Monitoare

Totul despre tehnologia sunetului

Monitoare

Mesajde dadius » Mie Mar 05, 2003 9:04 am

Tinand cont ca nu am si sunt pe cale sa-mi cumpar (oare cand???:( ) sunt curios de parerile voastre. Care sunt cele mai bune.Bineinteles ca nu ma intereseaza chiar cele mai scumpe.Asa sa fie si bune si sa nici nu ma ia dracu' cand vad pretul.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Monitoare

Mesajde terapie » Mie Mar 05, 2003 2:14 pm

Event, Haefler, Soundcraft, Truth (Behringer)

ultimele eunmerate, cele de la behringer, merita a fi considerate... sunt active, bi-amplified... shi costa vreo 450 de euroi la Senia.. magazinul din spate de la Muzica... sau chiar sus la Muzica este un stand Behringer... plus TVA inseamna 535... e bine... shi sunt nishte namile de boxe...

bafta nea flavius..
terapie
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mar 05, 2003 2:06 pm
Localitate: Romania / Bucuresti

Re: Re: Monitoare

Mesajde Darec » Joi Mar 06, 2003 1:59 am

Initial trimis de terapie
Event, Haefler, Soundcraft, Truth (Behringer)

ultimele eunmerate, cele de la behringer, merita a fi considerate... sunt active, bi-amplified... shi costa vreo 450 de euroi la Senia.. magazinul din spate de la Muzica... sau chiar sus la Muzica este un stand Behringer... plus TVA inseamna 535... e bine... shi sunt nishte namile de boxe...

bafta nea flavius..



Ce ma, Eventul nu e bi-amplified.?

Dadius du-te pe astea. Sunt cele mai bune la raportul pret/calitate. Mai poti lua Studiophile care seamana cu Eventul.Sau daca vrei sa crezi greii muzicii romanesti Yamaha NS-10 da' le gasesti mai greu.

Oricum, mai e o faza de care trebuie sa tii cont. Fa mixajul si masterul intotdeauna comparativ chiar daca ai monitoare. Nu exista la preturi acceptabile liniaritate totala si poti sa o dai in bara foarte usor cu monitoare foarte bune (ex: Asia & Adrian Ordean....)
Darec
 

Re: Re: Re: Monitoare

Mesajde £ucas » Joi Mar 06, 2003 4:46 am

Initial trimis de Darec



Ce ma, Eventul nu e bi-amplified.?

Dadius du-te pe astea. Sunt cele mai bune la raportul pret/calitate. Mai poti lua Studiophile care seamana cu Eventul.Sau daca vrei sa crezi greii muzicii romanesti Yamaha NS-10 da' le gasesti mai greu.

Oricum, mai e o faza de care trebuie sa tii cont. Fa mixajul si masterul intotdeauna comparativ chiar daca ai monitoare. Nu exista la preturi acceptabile liniaritate totala si poti sa o dai in bara foarte usor cu monitoare foarte bune (ex: Asia & Adrian Ordean....)


JBL control 1. Merita toti banii. La fel Behringer Truth, K-roK sau Tannoy Reveal. Dynaudio daca stai mai bine cu piticii, highly recommended.
Cea mai ieftina solutie aplicabila in Ro... Control 1 pt near-field, Unitra de 140 pt midfields/mains.
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde AIWAMAN » Joi Mar 06, 2003 5:57 am

O fi sau nu o fi pe placul vostru dar eu asa ceva folosesc : JBL- LSR 32

Asta pentru ca cine a fost superdragut si a achitat mai mult de 1/2 din pretul lor :D
Bertrand Russel: Unii oameni ar prefera mai degraba sa moara decit sa gindeasca. Si asta si fac ,viata o
demonstreaza zilnic ! :( :)
Avatar utilizator
AIWAMAN
Junior Member
 
Mesaje: 131
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:00 am

Mesajde Darec » Sâm Mar 08, 2003 12:39 am

Ba baieti, Voi stiti (trebuie sa fi auzit daca faceti sunet) de yamaha NS-10.

Nu e vorba de reclama.
Are la second (oricum astea nu se mai produc) la Muzica la etaj, o pereche 8.000.000. Misto, nu ? Eu zic ca daca va duceti sa le luati sa le verificati cu atentie ca e prea mic pretul... De ce nu le iau eu?
Am o pereche de Event PS-10 cu subwoofer de la Studiophile de care sunt sincer multumit si cu care m-am invatat. Asta conteaza, oricum.(ca m-am invatat cu el si stiu ce le poate pielea)
Darec
 

Mesajde £ucas » Sâm Mar 08, 2003 6:21 am

Initial trimis de Darec
yamaha NS-10.

Nu e vorba de reclama.
Are la second (oricum astea nu se mai produc) la Muzica la etaj, o pereche 8.000.000. Misto, nu ? Eu zic ca daca va duceti sa le luati sa le verificati cu atentie ca e prea mic pretul...


considerand ca au fost referinta pt multa vreme pretul e okay pentru cine colectioneaza piese de muzeu, daca n-au fost rebobinate. totusi mi se par la fel de "fumate" ca si beyer dt100 (castile ce-ti dau dureri de cap). eventu este intr-o alta liga, undeva mai sus, de aia iti inteleg alegerea :p
£ucas
Junior Member
 
Mesaje: 57
Membru din: Sâm Noi 16, 2002 12:10 pm
Localitate: Dej

Mesajde Darec » Sâm Mar 08, 2003 4:42 pm

Initial trimis de £ucas


considerand ca au fost referinta pt multa vreme pretul e okay pentru cine colectioneaza piese de muzeu, daca n-au fost rebobinate. totusi mi se par la fel de "fumate" ca si beyer dt100 (castile ce-ti dau dureri de cap). eventu este intr-o alta liga, undeva mai sus, de aia iti inteleg alegerea :p



Da ma , da atunci cand le-am luat as fi vrut Yamaha. N-am gasit si m-am dus catre Event. Ca sunt intr-o alta liga o spune si pretul. Pe PS-8 (nu PS-10,facusem o greseala, eram obosit) am dat cam 900 de dolari la vremea aia iar pe Studiophile SUB 450 $ . Pretul ar trebui sa faca oarecum o diferenta, dar pentru cineva care nu are monitoare Yamaha NS 10 e un inceput mai mult decat bun,nu?
Darec
 

Mesajde SoniQLab » Joi Mar 13, 2003 10:07 pm

daca ai destui mardei, iti recomand seria HRS de la Mackie! nu-ti vei regreta investitia!!! :) eu am o pereche de Alesis M1 amplificate si incep sa le cunosc...parerea mea e ca nu trebuie neaparat sa ai cele mai scumpe monitoare ca sa ai cel mai bun sunet, ci sa-ti cunosti pe de rost monitoarele care le ai!! sa stii din inainte cum vor raspunde la anumite frecvente...
SETUP : Mac G4 768ram, Logic Pro 6, TC Works SparkME 2.5, M-audio Delta 44, TC Works Powercore, Emagic EXS24 MK2, reFX Vanguard, Emagic ES1 & 2, Reason 2 via ReWire, Access Virus C, Emu Orbit-3, Yamaha DX200, Emagic MT4 midi, Behringer MX1808 14chan mixer, Alesis M1 monitors, Evolution midi controlers, 2x Technics MK2, Ecler smac PRo20 djmixer
SoniQLab
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Mar 13, 2003 8:23 pm
Localitate: Swiss, Geneva

Mesajde terapie » Lun Mai 19, 2003 12:14 pm

Ce shtitzi de Studiophile de la M-Audio??? l-au auzit careva in actziune?? merita???.. comparativ cu, sa zicem, Truth de la Behringer??!!

thks..
terapie
Junior Member
 
Mesaje: 43
Membru din: Mie Mar 05, 2003 2:06 pm
Localitate: Romania / Bucuresti

Mesajde Darec » Mar Mai 20, 2003 12:37 am

Initial trimis de terapie
Ce shtitzi de Studiophile de la M-Audio??? l-au auzit careva in actziune?? merita???.. comparativ cu, sa zicem, Truth de la Behringer??!!

thks..


Sunt mai bune... cu mult zic eu ...dar eu am ceva cu Behringer... deci nu o luati in considerare parerea... Mi se spunea intr-un timp de catre oameni mult mai stiutori in acest domeniu ca studiophile sunt copii fidele ale eventurilor deci... sunt bune si zic eu si accesibile ca pret ...Important e sa stii sa iti faci treaba cu ele.
Darec
 

Mesajde adibel » Lun Dec 22, 2003 4:39 pm

BUNA ZIUA!
am si eu o mica intrebare ,aflandu-ma intr-o mare dilema:
sa dau banu' pe un samsung 957 mb, care se afla la 10 mil leuti, sau pe un sony e250 care se afla la 8mil si ceva ?!
pliz,pliz, help!
adibel
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 22, 2003 4:25 pm

Mesajde SOD » Joi Dec 25, 2003 7:33 pm

mackie,audix,lem,eaw,eventual,daca nu sunt bani,phonic.astea merita investitia.si am pe stoc! :D
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde soundman » Mar Ian 06, 2004 7:24 am

Salut ! De acord cu tine, Mackie sunt o achizitie buna . As mai recomanda si Tannoy Reveal, active pt cei ce-si permit. Ar urma, urcand ca pret, JBL LSR28, KRK V8, Genelec,Dynaudio Acoustics s.a.m.d .
Nu prea sunt de acord cu tine in ceea ce priveste obisnuita cu monitoarele. Nu ar fi bine sa te obisnuiesti cu niste monitoare care suna si liniar, cat de cat corect? Stii smecheria, ca oricat de performant ai lantul audio, nu va "suna" niciodata mai bine ca boxele. Cu alte cuvinte , daca ghidul (citeste monitoarele) nu suna corect, atunci si rezultatul muncii tale va suna ca atare.Dar asta e doar parerea mea... .
soundman
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Dum Dec 28, 2003 2:39 am
Localitate: New York

Mesajde Crystal Sound » Mar Ian 06, 2004 10:36 pm

Eu folosesc Behringer Truth si sunt multumit de ele, pana acum nu m-au dezamagit. Bineinteles ca nu suna ca si Mackie sau Event dar diferenta de pret este mare.
Crystal Sound
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Ian 04, 2004 7:27 pm

Mesajde Ionut-MASTERMIX » Dum Mar 28, 2004 5:12 pm

Oameni buni,dupa parerea mea alegerea monitoarelor nu se face tinand cont doar de firma si model.Monitoarele trebuie sa le si auzi inainte de a le cumpara (daca este posibil) si asta pentru a vedea cum se intelege urechea ta cu ele.Eu am in studio (http://www.mastermixstudio.go.ro) YAMAHA NS-10M si desi la inceput mi se pareau aparte dupa ce am invatat sa le ascult mi-am dat seama ca sunt niste monitore destul de BUNE !!!. Cand le-am cumparat in 99 au costat in jur de 1000$ noi.
Pentru Lucas: Referitor la ceea ce ai spus despre NS-10M si faptul ca sunt piese de muzeu,...cred ca trebuie sa te corectez.Este adevarat ca unora nu le plac si asta este optiunea lor.Dar,lasand Romania in umbra un pic,sa ne uitam un pic la cei de "afara".Cum iti explici,in ciuda faptului ca sunt "piese de muzeu",faptul ca foarte multe din mixajele de adevarat succes din strainatate sunt facute pe aceste monitoare.Sa fie oare cei de acolo asa de in urma ??? ... poate ,dar le iese BINE.
Nu vreau sa se inteleaga din ceea ce am scris ca YAMAHA NS-10M ar fi cele mai bune monitoare.Pur si simplu v-am spus parerea mea din proprie experienta.Am auzit si alte monitoare insa nu ma pot pronunta in privinta lor deoarece nu le-am avut eu pentru a le studia atat de bine incat sa-mi dau cu parerea.Pt asta e nevoie de putin timp.
Toate cele bune tuturor.
Ionut-MASTERMIX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 15, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jforos » Lun Mar 29, 2004 9:25 pm

Ionut-MASTERMIX scrie:Cum iti explici,in ciuda faptului ca sunt "piese de muzeu",faptul ca foarte multe din mixajele de adevarat succes din strainatate sunt facute pe aceste monitoare.Sa fie oare cei de acolo asa de in urma ???


Salut Ionut,

Una dintre cauzele pentru care NS-10 sunt inca asa de folosite afara este faptul ca au fost printre primele modele de monitoare de tip nearfield (pe vremuri se lucra pe monitoare mari, fixe in studio) , mici si relativ portabile, care puteau fi luate de catre inginerii de sunet cu ei in orice studio inchiriau pentru a lucra un anume proiect, si asta ii ajuta foarte mult pentru ca cunosteau bine sunetul acestor monitoare si nu trebuiau sa se obisnuiasca cu monitoarele din fiecare studio in care lucrau. Principalul lor defect (sunetul lor era deficitar la joase) nu era asa o mare problema pentru ca in majoritatea studiourilor existau si perechi de monitoare de mare putere si cu raspuns "solid" la joase, care permiteau reglajele finale pe mix-uri. Cu timpul, tot mai multe studiouri au inceput sa achizitioneze cate o pereche de NS-10 pe langa monitoarele de putere, tocmai pentru a permite oricarui client sa se foloseasca de acest "standard" in monitorizare fara a fi nevoit sa vina cu boxele "de acasa".

In prezent Yamaha a renuntat la productia lor pentru ca nu a mai gasit un furnizor pentru celuloza din care erau facute membranele la tweetere, si a preferat sa nu le mai produca decat sa scoata un model care sa sune altfel decat ceea clientii cunosteau foarte bine.

Cele bune,
Flaviu.
http://www.jfstudiodesign.ro
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am

Mesajde Ionut-MASTERMIX » Mar Mar 30, 2004 3:00 pm

In primul rand doresc sa fac precizarea ca monitoarele mele din studio sunt YAMAHA NS-10M Studio (cele orizontale,NU cele verticale care au aparut acum 20 de ani).Sunetul celor doua modele difera,mai ales in plaja de frecvente inalte (cele orizontale sunt net superioare suratelor lor).
Stiam ca ambele variante,atat cele verticale cat si cele orizontale,nu se mai fabrica.
Tu nu ai contrazis cu nimic ceea ce am spus eu,doar ai adus o completare.Merci.
Sunt de acord cu ceea ce ai scris in mare parte.Zic in mare parte deoarece am inteles din cele spuse de tine ca acest model de monitoare sunt inca folosite afara doar pentru ca au fost printre primele modele de monitoare de tip nearfield.Nu cred ca acesta sa fie singurul motiv pentru care sunt inca folosite afara.De ce spun asta?pentru ca nu cred ca cei de afara au impedimende financiare in a cumpara alte monitoare mai noi daca sunt mult mai bune decat acestea.Este adevarat ca tu ai scris,citez:"una dintre cauze..."
Totusi nu am reusit sa deduc ce parere ai despre acest model de monitoare !!!

P.S. Materialul despre care ai vorbit si de care YAMAHA nu mai dispune in prezent,era utilizat la executarea conului wooferului de culoare specific alba si nu la executarea tweeterelor.

Toate cele bune
Ionut-MASTERMIX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 15, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde jforos » Mie Mar 31, 2004 12:33 am

Vroiam sa spun ca datorita faptului ca sunt asa de vechi pe piata, exista foarte multi ingineri de sunet care folosesc "din greu" NS-10M pentru ca s-au obisnuit cu sound-ul lor, lucreaza foarte bine cu ele de multa vreme si nu doresc sa le schimbe cu altele mai noi (chiar daca si le-ar permite :-)

Eu personal am lucrat putin cu ele, dar am remarcat ca datorita raspunsului accentuat la frecvente medii-inalte e foarte usor de lucrat pe ele la voci si la dozajul reverbului (chestie foarte importanta pentru o sesiune de mixaj). In schimb, poate si pentru ca aveam cativa ani buni de lucru pe Alesis M1 si Genelec 1030A, n-am putut nicicum sa ma obisnuiesc cu raspunsul foarte slab la joase al acestor monitoare, si cred in continuare ca ar trebui folosite in paralel (alternativ/comparativ si nu simultan, desigur) cu o pereche de putere mai mare si cu raspuns bun la frecvente joase, sau cel putin cu un subwoofer adaptat la ele care sa fie cuplat din cand in cand. Nu spun ca nu se poate lucra numai cu ele, dar mie mi se pare mai confortabila prezenta si a spectrului de joase in timpul lucrului. Sincer, daca un pop sau chiar un rock ar mai merge, mi-ar fi mult mai dificil sa ma apuc de hip-hop doar pe aceste boxe. Am un prieten, un muzician extraordinar (chitara & drums) si un orchestrator foarte bun, care lucreaza de cativa ani in Germania intr-un studio (pe Genelec-uri) iar cand vine in tara si mai face cate un spot sau vreun jingle in studioul lui de aici (cu NS-10M) de fiecare data joasele lui sunt putin peste nivelul "normal" :->

In ce priveste P.S.-ul tau, cred ca ai dreptate, stirea despre incetarea productiei boxelor am citit-o intr-un newsgroup acum vreun an cred, si nu mai tineam minte exact (oricum e mai normal sa fie vorba de woofere si nu de tweetere care sunt de obicei metalice sau din plastic)


Flaviu
http://www.jfstudiodesign.ro
Avatar utilizator
jforos
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Dec 02, 2003 12:00 am

Mesajde Ionut-MASTERMIX » Mie Mar 31, 2004 10:47 pm

Da jforos,de data asta am inteles ce ai vrut sa zici despre la NS-10M.
Referitor la frecventele joase,in mare parte ai drepate.Cu toate ca NS-10M sunt capabile de frecvente joase considerabile,monitoarele sunt astfel concepute incat "joasele" sunt mai putin evidente decat in comparatie cu ascultarea respectivului mixaj pe alte boxe.Cu exercitiu te obisnuiesti cu ele insa.Dupa parerea mea,cei de le YAMAHA cred ca le-a conceput astfel monitoarele incat,dupa cum ai spus si tu,sa poti face mixajul vocilor mult mai usor si mai "bine".
Din cate am mai citit si eu,am observat ca din punct de vedere al mixarii vocilor,printre cele mai "calde" si mai fine mixaje au fost facute pe NS-10M.(dar nu numai) ;)

Toate bune
Ionut-MASTERMIX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 15, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Yamaha NS-10M

Mesajde Michele » Joi Apr 01, 2004 6:29 am

Ciao.

Yamaha NS-10. Frumoasa tema si foarte interesanta.
Au aparut in anii '80 ca boxe hi-fi si dupa ce sunetistii le-au auzit in studiou, au devenit un cult. Nu se mai fabrica de aproape 2 ani si cine la are in studiou sa fie sanatos si sa le foloseasca cu succes, ca de cumparat la mana a doua sunt foarte scumpe si rare. Cine le are nu le vinde. In anii '80 costau cam 200DM/buc. iar ultimul lot se vindea cam la 700€/2 buc. Diferenta dintre prima serie ('80) si ultima este doar faptul ca diful de inalte este un model mai nou, cu un sound mai agresiv.Restul consreuctiei, inclusiv filtrul, este identic cu primul model pina la faptul ca seria anilor '80 era prevazuta cu o plasa de protectie ( care nimeni nu o folosea ), deci apar 4 gauri cu dopuri de plastic in care se prindea plasa.
Au o rezolutie foarte buna in medii si inalte ( raspunsul la impuls foarte bun ) si deficiente in bas, explicabil prin faptul ca sunt boxe inchise ( de compresie: nu au basreflex). Difuri de schimb se mai gasesc de cumparat si costa in jur de 100€/buc. NS-10M si Genelec 1032 sunt cam standardurile majoritatea studiourilor.
Multi spun ca NS-10 suna prost si este adevarat. De fapt pentru asta au fost si construite. Idea era de a construi o boxa care sa sune liniar, cu un raspuns bun la impuls si sa coste putin. Cine va lucra mult pe NS-10 va observa ca deficitul din bas nu-l mai deranjaza si se va folosi din plin de avantajele care le prezinta in medi.
In ultimi ani au aparut modelele Yamaha NSP-10 si NSP-10M. Cine asteapta sa gaseasca acelasi sound in noile modele, se va insela amarnic. Pe departe de NS-10. Suna usor sesizabil mai frumos.
NS-10 va ramane un cult. Nu exista nici un alt monitor care sa se fi vandut pana acum intr-un numar mai mare decat NS-10. De aici probabil si faptul ca soundul este cunoscut pentru majoritatea sunetistilor de studiou. Majoritatea studiourilor detin o pereche de NS-10 chiar daca le folosesc doar in anumite cazuri. Deseori este chiar necesar.

Deci: O pereche de NS-10, la mana a doua si in stare buna de functionare, i-si merita 250-300€. (400€ pe ebay)
Banda de freq:60Hz-20KHz
Putere:60-100W
Sensibilitate: 90db SPL 1W/1m


Pe curand
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Ionut-MASTERMIX » Joi Apr 01, 2004 8:02 pm

Michele,imi place povestioara ta despre NS-10.Sunt de acord cu tine in totalitate.Si eu am gasit acelasi pret pe Ebay.
Eu am NS-10M Studio si mi se par niste monitoare "super".In ceea ce priveste frecventele joase,este adevarat ca raspunsul este mai putin evident decat la alte monitoare,dar dupa cum am mai spus cu putin exercitiu te "intelegi" bine cu ele.NS-10M sunt niste monitoare care au acel "CEVA" pe care "nu poti pune mana" dar il simti,au acea sclipire.Cu Genelec nu am lucrat deloc,deci nu ma pot pronunta asupra lor.
Referitor la faptul ca se aud "prost",cred ca ai fost un pic prea dur. :)
Liniaritatea dupa parerea mea nu inseamna un sunet "prost" ci doar diferit si aparte.Daca inveti sa il asculti,sunetul liniar are avantajele lui,clare.Sunetul liniar nu este pentru "home user".
Eu cred ca am achizitonat monitoarele ,daca nu din ultimul lot oricum printre ultimele (in 99) si au costat in jur de 1000 $ (noi).
Imi pare bine ca subiectul dezbatut este de interes. :)

Toate cele bune tuturor
Ionut-MASTERMIX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 15, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Michele » Joi Apr 01, 2004 9:33 pm

Ciao Ionut
Nu ma intelege gresit! Pentru iubitorii boxelor hi-fi un sound liniar nu este nicidecum placut. Nu este cazul celor din forum. Am spus "prost" pentru ca nimanui nu-i place insa toti lucreaza cu ele. Toti spun ca suna ca un radiou de bucatarie sau un radio ieftin de masina, insa raspunsul in medi si inalte este foarte bun. De aceea o productie facuta pe NS-10 suna de cele mai multe ori bine si pe radioul din bucatarie al bunicii si pe radioul de masina al lui tata si totodata si pe boxele hi-fi. Am si eu o pereche veche si tinand cont ca nu se mai produc, nu le-as vinde nici pe pretul unora noi. Chiar daca nu mixez numai pe ele, sunt uneori de mare, mare, mare ajutor.
Daca ar fi fost monitoare proaste nu s-ar fi vandut intrun numar atat de mare.
Fi sigur ca dupa ce muncesti pe ele cativa ani, chiar daca-ti vei cumpara alte monitoare, le vei tine si pe acestea. Sunt de mare necesitate.
Asta nu inseamna ca nu are rost sa-ti cumperi candva - daca ai posibilitatea - o pereche mai buna. Sa te ajute Domnul sa castigi bani multi si sa-ti poti permite si altele mult mai scumpe si eu cred ca tot nu te vei despartii total de NS-10.

Spor la munca si succes.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde Ionut-MASTERMIX » Joi Apr 01, 2004 11:45 pm

Michele,prin ce ai scris ultima oara ,parca mi-ai fi citit gandurile(in mare parte).
Multumesc pt urarile pe care mi le-ai facut in final si iti doresc si eu acelasi lucru tie si tuturor celor ce se ocupa de muzica.
Din pacate la noi in tara se pune mai mult accent pe castigul de bani si nu pe calitatea sunetului.De ce?Simplu : daca toti cei ce se ocupa de muzica in Romania ar avea un venit suficient de bun incat sa investeasca in aparatura cat mai performanta,in documentatia necesara si in cursuri de specialitate (pe care ,dupa parerea mea,este bine sa le faci dupa ce ai citit tu singur "cate ceva") atunci,in urma unui sunet de calitate,ar veni si o rasplata financiara pe masura.Dar din pacate la noi se porneste gresit de la bun inceput din lipsa partii financiare in primul rand,si se continua cu erorile pana la final si rezultatul este evident (asta in mare parte.exista si execeptii de la ceea ce am spus,dar din pacate putine).Mai mult de atat,producatorii de la noi din tara s-au obisnuit sa promoveze mai mult "cantitatea" si nu "calitatea",bazandu-se pe lipsa de produse de calitate de care majoritatea romanilor se lovesc (pe motiv financiar).Dar,pot continua cu subiectul aproape la nesfarsit ,asa ca ma opresc aici momentan.
Eu sper sa continuam discutiile si sa speram ca ele vor ajunge la urechile si ochii cat mai multor oameni din tara asta,in special cei cu putere de decizie in acest sens.

Toate cele bune
Ionut-MASTERMIX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 15, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Interfata audio si monitoare audio

Mesajde Endo_ro » Sâm Iun 12, 2004 1:58 am

Sunt un incepator in ale muzicii de vreo 10 ani. Probabil mai am 10 pana imi iau ce-mi trebuie.
Spuneti-mi si mie care ar fi cele mai ieftine produse care sa respecte si o calitate bunicica in ceea ce priveste placa de sunet si boxele?
Vorba aia, daca n-auzi ce faci mai bine nu mai faci.
Sunteti de acord cu Delta 66? E mult mai slaba ca 1010 ?
Niste boxe mai jos ca pret care ar fi?
Multumiri anticipate.
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Mesajde SoundMaster » Dum Iun 13, 2004 4:21 am

http://www.avaudiosys.ro
project studio de la midiman
SoundMaster
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 31, 2004 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Multam !

Mesajde Endo_ro » Dum Iun 13, 2004 9:56 pm

M-au impresionat produsele de la Avaudiosys. :ham: Cu siguranta o sa iau cate ceva de la ei, dar asta numai dupa ca imi vand motocicleta (sacrificii pentru pasiune). Comercializeaza si produse second hand :u sau numai noi ?
Avatar utilizator
Endo_ro
Junior Member
 
Mesaje: 63
Membru din: Vin Iun 11, 2004 11:00 pm

Mesajde SoundMaster » Lun Iun 14, 2004 12:21 am

Numai noi din cate stiu eu ...

Consulta ca idee totusi si forumul de la http://www.nimeni.as.ro . E posibil sa te ajute cei de pe acolo ...
SoundMaster
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mar 31, 2004 1:14 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Ionut-MASTERMIX » Joi Aug 12, 2004 1:28 pm

Salutari oameni buni,

Revin la YAMAHA NS 10M Studio. Dupa cum cred ca am mai spus sunt niste monitoare deosebite, iar pentru mixajul vocilor am ajuns la concluzia ca sunt geniale.
Zilele trecute am inregistrat cu Bodo,Berti Barbera,Razvan Trandafir,Rafael si Sergiu viitorul imn al echipei nationale de fotbal a Romaniei si vreau sa spun ca nu am auzit "boxe" sau monitoare care sa redea vocile atat de curat si plin.
Oricum, daca sistemul de auditie nu este bine pus la punct YAMAHA NS 10M Studio, fiind monitoare destul de pretentioase, se pot auzi "prost".
Cam atat pentru azi.

O zi buna tuturor
Ionut-MASTERMIX
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Lun Mar 15, 2004 2:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde moldofunker » Joi Aug 12, 2004 11:12 pm

Endo_ro scrie:Sunteti de acord cu Delta 66? E mult mai slaba ca 1010 ?
Niste boxe mai jos ca pret care ar fi?
Multumiri anticipate.


Din cate stiu eu delta1010 = delta66 = delta 44 = audiophile2496 la partea de D/A + A/D, etc. Difera doar nr de intrari-iesiri ceea ce poate fi moft daca esti muzician de casa si nu ai o trupa cu care sa faci recording multitrack in timp real.

Cat despre difuzoare vad ca ai in avatar unele dintre monitoarele si bune (bx5 sau bx8) si ieftine ;) Altele ieftine si f.f. bune sunt Alesis M1 dar nu stiu daca gasesti la noi. Se merita oricum o excursie in Ungaria daca stai prin zona ;)
Dreptatea e de dreapta
Avatar utilizator
moldofunker
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Vin Iun 25, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator