Sven Hassel impostor??

parca urmand sirul de slove, ce-a tale ganduri samanara...

Sven Hassel impostor??

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Dec 31, 2002 5:38 pm

Ma pot considera un adevarat "fan" al acestui scriitor, avind in vedere ca i-am citit cartile de cel putin 20 de ori...

Daca tin bine minte, am citit mai demult, ca lucreaza la o alta carte, The Glorious Defeat, in care "povesteste" intimplarile petrecute in incercarea de asasinare a lui Hitler...dar deocamdata nu a a parut nimic...:(

Dar ce vreau sa aflu prin acest post este: cine a fost intradevar Sven Hassel? Am citit intr-un post pe un newsgroup, cum ca Sven ar fi petrecut tot razboiul in Danemarca, umblind in uniforma nemteasca, si dindu-se drept Himmler!!! :(
Cica fura biciclete de la oameni, si le dadea nazistilor??? Dupa razboi, se zice ca ar fii petrecut citiva ani in pushcarie, impreuna cu citiva SS danezi, de la care ar fi luat materialul pentru cartile lui.

Am inteles ca un scriitor danez, Erik Haaest, a scris o carte despre Sven, "Swine Hassel", dar nu am gasit-o pe internet...stie careva ceva mai mult despre acest subiect??

Anyway, chiar daca tot ce am scris mai sus ar fi adevarat, tot o sa savurez din nou cartile lui...le gasesc foarte relaxante..:)
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde as xxl » Joi Ian 02, 2003 2:35 am

din pacate nu te pot ajuta cu v-o lamurire, dar ca parere pur personala, consider ca mare parte din cele descrise in cartile lui sunt cel putin "inflorite". asta nu m-a impiedicat sa savurez aceste carti si, la fel ca tine, sa le recitesc.

ca fapt divers, iti recomand sa citesti (daca nu ai citit deja) "Peripetiile soldatului Jveik" al scriitorului ceh ... damn! il aveam in minte cand am inceput acest mesaj ...
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Re: Sven Hassel impostor??

Mesajde Aliosha » Joi Ian 02, 2003 3:10 am

Initial trimis de Nicholas_Alex
Anyway, chiar daca tot ce am scris mai sus ar fi adevarat, tot o sa savurez din nou cartile lui...le gasesc foarte relaxante..:)


Si eu le recitesc cu mare placere. Pacat ca nu le am pe toate aici cu mine.

Sa se dea drept Himmler si sa fure biciclete prin Danemarca ?
Hai sa fim seriosi....

Intr-adevar, a stat in lagar vreo 5-6 ani dupa terminarea razboiului si acolo a scris si prima lui carte.
Il cheama defapt Hazzel insa cel care i-a publicat cartile in Anglia i-a "schimbat" numele in Hassel. In perioada aia erau niste surori pe nume Hazzel care scriau niste carti destul de populare si astfel s-a incercat evitarea coincidentelor.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde coffeedrunk » Joi Ian 02, 2003 3:17 am

Sven Hassel e un crocodil cu 0 talent literar.
coffeedrunk
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Lun Aug 26, 2002 8:52 am
Localitate: Romania-Iasi

Mesajde Nicholas_Alex » Joi Ian 02, 2003 1:01 pm

Parca am vazut un teatru "Peripetiile soldatului Jveik"..daca tin bine minte..:)

Prima carte a lui Hassel este "Legiunea Blestematilor", si dupa cum si el recunoaste, este o "copie" a cartii "Nimic nou pe frontul de vest" a lui Erich Maria Remarque...pe care am citit-o si nu este rea de loc..v-o recomand.

Tipul ala danez, Erik Haaest, cica are o ura profunda pe Hassel, de aia a scris cartea ""Swine Hassel"...nici eu nu prea cred chestia cu furatul bicicletelor, dar ar fii interesant sa citesc ce a altceva a scris in nebuneala aia de carte.


"Now we come to Sven Hassel's biography and personal claims which are a little harder to defend. For many years, since the early 1970s, a Danish journalist named Erik Haaest has been hard at work revealing the 'truth' about Sven Hassel. His book has been partially translated into English and put up on a website. There may well be truths and lies in both the official biography and Erik Haaest's version. My feeling is that Sven Hassel has built up a unique myth around himself and his comrades and that it would be very difficult to backtrack on that myth. Meanwhile, Haaest's version is written in such an hysterical, tabloid newspaper, style that it has become a standing joke itself. What will the next exposure be!!?? But people will continue to quote his wild assertions on the internet at every opportunity."
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Blu-Ice » Joi Ian 02, 2003 1:27 pm

Initial trimis de as xxl
ca fapt divers, iti recomand sa citesti (daca nu ai citit deja) "Peripetiile soldatului Jveik" al scriitorului ceh ... damn! il aveam in minte cand am inceput acest mesaj ...


E vorba de Jaroslav Hasek...


In alta ordine de idei,eu nu cred ca Sven Hassel fura biciclete si alte alea...Din cite am citit(desi nu mai stiu exact unde),tipu' a fost pe front,iar unele din personajele sale au fost reale.
Bineinteles,sint sigur ca multe din intimplarile din cartile sale au fost inflorite din greu,dar se spune ca in orice legenda exista un simbure de adevar :) .
In concluzie,eu i-am citit aproape toate cartile,si pot sa spun ca mi-au placut foarte mult,iar Sven Hassel mi se pare un narator talentat,care a stiut sa descrie foarte bine realitatea celui de-al doilea razboi mondial,privita din viziunea soldatului de pe front.
Blu-Ice
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Noi 29, 2002 1:53 pm
Localitate: conteaza?

Mesajde MiG29 » Lun Ian 06, 2003 12:35 am

Sven Hassel(mai era unu Swen Hasel,asta chiar era impostor k se dadea drept primu)a fost mult timp unu din scriitorii mei preferatzi.Shi acum il recitesc uneori.Omu asta a facut atrocitatzile din WW2 parca ceva mai usor de suportat...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Sydney » Vin Ian 17, 2003 9:29 pm

Nu cred faza cu Hassel ca a stat in Danemarca in timpul razboiului.Si oricum ce ne intereseaza.Stim doar ca a scris niste carti frumoase care merita citite.

A...si prima carte a lui Hassel nu a fost "Lichidati Parisul!"?


PS:Am citit ceva si de unu' Swen Hasel.Ala e impostor si a copiat ceva p-acolo de la Sven Hassel.
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Vin Ian 17, 2003 11:13 pm

Astea sint cartile lui Sven Hassel in ordinea cronologica a aparitiei:

1) Legiunea blestematilor
2) Blindatele mortii
3) Camarazi de front
4) Batalion de mars
5) Gestapo
6) Monte Cassino
7) Lichidati Parisul
8) General SS
9) Imperiul Iadului
10) Moarte si viscol
11) Drumul singeros catre moarte
12) Curtea martiala
13) Inchisoarea OGPU
14) Comisarul

Singura care nu am citit-o este "Moarte si viscol"...am inteles ca evenimentele se petrec la inceputul retragerii armatei germane din Rusia.
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Ian 18, 2003 7:31 am

Nici eu nu am citit "Moarte si viscol". (la fel ca in cazul tau, singura care mi-a scapat)

"Legiunea Blestematilor" e prima scrisa dar eu am citit-o ceva mai tarziu. Am fost foarte dezamagit cand am vazut ca Porta moare. ;n

UItati un site: http://smith.webhostme.com/hassel/. Nu e mare gaselnita, e chiar primul pe care il intoarce Google la un simplu search "Sven Hassel" dar are cateva chestii interesante printre care si o descriere a eroilor.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Sydney » Sâm Ian 18, 2003 1:13 pm

Alex mersi pt informatie.Eu le-am citit pe toate 14.Si intr-adevar,actiunea din "Moarte si viscol" se petrece in Rusia.Este cea mai subtire carte dintre cele 14.
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde Sydney » Sâm Ian 18, 2003 1:17 pm

[quote]Initial trimis de Aliosha
[B]Nici eu nu am citit "Moarte si viscol". (la fel ca in cazul tau, singura care mi-a scapat)

"Legiunea Blestematilor" e prima scrisa dar eu am citit-o ceva mai tarziu. Am fost foarte dezamagit cand am vazut ca Porta moare. ;n

Si eu la fel.Este a patra pe care am citit-o si intr-adevar m-i aprut rau ca a krapat Porta."Legiunea Blestematilor" se intinde pe o perioada mai lunga de timp si d-aia moare Porta.Dar apare in toate celelatlte.


PS:Am si eu o intrebare...nu mai imi amintesc...pana in final,din Plutonul 2,in afara de Sven si Heide mai supravietuieste cineva?
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Sâm Ian 18, 2003 2:30 pm

Parca am citit pe undeva chestia asta:

Von Barring a innebunit, si a ramas internat in spital (zice de asta si in "Legiunea Blestematilor"), Hinka sa facut agent imobiliar in Frankfurt, Heide si Bauer maiori in politia DDR-ului. Cica altii (nu stiu care) s-ar fi inrolat in Legiunea Straina, razboiul ajungind un drog pentru ei.

Cel mai mult mi-a placut "Comisarul" si "Curtea Martiala"....cel putin "Comisarul" este mortala! :o
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde Sydney » Sâm Ian 18, 2003 2:42 pm

Merci pt raspuns.Nu mai imi aduceam aminte...M-am apucat sa recitesc seria.Pana acum am citit Lichidati Parisul si Monte Cassino.Din kate imi aduc aminte Comisarul e aia cand pleaca in Rusia dupa aura..Intr-adevar e tare
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde Sydney » Dum Feb 02, 2003 8:44 am

Azi la 17:00 pe Antena1 e un film facut dupa cartile lui Hassel....Frontul Terori parca ii zice
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde Klutzu » Mar Apr 29, 2003 10:59 pm

eu unu cred ca lipseste "Moarte si viscol" din magazine. :)
nici eu nu am citit cartea insa am citit partial o carte de sven hassel editata de alta editura decat Nemira si nu am reusit sa termin al doilea capitol. motivul este urmatorul : in loc de Batranu era Mosu , in loc de Micutu era Micu si tot asha. traducerea poate era buna (Batranu = Old Folks si Micutzu = Tinny) insa nu avea acelasi feeling ca si celelalte.
nu cred ca s.h. ar fi impostor. ceea ce el a scris este in mare parte fantezie insa e si normal , un om neputand sa tina minte atatea amanunte din atatea scenarii diferite. ca literatura este de apreciat , eu in momentul de fatza citesc ptr a 3-a oara Gestapo. as vrea insa sa atrag atentia asupra discrepantelor intre romane. exista unele erori , semnalate uneori si de traducator , cum ar fi anii petrecutzi de Legionaru in legiune , in unele partzi fiind 16 in alte 12 (parca) , sau moartea pisicii lui Porta , care reinvie intr-un roman , ca bobby in dallas. :)))
oricum ar fi , sven hassel are talent si imi pare foarte rau ca boala sa actuala il tine departe de masina de scris.
Avatar utilizator
Klutzu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Apr 28, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Iul 04, 2003 9:39 am

nu cred ca este chiar atat de important daca e sau nu impostor. si daca e impostor ce mare chestie, cartile sunt la fel de tari si tot 4 ore o sa-mi ia sa citesc o carte. preferata mea e Monte Cassino si daca nu ma insel cea mai plictisitoare mi s-a parut Lichidati Parisul.
Oricum cand l-am descoperit pe Sven (aproximativ cu 4 ani in urma) mi s-a parut un fenomen (cam singurul care mai scrie ceva si de soldatul german, care a fost oricum cel mai bine pregatit soldat din WW2)

si impotriva fazei cu bicicletele: cum pana mea s-a inspirat din ce i-au spus cativa SS-isti danezi cand soldatii lui ii urau pe SS-isti mai mult decat pe rusi?
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

!

Mesajde Ayrton » Vin Iul 04, 2003 11:33 am

N-am prea intrat pe forumurile de literatura de pe fanclub pana acum, dar vazand io ca a scris cineva azi despre Sven Hassel, am zis ca merita sa-l laud si eu un pic, ca doar mi-a facut viata de liceu mai frumoasa, ca atunci cand ma trimiteau ai mei sa invat pe la fizica sau chimie (unde eram bata...) scoteam din birou o carte de Sven Hassel si ma apucam sa citesc, si nu stiam cum sa ma abtin din ras, sa nu se auda ca ma distrez asa de tare cu Newton sau cu acizii.

Oricum, am acum in biblioteca intreaga colectie a cartilor lui Hassel, in editie de lux, si mi-as dori sa mai am timp sa le citesc... Insa si eu le-am citit de vreo 20 de ori si tot nu m-am plictisit de ele.
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

www.svenhassel.net

Mesajde Corrupted » Dum Aug 10, 2003 3:33 pm

take a quick read through one of the books and u will find that u suddenly have absolutely no respect for authority, a rabid distrust of anything political, religious or dull and a healthy craving for beer, cheating at cards and very large ladies. Yer culinary skills will suddenly be in great demand and u will never want to go to sleep again. u will not consider Saving Private Ryan to be in any way a realistic interpretation of war
Corrupted
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Aug 10, 2003 3:16 pm
Localitate: cluj-napoca

gaselnitza romaneasca

Mesajde vasile\diamond2 » Vin Aug 22, 2003 10:06 am

Chestia asta cu Swen Hasel este pur si simplu o gaselnita romanesca pentru a mai scoate un ban . Nu vreau sa acuz vreo editura,bravo ei ca se descurca.Oricum ,sunt destule "semnale" in pirateriile alea ca nu sunt carti pe bune(Caporalul Gica,JOHANN Porta,Alfred KLEB , si altele asemenea)
Apropos de "Moarte si viscol" am avut-o ,si am facut prostia sa o imprumut unui coleg de liceu,care dupa 7 luni de "lectura" mi-a argumentat ca a mancat-o catelul. De ce nu se reediteaza oare?
Oricum,respectivul coleg a murit in Sarajevo inrolat in Legiune, asa ca nu sunt sigur ca a prins mesajul care trebuia
La intrebarea cu impostorul,sunt doar doua variante de raspuns:
-nu a participat la ww2 si este un geniu.
-a participat la ww2
ARGUMENT:descrierea macelului de la Monte Cassino,si monologul urmator,nu puteau fi realizate decat de un tip care indeplineste cele doua conditii.
vasile\diamond2
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Vin Aug 22, 2003 9:50 am
Localitate: galatzi,romania

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Sep 03, 2003 11:00 am

E clar ca Hassel a facut razboiul, dar parerea mea este ca din ce a trait in razboi putea sa adune de vreo 3-4 volume, restul de 10 sunt pura fictiune sau exagerare a unor aventuri auzite. Pesemne omul a scris o carte ca sa povesteasca razboiul, dupa care a fost 'antrenat' de succes si s-a pus pe scris, si cu o intentie propagandistica mica pe undeva (dupa cum se refera la nemti, la ideile de razboi etc...), dar buna (avind in vedere ororile pe care le descrie uneori). Cam aceeasi situatie ca si cu Papillon (despre care a fost un reportaj la Discovery, dar nu l-am prins din pacate).

Cit despre Svejk, de Jaroslav Hasek, e ceva complet diferit. E o ironie in primul rind la adresa razboiului si in al doilea la Imperiul Austro-Ungar sub care erau si cehii pe atunci. Hasek a fost un fel de Caragiale, iar Svejk (pe care n-a terminat-o) e excelenta, avind chiar valoare clara literara.

Un distrus intr-adevar este Mike Hassel, daca ati citit. Nu stiu daca are vreo legatura cu Sven, dar il copiaza la perfectie, numai ca situind aventurile in anii 90 (Transnistria, Cecenia, Bosnia). Sunt varza cartile.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

ATENTIE!

Mesajde RAZVAN2002 » Mie Sep 10, 2003 8:59 am

E greu de crezut ce se poate scrie despre cel mai bun autor de romane de razoi din istorie.In 1992 a Hassel avea probabil 90 de ani.....sau pe aproape.A fost realizat un interviu cu el,in care s-a stabilit nu numai ca omul era pe deplin constient de ceea ce se intamplase..dar erau prezentate si dovezi ale prezentei sale in ww2.Ceea ce conteaza nu e faptul ca amintirile sale au o forma romantata..si exista si fictiune..e evident,dar ce mai conteaza?Conteaza numai felul sau de a povesti,pe cine oare nu amuza scena de la bordel din "GESTAPO"?Oricum cartea cea mai in masura sa prezinte ororile holocaustului este "Procesul de la Nurnberg"care prezinta documente stenografiate si interviuri de la procesul de judecare ale sefilor Reichului nazist:Goring,Kaltenbrunner,Streicher,Frank...etc.
POATE-NTR-O ZI O MAMA PLANGE ..
CA BAIATU' EI S-A DUS
TOT ATUNCI UNA CE NASTE RADE C-ARE UNU-N PLUS
YEAH,IN CARTIER VIATZA NU S-A OPRIT..AS PUTEA SA POVESTESC LA NESFARSIT
Avatar utilizator
RAZVAN2002
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Lun Feb 18, 2002 12:00 am

SVEN HASSEL

Mesajde renul » Lun Sep 15, 2003 5:46 pm

ce sa zic mey oameni buni.am citi si am aproape toate cartile lui,sint marfa dar vb unora e si ceva fantezie acolo.ce ma intriga pe mine cel mai mult ca nu vedem si noi niste poze cu veterani lu 27 tancuri (preferatu meu este PORTA )si tare as vrea sa il vad si io cam cum arata el si bineinteles toata clica de baietii rai ai frontului.

am gasit niste poze pe net dar nu ma satisfac pt ca nu se intelege prea mare lucru

depre moarte si viscol vb voi acolo da e destul de buna,oricum cred ca preferata ramine general ss si monte cassino care am avut placerea sa il vad si io muntele pe care sa dat aceasta lupta si sincer cred ca a fost fff naspa pt cine a luptat acolo.

altceva ce sa va mai zic citesc cu multa placere si ce a mai aparut pe piata niste carti cu Sven in africa sau asa ceva(dupa site zice acolo ca nu a luptat in africa dar in fine asta e)

sper sa aud de la voi mesaje
renul
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 15, 2003 5:29 pm

Siteuri

Mesajde Klutzu » Lun Oct 20, 2003 10:25 pm

urmatorul pasaj e luat de pe pagina http://www.svenhassel.net :

"Sven Hassel does not use either of these genres. There is no doubt about his participation in the war on German side. But even so Sven does not give us the eyewitness description. A great part is based on his own experiences, but part is also based on his comrades' stories and as Hassel says, on the author's legitimate right to use free fantasy."

deci nimeni nu exclude faptul ca sven hassel sia folosit fantezia pentru a creea unele capitole sau pentru a le face pe altele mai picante. oricum ar fi , rar gasesti romane de razboi care sa itzi retina atentia atat de mult si mai ales pe care sa le recitesti cu atata placere.

pozele de pe http://www.svenhassel.net sunt cam neclare insa macar sunt cateva poze.
alte siteuri :
http://www.dansmith.info/hassel/ are o biografie respinsa de sven hassel insa prezinta poze cu el la batranete
http://en.wikipedia.org/wiki/Sven_Hassel - ciudat site si ciudata abordare (cred ca e o enciclopedie , nu incercatzi sa datzi click pe linkuri pentru ca va baga in pagini cu definitii si descrieri)

daca stitzi voi altele plz spunetzi-mi si mie
ma mai gandesc la o semnatura
pana atunci www.klutzu.tk
Avatar utilizator
Klutzu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Apr 28, 2003 11:00 pm

Re: Siteuri

Mesajde eyewitness » Mar Oct 21, 2003 7:57 am

Initial trimis de Klutzu
Sven does not give us the eyewitness description.

atat i-ar fi trebuit ca dracii il mancau...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde JaJa Beens » Mar Oct 21, 2003 8:28 am

Apropo de marturii oculare, din cate imi aduc eu aminte, sven hassel a fost martor la procesul din nurnberg, acest lucru fiind folosit si intr-o serie a telenovelei italiene caracatita.
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Confidentialitate

Mesajde Klutzu » Mar Oct 21, 2003 9:26 pm

pe tot parcursul romanelor a incercat sa ascunda unele nume de sate si orase , probabil considerate top secret ( ex. : in "Camarazi de front").
ai dreptate eyewitness , nu ar fi fost prea "comod" pentru unele persoane sa le fie tiparite numele.
acelasi lucru face si cu ceilaltzi camarazi ai sai.
majoritatea mor pe parcursul razboiului. exista o teorie care spune ca insuri autorul i-a "ucis" pentru a nu ii aduce in atentia publica. oare nu e posibil ca lui porta sa-i fi mers afacerile bine o vreme si sa fi reusit sa fuga in strainatate cu o suma frumusica de bani? nu cred ca sven ar fi scris asha ceva in cartile sale , ci mai degraba i-ar inscena moartea , spulberand astfel orice suspiciune.
sincer , as dori din tot sufletul ca teoria aceasta sa fie adevarata
ma mai gandesc la o semnatura
pana atunci www.klutzu.tk
Avatar utilizator
Klutzu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Apr 28, 2003 11:00 pm

Re: Confidentialitate

Mesajde renul » Vin Oct 24, 2003 8:37 pm

ce sa zic sper si io ca Porta sa fi scapat si sa iti fi deschis marele bordel pe care siil dorea.......

da ar trebui si astia sa faca un film marfa inspirat din cartile lui nu basina aia care a fost si la antena1....


hai ca mai vb noi zilele astea...


si ssa speram sa auzim de bine de la ai lu Sven
renul
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 15, 2003 5:29 pm

despre filme....

Mesajde Ovy71 » Mar Ian 06, 2004 5:07 pm

Daca s-ar face noi filme din cartile lui sven hassel ,ar fi ceva ca lumea dar vad ca nimeni nu se ocupa . Actual apar numai filme aiurite in cinematograf . Am citit toate cartile lui si nu gasesc sa fi inventat ceva si daca ,lumea gandea altfel in anii ´50 , ganditi-va ca al 2-lea razboi mondial a recurs si cu aventuri pentru unii eroi si ca sa va mai zic ceva important ,nu mai stiu pe ce pagina germana m-am uitat si am cautat toate regimentele si companiile de razboi de pe atunci si pot sa va spun ca am gasit regimentul 27 Panzer Division compania 5 cu comandantul Hinka ,deci totul a existat . Si cu toate astea sa nu uitam ca Sven Hassel are si acum dusmani care nu-l suporta ,se pare ca din cauza ca a spus prea mult adevar . Si cine nu cunoaste multe ,trebuie sa stie ca si Adolf nu s-a sinucis in ´45 , el traind mai departe pana-n anii ´60 ,murind de batranete . Ca dovada exista o carte scrisa de un englez pe care o va scoate la iveala de abia 100 de ani mai tarziu , din cauza multora care mai traiesc inca si vor protesta..... Exista multe mistere...!
Ovy71
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 06, 2004 4:09 pm
Localitate: another planet

cea mai buna carte..

Mesajde Ovy71 » Mar Ian 06, 2004 5:15 pm

cea mai buna carte ar fi comisarul si monte cassino
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ovy71
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Mar Ian 06, 2004 4:09 pm
Localitate: another planet

Următorul

Înapoi la Carte

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron