sondaj - albumul "Doi"

Forumul asociat fanclubului Vita de Vie

Ce melodie va place cel mai mult de pe albumul "Doi"?"

Puteţi selecta 1 opţiune

 
 
Vezi rezultatele

sondaj - albumul "Doi"

Mesajde Noraxata » Joi Noi 28, 2002 12:59 am

Ce melodie va place cel mai mult de pe albumul "Doi ;r"?" :con:
;D
Visele mele se implinesc cat bat din palme sau cat clipesc!!!
Avatar utilizator
Noraxata
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Iul 18, 2002 11:00 pm

Mesajde Ilinca_ » Vin Noi 29, 2002 1:34 pm

mie imi place cel mai mult.........da, chestia e ca nu l-am gasit nicaieri. deja vanzatoarele cred ca s-au saturat de mine.poate apare epste vreo cateva luni.
;w asta-s io
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Dec 02, 2002 8:30 pm

am votat ganduri!
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde catharsis » Lun Dec 02, 2002 11:24 pm

si eu tot ganduri am votat, mi se pare cea mai complexa piesa de pe album, chiar daca instrumental nu suna cel mai bine...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde korosheva » Mar Dec 10, 2002 7:03 pm

VARZA!!!!!!!!
curtea suprema de aruncat la canal,ce-i banal, nemernic becisnic si brutal
korosheva
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Mar Dec 10, 2002 10:41 am
Localitate: london

salut

Mesajde sclipicy » Vin Dec 13, 2002 2:30 pm

imi plac toate melodiile mai mult imi place varza am ascultat-o de f multe ori imi place shi ganduri shi totata
sclipicy
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mar Iul 23, 2002 10:17 am
Localitate: romania-galati

Mesajde milka_05 » Joi Dec 19, 2002 4:25 pm

"As vrea sa ma lasi sa te ating,atat de fin incat sa tremuri,sa ma lasi sa te simt,inchide ochii,ai curaj,voi bea picatura care-ti trece pe obraji..."
Va zice ceva chestia asta?Yup!ati ghicit!Cea mai tare melodie de pa album!
Vita de Vie forever!
milka_05
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Dec 19, 2002 4:18 pm
Localitate: Mures

VDV s-a DUS

Mesajde Judge_Aris » Mie Dec 25, 2002 2:54 am

Nu vreau sa supar pe nimeni de pe acest forum si nici pe cei care au trudit din greu ptr. a scoate la iveala acest album.

Am cumparat cu nerabdare CD-ul (imi tremurau miinile cand l-am introdus in CD-ROM) dar spre dezamagirea mea VDV de alta data a constituit o totala deceptie! CD-ul da pe-afara de "feeling" iar compozitia este de exceptie, baietii au lucrat din greu insa nu mai este cea fost.....si este pacat . A disparut nebunia, a disparut energia de care are nevoie muzica "usoara" romaneasca.
Poate ca nu se vindea la fel de bine dar era "adevar"

Acum Dumnezeu cu mila.....in afara de Coma .... liniste pe portativul metalului incisiv!!

Cu parere de rau spun ca daca as fi stiut orientarea acestui album nu l-as fi cumparat niciodata (aia e...ramane la colectie).

Inca odata, scuze daca am deranjat pe cineva dar am considerat ca ma pot exprima liber in calitate de fost admirator al VDV.

Sarbatori Fericite Tuturor!
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Mie Dec 25, 2002 3:06 am

mda. nu mai are energia de pe celalalte albume dar merita ascultat...
Judge_Aris, vezi ca a aparut o trupa noua, knock-out sau knock-out cu parsivu care sper ca va umple impreuna cu coma acest gol din rockul romanesc
de neurotica se mai aude ceva?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Judge_Aris » Mie Dec 25, 2002 3:33 am

Initial trimis de catharsis
mda. nu mai are energia de pe celalalte albume dar merita ascultat...
Judge_Aris, vezi ca a aparut o trupa noua, knock-out sau knock-out cu parsivu care sper ca va umple impreuna cu coma acest gol din rockul romanesc
de neurotica se mai aude ceva?


De Neurotica stiam ca o arde prin Germania in general si pe alocuri prin diverse cubluri pe la noi, da asta era de mult...
O intrebare insa de 10 puncte: afara de Neurotica pe care o stim noi mai stie cineva de o trupa cu acelasi nume....zilele trecute ascultam pe internet metal de prin state si la un moment dat pe promter a aparut scris: "Neurotica" iar bucata era destul de misto...(era sa-mi cada sticla cu sana din mana)

de knock-out astia nu am auzit...au scos vreun CD?
Avatar utilizator
Judge_Aris
Junior Member
 
Mesaje: 173
Membru din: Vin Mai 24, 2002 11:00 pm

grea alegere

Mesajde the Zephyr » Vin Dec 27, 2002 2:56 am

Dupa ce-am ascultat albumul de vreo 2 ori, "Ganduri" mi s-a parut a fi cea mai buna piesa de pe el...ar mai fi si "Pierdut". Si "Varza", care are o tenta raggae(parerea mea). Suna oricum foarte bine toate, cu atat mai mult cu cat au feelingul de care spunea cineva.
Avatar utilizator
the Zephyr
Junior Member
 
Mesaje: 132
Membru din: Vin Dec 27, 2002 12:00 am

Re: VDV nu s-a DUS

Mesajde Noraxata » Dum Dec 29, 2002 5:26 pm

Din cate am observat, multora le place "Doi" la fel de mult ca si "Fenomental" sau "Exxtra", daca nu chiar mai mult.



Initial trimis de Judge_Aris
Nu vreau sa supar pe nimeni de pe acest forum si nici pe cei care au trudit din greu ptr. a scoate la iveala acest album.

Am cumparat cu nerabdare CD-ul (imi tremurau miinile cand l-am introdus in CD-ROM) dar spre dezamagirea mea VDV de alta data a constituit o totala deceptie! CD-ul da pe-afara de "feeling" iar compozitia este de exceptie, baietii au lucrat din greu insa nu mai este cea fost.....si este pacat . A disparut nebunia, a disparut energia de care are nevoie muzica "usoara" romaneasca.
Poate ca nu se vindea la fel de bine dar era "adevar"

Acum Dumnezeu cu mila.....in afara de Coma .... liniste pe portativul metalului incisiv!!

Cu parere de rau spun ca daca as fi stiut orientarea acestui album nu l-as fi cumparat niciodata (aia e...ramane la colectie).

Inca odata, scuze daca am deranjat pe cineva dar am considerat ca ma pot exprima liber in calitate de fost admirator al VDV.

Sarbatori Fericite Tuturor!
Visele mele se implinesc cat bat din palme sau cat clipesc!!!
Avatar utilizator
Noraxata
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Iul 18, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Mar Dec 31, 2002 11:35 am

Sa spun drept ma surprinde reactia pozitiva la piesa "Ganduri" este o piesa foarte buna dar nu credeam sa fie perceputa asa de bine. Ma bucur. La mine si familia mea cea mai "de suflet piesa" este tot "Cad 2002", o simt cel mai aproape si cand ascult CD-ul piesele programate sunt "Totata" si "Pierdut".
Mi se pare ca "Doi" este considerat un album de revenire comparativ cu "Exxtra" care a fost vazut ca o involutie dar parca tot "Fenomental" a ramas pe primul loc in top/
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Mar Dec 31, 2002 4:46 pm

imi mentin parerea piesa cad a fost masacrata si i s-au scos cele mai buna parti devenind cad2002...
pe cand un videoclip la ganduri?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Delphi » Mar Dec 31, 2002 7:39 pm

Salut, lume!Mai intai vreau sa va urez un An nou fericit si in continuare...eu am votat melodia "Ganduri" pt ca mi se pare cea mai buna si pt ca intr-un fel ma caracterizeaza.Va iubesc!
Noaptea este salvarea sufletului!
Delphi
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Dec 29, 2002 12:50 pm
Localitate: Botosani

ave

Mesajde Ilinca_ » Joi Ian 02, 2003 4:33 pm

hai salut!
eu am votat "Ganduri" pt ca are cele mai faine versuri si suna cel mai bine.(daca ar fi sa zic locul 2 si 3, as zice: visare si totata)
la cat mai multi ani!!!!!!
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Dum Ian 05, 2003 8:55 pm

Initial trimis de catharsis
imi mentin parerea piesa cad a fost masacrata si i s-au scos cele mai buna parti devenind cad2002...
pe cand un videoclip la ganduri?

iti mentii parerea care nu am vazut-o expusa pe vreundeva...ma rog... ti se pare tie chiar asa ca distorsul era punctul forte al piesei? Noua varianta mi se pare cu mult peste cea initiala. Acum mi se pare... magica... mai profunda! Less noisy nu e less interesting, ba mie mi se pare chiar invers!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Dum Ian 05, 2003 11:06 pm

distorsul era in general punctul forte al celor de vdv pe fenomental, pacat ca l-au scos pe celalate albume...
cad e o piesa profunda despre decadere, alienare, nelininste si nu are cum sa fie o piesa linistita...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Dum Ian 05, 2003 11:16 pm

vezi, tu, in general lumea cand se gandeste la vita de vie se gandeaste la formatia aia agitata cu zgomete infernale, niste rockeri galagiosi! ori mie nu mi se pare DELOC asta, a fost si cam chestia care mi-a starnit un interes mai mare pentru vita de vie fata de restul trupelor. Daca vrei o trupa de distors vezi ZOB, vdv e altceva.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Dum Ian 05, 2003 11:23 pm

zob canta punk, sunt foarte diferiti de stilul in care s-ar putea incadra vdv (post-grunge si nu pop-rock cum tind acum...)
mersi de zob, dar prefer deftones si, de ce nu?, coma, knock-out sau do#
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Dum Ian 05, 2003 11:56 pm

aici se punea problema distorsului si pana la urma ne-am indepartat prea tare de subiect. Nici nu ma intereseaza cine si din ce face parte pentru ca eu ascult muzica nu genuri...si in general cand folosesc diverse nume de formatii intr-o discutie, prefer sa fie formatii despre care stiu cat de cat ceva, zob au scos 3 albume, cate piese do# ai ascultat? sau cate albume knock-out? si cine sunt mai exact?
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Noraxata » Lun Ian 06, 2003 10:53 am

Toti carora le-am dat sa asculte albumul "Doi" (rude, vecini, colegi, profesori, prieteni, dusmani), au spus cu convingere ca "Ganduri" e cea mai buna piesa. O fi ea cea mai buna, dar eu am votat "Propriul Dumnezeu", pentru ca imi place cel mai mult.
Cat despre celelalte melodii:
Promo: se potriveste cu coperta albumului, dar nu-mi prea place sa o ascult. Si nu dureaza 4 minute si 32 de secunde, asa cum scrie pe caseta.
Totata: daca aud melodia asta intr-un concert, sunt cel mai fericit om din lume.
Pleaca: trista, foarte trista, abia pot sa ma abtin din plans cand o ascult.
Visare: nu e prea scurta, e perfecta!
La gatul meu: cand ascult albumul, trec peste melodia asta.

Cad 2002: E excelenta, dar nu-mi place mai mult decat Cad 1999.
Varza: inca ma mai gandesc la propozitia "DO THE HATZ PACK", incercand sa-mi dau seama ce inseamna.
La muti ani!
Visele mele se implinesc cat bat din palme sau cat clipesc!!!
Avatar utilizator
Noraxata
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Iul 18, 2002 11:00 pm

Doi

Mesajde Florin Hi-Q » Lun Ian 06, 2003 11:42 pm

Am ascultat primele 2 albume ale trupei, si, mai nou, mi-am cumparat si albumul "Doi".

Pot sa-mi spun si eu parerea? Mi-a placut albumul, m-am bucurat ca baietii au cantat altceva decat pe primele doua si cred ca aceasta mica "reinventare" este o calitate pe care majoritatea trupelor de succes nu o au. Cineva se plangea ca VDV nu mai sunt ce erau... Asta e bine! Au evoluat, au avut puterea sa se desprinda, sa se dezvolte! Bravo!

Sunt cateva piese care-mi plac, cateva care ma "zgarie"... unele piese imi suna a nirvana si korn pe alocuri, dar nu e deranjant. "Ganduri" e intr-adevar cea mai buna piesa de pe album, dar imi place si "Totata" si piesa aia cu iarba (imi aduce aminte de colaborarea lui Despot cu Parazitii pe albumul "Irefutabil").

La Multi Ani!
Florin Hi-Q
Junior Member
 
Mesaje: 200
Membru din: Lun Oct 01, 2001 1:05 am
Localitate: Bucuresti

Vita de Vie

Mesajde Noraxata » Mar Ian 07, 2003 11:46 am

Niciodata lumea nu e multumita cu ce are. Aproape mereu aud: "Era mai bine inainte!". Vita de Vie s-a schimbat, a scos un album altfel decat celelalte (de fapt, toate albumele lor sunt "altfel decat cele scoase inainte", si cred ca e normal), nu cred ca e ultimul album pe care l-au scos, nu cred nici ca urmatorul va fi asemanator cu acesta. E adevarat, Vita de Vie s-a schimbat, pe fiecare album nou se observa o schimbare (care, cand e vorba de Vita de Vie, se poate numi si evolutie), asta nu e un lucru nou, toata lumea se schimba! Acum ramane de vazut cine e de acord cu aceasta schimbare si cine nu, si am impresia ca motivul pentru care multi nu sunt de acord este tocmai acel "feeling" despre care spunea cineva.
Florin Hi-Q, care sunt piesele care te "zgarie" si care sunt piesele care iti suna a Korn?
:O
Avatar utilizator
Noraxata
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Joi Iul 18, 2002 11:00 pm

Mesajde catharsis » Sâm Ian 11, 2003 1:37 am

un exemplu ar fi totata ar carei inceput aduce putin cu korn - good god...nu am spus ca e copiata, asa ca nu vreau comentarii pe tema asta
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Rockeru'Somer

Mesajde Zgubilici » Dum Ian 12, 2003 4:20 pm

de vreo 13-14 zile am pus si eu mana pe album cu pricina,album cu timbru regulamentar,nu ca altii,nu spunem nume,sa notm numele cu x(X=ZGUBILICI).primul contact cu albumu',cel vizual,m-a dezgustat putin,coperta albumului lasa mult de dorit,am inteles ca tot albumul a fost facut in graba,mail ales coperta asa ca exista o scuza,din fericire aceasta graba nu a strcat nimic ,din contra,produdul final fiind exceptional.al doilea contact(de data asta acustic) l-am avut seara,bag cidiu' si dau plei.uica sava ii zice prima din prima,si daca e sa-l ascult tre' sa ma astept la melodii triste si melodii triste.mlodia nr.2,ganduri mi se pare actul albumlui ,poate e melodia care o simt eu mai bine.la melodia care pe albu m este redactat "cod2002" am avut o mica surpriza,imi semana a vdv,zic:"s-au apucat astia sa se fure singuri ca Iris?",dar nu a fost asa era vb de varianta acustica e celebrei CAD,eu preferand varianta bruta.melodia nr6 este varza,cam asta este parerea mea despre respectiva bucata muzicala , concidenta face ca sa se numeasca astfel.
pew album exsita piese foarte bune:totata,pleaca.albumul este mai mult decat bun,la inceput cand am auzit ca se va numi doi am crezut ca va fi ceva mai talismanean.cred ca acest album va ramne unic in discografia vdv,baietii trebuind sa revina la ritmul ce i-a consacrat(limbaj de lemn,scuze).multumescv vdv pentru ca dupa ce am citit coperta albumului am vazutg ca nu mai sunt un fan vdv,ci un prieten...

acesta a fost un mesaj de-al Rockerului'Somer scris pe calculatorul meu pe 12 decembrie care din lipsa de monitor nu a putut fi publicat mai devreme, asa ca scadeti si voi doar o luna...
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

opinie

Mesajde curly » Mie Ian 22, 2003 1:44 pm

imi datzi shi mie voie sa-mi dau cu parerea?mutzumesc ca DA

in principiu,sunt de acord cu parerea de mai sus lu' Rsh,deshi asta se intampla rar....

cateva adaosuri:
//coperta nu mi se pare proasta
//"Varza" mi se pare ca are un mesaj cam nefluid d.p.d.v. logic.....ex.: "daca soldatzii ar fuma,n-ar mai bombarda".........hm,eu shtiu ca acu' fo 30 de ani era un infloritor comertz cu iarba in Vietnam shi acolo se bombarda pe metru patrat de nu mai ramanea piatra pe piatra(sau iarba pe iarba,ca sa fiu in ton)........................apoi,ideea conform careia cei care dintre noi consuma substantza respectiva ar fi mai deschishi,deci trebuie sa fumeze toata lumea ,iarashi mi se pare aiurea: cine fumeaza nu o face gandindu-se la lumea din jur,ci o face ca sa se simta bine
//varianta noua de la CAD mi se pare plina de subsatntza muzicala,VDV demonstreaza ca poate sa faca cam orice,au talent
//piesa mea preferata e"Totata" ,chiar daca mult mai multe laude aduna "Ganduri"
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud

VOTAT : GANDURI !

Mesajde UnCopilutz » Mie Ian 22, 2003 7:40 pm

Eu , care nu prea am ascultat Vita de Vie pana acum , nu sunt un fan inrait insa pot sa zic ca albumul asta , acuma ... piratat asa cum il am , ca pe aici nu a aparut pe piata originalul si nici nu cred ca dadeam banii pe el , zic despre album ... e tare dragutzel . Piese de taiat vene ... de facut jaloane printre amintiri , de alea alea , dar merge . Imi place , pot sa spun.
Drept e ca de cand il am , am adormit de vreo 2 ori ascultandu-l pe Despot .
Votat "ganduri" pentru ca este printre primele melodii de pe cd pe care le-am ascultat , mi-a bucurat ciocanelul,scarita si nicovala ... dar nu ca celelalte ar fi mai nasoale . Toate-s bune . "Ganduri" m-a patruns profund!
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Am votat Varza

Mesajde Io_bebe » Mie Ian 22, 2003 11:02 pm

Am votat Varza dar sustin si: Ginduri, Totata si Pleaca
Fişiere ataşate
grif.jpg
grif.jpg (21.56 KiB) Vizualizat de 8924 ori
Io_bebe
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Joi Ian 16, 2003 9:48 pm
Localitate: Arad

Mesajde UnCopilutz » Joi Ian 23, 2003 8:35 pm

Votat "ganduri",piesa de pe primul loc in sondaj.Credeam ca voua va place altceva.
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Vita de Vie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron