are nici o treaba cu "electronica aplicata" si deci i-ar fi mai simplu sa inlocuiasca doar modulul.

PS: Si eu cred ca este vorba despre firma bucuresteana Electronica Aplicata pentru ca ELEKTRONIKA a facut 2x20W si 2x50W.
qLEX
Junior Member
 
Mesaje: 52
Membru din: Mar Mar 04, 2003 12:00 am

Mesajde alex2_ar » Vin Apr 30, 2004 11:19 am

Sal
Io nu prea ma pricep la electronica aplicata etc..
da stiu ca ii de vina ceva placa in spate ce sta in pozitie vertica, si are ceva racitor pe ea (ca o placa video ) :)
alex2_ar
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Mar 02, 2003 5:29 pm
Localitate: Romania Arad

magnetofoane

Mesajde rvic » Lun Mai 17, 2004 11:45 pm

am observat ca lumea inca e interesata de magnetofoane
pe AIWAMAN il stiu si de pe alte forumuri - e sigur pasionat
Aristona stiu ca este iarasi intetresat
poate q-lex
Am promis ca voi face un site dedicat in intregime si exclusiv magnetofoanelor
detin multa informatie profesionala din domeniu
am vreo 5 maguri, akai, sony, rostov, tesla, telefunken
benzi profesionale
accesorii pro, (demagnetizor, preamplif, coder dolby, si multe altele)
poate parea ca ma laud... oricum toate astea sunt lipsite de valoare materiala dar pentru un pasionat de analogic cum sunt eu reprezinta foarte mult ..
ca si AIWAMAN sunt amator de magnetofoane ....
dar sincer imi lipseste un model pro (da pro nu semi) ca sa nominalizez
AKAI 747 (nu dbx ca avea vu-metre analogice si oricum codarea dbx e depasita moral, o foloseau la concerte live ca sunetul sa fie cat mai realist)
cand o sa fie gata site-ul voi anunta..
rvic
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Mai 17, 2004 11:26 pm
Localitate: bucuresti

Următorul

Înapoi la Hardware

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori