Lord Of The Rings: The Two Towers

sub lumina lanternei magice

Lord Of The Rings: The Two Towers

Mesajde Aliosha » Vin Dec 06, 2002 7:23 am

Pe siteul imdb.com se pot gasi deja pareri ale celor care au vazut deja filmul la preview-uri. In afara cuvintelor la superlativ reiese ca aceasta parte ar fi mai buna dect prima.

Cele 350 de voturi de pe site au dat o medie de 9.8 / 10 !!!
http://us.imdb.com/Title?0167261

Eu unul de abia astept sa vad filmul care va intra in cinematografe pe 18 decembrie din cate am inteles.

Cam atat pentru moment.

PS: poza atasata reprezinta posterul oficial al filmului
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: Lord Of The Rings: The Two Towers

Mesajde n3aGabitz » Vin Dec 06, 2002 7:35 pm

sunt de acord, filmul este mai bun ca prima parte si asta din cauza ca prima a fost mult mai introductiva, acum intra direct in actiune (asta ptr cei inebuniti dupa film)...cum e si vorba "the best part is yet to come". am avut ocazia sa ma duc la un screening dar am refuzat ca vreau sa il vad pe 1 cand apare, am deja bilet looool.

Aliosha vezi ca pe 18 inaintea filmului o sa fie in premiera trailleru de la Matrix Reloaded, asa ca vezi sa ajungi la timp!

hai salut.

ps. va sugerez la toti movies.yahoo.com dupa mine e cel mai bun site ptr filme, flme care tre sa apara etc. recomand sectiunea greg's previews mai ales ptr cei care vor sa stie mai multe despre filmele care tre sa apara.

ps 2: cred ca de data asta lotr ia oscaru', sa vedem acum ce-o fii.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Lun Dec 09, 2002 6:02 am

Acum ceva timp Oribilu ma intreba care e treaba cu elves, dwarves etc...

Iata o scurta prezentare a lor, prezentare luata de pe siteul oficial LOTR:

Hobbits (Frodo Baggins, Sam (Samwise Gamgee)
Pippin (Peregrin Took), Merry (Meriadoc Brandybuck), Bilbo Baggins)

- Hobbit height ranges between two and four feet tall.

· Hobbits have pointed ears.

· They have oversized feet and never wear shoes.

· Hobbits have curly hair.

· Hobbits love to eat (six substantial meals a day), brew ale, smoke pipe weed, and garden in the Shire where they live.

· Hobbits discourage excessive or adventurous behavior which is why many were surprised that Frodo, Sam, Merry, and Pippin went on such an adventure as told in The Lord of the Rings

· Hobbits are generally very provincial in nature and are typically untrusting of the outside world

· Some Hobbits have lived as long as 130 years, and their average life span is 100 years. 33 years old, the age of Frodo Baggins, is considered "Coming of Age" to adulthood.

· Hobbits are also called "Little Folk," "Little People," or "Halflings."

· Hobbits speak a dialect of the common speech, Westron.

Elves (Legolas, Arwen)

· Elves are immortal and do not physically age

· Elves do not grow weak as they age, only wiser and more beautiful

· Elves have more beauty than any creatures on earth, but also possess the most extreme happiness and sorrow


Dwarves (Gimli)

· Dwarves are four to five feet tall with the male Dwarves long-bearded.

· Dwarves are a stocky, strong and proud race with a resistance to fire and hardier than any other.

· Dwarves are great miners, craftsmen and work wonders with stone, metals, and jewels.

· In war, Dwarves use an axe as their weapon of choice.


Restul descrierilor pot fi gasite aici .
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Dum Dec 15, 2002 8:16 am

Premiera aici in Montreal este in noaptea de Marti spre Miercuri, ora de difuzare a filmului fiind 00.01.

Nu cred ca am sa ma duc chiar de la 00- 03 AM insa oricum... saptamana viitoare candva.

Se pare ca original va fi primul care va vedea filmul.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Dum Dec 15, 2002 9:15 am

Si eu o sa merg imediat cum iese, adika pe 18 dec, adika miercuri,
am deja biletu :)
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Dec 15, 2002 10:16 pm

Eu locuiesc intr-o tzara mai jaf decat cele in care locuiesc Aliosha, original si Bobo . La noi filmul va avea premiera pe 28 februarie 2003. Probabil ca voi vedea filmul...pe la jumatatea lui martie.
Ce sa faci ? Asta e...tzara varza !

Chestia e ca tocmai am vazut trailerul in aceasta seara pe net....si nu mai am rabdare. Cred ca fac un drum pana in Budapesta sa il vad acolo mai repede. Sper doar sa nu il dubleze aia in maghiara. :yD

He,he..33 de ani are Frodo ? Eu ii dadeam 18 ! E bine ca mananca 6 mese substantiale. Si eu oi fi tot hobbit ?

Bah..Gimli a murit in prima parte ? .....sau o sa fie si in asta ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

.....

Mesajde n3aGabitz » Lun Dec 16, 2002 9:54 am

gimli nu moare in prima parte :).

alioasha: loooooooooool...mai ginit, daca iti spun ca anu trecut inainte de film nici nu vroiam sa aud de LOTR mai crede? si acum zici ca sunt pe ecstacy cand aud de film looool

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Lord Barty » Lun Dec 16, 2002 7:23 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Eu locuiesc intr-o tzara mai jaf decat cele in care locuiesc Aliosha, original si Bobo . La noi filmul va avea premiera pe 28 februarie 2003. Probabil ca voi vedea filmul...pe la jumatatea lui martie.
Ce sa faci ? Asta e...tzara varza !


Ei lasa ca poate se intampla ca si iarna trecuta, cand l-am vazut, luat de pe net, inainte sa vina la noi.

Respekt!
Avatar utilizator
Lord Barty
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Iul 22, 2002 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Joi Dec 19, 2002 3:45 am

Chiar acum m-am intors de la film...
Ce sa spun? Atat stiu EXTRAORDINAR...
MAi bun ca primul pt ca are mai multa actiune.
Efectele speciale is mortale iar coloana sonora si mai buna.
Astept intrebari generale si am sa raspund la fiecare cu mai multe detalii...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Vin Dec 20, 2002 4:15 am

SUPERB din toate punctele de vedere.
E greu sa discuti filmul fara sa pomenesti amanunte asa ca astept si eu sa il vada mai multa lume.

Moshule, Gimli nu numai ca nu e mort dar e bun de tot pe toata durata filmului. O sa iti placa la nebunie.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Vin Dec 20, 2002 5:27 am

Aliosha ce zici de faptul ca au incercat sa bage si parti amuzante in film?
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Vin Dec 20, 2002 5:39 am

Cum nu am citit cartea nu pot sa imi dau seama de schimbarile astea din scenariu. Frati-miu a fost cu mine si mai imi zicea din cand in cand... in carte nu faceau asa sau in carte era asa...

Oricum , un film extraordinar. De abia astapt sa il revad.

PS: o singura scena mi s-a parut ca nu isi avea locul dar nu am sa o descriu din motive de SPOILER. (hint : e cu Legolas si nu stiu daca s-a vrut a fi comica. )
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

behind the movie

Mesajde Aliosha » Vin Dec 20, 2002 7:37 pm

Pe siteul oficial sunt prezentate foarte multe amanunte din timpul filmarilor. Ce mi s-a parut mai deosebit :

1. Viggo Mortensen isi luase rolul foarte in serios (Aragon) si punea atat de mult suflet in timpul filmarilor incat a cerut sa filmeze in continuare atunci cand la o dubla o sabie i-a zburat un dinte din gura.

2. Sunetele (tipete, urlete, etc) au fost inregistrate noaptea intr-un cimitir de langa Wellington. Seara sunau la politie si ziceau: "Daca primiti reclamatii cum ca se aud sunete ciudate din cimitir, stati linititi, suntem noi de la LOTR".
Zgomotele facute de armata de cei 10.000 de Uruk - hai au fost inregistrate in pazua unui meci de cricket pe stadionul din Wellington. Peter Jackson statea in mijlocul terenului iar pe tabela de marcaj apareau cuvintele ce trebuiau strigate de spectatori.

3. Batalia de la Helm's Deep (pentru care nu am cuvinte de lauda) a fost filmata numai noaptea in niste conditii destul de grele. Dupa mai mult de 2 luni de filmari in aceste conditii, cei de la filmari
purtau mandrii tricouri pe care scria "I survived Helm's Deep".

4. Edoras- capitala rohanilor. Se pot observa niste imagini splendide acolo. (unde esti bhuttule cu filmul mergea filmat in Romania ? ) Pur si simplu pana si la cinema ti se taie respiratia. Majoritatea actorilor au spus ca este unul dintre cele mai frumoase locuri in care au filmat vreodata.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

L-am VAZUT SI EU!!

Mesajde n3aGabitz » Dum Dec 22, 2002 6:51 am

BETON! Despre ce parte te referi Aliosha? care cu Legolas?

Mie mi-a placut mult partea cand se urca pe cal atunci cand sunt pe camp si vin aia calare..orci...

tare filmu..
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Dum Dec 22, 2002 7:01 am

Original, faza din timpul bataliei de la Helm's Deep cand coboara el scarile si trage cu arcul. Nu zic mai multe din motive de spoiler. Tre' sa o stii.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

aha

Mesajde n3aGabitz » Lun Dec 23, 2002 4:13 am

frate ce spoiler, ca faza aia e si in reclama la film. si mi se pare una din cele mai misto faze din filme, depinde de gust...

pace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Mesajde Aragorn » Mar Dec 24, 2002 12:44 am

Chiar azi am inchiriat jocul pt PS2, echivalentul filmului, si pot sa zic cu mana pe inima ca grafica e mortala, aproape ca filmu'. Si jocul contine imagini din filmul nou si din celalt si e foarte interesant.

Si asa ca bonus iti mai includ aia pe Cd interviuri, poze din timpul filmarilkor, etc.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

ce nasolie

Mesajde Bamse » Vin Dec 27, 2002 12:55 am

ajtia a vazut deja filmu !
uf uf ...deci ...o sa ma duc la premiera in Romania ...tai si spanzur p-aia de la Mall daca nu imi dau bilet...oricum imi 2 bilete..ca sa vad filmu asa de doua ori la rand ..si..uff..abia ajtept..
Go go shift+7 keep running!
Avatar utilizator
Bamse
Junior Member
 
Mesaje: 196
Membru din: Mie Dec 11, 2002 12:00 am

Mesajde rady » Dum Dec 29, 2002 7:47 pm

da` voi ce parere aveti despre chestia asta:
http://www.twotowersprotest.org/

oricum, eu cand am auzit titllul, asta a fost prima chestie la care m-am gandit
X

KNICKSONLINE.COM
Avatar utilizator
rady
Junior Member
 
Mesaje: 319
Membru din: Dum Noi 10, 2002 12:00 am

Mesajde Aliosha » Dum Dec 29, 2002 8:07 pm

Cat c**** au in cap unii oameni. Ma mir ca nu au cerut interzicerea lui Tolkien.

Offtopic: dupa 11 Sept, pe la unele posturi de radio erau intrezise anumite melodii. Una de care imi aduc aminte era Cure - Killing an arab.

One of the Cure's most misinterpreted songs, "Killing an Arab" was more than inspired by Albert Camus' novel The Stranger. Indeed, it is an homage to the book — in which the hero pointlessly murders an Arab man he did not even know, during a moment of existential confusion caused or exacerbated by desert heat. The story is another in a series of novels wherein Camus attempts to explain the concept of absurdity within the context of a life philosophy which holds, for the most part, that all action is inherently meaningless. The only significance is that which is artificially ascribed via a sort of moral-relativism.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

L-am VAZUUUUUUUT

Mesajde Mahdi » Mie Ian 08, 2003 2:03 am

Bey, ce pot sa spun ... tocmai am terminat vizionarea, la o calitate infecta ... dar pot spune, cu mana pe inima, ca este unul din cele mai BUNE filme pe care l-am vazut.

Acuma, sper sa ajung si pe la cinema cand vor binevoi sa il aduca ajtia in Bucale (oricum in Mall nu ma duc ... prea te ustura ... :) ), dar osricum MERITA vazut.

Problema este ca in momentul in care apare DivX, o sa vreau sa vad ambele parti una dupa alta asa ca nu stiu cum o sa ma descurc :)) dar oricum ... e nevoie :P

Hai bafta, si sa aveti parte de vizionare cat mai rapida !
Here comes the Mechanical Artificial Humanoid Designed for Infiltration.

Beware !!!
Avatar utilizator
Mahdi
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Dum Oct 06, 2002 11:00 pm

Mesajde L|quid » Vin Ian 17, 2003 5:14 am

Title: Lord of the Rings: The Two Towers *DVD SCREENER*
Url: http://us.imdb.com/Title?0167261
Group: TDi
Released: Wednesday January 8th, 2003
Size: 4 CDs 3.2 GB

Daca avetzi tziava merita sa luatzi asta...e SVCD facut din DVD
inclusiv sorround e.... e perfect!

Daca va gabditzi sa il luatzi...http://xdcclist.dyns.cx/
L|quid
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iun 10, 2002 3:56 am
Localitate: usa

Mesajde Lord Barty » Mar Ian 21, 2003 10:10 pm

Oare se termina cu bine povestea inelului buclucas?! :D

Respekt!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Lord Barty
Junior Member
 
Mesaje: 148
Membru din: Lun Iul 22, 2002 11:00 pm

Mesajde ballooba » Mar Ian 21, 2003 10:14 pm

Super fain filmul
Cel mai mult mi-a placut cand s-au batut cu lupii shi s-au izbit in prima faza
butzi butzi!!
Avatar utilizator
ballooba
Junior Member
 
Mesaje: 194
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde SOD » Vin Ian 24, 2003 2:38 pm

mai nene,am vazut si eu aseara LOTR si nu pricep pentru ce a luat 4 Oscar.e o basina de film,un kkt sinistru.nu m-a impresionat deloc.efectiv il bag la categoria Arabela.film pentru copii!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Vin Ian 24, 2003 3:07 pm

Am vazut si eu Lotr2... Ce sa zic: super-film, punere in scena extraordinara, nu trebuie ratat etc.
Mi-a placut mai mult ca prima parte, desi dezvoltarea actiunii pe vreo 3 directii nu mi s-a parut un lucru tocmai benefic.
Ce mi-a placut in mod deosebit? O gramada.
In primul rand forta degajata de personajele principale face foarte mult din farmecul filmului. Misterul in care e invaluit Gandalf, verticalitatea morala a lui Aragorn, obiectivitatea rece a lui Legolas... Mi-a fost putin mila de pitic, in cazul lui punandu-se accent pe latura comica. De fapt, daca stau sa ma gandesc, fiecare personaj in parte isi traieste o poveste a lui, chestie care da complexitate filmului.
In mod deosebit imi place si cum e dezvoltat Gollum, intre constiinta si interes, intre atractia hipnotica a inelului si dorinta de eliberare... si faptul ca toate astea sunt inghesuite in mintea unei creaturi atat de hilaro-bizara face totul si mai interesant.
De asemenea, in cazul LOTR2 pot sa ma declar fara rezerve multumit de monstrii pe care i-am vazut. Cu o mentiune speciala pentru copaci.
Ca delicatesa, pentru desert, m-a incantat modul in care Legolas se urca pe cal in lupta cu orcii calare pe mistret. Absolut superba faza!
Si ar mai fi multe, multe de spus la capitolul plusuri. Abia astept sa vad filmul la cinema!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

contine spoiler !!!

Mesajde darkshines » Dum Ian 26, 2003 12:57 am

ok, stai sa-mi organizez un pic gandurile.
deci, LOTR: TTT e uimitor. jucat super. soundtrack super. decoruri super. toate se imbina si creaza o atmosfera incredibila.

Spoiler



gollum pe deoparte realizat tehnic incredibil de bine si pe de alta parte interpretat extraordinar e sarea si piperul scenelor cu frodo si sam pentru ca in TTT frodo si sam nu prea fac mare lucru. una dintre fazele foarte reusite e atunci cand frodo sta fata in fata cu Nazgulul calare pe reptila zburatoare. gollum si in carte joaca rol dublu, semi-pozitiv semi-negativ.

aragorn, vorba lu aliosha, viggo chiar se credea aragorn. a intrat in pielea personajului in intregime. doar scenele de mush mush cu arwen ma deranjeaza. in rest totul bine.

legolas, ochii si urechile grupului. mi-a placut cand a intrat in panica, atunci cand se pregateau de lupa la helm's deep si a vazut cat de putini sunt soldatii. a aratat ca si elfii mai au scapari.

helm's deep insasi a fost o capodopera. incredibil de antrenanta batalia. cel putin, cand ajung elfii din Lorien cu Haldir in frunte la Theoden e bestial. moartea lui haldir a fost chiar emotionanta.

ce nu mi-a placut deloc e cum a fost interpretat Faramir. Faramir era un fel de aragorn care a zis la un moment dat in carte ca "nici daca l-ar fi gasit in mijlocul drumului nu s-ar fi atins de el[de inel]", spre deosebire de film unde apare drept the bad guy la inceput. faramir nu era ca boromir, usor de ispitit si a rezistat inelului in carte.

dar in final, un film reusit. nu imi vine sa cred ca mai am de asteptat un an pentru ultima parte.

Edit by Aliohsa: darky, unii nu au vazut inca filmul. Puteai sa bagi si tu un spoiler alert.... l-am pus eu. :(

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

LotR:T2T :)

Mesajde Mahdi » Dum Ian 26, 2003 2:15 am

Bey, e superb filmul ... atat The Two Towers cat si prima parte Fellowship Of The Ring, singura problema este faptul ca s-au indepartat ceva de prima carte (de a doua nu stiu pt ca nu am citit-o inca :(( ). Oricum, uitati doua link-uri care contin ceva interesant :

http://www.level.ro/index_lifestyle.php?page=read&id=15,

asta e luat de pe site-ul revistei Level ... ce parere au bajeti despre film, iar al doilea :

http://www.moviemistakes.com/film.php?filmid=2638 este luat de la un site care contine o gramada de greseli, trivia si misconceptions legate de TTT. Enjoy :P
Here comes the Mechanical Artificial Humanoid Designed for Infiltration.

Beware !!!
Avatar utilizator
Mahdi
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Dum Oct 06, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Ian 26, 2003 2:41 am

am vazut si eu TTT si, imi pare rau sa o spun, in afara de scena luprei, care are unele parti bune, restul e destul de naspa.

sorry.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Lovely_angel » Mar Feb 18, 2003 12:45 am

Vali...aici sunt de acord cu tine!
In afara de scenele in care sunt lupte,...restul e cam plictisitor...filmul e dragutz...problema este ca nu e genul meu!
Love, love ,love...
Love, love, love...
La multi ani tuturor indragostitilor!
Lovely_angel
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Feb 16, 2003 3:14 am
Localitate: City of Angel's!

Următorul

Înapoi la Film

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron