Help

ce-a fost pe Muzici o data

Help

Mesajde Giordana Bruna » Mar Mar 18, 2003 7:53 pm

Sunt sigura ca puteti sa ma ajutati, acum sa si vreti chestia asta. Problema mea e simpla. Am de scris un rahat de lucrare care sa fie prezentat in cadrul unui simpozion de seminarii. Aveam de gand sa nu ies din tipar si sa ma apuc sa scriu tampenii despre globalizare si massmedia, dar mi-a venit o idee: vreau sa scriu despre ghettourile romanesti si hip hopul romanesc, ma rog, despre cum au aparut, cand, care e starea de spirit etc. Stiu ca pare o tampenie si mai mare dar habar n-am mare lucru despre inceputurile acestui mod de viata. Am cautat pe net dar se pare ca am cautat prost. Poate stiti voi linkuri gen" hip hop roots", "ghetto history". Tare as vrea sa fac materialul asta, numai sa vad moliile alea infecte cum se ingalbenesc de frica. Sunt realista, imi dau seama ca oricat de bine l-as realiza materialul nu va fi premiat nici la pastele cailor dar nu asta e intentia mea, anyway. Tot ce stiu e ca in Sua au fost rezultatul direct al segregatiei rasiale. Aici insa nu se mai pune problema. sau se pune? Haide, lamuriti-ma, pe bune.
Giordana Bruna
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 17, 2003 6:05 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Help

Mesajde gutza36 » Mie Mar 19, 2003 9:28 am

Initial trimis de Giordana Bruna
[...] Stiu ca pare o tampenie si mai mare dar habar n-am mare lucru despre inceputurile acestui mod de viata. Am cautat pe net dar se pare ca am cautat prost. [...]


..intentiile sunt laudabile.. dar:
..de ce iti alegi tocmai un subiect de care, din propria afirmatie reiese ca nu prea ai habar?! :confused:



peace'n'out
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

pai daca nu cauti nu gasesti

Mesajde Giordana Bruna » Mie Mar 19, 2003 9:36 am

Pai si vreti sa ma lasati asa in mlastina ignorantei? Vorbesc serios, ascult hh da' ce sa-i faci daca ascult de relativ putin timp? Si nu cred ca sunt singura care asculta si habar n-are exact de cand dateaza stilul pe care il asculta etc doar ca eu nu-mi dau aere de fetita de cartier (nu ca altele si-ar da) Imi place si vreau sa-l si studiez. Si de unde sa stiu de Colentina etc daca m-am mutat de putin timp in Buc? Cu alte cuvinte raspunsul vostru e "daca nu te-a facut ma-ta cu hh-u'n mana degeaba, mori asa, ca noi nu te ajutam"?
Stiu doar ca primele formatii romanesti au fost BUG, Parazitii si Racla. Mi se pare ca mai am albumele lor pe undeva.Dar ...chiar nu stiti nimic in plus?
Giordana Bruna
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 17, 2003 6:05 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Giordana Bruna » Mie Mar 19, 2003 9:47 am

Am gasit ceva pe rap.about.com
Giordana Bruna
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 17, 2003 6:05 pm
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesajde gutza36 » Mie Mar 19, 2003 11:57 am

Initial trimis de Giordana Bruna

..raspunsul vostru e "daca nu te-a facut ma-ta cu hh-u'n mana degeaba, mori asa, ca noi nu te ajutam"?
Am gasit ceva pe rap.about.com


..nimeni nu a spus ca nu ajuta!
..era vorba de interesul pe care il prezinti, de care nu imi eram constient.. e interesant si, cum ziceam si mai inainte, ´laudabil´ ca vrei sa depui un anume efort in aceasta directie..
..incearca enciclopediile online precum wikipedia si alte pagini referitoare la acest subiect..
..despre ´cultura hh´ din RO propun sa citesti Istoria Rap-ului Romanesc si o gramada de subiecte interesante de pe forumul Hip Hop & Rap :p
..succes



peace'n'out
\\Plus ca change, plus c`est la même chose ...
\\a.karr
Avatar utilizator
gutza36
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Joi Iun 06, 2002 11:00 pm

multumesc

Mesajde Giordana Bruna » Joi Mar 20, 2003 4:36 pm

Am gasit cate ceva despre starea de afara, pe aici se pare ca nu numai eu sunt confuza, nimeni nu pare a sti exact cine si cand a inceput, toata lumea constata insa ca merge bine. Pe bune, pentru voi nu pare cine stie ce, pentru mine e o gluma macabra facuta babelor alea cu bufeuri de menopauza din comisie, care se asteapta sa auda "poezele" ecologiste de kkt. Pacat ca e de facut in engleza si nu pot sa bag "quote"-uri prea multe din Parazitii, dar oricum gasesc eu lyrics care sa le faca sa dea in galbenare. Pe bune, sunt o adunatura de bosoroage mutilate de sistem care se indigneaza cand aud cuvantul "pula", poate de unde n-au avut parte de ea.
Giordana Bruna
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 17, 2003 6:05 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde MasterGz » Vin Mar 21, 2003 1:15 am

O istorie completa a hip-hopului o gasesti la http://www.rapworld.com/history/.
Mai gasesti si niste articole foarte interesante si aici http://rap.about.com/cs/history/
Fisierul text este un curs de la Yale....foarte interesant.
Fişiere ataşate

[Extensia txt a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]

MasterGz
Junior Member
 
Mesaje: 70
Membru din: Lun Aug 19, 2002 1:06 am
Localitate: Militari-Bucuresti

Urraa!!

Mesajde Giordana Bruna » Dum Mar 23, 2003 2:47 pm

E ok, am gasit ce-mi trebuia. Mersi mult, daca nu erati voi o scoteam mult mai greu la capat
Giordana Bruna
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 17, 2003 6:05 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Help

Mesajde mariana buzench » Dum Mar 23, 2003 3:25 pm

[eu sunt noua pe aici,sa zic asa...incep prin a-ti spune ca tot ce stiu e ca hip-hopul romanesc nu are radacini prea adanci,stiu ca cei care s-au inscris in aceasta categorie,printre primii,au fost cei de la racla si apoi baietii de la parazitii(inaintea celor de la bug mafia).asta ar insemna cam prin 1993-1994.
daca imi permiti,as putea sa-ti expun parerea mea,absolut personala,despre ce inseamna hip-hopul la noi.in primul rand,se inspira din cel strain("tehnica rap se fura,etc,etc",cum zice cheloo).intr-adevar promoveaza si la noi ideea de realism,doar ca la noi problemele cotidiene difera de cele care sunt la ordinea zilei in sua.reflecta aspecte ale vietii de cartier,nu?"probleme de familie",atmosfera politica din tara noastra,si cate si mai cate de care,sunt sigura ,ca stii.
problema e ca ,intr-adevar se vor ingallbeni la fata aia care te vor asculta,pt ca stiu din proprie experienta cum se uita interlocutorii la mine cand le vb de parazitii,de ex.dar mi se rupe si tu ar trebui sa faci la fel.este o tara libera(cica) si ai dreptul la "exprimare libera"!si ai zis ca e vorba de o sesiune de comunicari stiint,din cate stiu eu,aici se pune accent pe creativitate,originalitate,expresivitate.si cred ca ceea ce intentionezi tu sa faci,va intruni ceea ce cauta ei,nu?so,rock the world,girl!:)))
daca vrei sa imi scrii,sa imi zici daca te-am ajutat,asa macar putin de tot,o poti face la brunette20m@yahoo.com
hear ya!
mariana
mariana buzench
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Dum Mar 23, 2003 2:54 pm

Thanks

Mesajde Giordana Bruna » Mar Mar 25, 2003 7:44 pm

Totul merge binisor, lucrez la greu, chiar m-am implicat. Stiu cum e sa fii fata si sa asculti Parazitii, nasol e ca eu sunt mai slabuta asa din fire, asa ca m-am trezit cu urmatoarea replica:
"Vai, da' tu ar trebui sa faci balet, nu sa asculti Parazitii"
Ce-are sula cu prefectura?!
Giordana Bruna
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Mar 17, 2003 6:05 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron