este traditia un obstacol in calea globalizarii?

este traditia un obstacol in calea globalizarii?

Mesajde X-ulescu dia » Lun Mai 05, 2003 4:21 pm

bai, discutam acum ceva vreme cu al meu tata despre legea lui Pruteanu si eu ziceam ca are dreptate intr/un fel , ca incearca prin asta si o reamintire a unitatii nationale, ca noi uitam ca stam in Romania, uitam ceea ce ne defineste si imprumutam tot feluri de kkturi din strainatate, asimilandu/le si uitand ce avem noi, care e oricum putin mai bun(pt, ca avem si noi lucruri bune). dar taica/miu zice ca asta nu face decat sa ne inchida in spatiu nostru de doi bani, ca noi ar trebui sa fim in rand cu lumea, sa nu fim atat de incuiati. si ma intreb: chiar o sa castigam ceva daca stam in rand cu lumea si cersim si noi un euro ? chiar nu are traditia nici un rol? dar uitati/va cum a reusit Japonia sa se refaca dupa hiroshyma, si a facut/o fiindca a crezut in ea, fiindca nu a asimilar tot ce venea din occident si
fiindca a crezut in traditii. si acum e a treia mare putere in lume. nu e nicidecum incuiata si in urma.
vreau si eu niste argumente, niste idei,ca nu prea am avut ce sa/i spun lui taica/meu. mersi daca ati intrat.
X-ulescu dia
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 07, 2003 5:10 pm
Localitate: unde vreau

Mesajde as xxl » Lun Mai 05, 2003 9:25 pm

la intrebarea din numele subiectului, raspunsul ar cam fi:
calule, mananci pateu ?

acu', oarecum serios vorbind, eu nu numai ca sunt sigur ca tendinta de globalizare se va accentua, dar ceva imi spune ca in cam 5 generatii de acum incolo se vor atenua si diferentele fiziologice dintre rase, urmand ca intr-un viitor nu foarte indepartat sa ramana una singura.
da's offtopic, huh ?
maciuci©
Avatar utilizator
as xxl
 
Mesaje: 587
Membru din: Joi Iun 13, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Mai 06, 2003 1:42 pm

Domnule Xulescu, cred ca (previzibil, recunosc) raspunsul e undeva la mijloc. Din cate stiu eu, japonezii sunt exact poporul care a stiut sa pastreze echilibrul intre ce primeau din exterior si ce pastrau din traditia lor. Tocmai de aceea au trecut peste Hiroshima, au preluat din civilizatia vestica ce le-a convenit, dar au pastrat si din traditii. Am avea ce invata de la ei, chit ca acu-s in recesiune si nu mai au avantul din anii '80. Exista si exemple legate de istoria lor mai indepartata, pana ma documentez eu poate-si aduce cineva aminte.

Specificul nostru este, dimpotriva, pendularea intre "forma fara fond" si traditionalismul extrem. Dialectica fara sfarsit :D.

Nu poti sa fii mereu 100% original ca popor (si traditia are influente externe, asimilate in procesul de formare), nici sa fii receptiv numai la ce zic altii fara sa ai parerea ta. Noi tot timpul preluam din afara chestii aiurea, fara spirit critic, si mereu sustinem din creatiile autohtone numai ineptiile, nu stiu cum facem.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde X-ulescu dia » Dum Mai 18, 2003 10:14 am

draga stefanp, (apropo-nu sunt domn si nici nu am ajuns la varsta la care sa mi se spuna doamna) ai dreptate in privinta Japoniei, asta vroiam sa precizez si eu, ca au ales ceea ce le convenea. in legatura cu raspunsul, nu prea sunt multumuita(nici nu ma astptam sa raspunda prea multi), fiindca ma asteptam la mai mult decat un "da" sau "nu", pe langa ideea ca globalizarea este inevitabila. Ce facem noi(romanii) gresit este ca imprumutam unele lucruri -materiale-care nu ne prea sunt de folos( ex. sarii , care in ro este de f. buna calitate si cea de pe piata este exportata) si morale -doar ca sa fim in rand cu lumea-si uite mentalitate de incuiati, si nu politica izolationista pe care Japonia si Anglia au adoptat-o si le-a mers de minune.Si de ce?-pt. ca si-au valorificat ceea ce aveau si au filtrat tot ceea ce venea din afara.Si ajung la ceea ce vroiam sa spun, ca ar trebui sa tinem cu dintii de ceea ce avem noi mai bun (fiindca avem) si astfel am reusi sa ne ridicam si noi nivelul.
Pt. ca. oricum, la stadiul la care suntem, nici nu putem lua decat toate scursurile, fiidca doar atat putem, doar la atat se rezuma capacitatea noastra de filtratre si de gandire.
Nu cred in nici un caz ca ar trebui sa ne inchidem in curtea noastra si sa privim cu ostilitate tot ce vrea sa intre, spun doar ca ar trebui sa ne facem putina curatenie inainte sa lasam sa intre lucrurile bune care ar gasi astfel un mediu propice pt. dezvoltare.
Oricum, chiar daca ne-am integra in Europa, nu prea cred ca o sa fie totul miere si lapte, ca o sa ni se puna bani in buzunare, pt. ca ne vad nevoiasi, cum poate se asteapta unii, ci noi o sa fim sclavii care muncesc pt. ea si care nu vor fi niciodata(?) pe acelasi plan cu ceilati. Si eu(cel putin) nu vreau sa renunt la tot ce am-chiar daca e putin-si sa ma conformez unor snobi care ne acuza ca am fi intolerant(cum ar cazul celor cu deficiente, pe care noi ii numim handicapati, sa avem scoli pt. ei, ceea ce arat intoleranta)dar ei ne fac pe noi tigani si ne privesc de sus.; si trebuie sa-mi inlatur cultura si s-o asimilez pe a lor.
Asta-i tot ce vroiam sa spun, daca m-o asculta cineva.
X-ulescu dia
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Lun Apr 07, 2003 5:10 pm
Localitate: unde vreau

Mesajde axelandra » Vin Mai 23, 2003 4:20 pm

draga prietena,
globalizarea este ceva inevitabil..la cat sunt conducatorii tarii de pupincuristi,n-ai ce sa faci decat sa urmezi si tu un exemplu din strainatate,sa folosesti cuvinte preluate din alte limbi -ca sa fii si tu cool.
bineinteles,tineretul romaniei isi da seama,dar cei 'mari' de ce nu?
si tot eu imi raspund (un moc defect de-al meu) pentru ca oamenii au nevoie de bani-de cat mai multi bani pe masura ce vezi ca se poate sa-ti faci de cap.la ce-i important un taran sau un 'greenpeace' adolescentin atata timp cat ai ceva sa lasi mostenire la ai tai?
sa-i intelegem?
nu!!!!!!
bine,tot ce vroiam mai pe scurt sa spun e ca globalizarea si intrarea in diferite NATO-uri sunt scuze pentru comiterea de ticalosii....japonezii si-au dat probabil seama ca nu esti acceptat in procesul de 'globalizare' doar pentru ca ai ochi mai altfel,ci pentru ca si ceilalti au nevoie de parale,deci mai bine se descurca singuri.
parerea mea....
axelandra
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Lun Mar 31, 2003 4:42 pm
Localitate: la biblioteca

Mesajde costasilviu » Sâm Mai 24, 2003 6:29 pm

O natiune se afirma doar prin razboaie, iar aceasta "globalizare" este doar un eufemism pentru "subordonare", "abdicare fara conditii" scl... Dar o natiune mica?... uite la Serbia!
costasilviu
 

Mesajde curly » Joi Mai 29, 2003 4:34 pm

Initial trimis de as xxl
in cam 5 generatii de acum incolo se vor atenua si diferentele fiziologice dintre rase, urmand ca intr-un viitor nu foarte indepartat sa ramana una singura.
[/B]



shi eu am aceeashi parere;dealtfel,daca ne uitam in japonia,ca tot e des pomenita:vedem ca micii detzinatori de aparate foto sunt complet frustratzi de specificitatzile lor anatomice...altfel cum ne-am explica ca nu mai gaseshti decat greu liceeanca japoneza care sa n-aibe parul blond sau roshcat sau etc............au luat moda occidentala vestimentara...........se face chiar operatzia (estetica?!) de rotunjire a globiloe oculari-----cauza care mentzine inca adolescenta japonezota din Tokyo cu ochiii migdalatzi e ca e inca foarte scumpa,dar probabil se va populariza,precum silicoanele,shi atunci sa te tzii confuzie la Mamaia "Bre,asta e chinezoiaca sau suedeza?"...."Nu shitu,da vreau s-o bombez!N-ai un prezervativ ca nu vreau sa am vreun copil negru"
rau de gura!
curly
Junior Member
 
Mesaje: 605
Membru din: Lun Aug 27, 2001 10:35 pm
Localitate: in Sud


Înapoi la Probleme sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron