Cu sau fara facultate ?!

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Cu sau fara facultate ?!

Mesajde RooT » Mie Feb 26, 2003 12:46 am

Lawrence Ellison, presedintele Oracle a tinut urmatorul discurs studentilor
care au terminat facultatea Yale. N-a putut sa-si termine discursul deoarece
a fost dat jos de pe scena.

Daca ma uit la voi nu vad nici un viitor fericit, nu vad nici un director
proeminent. Acuma sigur sunteti bulversati. Asta e normal. Totusi, va puteti
intreba, cum vin eu Larry Ellison, care n-am terminat facultatea ca sa va
judec pe voi, studentii celei mai renumite facultati? Stati sa va explic.

Deoarece eu, Lawrence Ellison, al 2-lea cel mai bogat om a planetei, am
cazut la facultate si voi nu. Deoarece Bill Gates, cel mai bogat om al
planetei a cazut la facultate si voi nu.
Deoarece Paul Allen, al 3-lea cel mai bogat om al planetei a cazut la
facultate si voi nu. Si deoarece Michael Dell, care momentan este doar pe
locul 9, a cazut si el de la facultate si voi nu. Si domnul respectiv este
in ascensiune.

Acuma sunteti foarte bulversati. Si asta este foarte normal. Dati-mi voie sa
va incurajez, n-ati terminat degeaba facultatea si n-ati facut degeaba rost
de o diploma. N-ati pierdut 5 ani degeaba, ati invatat sa munciti pentru
bani putini, sa va faceti cunostinte si sa faceti cunostinta (mai deaproape)
cu cuvantul TERAPIE.
Toate acestea sunt foarte utile. O sa aiba lumea nevoie si de salahori ca
voi. O sa aveti nevoie de cunostinte, de programare la terapie la un
psiholog. Fiindca voi n-ati cazut la facultate n-o sa fiti niciodata printre
primii 10 cei mai bogati oameni de pe pamant.
Si va trebui sa va impacati cu un salar patetic de 200.000 dolari pe an,
unde salariul il veti primi de la un fost coleg de facultate care a cazut
la examene si a fost dat afara.
Acuma, probabil va ganditi daca mai e vreo speranta pentru voi? Nici o
sansa. Voi sunteti deja pierduti. deja aveti creierul distrus in proportie
foarte mare, irecuperabila. Acu' ma adresez celor care inca nu au terminat
facultatea: LASATI BALTA FACULTATEA, FACETI-VA BAGAJELE SI PLECATI! Nu
reveniti! Indepliniti-va visurile!
Fiindca sigur va spun ca daca vi se distruge creierul veti disparea mai
repede de pe scena afacerilor, decat dispar eu acuma de pe aceasta scena
datorita agentilor de paza ....."
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Mie Feb 26, 2003 2:22 am

Frumos spus. Eu oricum de mult am ajuns la concluzia ca facultatea nu o faci pentru ca sa faci bani. O faci din pasiune. Cel putin asta-i cazul meu. Iar daca pasiuna sunt banii sau mai bine zis strinsul lor nu vad ce ai cauta intr-o facultate. Poate pentru unii nu banul inseamna totul in viata, nu?
Se pare insa ca domnul de mai sus nu a inteles acest aspect al vietii.
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Mie Feb 26, 2003 5:56 am

let me see: mai am putin si imi dau licenta si faptul ca voi avea o facultate si o diploma nu ma incanta/ajuta/fericeste cu nimic. daca nu ai o pila, totul e pierdut.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Mie Feb 26, 2003 8:15 am

Frumos spus Tomasi! Bat din palme!...dar usor este sa vorbesti cind stai in Canada. Acolo iti poti permite "luxul" de a face facultatea din placere...la noi nu. Banul nu reprezinta totul in viata, banii nu aduc fericirea, banul este ochiul dracului, etc...astea-s lozinci de pe vremea lu nentu Nicu´!

Daca la noi face cineva facultatea din placere, inseamna ca are deja viitorul asigurat (de parinti, etc) , sau are paianjeni la mansarda...parerea mea! Acum sa nu sariti pe mine, voi astia carturari....mi-am dat si eu parerea, ca de, traim in democratie, nu?....intr-un fel va invidiez in altul va admir, ca eu am ramas la 10 clase + seralul fara un an...:)
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Feb 26, 2003 12:15 pm

f misto discursul xkran plin de inteles si subinteles.

Initial trimis de vali
let me see: mai am putin si imi dau licenta si faptul ca voi avea o facultate si o diploma nu ma incanta/ajuta/fericeste cu nimic. daca nu ai o pila, totul e pierdut.


de acord cu tine vali. si eu ma gasesc cam in aceeasi situatie. peste 2 ani imi dau licenta si ma intreb cu ce folos, ca sa nu zic ca economisti sunt pe toate drumurile iar economia ia-o de unde nu-i. si fara pile si bani chiar nu faci nimic.

este paradoxal cum uneori dupa ce termina o anume facultate, intr-un anumit domeniu, oamenii ajung sa se angajeze in cu totul alt domeniu (mai bine platit de cele mai multe ori). chiar ieri am vazut la stiri un profesor de matematica care dorea sa plece in Spania sa lucreze in agricultura deoarece castiga mult mai mult acolo ca si culegator decat aici ca profesor.

sa ai o facultate in ziua de azi deja nu mai inseamna nimic, sunt atatea optiuni si posibilitati sa faci facultatea (la particulara, la distanta, prin corespondentza, prin internet...) si cum bine zicea cineva: (care probabil picase la facultate) "in ziua de azi toi prostii au facultate!"
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde marian jan » Mie Feb 26, 2003 4:10 pm

facultatea te ajuta daca ai si tu ceva in cap.daca esti un bou,poti sa tocesti tu toata viata ca tot bou ramai.adica trebuie sa stii ce sa prinzi din ea,face si ea parte din scoala vietii.parerea mea e ca este necesara,chiar daca nu folosesti prea mult diploma.te ajuta in viata,macar din punct de vedere social.in momentul in care termini liceul nu esti suficient de matur pentru a-ti lua viata in propriile maini.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Mie Feb 26, 2003 5:39 pm

Aline....din punct de vedere social??? Ce vrei sa zici? Se uita lumea mai bine la tine daca ai facultate? Ce inveti pe plan social acolo?? Cum sa da-i spaga la gardieni :) ? Cum sa treci nevazut in caminul fetelor? Sau vorbesti de prietenii, relatii, etc???

Sint de acord cu tine, este bine sa o faci, nu strica deloc! Daca nu reusesti un post bun dupa aia, cel putin iti mareste vocabularul...sa zic asa.

Inginerii care vin la noi, incep cu acelasi salariu ca mine, poate chiar mai mic (de exemplu), cu toate ca stiu programare si alte nebuneli de o mie de ori mai mult, dar aproape tot ce au invatat in facultate echivaleaza cu zero!!! Dar sint multumiti, ca cel putin nu trebuie sa vinda ziare, sau verdeturi prin piete.
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde DjJaxxx » Mie Feb 26, 2003 7:14 pm

Este bine stiut ca cu pile se rezolva tot.

Dar sunt si alti factori. Depinde ce facultate faci. Aici in Canada este facultatea Waterloo unde stau companiile la usa si asteapta lumea care termina facultatea ca sa-i angajeze. Sigur ca lumea se poate descurca fara facultate, caci doar nu se duc toti la facultate. O diploma de facultate poate fi o necesitate pentru unele slujbe. Eu zic ca intro companie care se respecta o persoana cu diploma de facultate este angajata inaintea uneia care nu a facut facultate.
You can't have everything. Where would you put it?
DjJaxxx
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Mie Feb 26, 2003 6:27 pm
Localitate: Toronto

Mesajde Rolo Tomasi » Mie Feb 26, 2003 8:13 pm

Initial trimis de Nicholas_Alex
Frumos spus Tomasi! Bat din palme!...dar usor este sa vorbesti cind stai in Canada. Acolo iti poti permite "luxul" de a face facultatea din placere...la noi nu. Banul nu reprezinta totul in viata, banii nu aduc fericirea, banul este ochiul dracului, etc...astea-s lozinci de pe vremea lu nentu Nicu´!

Daca la noi face cineva facultatea din placere, inseamna ca are deja viitorul asigurat (de parinti, etc) , sau are paianjeni la mansarda...parerea mea! Acum sa nu sariti pe mine, voi astia carturari....mi-am dat si eu parerea, ca de, traim in democratie, nu?....intr-un fel va invidiez in altul va admir, ca eu am ramas la 10 clase + seralul fara un an...:)


Stai si nu da cu parul ca daca-s in Canada nu inseamna ca mi-am permis "luxul" sa fac facultatea din placere. Crezi ca aici ii raiul pe pamint?
Ideea mea era mai mult urmatoarea: trebuie sa fii naiv sa crezi ca daca faci facultate gata te-ai scos. Probabil ca daca mergi la Harvad sau Yale ai viitorul asigurat. Ideea mea ii cam asta si anume : daca vrei sa faci bani si pasiunea ta ii asta nu trebuie sa mergi deloc la facultate. Totusi, nu stiu daca nu as fi un pic ingrijorat daca mi-as pune viata in miinile unui chirurg care o facut medicina numai si repet numai pentru a face bani. Ii clar pentru mine ca facind o facultate in nici un caz nu te va face sa ajungi cel mai bogat om din lume. In cel mai bun caz iti poate oferi un trai decent. Asta binentales intr-o lume ideala. Ideea ii cam asta: de fapt ai de ales, ce-i mai important pentru mine - sa gonesc toata viata dupa bani (lucru pe care eu nu-l condamn) sau sa fac ce-mi place multumindu-ma cu un trai decent. Acuma stiu ca-n Romania-i greu si ma intristeaza si pe mine chestia asta. Mai stiu ca nu tata lumea-i in stare sa jongleze in asa fel incit sa faca gramezi de bani si spera ca macar printr-o facultate sa faca ceva. Mai stiu ca pentru unii mai conteaza si statutul social (oriciti bani ai avea societatea priveste cu ochi mai buni un doctor sau un avocat decit un 'bisnitar' care o reusit sa ajunga multi-miliardar. Si printre toti astia mai exista un numar de , sa zic, cinci la suta care zic da-i in mizga de bani eu fac ceea ce cred eu si nu-mi poluez mintea cu preocupari din astea josnice cum ar fi facutul de bani. Astia-s artistii si trebuie sa recunoastem ca avem nevoie si de ei pe undeva. Imi aduc aminte cit de mult lucra Mircea Eliade si cum isi nu mai stia de unde sa-si taie ca sa mai poata avea o ora de studiu. Dormea in jur de 4 ore sau asa ceva pe noapte. Oare credeti ca o facut asta pentru bani?
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Joi Feb 27, 2003 12:29 am

Initial trimis de Nicholas_Alex
Aline....din punct de vedere social??? Ce vrei sa zici? Se uita lumea mai bine la tine daca ai facultate? Ce inveti pe plan social acolo?? Cum sa da-i spaga la gardieni :) ? Cum sa treci nevazut in caminul fetelor? Sau vorbesti de prietenii, relatii, etc???



da,ar fi cacatu asta ca se uita mai bine la tine;inveti sa vb mai usor si sa te descurci tot asa;da,si cu spaga e ceva;da,dai spaga si la portar :p;prietenii nu sunt prieteni daca te judeca prin prisma asta;
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Joi Feb 27, 2003 2:05 am

daca ai noroc vrei sa ai obscen de multi bani atunci...nu face facultate... daca vrei sa ai sute de proprietati concerne nationale, putere, etc. nu face facultate.

daca ai noroc si vrei sa ai bani atat cati iti trebe, fa o facultate care sa-ti placa si gata.

daca n-ai noroc... asta e...

ca fapt divers facultatea, in romania cel putin, te lasa fara vlaga. cred ca asta se-ntampla in principal datorita lipsei de respect pt. individ a societatii romanesti.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Joi Feb 27, 2003 7:30 am

*loool*...Aline, nu am inteles mai nimic din mesajul tau, ca au sarit clovni si jokeri pe mine, sa nu mai zic de unul care se tot "benocla"..:D
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

facultatea

Mesajde ja sam pitbull » Joi Feb 27, 2003 10:14 am

Cine zice ca facultatea nu are nici un rost ori nu a terminat nici o facultate ori a terminat Medicina sau Economia. Si asta ma refer la cei din Romania.
Dreams are answers to questions we haven't figured out how to ask.
Avatar utilizator
ja sam pitbull
Junior Member
 
Mesaje: 64
Membru din: Mar Feb 18, 2003 12:00 am

Mesajde ziraxes » Joi Feb 27, 2003 7:29 pm

Facultatea e ca o tabara prelungita - 4 ani de stat degeaba(?).
Intr-adevar mai este cate o sesiune .....Dar trece repede si daca te straduiesti chiar poti sa uiti de ea!.........
Pacat ca se termina (pt mine)!.......
ziraxes
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Feb 26, 2003 4:46 pm
Localitate: Brasov

Mesajde Superba Oana » Lun Mar 03, 2003 9:58 am

eu una eram ferm convinsa ca vreu sa fac o facultate dar in momentul de fata parca nu-i mai vad rostul.cunosc cateva zeci de persoane cu facultate care profeseaza in domenii cu totul diferite si o duc chiar foarte bine.
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde Hera » Lun Mar 03, 2003 10:20 am

de ce nu ganditi si din perspectiva ca orice informatie in plus e un atu? Daca pe cineva intereseaza aspectul asta , va castiga informatii prin facultate, daca nu, va trece pe langa ele.
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde RooT » Lun Mar 03, 2003 10:53 am

Parerea mea e ca facultatea e o investieie ... Eu acuma dupa ce aproape am terminat-o vad 3 variante ...
1. n-o faci
2. o faci doar pt. a ieshi cu o diploma
3. o faci k-lumea ...

Eu am ales 2 ... da alegerea asta nu am facut-o de la inceput ... Sincer sa fiu am facut facultatea initial pentru ca n-aveam alta treaba ... Si zic ca merita facuta ... macar asha .. sa vezi ce-i p-akolo ... ca iti apar o gramada de oportunitati ... Pe urma ramane de vazut cum le le foloseshti... Nu zic ca daca nu o faci o vei duce mai prost .. in schimb tre sa shtii bine ce vrei sa faci ... si intr-adevar ... cum zicea hera ... facultatea iti da un avantaj ... fie prin mediu in care ajungi ... mediu in care intalnesti o gramada de oameni de calitate ...fie prin informatiile la care ai acces... iar daca pierzi chiar toate oportunitatzile de pe drum ... well .. macar ieshi cu o diploma ...

Lawrence Ellison zice bine ce zice el ... ideea e simpla ... daca shtii ce vrei sa faci ... facultatea e o pierdere de vreme ... ca scopul ei e defapt sa-ti arate tocmai asta .. adica cam ce ai putea sa faci ... in schimb facultatea te scoate SCLAV ... ca sa depasheshti conditia de sclav ... nu te ajuta nici un fel de studii ... doar capshoru propriu ...
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde afra » Vin Mar 07, 2003 12:46 pm

Ceea ce ai invatat in facultate, este posibil sa nu folosesti niciodata.Dar cand vrei sa te angajezi undeva, ai un atu in plus, chiar daca respectivul job nu are nici o legatura cu facultatea facuta.
Avatar utilizator
afra
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Apr 30, 2002 11:00 pm

Mesajde alina » Vin Mar 07, 2003 11:09 pm

Initial trimis de Hera
de ce nu ganditi si din perspectiva ca orice informatie in plus e un atu?


cu ce ma ajuta pe mine faptu' ca stiu ceea ce e o functie cu variatie marginita sau un hiperboloid cu 2 panze sau stiu sa fac tad-uri in pascal ?ce vroiam sa spun de fapt e ca faci prea multe lucruri inutile in faculta iti f*** creieri de-a pixu.asta cred ca e marele si singurul dezavantaj pe care-l vad in a face o faculta.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Damn

Mesajde Love2Fly » Sâm Mar 08, 2003 12:31 am

Facultatea e ca o tabara prelungita - 4 ani de stat degeaba(?).


:Lol...asta daca ai terminat ASE-ul poate......ca acolo o freci nefiresc abia 12 ore pe saptamana in timp ce prin politehnica discuti de la 36-40 de ore pe saptamana in anii I si II asha ca cut the crap.

eu una eram ferm convinsa ca vreu sa fac o facultate dar in momentul de fata parca nu-i mai vad rostul.cunosc cateva zeci de persoane cu facultate care profeseaza in domenii cu totul diferite si o duc chiar foarte bine.

Asta nu inseamna ca si tu o s-o duci la fel ca ei. Ca daca era sa ma iau si eu dupa faptul ca fotbailistii sunt super bogati fara facultate sau ca Gigi Becali e multimiliardar si nu are facultate nu faceam nici eu facultatea in sperantza ca "oricum o sa ajung un Gigi Becali asha ca nu mai fac facultatea"....

Ma mir insa cand ii vad pe astia din regie (in genere din UPB) care sunt dezamagiti. Hello! people? poate nu va dati seama dar aveti multiple sanse sa aveti un trai super decent terminand aceasta facultate, asta daca nu "invatzati in sesiune" ci si in timpul anului (...). Va dau un exeplu: profu' de R.M a terminat UPB, s-a implicat inca din anu' 4 in diferite prouecte si din anul 5 a plecat in Canada unde a muncit vreo 9 ani daca am inteels eu bine. Acum s-a intors sa predea si o face foarte bine si are un Ford Mondeo....deci o duce bine NUMAI prin proiectare(munca cinstita) deci..concluzia ar cam fi...daca vrei poti!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde tre » Sâm Mar 08, 2003 4:22 am

nu stiu daca-s de-acord cu plecatu' in afara. nu prea am argumente, momentan e la nivel de feeling treaba. poate din cauza ca nu-mi place sa-mi schimb prea des domiciliul....

love2fly mondeo e o masina ieftina.
" it's the end of the world as we know it ''
Avatar utilizator
tre
Junior Member
 
Mesaje: 1598
Membru din: Mar Mai 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Cruela » Sâm Mar 08, 2003 7:39 pm

In ziua de azi nu mai conteaza atat de mult daca ai sau nu facultate. Bineinteles ca este foarte bine pentru cei care termina o facultate, dar sunt foarte multi cei care au terminat o facultate particulara, platita, fara sa invete nimic si au ramas daor cu o diploma si fara nimic in cap. Parerea mea este ca ori termini o facultate de stat pe bune, ori te apuci de munca si poti sa te descurci foarte bine in ziua de astazi. Ex: cunosc o persoana care s-a apucat de afaceri dupa liceu si castiga cate 1000-2000 de dolari pe luna, pe cand tatal meu care a terminat o facultate castiga doar 500 de dolari pe luna!
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde 1FREAKBABY » Sâm Mar 08, 2003 8:34 pm

DEFINITIV FARA ,daca iti merge capul.
daca nu , atunci faci facultate
sau daca nu ai stiut la 18 ani sau 19 ce sa faci cu viata ta in acel moment , atunci te-ai dus la facultate
Eu de exemplu mi-am pus niste punkte care trebuie sa le ajung .
de ex.la pe la 20 de ani sa am o masina, pana la 30 sa merg peste tot in lume, pana la 40 sa fac un copil sau 2 etc.eu cred ca daca cineva asteapta ceva de la viata lui ,asta trebuie sa faca.
facultatea E BUNA !! dar nu in romania, si in occident nu orice facultate ! daca as fi avut nervi sa fac o facultate ,as face avocatura, dar cum sunt in germania, si nu stiu 150% limba , pot sa o uit..si in romania sunt mii de avocati fara slujba..deci..raman numai cu 10 clase, si imi merge bine :)
1FREAKBABY
Junior Member
 
Mesaje: 22
Membru din: Vin Aug 02, 2002 4:17 am
Localitate: Frankfurt

Mesajde Hera » Sâm Mar 08, 2003 11:58 pm

chiar nu ajuta cu nimic? Chiar nu va ganditi ca sa faceti facultate pt propria voastra cultura?
Alina, la asta te ajuta sa stii o functie cu variatie marginita sau un hiperboloid cu 2 panze.
Culmea ar mai fi sa ma intrebi la ce iti trebe cultura.:D
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Hmmmm

Mesajde Love2Fly » Dum Mar 09, 2003 12:10 am

love2fly mondeo e o masina ieftina.


Nu e Dacia, da?
Si in plus cand ea e castigata din INTELIGENTZA devine de 10 ori mai pretioasa.

DEFINITIV FARA ,daca iti merge capul.
daca nu , atunci faci facultate
sau daca nu ai stiut la 18 ani sau 19 ce sa faci cu viata ta in acel moment , atunci te-ai dus la facultate
.


Stupid!!!!:confused:
Crezi ca FACULTATEA se refera doar la bani? Te-ai gandit vreodata la calitatea celor care termina o facultate(vorbesc de o facultate seriosa). Te-ai gandit vreodata ca ei sunt de 10 ori mai inteligenti ca tine? Te-ai gandit ca facultatea e o sursa de cunostere si imbogatire a culturii tale generale? Te-ai gandit ca practic in facultate devii tu insuti si iti definitifezi caracterul? Hmmm...nu cred....
E adevarat ...in Romania conceptia e: "Decat destept mai bine cu bani!"...conceptie dealtfel gresita! Dar......asta e parerea ta si o respect!:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde alina » Mie Mar 12, 2003 10:27 pm

hera :facultatea o fac pentru a ma specializa intr-un domeniu nu o fac pentru a-mi face cultutura ,n-am nevoie de 4 ani de zile ca sa-mi fac o cultura generala cat de cat decenta.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde basstard » Joi Mar 13, 2003 8:11 am

Daca ceea ce vrei de la viata se rezuma la "bani, multi bani, cat mai multi bani" facultatea e inutila.

Depinde de ce o faci si ce faci in timpul facultatii. Multi o fac pt a-si prelungi copilaria, pt a amana impactul cu Viata. Mai e compromisul legat de pozitia sociala, e o tampenie dar asa e. Daca n-ai facultate poti pierde mult din cauza superficialismului/snobismului/ce vreti voi.

Eu am terminat ISE-ul si nu imi pare rau. L-am facut pt maica-mea/diploma/prelungirea copilariei/compromis legat de pozitia sociala/pt ca e o faculta usoara/dracu mai stie ce ce am facut-o

In timpul facultatii am facut exact ce am vrut, m-am ocupat de muzica, de motoare, de web design, de golit sticle pe care scrie un umar urmat de semnul %alc. si de alte asemenea chestii inutile societatii.(am mai si lucrat, da' nu prea mult, cu toate ca nu ploua cu bani la mine in gradina)
Daca as fi fost in campul muncii as fi putut sa fac toate chestiile astea?
Nu.
Acum nu imi profesez meseria dar castig mai bine decat fostii mei colegi de facultate care si-o profeseaza.

Concluzia?
Meretzi la facultate si distrati-va cat puteti acolo. Nu suntem in Occident sa luam facultatea in serios....
In cazul in care chiar va place ce faceti mai si invatati. :D
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Salma » Sâm Mar 15, 2003 3:49 pm

Eu am facu facultatea pur si simplu pentru ca ...puteam:) Din punct de vedere intelectual, nu ca as fi fost tinuta in brate de parinti. Cred ca e pacat sa-ti irosesti potentialul si, chiar daca te cam chinui 4-5 ani, te simti bine cand reusesti s-o termini. Ma ajuta pentru ca in meseria mea esti privit stramb daca nu ai facultate si pentru ca, dupa ce mi-am luat licenta, am primit 10% in plus la salariu acolo unde lucram inca inainte sa intru la facultate. In plus, facultatea pe care am facut-o ( nu spun care, ca pare facultate de fitze), ma ajuta sa ii inteleg mai bine pe oameni.
E foame de bani, e foame de bani, baetzi.
Avatar utilizator
Salma
 
Mesaje: 774
Membru din: Sâm Mar 01, 2003 12:00 am

Mesajde afra » Sâm Mar 15, 2003 5:03 pm

Un avantaj pe care ti-l ofera facultatea, din punctul meu de vedere, este acela de a-ti face o multime de cunostiinte, relatii, prieteni, si poti cunosti oameni din toate zonele tarii sau chiar din afara ei.
Avatar utilizator
afra
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Mar Apr 30, 2002 11:00 pm

Mesajde Hera » Dum Mar 16, 2003 5:16 am

Initial trimis de alina
hera :facultatea o fac pentru a ma specializa intr-un domeniu nu o fac pentru a-mi face cultutura ,n-am nevoie de 4 ani de zile ca sa-mi fac o cultura generala cat de cat decenta.


a te specializa= a imbunatati cunostinte= ceva in plus= cultura
tot cultura este,alina.
nu am zis eu ca e si generala.
doar cultura, atata.
informatie
:)
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori

cron