album foto

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

album foto

Mesajde Adi[CG] » Mar Sep 25, 2001 4:48 pm

Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Re: album foto

Mesajde Mircea » Mie Sep 26, 2001 6:32 am

Felicitari, omule. Multi dintre noi n-au asa un acvariu. Pozele sunt si ele reusite.

Mircea
http://www.golumba.f2s.com
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Re: album foto

Mesajde Catalin B » Mie Sep 26, 2001 7:09 am

Initial trimis de Adi[CG]
http://198.76.30.107/

nu inteleg ce a avut scalarul ala cu celalalt
apropo de asta , azi dimineata am asistat la o lupta crancena intre masculul de betta si cel de cribensis, ciclidul a cedat pana la urma,nu stiu motivul bataliei( o fi depus betta si asta statea sa ii culeaga icrele!!)
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

POZE

Mesajde razvan » Mie Sep 26, 2001 8:06 am

CHESTIA ESTE BETON

1. cu ce ai facut fotografiile?
2. daca era un aparat digital incearca sa micsorezi timpul de expunere, ca sa nu mai iasa imaginile miscate.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: POZE

Mesajde Adi[CG] » Mie Sep 26, 2001 8:19 am

Initial trimis de razvan
CHESTIA ESTE BETON

1. cu ce ai facut fotografiile?
2. daca era un aparat digital incearca sa micsorezi timpul de expunere, ca sa nu mai iasa imaginile miscate.


1. Canon IXUS 300
2. You tell me, man. Crezi ca n-am incercat, cu fara blitz, manual, automat, pus pe masa, sprijinit de canapea etc ;) That's as good as it gets. Sper sa se schimbe situatia dupa ce iau o placa Firewire si o sa fac rost de o camera JVC care nu are probleme de focalizare si se comporta bine pe orice fel de lumina (+ zoom optic, stabilizare, alea-alea). E drept ca merge doar la 640x480 dar imaginile au alta calitate.
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde duduloi » Mie Sep 26, 2001 8:53 am

Cand il cumparasei spuneai ca este cam neclara apa, acum este de vis :-))

Crezi ca am putea sa ne punem niste poze la tine pe site ?
evident, cu acvariile personale ...
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: POZE

Mesajde Mircea » Mie Sep 26, 2001 9:36 am

Initial trimis de Adi[CG]


1. Canon IXUS 300
2. You tell me, man. Crezi ca n-am incercat, cu fara blitz, manual, automat, pus pe masa, sprijinit de canapea etc ;) That's as good as it gets. Sper sa se schimbe situatia dupa ce iau o placa Firewire si o sa fac rost de o camera JVC care nu are probleme de focalizare si se comporta bine pe orice fel de lumina (+ zoom optic, stabilizare, alea-alea). E drept ca merge doar la 640x480 dar imaginile au alta calitate.


Nu stiu cum este Canon a ta dar eu cu Olympus C-2000 Z am facut multe poze reusite fixand camera, apoi cu timpul de expunere minim pe care il permite (cat sa nu iasa prea intunecate). Cu blitz nu prea ies ca lumea. In camera mea incapeau 120 poze la 640 x 480. In total am facut cca 800 de poze din care am selectat cele de pe site-ul meu.

Am oarece indoieli ca cu o camera video care are capacitatea de a lua still-uri obtii poze mai bune decat cu o camera digitala pur sange.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde duduloi » Mie Sep 26, 2001 10:34 am

MIrcea, ai mail
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adi[CG] » Mie Sep 26, 2001 11:37 am

Si eu am procedat la fel cu timpul de expunere, dar rezultatele au fost evident mai slabe decat cu un Olympus haut de gamme ... asta este
Cu JVC-ul merita incercat. E o camera desteapta si daca te cantonezi la 640x480 in conditii improprii cred ca bate la fund un IXUS. Altfel, evident ca in conditii de iluminare optima si cu rezolutie mare nu se compara cu un aparat foto digital...

PS cine vrea sa-mi trimita poze are un link de e-mail in footer ...
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde Guppy » Mie Sep 26, 2001 12:14 pm

Adi , felicitari !
Este superb acvariul tau !
Am si eu o mica intrebare ... numai filtrul ala intern (cilindrul verde cu burete inauntru) il ai ?
Pentru ca asa am si eu acum dar apa e verde toata (si nu-i vorba,nu-s chiar incepator ... a fost o vreme cand era cristal,acvariul e stabilizat , etc .. )
Ma gandeam sa iau un filtru extern,am inteles ca face fata mai bine ... ca nu stiu cum sa mai scap de apa asta ..
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Sep 26, 2001 12:32 pm

Initial trimis de Guppy
Adi , felicitari !
Este superb acvariul tau !
Am si eu o mica intrebare ... numai filtrul ala intern (cilindrul verde cu burete inauntru) il ai ?
Pentru ca asa am si eu acum dar apa e verde toata (si nu-i vorba,nu-s chiar incepator ... a fost o vreme cand era cristal,acvariul e stabilizat , etc .. )
Ma gandeam sa iau un filtru extern,am inteles ca face fata mai bine ... ca nu stiu cum sa mai scap de apa asta ..

e vorba si de lumina aici, cred ca tu o ai prea puternica , iar apa lui Adi nu cred ca e mai veche de 2 sapt.
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Catalin B » Mie Sep 26, 2001 12:44 pm

acvariul asta de 160l pare mai mare decat al meu,de 250l, raportandu-ma la dimens. pestilor., oare fotografierea de aproape deformeaza realitatea la scara?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde Adi[CG] » Mie Sep 26, 2001 1:10 pm

mmmmm ... Pai s-o luam marunt. Jurnalul noului acvariu de la instalare e cam urmatorul :
9 iulie - tarminat mutarea totala (pesti + plante) din vechea hardughie, apoi in decurs de 3 zile am schimbat apa cam 20%/zi (pentru limpezire), apoi 3 saptamani 20% in fiecare weekend, dupa care efectiv nu am mai schimbat nimic. De 2 luni doar inlocuiesc apa care se evapora, clatesc filtrul saptamanal si curat de alge geamul (cu o cartela telefonica ;) ) tot saptamanal.
Acu' de ce sa trec sub tacere :) ... am avut si cateva pastile de la Dennerle pentru plante din cele care se pun una la 7 zile (Aqua-Pflanzen 7 or something). Sincer sa fiu, n-am constatat mare diferenta fata de situatia "fara teama si fara pastile". YMMV
In general sunt reticent la a baga chimicale in acvariu, dar 4ml de albastru de metil la 2 saptamani si 10ml de apa oxigenata la acelasi interval s-ar spune ca sunt benefice la cei 160l ai mei si au dat rezultate decente si in fostul acvariu.
Filtrul din imagine e unicul. Ideea e sa treaca minim dublul capacitatii acvariului/ora si sa schimbati buretele regulat, caci isi pierde din rigiditate si se strange flescait in jurul axului central, iar randamentul de filtrare scade spre zero. Durata unui burete la mine este cam de 4 luni, dupa care cumpar o rezerva (se gasesc in Pasajul Doamnei pentru Aquael-uri).
Expunerea la lumina este de 12h/zi declansata cu un intrerupator temporizat electromecanic, cel mai ieftin din Carrefour (nu din Carrefour Bucuresti, ca e luat demult - dar cred ca si in Carrefour Bucuresti gasesti asa ceva).
Cam asta e. Se poate si mult mai bine, stiu, dar timpul si banii nu-mi permit.
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde duduloi » Sâm Oct 13, 2001 6:37 pm

Am "urcat" acest tread pt ca am considerat ca merita.
Daca nu toti ne putem permite un acvariu ca al lui Adi , macar avem voie sa visam.

"Ce e frumos ii place si lui D-zeu"

threadul asta nu il dau jos, nici batut :-))
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

foto

Mesajde razvan » Joi Oct 25, 2001 7:27 am

man, te-am mai stresat cu intrebarea si la mesaje personale. putrm sa punem si noi circotasii poze la tine-n album?
daca da , cum?
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: foto

Mesajde Guppy » Joi Oct 25, 2001 8:25 am

Initial trimis de razvan
man, te-am mai stresat cu intrebarea si la mesaje personale. putrm sa punem si noi circotasii poze la tine-n album?
daca da , cum?


razvan, am si eu server, trimite pozele la gupperman@yahoo.com(asta il pot verifica si la servici) (totusi sa nu fie d'alea de 1 mega :) ) . (Sau poti trimite la guppy@freshdisplay.com ) Zi si o descriere pt ele daca vrei . Astept.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Adi[CG] » Joi Oct 25, 2001 9:36 am

Sau aspinei@yahoo.com ... le forwardeaza spre mine atentie mai putin de 1.5megi/poza pentru ca le refuza automat serverul de mail !
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

ei bravos natiune

Mesajde razvan » Joi Oct 25, 2001 11:42 am

dau intr-unul tipa doi!!!:)

era vorba de pozele de pe yahoo. acum p'alea lasati-le, cind oi face unele adevarate atunci mai discutam, oricum mersi pt ajutor.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Adi[CG] » Joi Oct 25, 2001 11:46 am

ce poze ? ;) adresa ...
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde razvan » Vin Oct 26, 2001 7:16 am

Initial trimis de Adi[CG]
ce poze ? ;) adresa ...


http://www.groups.yahoo.com
grup - acvaristica
user acvarii
psw pestisori
la photos

detalii la rezolvare la problema documentelor un post al lu' duduloi
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Adi[CG] » Vin Oct 26, 2001 8:57 am

ok, s-a pus
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am

Mesajde duduloi » Vin Noi 02, 2001 4:47 pm

precizare: pe situl tau au aparut "Poze duduloi"

NU eu ti-am trimis acele poze. Nu ma deranjeaza absolut deloc, dar nu vreau sa se supere cel care le-a trimis si sa se interpreteze gresit .

Razvan, ale tale sunt ?!
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Adi[CG] » Lun Noi 05, 2001 12:26 pm

sorry, greseala. se va corecta soon.
Adi[CG]
Junior Member
 
Mesaje: 55
Membru din: Mar Sep 11, 2001 8:15 am


Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori