Judas Priest

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Judas Priest

Mesajde omnem » Vin Dec 20, 2002 2:01 pm

Poate una dintre cele mai tari trupe ale lumii la capitolul rock chiar daca nu oricine a auzit de ei. Intentionez sa fac un site dedicat lor (la .ro) si vreau sa va stiu parerea merita, care album v-a placut mai mult, orice...
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde catharsis » Vin Dec 20, 2002 10:12 pm

nu am ascultat asa de mult judas priest, dar am un cd cu toate albumele, ma mai documentez si itzi spun...
pana acum mi-a placut breaking the law...
ce poti sa mai spui despre formatie?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde omnem » Sâm Dec 21, 2002 6:17 pm

pai cre ca stiu ce cd ai, dar pe el lipseshte demolition (care-i cel mai marfa disc), iti propun sa asculti painkiller si british steel din cap in coada. Da intradevar breakin the law e bestial.

Hmmm de formatie ce sa spun du te aici http://www.judaspriest.com poti sa downloadezi si jumatati de mp3, si nishte cum draq le spune d'lea de chitara tabliaturi sau draq stie -am un lapsus cat casa...
Mai acolo si discografia, sunt tari baietzi sa-i asculti mai mult...
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde catharsis » Dum Dec 22, 2002 1:17 am

cd-ul pe care il am e din ala rusesc, korax, nu stiu daca are tot...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde omnem » Dum Dec 22, 2002 2:35 pm

hmmm, pai da de ala ziceam, ii lipsheste Demolition poate unu dintre cele mai profunde albume.
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Lun Dec 23, 2002 2:37 am

Uau! Tabulaturile alea-s adevarate. Pacat ca nu-s mai multe cintece.

O intrebare poate stupida, mai exista Judas? De cind o plecat Halford eu n-am mai auzit nimic de ei. Sincer sa fiu nici nu m-am straduit sa aflu.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde omnem » Lun Dec 23, 2002 1:46 pm

da, ei mai exista, am inteles ca vor sa scoata un album in 2003. Pacat ca acel album va fi doar o selectie :((

Disc 1

METAL GODS
HEADING OUT TO THE HIGHWAY
GRINDER
TOUCH OF EVIL
BLOOD STAINED
VICTIM OF CHANGES
THE SENTINEL
ONE ON ONE
RUNNING WILD
RIPPER
DIAMONDS & RUST
FEED ON ME
GREEN MANALISHI

Disc 2

BEYOND THE REALMS OF DEATH
BURN IN HELL
HELL IS HOME
BREAKING THE LAW
DESERT PLAINS
YOU’VE GOT ANOTHER THING COMING
TURBO LOVER
PAINKILLER
HELLION/ELECTRIC EYE
UNITED
LIVING AFTER MIDNIGHT
HELL BENT FOR LEATHER


Exista nishte zvonuri ca se va intoarce Halford shi va pleca Ripper. Dupa parerea mea Ripper e f bun dar Halford e Judas Priest.
Hmmm, intradevar au inceput sa cada de ceva vreme (de la plecarea lui Halford) dar dupa parerea mea tot sunt in top.

Intrebare pentru cei care au ascultat mai mult de un album: Care vi se pare cel mai tare album ?
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde gaga » Lun Dec 23, 2002 1:46 pm

alioshaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa

ce puii mei pazeshti? ce subiect? ce conversatie? despre judas mah?

da, o intrebare stupida, daca nu te intereseaza nu mai intreba.

catharsis, pacat de edward munch-ul ala (copie nereusita titpic kitch american) al avatarului tau, ce poti sa imi mai spui despre formatie? ce puii mei mai postati pe rock? despre formatie gasesti in pana mea si pe google, sa intrebi despre judas asa ceva e ca si cum ai intreeba "ai auzit de isus? isus christos?" baga si de ac/dc. ca daca o luam de la cinderella la twisted sisters si trecem usor prin quiet riot si anii 80 va rad si curcile.

omnem, sunt tari baietzii (cu doi de i, eh?)?????? sunt bunici breh, desi cred ca ati rascolit deja google (pe draq) prin 70 s-au lansat.
judas fara halford e caca, desi tipton si downing compun, fara vocea lui rob nu face doi bani (parerea mea)... si de departe albumul solo al lui halford (insurection si live resurrection) bat la popou "noul" judas. desi cei care au fost la concertul din budapesta au zis ca ek, judas fara halford e bullshit.


si fiindca sunt atat de multi "fani" judas... intrebare de guess who (fara google), cum se chema trupa cealalta in care a cantat halford prin 94-95?

(alexei m-ai dezamagit, sau cum zice pristarul pe breakin' the law: "tzuika zalau, tzuika zalau")
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Dana, nu te baga dak eshti asha 'experta'-discutam vreo problema??

Mesajde omnem » Lun Dec 23, 2002 2:37 pm

mda, dana nu-i nevoie sa te ajitzi asha... Shi spun ce vreau de cine vreau, la fel shi chatharsis ishi pune ce nick vrea, la fel shi tu, spui ce vrei de Judas Priest FARA SA TE IEI DE ALTZII...
CASE CLOSED

P.S. MESAJ DEVIAT DE LA SUBIECT
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Lun Dec 23, 2002 8:23 pm

Trupa in care a cintat Halford se numeste : Faith, ca sa vezi ca nu sintem chiar asa de cazuti din cer.

Nu as putea zice care-i cel mai fain album Judas, eu de la ei am ascultat doar Screaming for Venegeance,
Ram it Down, Painkiller si mai am pe acasa ceva Live in Japan si Metal Works 73-93. In schimb pot spune care piesa mi-o placut cel mai mult (in afara de Braking the Law pe care pentru oricine se apuca de chitara acu' vro' 10 ani era prima piesa pe care o invata) si anume Electric Eye bineinteles luind si The Hellion in considerare, piesa pe care eu intodeauna am privit-o ca pe un intro .

Cind am intrebat daca mai exista Judas ma intrebam mai mult cum suna fara Halford.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde omnem » Lun Dec 23, 2002 9:45 pm

mda "electric eye" e f mishto dar ma mir ca nu tzi-a placut asha mult painkiller care e una dintre cele mai tari melodii.
Cauta shi tu pe google -cum zicea dana- "I'm a rocker"; "hell is home"; "in between" sa vezi astea ce mishto sunt astea.
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde vali » Mar Dec 24, 2002 12:14 am

parerea mea: astia nu ar mai trebui sa scoata albume, ci doar sa faca turnee cantand de pe albumele alea vechi si bune.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Mar Dec 24, 2002 1:58 am

[quote]Initial trimis de omnem
[B]mda "electric eye" e f mishto dar ma mir ca nu tzi-a placut asha mult painkiller care e una dintre cele mai tari melodii.

Bine ai zis ii una dintre cele mai tari melodii dar pentru mine cea mai tare ramine tot Electirc Eye. Oricum am uitat sa zic ca eu pe Halford intotdeauna l-am considerat cea mai buna voce din stilul asta de muzica .
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Dec 24, 2002 12:22 pm

Initial trimis de Golem


Cind am intrebat daca mai exista Judas ma intrebam mai mult cum suna fara Halford.


ahap, najpa. parerea mea. gagiu asta da rateuri deshi la tzipete aduce a halford, nu coboara la fel de bine...
oricum, raman de ascultat albumele vechi, si pe live insurrection, halford baga tot pristache.

omonimule, credeam ca am stabilit pe PM ca eshti p'afarist, enjoy fanclubu' .
nu ma iau de nimeni discut. (case closed, huh? varaza? crne?)
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde omnem » Mar Dec 24, 2002 3:47 pm

Initial trimis de vali
parerea mea: astia nu ar mai trebui sa scoata albume, ci doar sa faca turnee cantand de pe albumele alea vechi si bune.


Poate asha ar ajunge shi-n romania :) ...
omnem
Junior Member
 
Mesaje: 135
Membru din: Vin Dec 20, 2002 1:28 pm

Mesajde James Bond » Joi Ian 16, 2003 10:42 pm

Initial trimis de vali
parerea mea: astia nu ar mai trebui sa scoata albume, ci doar sa faca turnee cantand de pe albumele alea vechi si bune.




AI MARE DREPTATE VALI
James Bond
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Joi Ian 16, 2003 4:01 pm
Localitate: America-New Galati

Mesajde SOD » Mie Apr 02, 2003 1:00 am

un cacat mai sinistru decat judas fara halford nu mi-a fost dat sa intalnesc!ba da!maiden fara dickinson!
ambele proiecte,respectiv Fight si Dickinson (band) nu mi-au placut absolut deloc!cum nu-mi place Slayer fara Lombardo!punct!

omenmule,ce dracu' te dai in vand dupa Demolition?e slaban!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mar Noi 18, 2003 2:48 pm

N-am Judas Priest decat Metal Works shi Ramm it Down,plus un album live in Touscon,care se aude foarte slab,dar din ce am ascultat,melodia care imi place cel mai mult este Nightcrawler.Are un ritm dementzial!
Dupa plecarea lui Halford n-a mai fost cine shtie ce de capul celor de la Judas Priest,oricat a incercat Ripper sa fie la inaltzimea lu' Halford.Pana la urma shi-a dat seama shi a plecat la Iced Earth,unde,culmea, face treaba buna.Acum, ca s-a intors Halford, este planuit un megaturneu mondial pentru anul 2004,cand este programat sa fie lansat shi un album de studio.
Anumite "guri rele",spun ca, cu putzin noroc,Judas ar putea poposi shi in Romania pt. un scurt concert.Nu se shtie nimic concret, asa ca,nu ne ramane decat sa speram.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde darken » Dum Dec 28, 2003 7:08 pm

Initial trimis de omnem
hmmm, pai da de ala ziceam, ii lipsheste Demolition poate unu dintre cele mai profunde albume.

Demo e probabil cel mai prost album pe care JP l-au scos.
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde darken » Dum Dec 28, 2003 7:11 pm

Initial trimis de The Spider
N-am Judas Priest decat Metal Works shi Ramm it Down,plus un album live in Touscon,care se aude foarte slab,dar din ce am ascultat,melodia care imi place cel mai mult este Nightcrawler.Are un ritm dementzial!
Dupa plecarea lui Halford n-a mai fost cine shtie ce de capul celor de la Judas Priest,oricat a incercat Ripper sa fie la inaltzimea lu' Halford.Pana la urma shi-a dat seama shi a plecat la Iced Earth,unde,culmea, face treaba buna.Acum, ca s-a intors Halford, este planuit un megaturneu mondial pentru anul 2004,cand este programat sa fie lansat shi un album de studio.
Anumite "guri rele",spun ca, cu putzin noroc,Judas ar putea poposi shi in Romania pt. un scurt concert.Nu se shtie nimic concret, asa ca,nu ne ramane decat sa speram.

Deocamdata singurele chestii sigure sunt faptul ca se lucreaza la noul album si ca vor apare la niste festivaluri- Sweden Rock si probabil Gods of Metal fiind singurele confirmate deocamdata.
Se aude ca se desfasoara niste tratative de a-i aduce la Wacken, dar nimic nu este confirmat.
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde darken » Dum Dec 28, 2003 7:16 pm

Initial trimis de dana




omnem, sunt tari baietzii (cu doi de i, eh?)?????? sunt bunici breh, desi cred ca ati rascolit deja google (pe draq) prin 70 s-au lansat.
judas fara halford e caca, desi tipton si downing compun, fara vocea lui rob nu face doi bani (parerea mea)... si de departe albumul solo al lui halford (insurection si live resurrection) bat la popou "noul" judas. desi cei care au fost la concertul din budapesta au zis ca ek, judas fara halford e bullshit.



Primul album al trupei HALFORD se numeste RESURRECTION, urmat de dublul LIVE INSURRECTION si CRUCIBLE
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Priest vechi?

Mesajde supermouse » Dum Iun 13, 2004 7:58 am

Tocmai am incheiat o noapte lunga shi durearoasa de kazaait :)
tare imi place cand gasesc Priest vechi.... Red white and Blue a fost o surpriza placuta shi neashteptata...
mai e vreun fan Priest pe acilea?
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Mesajde Tom » Lun Sep 26, 2005 10:52 am

supermouse scrie:Tocmai am incheiat o noapte lunga shi durearoasa de kazaait :)
tare imi place cand gasesc Priest vechi.... Red white and Blue a fost o surpriza placuta shi neashteptata...
mai e vreun fan Priest pe acilea?


Salut,

RED, WHITE & BLUE e o balada emotionanta...sunt fan priest de mult timp si ma bucur cand am ocazia sa mai vorbesc despre ei..poate reusim sa-i vedem la bucuresti anul asta, cum se tot zvoneshte..va fi o ocazie unica, ka tre sa vina odata si vremea retragerii si nu-i mai prindem..
am tot auzit pareri de tot felul cu privire la ANGEL oF RETRIBUTION si ash dori sa mai aflu si altele de la voi...
mie mi se pare un album foarte bun, chiar daca sincer sa fiu, as fi vrut un painkiller II, sau o fel de resurrection...whatever..ei au facut in schimb un album cu de toate, un fel de retrospectiva priest si cu piese suparate (demonizer, judas rising, hellrider) si cu mid-tempo metal (deal with the devil, wheels of fire) bune de point of entry sau screaming for vengeance...balade misto (worth fighting si angel) si lochness...ce piesa! unica ptr priest, o tema interesanta, cam prea lunguiatza, totusi un riff greu (falsetto-urile de la intro si final really kick ass!!).....dar ce m-a daramat a fost corala maiestuoasa a refrenului, marca halford...o parte geniala a piesei, pe bune...un album bun, potrivit la fix ptr come back-ul asteptat de multa lume...
astept cu interes next-ul de studio...au si ei o varsta, dar orice iese pe piata cu marca priest nu poate fi decat METAL PUR, ADEVARAT!!!...si sigur un capitol important din istoria rock-ului..
Melodii preferate de pe Angel: Hellrider, Demonizer, Worth Fighting For, Wheels Of Fire...
Cheers!
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA

Mesajde Tom » Lun Sep 26, 2005 11:37 am

omnem scrie:Poate una dintre cele mai tari trupe ale lumii la capitolul rock chiar daca nu oricine a auzit de ei. Intentionez sa fac un site dedicat lor (la .ro) si vreau sa va stiu parerea merita, care album v-a placut mai mult, orice...


JUDAS PRIEST e nu e doar una dintre cele mai tari trupe de metal, este alaturi de sabbath inventatoarea acestui gen. sabbath au pus bazele, dar priest l-au definit asa cum trebuie sa fie heavy metal-ul pur. ca fan al lor, imi plac toate albumele (cu un plus parca ptr sad wings, british steel, screaming, si bineinteles painkiller) cu ceva rezerve ptr cele cu owen ripper. la fel si cele solo al lui halford (fight-urile sunt ok, mai putin parca a small deadly space plus genialele resurrection, insurrection si crucible, fara a mai include si live-ul in house of blues)..in rest, halford, taticul vocalilor de rock all times cu kk si glenn au facut piese care au influentat zeci de trupe...eu intotdeauna am sustinut ca purple, sabbath, priest, ac/dc si maiden au fost la originea metalului...si au urmat zeci de trupe influentate masiv de cele enumerate...cu mici exceptii...
cateva cuvinte despre Angel Of Retribution: un album bun ca aduna piese potrivite ptr un album de come-back...un fel de best of priest cu piese noi care aduna intreaga istorie priest de la rocka rolla la demolition... eu mi-as fi dorit ceva cu rautati al la painkiller dar e ok pana la urma...au si ei o varsta dar ma astept la un album urmator mai cu vana...
DEMONIZEEEEEEEEEEEEEEEER!
revin cu o micutza cronica a lu' AOR..
cheers!


Tom, de data asta e ok, pentru ca fost un post lung si bine structurat, dar de data viitoare te rog sa folosesti butonul de edit daca vrei sa mai adaugi ceva. Si cu privire la cronica pentru AOR, ar fi cel mai bine sa arunci o privire aici
Tom
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Sep 23, 2005 12:37 pm
Localitate: ROMANIA


Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron