Rap European

Rapul cel mai klumea se face in...

Chestionarul s-a închis pe data de Sâm Mai 24, 2003 11:00 pm

United Kingdom
2
29%
France
2
29%
Romania
1
14%
Germany
2
29%
 
Voturi totale : 7

Rap European

Mesajde AdevaRapper » Joi Feb 13, 2003 10:58 pm

Pe mine ma framanta de mult o intrebare? La nivel european, ce tara are cea mai dezvoltata miscare hip-hop? Care sunt trupele voastre europene preferate?
Personal, prefer rapul francez pentru soundul de exceptie si MC-ii care mi se par fantastici? Ce ziceti voi?
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde MasterGz » Vin Feb 14, 2003 12:28 am

In momentul asta...cel mai dezvoltat rap il au germanii. Insa cel mai marfa hip-hop l'au au avut francezii...pe cand exista NTM...IAM. De la un timp insa s'a stricat rau de tot.
MasterGz
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Lun Aug 19, 2002 1:06 am
Localitate: Militari-Bucuresti

eu gnom..

Mesajde Gnom » Vin Feb 14, 2003 2:28 pm

probabil lumea nu e in tema de a spus ce a s;pus despre hiphop-u francez..uite http://www.lerap.com http://www.lehiphop.com http://www.xphases.com http://www.ivmypeopole.com asa oar site-urile suppa boring de populare sa vez\i actiunea din hiphopu francez....despre geramn..frate eu am vazut clipu nou Djtomek feat ICE-t & guano apes..si UAUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUu.
Avatar utilizator
Gnom
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Mar Oct 01, 2002 11:00 pm

Mesajde tUdOrUK » Vin Feb 14, 2003 6:36 pm

Toate sunt tari dar mii se pare ca rap-ul britanic este mai tare prin stilul de MCing diferit fata de altele. Imi plac So Solid Crew, Heartless Crew, Pay As U Go. Despre Germany si Franta ce sa zic nota 10 mai ales pentru D-Flame din Germania. Cei mai tari MC sunt MC Romeo(So Solid Crew) si Megaman(So Solid Crew)
Avatar utilizator
tUdOrUK
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Dum Feb 09, 2003 12:00 am

Somehow offtopic

Mesajde AdevaRapper » Vin Feb 14, 2003 10:19 pm

Tudor, pls lamureste-ma si pe mine te rog: Ce legatura este intre So Solid Crew si Oxide & Neutrino (nu de alta, dar mi-e lene sa caut singur detalii pe Internet)! Merci anticipat!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde gutza36 » Sâm Feb 15, 2003 12:12 pm

Initial trimis de MasterGz
In momentul asta...cel mai dezvoltat rap il au germanii. Insa cel mai marfa hip-hop l'au au avut francezii...pe cand exista NTM...IAM. De la un timp insa s'a stricat rau de tot.


..NTM era intr-adevar de 5* :p
..despre rap german: miscarea e in floare. 'dezvoltat' insa nu mi se pare.. ce mi se pare interesant este faptul ca nu prea regasesc 'modelele' rapului de peste ocean.. ceea ce se produce in nemtzia nu are un stil unitar si este foarte diferit de la formatie la formatie, de la definitii pana la modul de exprimare a artistiilor. in ultimii 5ani am urmarit albumele celor de la fünf sterne deluxe, e1ns 2wo, MOR Berlin cu kools savas, ferris mc, absolute beginner si 'clasici' precum fettes brot, fanta4 etc.
interesant este 'trend'-ul in germania de a imbina elemente de raggae, ragga si dancehall cu rap iar rezulatatul este chiar foarte bun (subiectiv!) cum demonstreaza seeed si cei din casa eimsbush cu jan delay (mai putin samy deluxe care face rap pt scolarei..)
..he he.. cine are chef sa citeasca ce scrie la artistul [url=http://www.eimsbush.de/pagefiles/html/artists.html#twisted[/url]twisted[/url] cu releasul lui din ianuarie "Sprache Der Strasse" (in traducere libera: limbajul strazii) :p
...
cuvantu sus pt 5*deluxe, e1ns 2wo si seeed!
peace'n'out
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Mesajde sadox » Sâm Feb 15, 2003 10:43 pm

Cel mai mare potentzialin rap il are .....Romania!(cea mai banala gluma pe care am facut-o vrodata lol:)).Gluma k shi glumah da yo cred ca mishcarea rap cea mai dezvoltata ar fi prin State(cred),shi kiar am citit pa net nu mai shtiu exact site-u cum ca aceasta miscare persista in State inca de prin '85 incoace intemeietorii ei fiind N.W.A.,Public Enemy,Run Dmc etc.Nu shtiu care-i treaba cu celelalte tzari da in America consider ca-i cel mai dezvoltat rapu .Pace!!

Ragai shi ma skarpin /Manank pana mor/Vreau sa vad tzatze shi buci pa televizor
Avatar utilizator
sadox
Junior Member
 
Mesaje: 445
Membru din: Joi Dec 26, 2002 12:00 am

Mesajde Lovely_angel » Dum Feb 16, 2003 4:29 am

Mie...cel mai mult imi place hip-hopul francez!
:rulz: e cel mai tare!
Love, love ,love...
Love, love, love...
La multi ani tuturor indragostitilor!
Lovely_angel
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Feb 16, 2003 3:14 am
Localitate: City of Angel's!

pt AdevaRapper

Mesajde tUdOrUK » Dum Feb 16, 2003 7:50 pm

Pai frate Oxide & Neutrino fac parte din So Solid Crew. SSC au o gashca mare de MCs care unii dintre ei scot si albume sau singles solo.
Respekt
Avatar utilizator
tUdOrUK
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Dum Feb 09, 2003 12:00 am

Mesajde Raspopitu » Dum Feb 16, 2003 10:12 pm

looooooool,normal ca cel mai dezvoltat rap e in state,ce dreq chiar se punea problema?Mie imi place si rap-ul german si cel francez si cel din MB.Nu pot spune in ce masura.
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Dum Feb 16, 2003 10:18 pm

Lovely_angel: I agree with you... am n motive sa zic asta...
tudor: 10gz man 4 da info!
sadox: e evident ca US rap e cel mai dezvoltat, dar nu are rost sa discutam aici despre asta. Am creat acest sondaj exclusiv pt rapul european!
raspopitu: acelasi raspuns

Numa'bine!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

The Streets

Mesajde gutza36 » Mie Iun 04, 2003 3:24 pm

..un stil interesant de hh made in UK; cine a auzit de The Streets ?!
..ce parere aveti?!

peace'n'out
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Mesajde TheSmoker » Mie Iun 04, 2003 10:28 pm

1.AdevaRapper prea rpd ai inchiat sondaju asta, ce dreaq nici nu am apucat sa votez!
2.De placut imi place rapul german da nu-l intzeleg!
3.Cel mai tare e cel francez(din EU vorbind)...ti-am mai zis!
Sunt un uitat din popor in istorie cu glorie
Sunt intr-un foc scanteia de victorie!
Avatar utilizator
TheSmoker
Junior Member
 
Mesaje: 261
Membru din: Joi Feb 27, 2003 12:00 am

Mesajde Street-Style » Lun Iun 09, 2003 8:03 pm

Mie mi se pare ca rap-ul francez este cel mai dezvoltat la ora actuala din Europa, urmat indeaproape de cel german.
Arsenik, Passi, Akhenaton, Fonky Familly sunt extraordinari din punct de vedere al negativelor si a flow-ului(nu prea inteleg versurile) si cred ca rap-ul francez este mai bun decat noul gen de hip-hop american( cel comercial, aparut dupa piesa "In Da Club", sau cam in aceeasi perioada si in acelasi stil ).
RIDE OR DIE
Street-Style
Junior Member
 
Mesaje: 33
Membru din: Mar Dec 03, 2002 12:17 am
Localitate: UNDERGROUND

Mesajde AdevaRapper » Lun Iun 09, 2003 9:57 pm

Initial trimis de TheSmoker
[B]1.AdevaRapper prea rpd ai inchiat sondaju asta, ce dreaq nici nu am apucat sa votez!B]

Sorry! Oricum, topicul asta a fost mort mult timp si mi-am zis ca oricum n-o sa prea intereseze.
PS: Datorita rapului francez nu mai chiulesc la ora de franca!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Raspopitu » Lun Iun 09, 2003 10:13 pm

lol....yo fac la fel la germana....fac ore in particular.....pt. asta




Numa bine
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

Mesajde gutza36 » Sâm Oct 25, 2003 11:30 pm

..cu ocazia noului album 'Audiobiographie' semnat Ferris - Monstrul Ceremoniei, album care il puteti asculta online la www.FerrisMC.de intreb ce parere aveti despre materialul hauditiv?!? Cine mai asculta ceva din coltul acesta al rapului european?!
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Re: The Streets

Mesajde Aurolacul » Dum Oct 26, 2003 1:45 am

Initial trimis de gutza36
.. cine a auzit de The Streets ?!
..ce parere aveti?!

peace'n'out


Sunt varza, I don't get ce stil au mai facut shi aia. Totzi aici in Anglia le place The Streets, nu intzeleg ce gasesc asa de special la ei, e un stil diferit, da e "cheap".
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Uncle Boggy » Dum Oct 26, 2003 11:56 pm

Rapul francez e super tare si nici cel german nu-i rau.
Pt. mine IAM e una dintre cele mai tari trupe de rap francez, nici NTM nu-i rau.
Ce parere aveti despre Assassin si despre Le Noyau Dur (daca ati auzit de ei bineinteles).

Si inca un lucru: Stie cumva daca a mai scos de curand IAM un album???
Avatar utilizator
Uncle Boggy
Junior Member
 
Mesaje: 84
Membru din: Dum Noi 17, 2002 12:00 am

off topic?

Mesajde deianira » Lun Oct 27, 2003 2:13 pm

Ce parere avetzi despre Saian Supa Crew?

Si inca o intrebare: care ce atzi auzit - ce se intampla la greci, la bulgari, la sarbi?

Erau unii la greci care faceau furori la inceputul mileniului (mileniului asta, evident), deci 1999-2000, dar habar am cum le zicea ca cum le pronunta numele cum il uitam (asa era de greu pt mine). Acu nu am mai avut tangentza cu ei demult aja ca nu mai jtiu nimik. Poate ma lamuritzi voi.

io, adica yo!
deep in thoughts, deep in trouble
Avatar utilizator
deianira
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Dum Iul 27, 2003 11:00 pm

IAM..pentru inceput

Mesajde Koma » Lun Oct 27, 2003 4:25 pm

Si inca un lucru: Stie cumva daca a mai scos de curand IAM un album??? [/B][/QUOTE]

daca te referi dc au mai scos ceva dupa albumu' L'Ecole Du Micro D'argent...da..au iesit acum in 2003 cu albumu Revoir Un Printems...parerea mea e ca un pic mai comercial decat anteriorul...
tracklistu ( dc intereseaza )..este :

01.Strategie d'un pion
02.Nous
03.Quand ils rentraient chez eux
04.Noble Art..feat. Method Man & Redman...
05.Laches
06.Mental de Viet-Cong
07.Revoir un printemps
08.Armes de distracion massive
09.Second souffle
10.Visages dans la foule
11.Ici ou ailleurs..asta e cu influentze marocane
12.Tiens
13.Binenvenue feat. Beyonce..:)
14.Pause
15.Fruits de la rage
16.Murs
17. 21/04
18.Ausii loin que l'horizon

oricum...e bun albumu'

referitor la rapu' european..vive la france..dar nu trebuie sa uitam si scandinavii ca-s tari si aia..loop troop, tommy tee..samd..

big up!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Where were you the day HIP HOP died ? Is it too early to mourn, is it too late to ride ?
Avatar utilizator
Koma
Junior Member
 
Mesaje: 108
Membru din: Dum Iul 27, 2003 11:00 pm

Hip-hop european

Mesajde Avangard Stuff » Mar Oct 28, 2003 11:10 pm

Pai, va recomand cu caldura :

Looptroop (suedia) - toate albumele sunt tari rau!

Promoe ( din Looptroop) - solo, mai ales albumul "Government Music " mie imi place mult de tot

Tommy Tee ,( Tee Productions - Norvegia ) - absolut tot !!!

Tee Productions - Diaz(*****) , Opaque , N-Light - N , si multi altii ...

Phi Life Cypher , si cam toti nordicii, merita CEL PUTIN la fel de multa atentie ca francezii si nemtii ....

Daca e vreun doritor sa asculte si chiar nu are de unde sa faca rost, va dau eu gratis , numai sa ma contactati pe mail ..... adresa o gasiti pe site-ul http://www.AVANGARDMIUZIC.RO , la "Artisti - OPC - Chupakabra ) ....

PAce! Ascultati macar din curiozitate nordici !
Avangard Stuff
 

Mesajde gutza36 » Mie Oct 29, 2003 10:27 pm

Initial trimis de Avangard Stuff
va recomand cu caldura: Looptroop (suedia)

..ascult tocmai ultimul album - The Struggle Continues si e excelent. Voi asculta si restul 'recomandarilor' =)


NU da click aici: *FREEDOM*BAND* ! =)
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

E tare...

Mesajde Aurolacul » Sâm Noi 01, 2003 2:22 pm

Looptroop sunt destul de tari, cu toate ca au melodii care nu sunt asa de reusite. Promoe, e talentat rau de tot.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde gutza36 » Sâm Dec 20, 2003 3:25 pm

..Ascultasem recent albumul Ewenement (1999) al formatiei Molesta din Polonia. Am fost dezamagit de material; persoana care imi recomandase sa ascult albumul era de parere ca e cea mai tare formatie din tara, cu concerte prin Chicago etc. etc...
Evident exista maaaaarele dezavantaj ca nu pricep o boaba din ce canta, dar chiar si criterii cum ar fi negative, flow, stil (individualitate, etc.) etc. nu m-au putut entuziasma sa ascult si albumul urmator ...taka plyta (2002)
A mai ascultat careva Molesta sau ceva din Polonia?!

Cine a ascultat / asculta ceva de prin Europa (centrala si est) si poate recomanda ceva?!?!?!


..mai multe despre hh in PL aici
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Mesajde Daphix_ » Dum Dec 21, 2003 8:31 pm

Ce am auzit recent din Franta a fost albumul celor de la Manau, Panique Celtique... Iar din Germania, Kool Savas.. ceva piese... Parca totusi Franta pare mai aproape de preferintele mele, cat despre nordici.. ramane sa ascult...
OK! Over&Out!
Daphix_
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Vin Oct 03, 2003 9:03 pm
Localitate: Arad

Mesajde gutza36 » Mie Mar 10, 2004 9:01 pm

Cum am scris si in posturile anterioare am fost cam dezamagit de materialele auzite semnate Molesta (PL) DAR am avut ocazia sa ascult astazi noul album Onar i O$ka aparut anul trecut: Wszystko Co Moge Miec.
Desi nu inteleg o boaba din ce zic baietii trebuie sa spun ca materialul suna chiar bine (imho!)..

Cine a ascultat / asculta ceva de prin Europa (centrala si est) si poate recomanda ceva?!?!?!

..mai multe despre hh in PL aici
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Mesajde chantonbabylon » Lun Mar 15, 2004 6:04 pm

1. the streets au un stil beton!!!!
2. cui ii place ferris ms recomand mai mult albumele vechi, adica asimetrie sau fertich!

in fine, mie imi place cel mai mult rapu carui lirice inteleg...d asta prefer romanu cel mai mult...
in germania e rap tare, dar sunt rare cantecele extraordinare, si cand vin, nu se mai poate fara ele si devin mit...
hhpul din uk e ok :P sunt unii buni, iar unii d cacat...buni = phi life cypher, king geedorah, jehst, task force...ma rog...
despre spaniolii: LUATIVA "JUANINACKA" si cdul lor "version ep"...cel mai tare cd spaniol auzit...
despre francezu: nu ma intereseaza decat un cantec d la ei "le bilan" d la neg marrons, dar nu ma apasioneaza din timp c vreau sa aud sa inteleg c au ei sami zica...

hai si pace, ca scriu cam multe...
chantonbabylon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Joi Dec 25, 2003 9:49 pm
Localitate: D-town, Germania

Mesajde chantonbabylon » Lun Mar 15, 2004 6:15 pm

mias contrazice parerea cu ce am sa zic:
exista niste cantece care nu le inteleg, dar imi plac f mult....(exista mereu si pt orice inafara d nemurirea sufletului exceptii :P)
cum am spus deja "le bilan" d la cei d la "neg marrons" merita (e frant..)
cei d la "nuclear" (from russia) au mai multe piese care merita
chantonbabylon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Joi Dec 25, 2003 9:49 pm
Localitate: D-town, Germania

Mesajde gutza36 » Joi Mar 18, 2004 11:50 am

chantonbabylon scrie:..cui ii place ferris ms recomand mai mult albumele vechi, adica asimetrie sau fertich!

..si ce zici de albumul nou?! mie mi se pare cu mult mai cizelat decat cele veki! din punct de vedere liric isi da silinta sa nu foloseasca atatea expresii anglicizate: "Ohne lí¤stiges vermeitbares Fremdwortraten: stylez, flashen und so weiter sind ab heute Trendsportarten" (Dendemann)

chantonbabylon scrie:Juaninacka si cdul lor "version ep"...cel mai tare cd spaniol auzit...

..sunt chiar buni, dar merge si mai bine ;-)

..ai vreun link spre formatia Nuclear din russia ca nu gasesc nimic pe net!
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Hip-Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori