De ce Linkin Park->DA iar COMA->NU??

Forumul asociat fanclubului Linkin Park

De ce Linkin Park->DA iar COMA->NU??

Mesajde Love2Fly » Joi Ian 23, 2003 1:20 am

Am observat ca in Romania curentul muzical pe care il reprezinta L.P are o super ascensiune si prinde din ce in ce mai mult la publicul de toate vasrtele. Ce va intreb eu e: De ce nu are si COMA(pt necunoscatori formatzia de alternativ de la noi) acelasi succes printre tineri? Eu am ascultat albumele lor si sunt bunicele...defapt le ascult frecvent insa se pare ca nu multi au auzit de ei)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Albumele?!

Mesajde intoxic8 » Joi Ian 23, 2003 10:55 pm

Ai spus ca le-ai ascultat albumele. Eu stii de existenta unuia singur si anume albumul SOMN dar... in fine.
Ti se pare original conceptul COMA? Mie unul nu! Ti se pare ca formatia romaneasca se bucura de aceeasi mediatizare precum formatia din 'tarile calde'? Mie nu. Deci... daca lumea nu aude de o formatie, nu are cum sa o cumpere, daca nu i se baga (lumii) pe gat o formatie, nu are cum s-o inghita.
Mie mi se par mai buni COMA si, prin urmare, ma bucur ca, dupa spusele tale, sunt printre putii care au un album de-al lor (e original) si care asculta COMA. Totusi tin sa spun ca te inseli! Eu stiu multe persoane care au auzit de COMA, multe dintre ele ascultand albumul SOMN.
In final: COMA nu mi se pare o formatie reprezentativa pentru 'rockul alternativ' de la noi, sunt formatii mult mai interesante cum ar fi IMPLANT PENTRU REFUZ, formatie care e cat se poate de originala si cat se poate de UnderGround, in conditiile in care lumea interesata sa poata auzi de ei.
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde catharsis » Joi Ian 23, 2003 11:14 pm

in mod logic, daca lp prinde in romania, ar trebui sa prinda si coma...
totusi coma se deosebeste putin ca stil de lp, in sensul ca partea de rap e din fericire foarte redusa sau inexistenta, fiind in formatie doi vocalisti, nu un mc si un vocalist, iar catalin si dan tipa mai tare si mai dur decat chester, aproape asemanator cu chino... as spune chiar ca se apropie mai mult de deftones decat de lp... defectele formatiei coma sunt ca nu are o piesa supercomerciala gen "in the end" care sa prinda la pustime si ca mai este inca perceputa ca o formatie de ska (vezi "nu mai vreau fetito casa" sau "bruzli vs. van damme")
alta chestie ar fi ca suntem in romania, unde se promoveaza orice inafara de rock (in orice-ul asta intra si pop-rockul), numele formatiei e cam agresiv etc. coma este oricum, printe cele mai bune formatii de alternativ de la noi si nu cred ca poate fi bagata in aceeasi oala cu ipr care canta hardcore...
in alta ordine de idei, stie cineva ceva despre noul album coma? (data aparitiei, stil)
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde rocketman » Dum Feb 02, 2003 10:47 pm

Si eu sunt un fan Coma. De fapt Coma este una dintre cele 2 formatii romanesti ale caror cd-uri le-am cumparat. Totusi lumea nu prea pare sa-i aprecieze. Ori sunt rockeri suparati care nu vor sa auda de asa cev ori sunt rockeri care asculta Iris care iau alternativul Coma drept subtire.Sa fiu sincer, eu mai intai am auzit de Coma si dupa aceea de Linkin Park.
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Coma

Mesajde Love2Fly » Lun Feb 03, 2003 2:28 am

Mie mi se par ca, COMA au copiat in buna parte pe Linkin Park dar melodiile lor suna misto si oricum in Romania e nevoie de Alternativ. Ce as vrea eu de la ei....sa cante mai mult pe chitara ca iese misto...:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Rolo Tomasi » Vin Mai 30, 2003 4:54 pm

Eu imi pun o intrebare. Oare Coma o furat numele asta sau ii o simpla coincidenta deoarece exista o trupa Coma inainte cindva prin anii 90 care acum s-a refacut nevoita fiind asi schimba numele in NarKoma. lol Poate mai tine careva minte prin 92' fosta Coma a concertat la Bucuresti la festivalul ala, cum ii zice? :confused: Or fost atunci cel putin cinci trupe din Cluj care or dat clasa. :D
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde ShadowGuard » Sâm Mai 31, 2003 11:34 pm

De ce LP da si COMA nu?
Simplu...
Astia de la LP stiu ce fac, oameni buni. Ati ascultat macar Hybrid Theory careva din voi?
1. Nu sunt 2 melodii care seamana; zero "dubluri"
2. Versurile au o adancime care nu am crezut ca o voi intalni in limba engleza (si o vorbesc foarte bine, by the way). Pot fi ascultate de oricine, tip sau tipa, si exista cate o piesa pentru fiecare situatie de "shit hitting the fan"
3. La astia nu le este frica sa foloseasca nici un instrument si nu
li-i frica sa cante ce simt. Ascultati "By My Self" si dupa aia "My December(nu e pe Hybrid Theory)". Diferenta de la cer la pamant. Sau mai clar: pe Meteora ascultati "Faint" si dupa aia "Easier to Run" sau "Breaking the Habit"... o sa vedeti.
Astia is trupele speciale ale rock-ului alternative, astia-s SWAT, nu alta. Astia nu canta sa se afla in treaba, la astia chiar le place ce fac si simt ce canta. Versurile lor sunt practic universale pentru ca existenta umana insasi se defineste prin suferinta...
Astia au facut un echivalent muzical al "esteticii uratului" a lui Arghezi; asta este arta, oameni buni, muzica de suflet, nu niste tipi care isi borasc afara matele scotand niste note imposibile numa' asa ca le vine lor.
Eu zic ca COMA nici nu se compara cu LP... sa fim seriosi, Stiu sigur ca Mike si Chester au facut Conservatorul de acolo, astia is oameni educati si talentati, de exemplu Mike a realizat cover-ul de pe CD-ul Hybrid Theory.
Parerea mea este ca nici nu se pune problema compararii
ShadowGuard
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mai 31, 2003 10:36 pm
Localitate: Pe plaiuri mioritice...

Mesajde gabuba » Mar Iun 03, 2003 9:34 am

N-am ascultat in viata mea alte piese de la coma, decat jafurile alea cu videoclip.
si dupa parerea mea nu au acelasi succes pentru ca succesul este constituit dintr-un pachet :
imagine
imagine
imagine
talent
imagine
muzica buna
muzica buna

entiendas? iar dupa mine, como nu indeplineste decat chestia cu talentul ...

Si LP, au videloclipuri de mare anvergura, pe cand Coma ...
LP are o muzica mai complexa ca a celor de la como, de la mesaj pana la sound

Eu i-as pune in aceeasi propozitie pe LP cu VDV si AB4, care chiar sunt buni .
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

gabyzzu, frate, tu tot cu AX ai ramas in creer!

Mesajde intoxic8 » Mie Iun 04, 2003 10:02 pm

uei... de ce discutam despre succes, imagine si "fake shit like this".
ar trebui sa discutam despre calitate.
parerea mea e ca: LP sunt LP si Coma sunt coma. de ce tot timpul trebuie sa ne gandim ca se fura in muzica romaneasca, ca romanii sunt mai incapabili ca strainii si alte alea.
coma au acelasi stil cu LP, stil care nu poate fi comparat cu VDV si AB4.... gabyzzu mai asculta formatiile mentionate de tine, toate cele patru si comunica-mi parerea ta dupa auditie!
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde gabuba » Sâm Iun 07, 2003 9:33 pm

ai idee la ce m-am referit cand am spus: "in aceeasi propozitie"?

p.s. ascult des formatiile mentionate de mine, si intr-un fel iti dau dreptate si nimic mai mult .
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Sâm Iun 07, 2003 9:47 pm

Gabyzzu, videoclipurile de la in mine in soapta si stai sunt chiar reusite, dar nu se pot compara cu cele din afara pentru simplul motiv ca au fost facute cu buget mic... nu stiu de ce ti se pare asa de complexa muzica lp...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Iun 07, 2003 10:15 pm

S-ar putea sa fiu subiectiv.Intordeaua am avut ceva cu formatziile de genu Limp Bizkit sau Linkin Park.Sunt extrem de artificiale shi normal k dak nu erau RATM,Clawfinger sau chiar shi Korn nici baietzii nu scoteau capu acuma.Probabil k in aceasi ordine dak nu erau astia nu era nici Coma insa Coma imi place.Nu sunt extraordinari dar canta altceva shi nu o fac chiar dupa ureche.In Romania nu prind fiink k cam toata muzica rock nu sunt promovatzi.Shi nomral k in afara de cei mai pasionatzi de rock nu prea ii shtie lumea.De ex LP aveau melodii pe carele cantau totzi mai ales pustimea de pana in 16 ani chiar dak habar n-aveau ce fel de muzica e aia ,auzind in cel mai bun caz de crossover sau hai un hardcore:j
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

true Mig29

Mesajde intoxic8 » Sâm Iun 07, 2003 11:16 pm

ai dreptate!
btw: de clawfinger n-am auzit prea multe! unde pot gasi informatii.

gabyzzu mai paste tata! tu stii sa citesti? ai idee ce e aia sa citesti cu atentie si, macar o clipa, sa uiti de fata domnisoarei din partea superioara a ecranului, la al carei aparitii ai si ejaculat? nu cred... asadar... mai paste tata!
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Dum Iun 08, 2003 10:47 pm

Clawfinger e o formatzie norbegiano-suedeza de "rap-metal" care activau mai ales pana prin 96-97.La nemtzi erau extrem de populari in perioada in care erau shi Toten Hosen.Incearca aici
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

off topic:

Mesajde intoxic8 » Mar Iun 10, 2003 11:15 am

clawfinger: prima melodie a lor pe care am auzit-o este pain me down, dupa care mi-am achizitiona albumul use your brain. de atunci insa si pana acum... nu am mai auzit de ei. au ramas in amintirea mea... mersi pt link!
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Coma ar fi ceva copie dupa lp!!!

Mesajde rockgirl._lp » Dum Iul 27, 2003 6:18 pm

De fapt, sa fim seriosi Coma canta bine dar pana la Linkin Park e o diferenta destul de mare.Linkin Park au un stil aparte pe care oricat ai incerca sa-l copiezi nu se poate!Si in plus lp lucreaza!Scot mult mai des un hit decat coma!!!!
rockgirl._lp
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 27, 2003 6:06 pm
Localitate: resita

Re: Coma ar fi ceva copie dupa lp!!!

Mesajde Gavozdita » Dum Iul 27, 2003 10:12 pm

Initial trimis de rockgirl._lp
De fapt, sa fim seriosi Coma canta bine dar pana la Linkin Park e o diferenta destul de mare.Linkin Park au un stil aparte pe care oricat ai incerca sa-l copiezi nu se poate!Si in plus lp lucreaza!Scot mult mai des un hit decat coma!!!!

daca asta conteaza intervalul de timp la care scot un hit inseamna ca eu una nu le cumpar muzica.ht ca prim album al celor de la lp a fost f bun nu regret ca am dat banii pe el,dar totusi parerea mea e ca un album elaborat cere timp(mai mult de 1 an oricum).lp vad ca incep sa scoata un album la 6 luni parca ar fi n&d
Gavozdita
 

i don`t mean this!!!

Mesajde rockgirl._lp » Lun Iul 28, 2003 8:40 pm

Nu m-am referit la asta!!!Dar de Coma auzi mult mai putin!!!Nu-mi spune tu mie ca auzi coma prin mall sau etc. in schimb Linkin park!Mai gandeste-te!Din moment ce e muzica buna nu mai conteaza cat lucreaza la un album!!!
rockgirl._lp
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 27, 2003 6:06 pm
Localitate: resita

Re: i don`t mean this!!!

Mesajde Gavozdita » Lun Iul 28, 2003 9:07 pm

Initial trimis de rockgirl._lp
Nu m-am referit la asta!!!Dar de Coma auzi mult mai putin!!!Nu-mi spune tu mie ca auzi coma prin mall sau etc. in schimb Linkin park!Mai gandeste-te!Din moment ce e muzica buna nu mai conteaza cat lucreaza la un album!!!

nu muzica pe care o asculta toata lumea e neaparat buna...conteaza cat lucreaza la un album si daca auzi lp prin mall m am convins...un album e valoros daca oamenii il pot asculta cu aceeasi placere si dupa 10 ani.oare lp intra in aceasta categorie?
Gavozdita
 

Re: i don`t mean this!!!

Mesajde rocketman » Lun Iul 28, 2003 9:08 pm

Initial trimis de rockgirl._lp
Nu m-am referit la asta!!!Dar de Coma auzi mult mai putin!!!Nu-mi spune tu mie ca auzi coma prin mall sau etc. in schimb Linkin park!Mai gandeste-te!Din moment ce e muzica buna nu mai conteaza cat lucreaza la un album!!!


Comparati Coma cu LP la mai multe niveluri decat cel muzical. LP are succes in toata lumea pentru ca vin din alta lume, unde se asculta alternativ la greu. Eu multumesc formatiei Coma pt ca exista si pentru ca are curajul sa faca muzica pe care o face.
Inca o chestie, LP sunt vazuti in Romania mai bine decat Coma din pct de vedere al versurilor pt ca Engleza da bine si cand nu e inteleasa pe cand romana te izbeste destul de greu atunci cand asculti ''...Nu-mi pasa daca traiesc sau mor..." si ignorantii zic :"astia-s psihopati, nu ma cobor la nivelul lor"
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Re: Re: i don`t mean this!!!

Mesajde rockgirl._lp » Mar Iul 29, 2003 7:11 pm

Initial trimis de rocketman


Comparati Coma cu LP la mai multe niveluri decat cel muzical. LP are succes in toata lumea pentru ca vin din alta lume, unde se asculta alternativ la greu. Eu multumesc formatiei Coma pt ca exista si pentru ca are curajul sa faca muzica pe care o face.
Inca o chestie, LP sunt vazuti in Romania mai bine decat Coma din pct de vedere al versurilor pt ca Engleza da bine si cand nu e inteleasa pe cand romana te izbeste destul de greu atunci cand asculti ''...Nu-mi pasa daca traiesc sau mor..." si ignorantii zic :"astia-s psihopati, nu ma cobor la nivelul lor"

bun...si ce legatura are asta cu msg. meu ca nu prea pricep?!poate ma lamuresti!
rockgirl._lp
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 27, 2003 6:06 pm
Localitate: resita

Mesajde thebrat » Mie Iul 30, 2003 8:29 pm

LP au avut un mare succes in state si pt.ca au sunt atat de populari in state,au ajuns si in romania,peste tot erau melodiile lor...dar stiti ce...dupa ce au primit banii de la porcariile de melodi ale lor,au scos acel CD super naspa si acuma au ajuns o trupa ca orice alta...:U
...to laugh often and love much; to appreciate beauty; to give of one's self; to leave the world a bit better; to have played and laughed with enthusiasm and sung with exultation--that is to have succeeded...
Avatar utilizator
thebrat
Junior Member
 
Mesaje: 58
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde rockgirl._lp » Mie Iul 30, 2003 8:58 pm

Initial trimis de thebrat
LP au avut un mare succes in state si pt.ca au sunt atat de populari in state,au ajuns si in romania,peste tot erau melodiile lor...dar stiti ce...dupa ce au primit banii de la porcariile de melodi ale lor,au scos acel CD super naspa si acuma au ajuns o trupa ca orice alta...:U

nus unt o trupa ca oricare alta!Sunt cei mai buni!
rockgirl._lp
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 27, 2003 6:06 pm
Localitate: resita

Mesajde memetshot » Mar Aug 05, 2003 2:16 pm

mai zabrat? care cd super naspa? ca au scos mai multe albume...poate au scos un cd si l-ai ascultat tu?

si acu sa raspund si la intrebare: pai in primul rand LP sunt super bine promovati, In al doilea rand canta in engleza (nu mai spun avantajele ca au fost spuse odata), etc. diferenta e mare, e ca si cum ai intreba de ce manowar si nu cargo sau iris.

si in plus nu poti compara (vandam si bruzli) & stuff cu (the end) & stuff...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde CroWn..girL^ » Dum Aug 10, 2003 1:32 pm

Pt. ca lp canta mult mai bine, fac muzica adevarata nu se joaca si au mai mare priza la public!!!Asta in primul rand, iar in al doilea: de cand nu ati mai auzit de Coma ?;)
my life`s black!!!i have no dreams, no life, just a dark&frozen soul.But nothing make me feel aliVE...:(
CroWn..girL^
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 3:50 pm
Localitate: ...shomwere I belong...

Mesajde catharsis » Dum Aug 24, 2003 4:30 am

coma a cantat la stufstock piese de pe somn, cat si de pe viitorul album. nu inteleg de ce oamenii cand vor sa se ia de coma se iau de bruzli vs. vandam? nu e clar ca pt. formatia coma, perioada ska e apusa? nu e clar ca nu mai canta asa ceva?
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde 120dB » Dum Aug 24, 2003 8:23 pm

intradevar de comparat nu este nici vorba...

sa zicem ca vin de pe taramurile unde e LP shi unde se asculta LP"la greu"..shi pot sa va spun ca NU e asha...intradevar se asculta ca o formatzie mai ascultata...dar nu sunt asha multzi fani....cel putzin eu nu shtiu pe nimeni FAN INRAIT LP...pe cand in romania vezi la tot pasu....

am vazut multzi care dau banii pe albumele LP pentru ca sunt oarecum la moda (deci muzica comerciala) deshi ei sunt fani metallica sau altceva...shi in plus Meteora aici nu se poate cumpara decat la $25 deci LP ia cu mult mai multzi bani...shi de aceea au cum sa se promoveze shi sa scaota cate 3 single-uri de pe un album....

eu unu am fost fan LP cand erau la inceput..primu album..care chiar a fost facut original shi fain...da de atunci totu a fost comercializat....mai ales Reanimation care au fost numa remixuri hip-hop casa sa prinda la lume.....

acum apreciez muuult mai mut pe cei de la Coma pentru ca au reushit sa stranga o mana de oameni care ii apreciaza shi ii sustzin...fara sa fie mai deloc mediatizatzi (cateva videoclipuri de care au uitat totzi)... acum scot album nou asha ca eu cred ca munca depusa de ei este mult peste LP....
Avatar utilizator
120dB
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Sâm Aug 23, 2003 11:00 pm

Mesajde Punkista » Lun Sep 08, 2003 12:41 am

Intr-adevar, la inceput Coma cantau ceva mai spre ska. Ei spun ca si acum mai canta desi eu nu am mai vazut, si nici melodiile pe care le-am auzit de pe noul album nu mi s-au parut ska. Cam ce canta Coma acum? Pai avand in vedere ca sunt fani Deftones...e usor sa faci legatura. Se si vede. Eu nu am nimic impotriva, imi place mult stilul Coma asa cum e, si nu m-as supara nici daca ar mai canta ska. Oricum sunt buni.
Punkista
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Sep 08, 2003 12:20 am
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Linkin Park

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron