Tiganii

De-asa vremi se-nvrednicira cronicarii si rapsozii...

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 09, 2003 7:47 pm

Am scotocit dupa subiectul asta prin strafundurile forumului de generalitatzi...si l-am adus aici..unde ii este locul.

Doream sa va intreb...ce parere avetzi despre reclama aia cu "si copiii rromi vor sa mearga la scoala" . Aia de ii face tziganu' batran..lu' nepotusu'..ghiozdan din acordeon.

Eu ce parere sa am ? Am avut si voi avea mereu....boala pe tzigani. Ii dau dreptate semnaturii lui Bagheera. :)
Poate cel care a cerut banarea lui Bagheera....va veni aici si ne va spune cate ceva despre tigani. De ce sa nu fim impotriva lor ?

Vedetzi aici !

Mentionez ca eu nu indemn la ura rasiala. Discutam si noi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Vin Mai 09, 2003 10:16 pm

Acum nu stiu daca sunt rasista, dar urasc tiganii. Au mereu niste fete suparate si in mare parte sunt agresivi si prosti.
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde LS. » Vin Mai 09, 2003 10:40 pm

Initial trimis de Cr@zY @nGeL
Acum nu stiu daca sunt rasista, dar urasc tiganii. Au mereu niste fete suparate si in mare parte sunt agresivi si prosti.


Agresivi ??....depinde cu cine !!!

Adica: toti tiganii-s hoti, toti musulmanii teroristi, toti jidanii smecheri, toti negrii inferiori si toti " galbenii " purtatori de SARS ??????????

NU FETITZOOO...DAR IN CURAND AI SA FII RASISTA!!!

ls.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Nightmare » Vin Mai 09, 2003 10:44 pm

Eu nu am zis de alte natii, decat de tigani.
Tin sa modific: nu chiar toti ma enerveaza. Unii sunt chier de treaba, dar majoritatea... Mi-a povestit mama mea ca erau in Spania niste tigani cu niste placute pe care scria "Refugiati din Romania"...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 09, 2003 10:45 pm

LS....te rog din tot sufletul....fa ceva sa nu mai apara in posturile tale....si postul celui de dinaintea ta. Este suparator si enervant ! :mad: (ti-am modificat o gramada pana acum....dar vad ca nu ai prins smecheria )

Multumesc !

La partea cu totzii tiganii sunt hotzi...e adevarat. Cel putin in Romania. Si daca nu totzi...99 %....da ! In rest nu ma pronuntz. Nu urasc negrii , evreii (jidanii ....deja este un ternen care spune ca ii urasti, LS. corect ? ) , asiaticii .....pentru ca nu am avut contact cu ei.
Dar urasc o multime de albi. Asta ce inseamna ? :con:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mr Hyde » Vin Mai 09, 2003 11:50 pm

Vad ca nu v-ati linistit, in ciuda recomandarii mele calduroase... asa ca na-va subiect despre tigani! Incercati sa-l tratati cu maturitate, vechiul topic degenerase intr-o succesiune de injuraturi.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Tiganii si OZN-urile bre!

Mesajde Love2Fly » Sâm Mai 10, 2003 1:07 am

Ma declar un convins anti-tigan....chiar! ar trebui inventata arma ati-tigan....si haine anti-tigan...cu lacate la toate buzunarele...in fine...despre tema asta ce as putea spune? cred ca nu sunt singurul in Bucuresti care uraste tiganii care in marea lor majoritate sunt urat mirositori, ciorditori, cersetori, olari, dati dreaq....am avut neplacerea sa cunosc multi tigani si TOTI erau distrusi....
Se spune sa nu judeci un om dupa semenii lui....dar tiganii sunt toti la fel....ce rost mai are sa analizam?

Doream sa va intreb...ce parere avetzi despre reclama aia cu "si copiii rromi vor sa mearga la scoala" . Aia de ii face tziganu' batran..lu' nepotusu'..ghiozdan din acordeon.


:) Ei poate vor saracii, ca orice copil....insa parintzii zic: "ce-ti trebuie tie scoala bai Superman? treci dreaq la cersit ca avem nevoie de bani sa ne luam tigari si alcool":)

Mi-a povestit mama mea ca erau in Spania niste tigani cu niste placute pe care scria "Refugiati din Romania"...

Saracii.....prea ii faceau nenorocitii astia de Romani la buzunare pe ei...cei mai onesti oameni din lume!Rahat.....
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde RooT » Sâm Mai 10, 2003 2:19 am

Te nashti "undeva" mama betziva ... tata betziv ... ai 4 ani ... tu tzii minte ca te tarashte cineva printr-un metrou prin care vezi nishte oameni care nu vor sa-ti dea nimic ... in schimb toti te evita ... ai 4 ani .. tu inca nu shtii si prinzi mana unei doamne selecte care miroase frumos iar ea care trage un urlet scurt si te impinge iar tu cazi pe jos ... toti se uita urat la tine si zbiara la fratele tau mai mare ... ai invatzat un lucru nou .. nu atinge ... In continuare vezi parintzii tai cum se bat .. si cum cu chiu cu vai iti dau cate ceva de mancare ... nu shtii de ce .. dar iei bucati .. inveti lucruri noi ... nu te baga .. nu contrazice .. nu comenta ... Ai 7 ani ... ai "onoarea" sa te duci singur la metrou ... dar noutate .. apar nishte baietzashi mai mari si-ti dau din nou bataie si-ti iau banii .. vi acasa .. mai iei o bataie de la tatal tau .... da deja oricum nu mai realizezi .. te-ai obishnuit .. vezi oameni pe strada .. nu shtii de ce ei is diferitzi .. dar acceptzi ... ca asha e .. asha trebuie sa fie ... Ai 14 ani .... vezi un prieten care a furat un portofel in care erau 500.000 lei ... simtzi o bucurie .. in sfarsit poti sa-ti iei si tu ceva ... asha ca itzi iei tzigari ... si te duci si tu sa iei un portofel ... alegi victima ... undeva intr-un mijloc de transport ... dar ups ... s-a prins ... doi domni mai generosi itzi ard cativa pumni .. cazi pe jos .. mai iei nishte picioare ... dupa care apare un poltzist caruia ii e sila sa puna mana pe tine .. asha ca apar subalternii lui si itzi mai cara o bataie ... nu shtii ce ai greshit ... nu shtii care-i problema ... ai doar o vaga idee de proprietate ... pe care oricum o invetzi ... dar te-ai obishnuit ... asha ca ... continui ... Ai 18 ani ... asta eshti tu acuma ... nu mai poti fi schimbat ... nu shtii multe .. si nici macar ce shtii nu shtii bine .. dar shtii ca nu tre sa mori (instinct) ... Asta e viata ta ...
I'm not a slave to a god that doesn't exist
And I'm not a slave to a world that doesn't give a shit
Avatar utilizator
RooT
 
Mesaje: 1029
Membru din: Joi Iun 21, 2001 11:00 pm

Mesajde costasilviu » Sâm Mai 24, 2003 6:19 pm

Hai sa va spun: cei mai adevarati tovarasi sunt tiganii!
Sunt agresivi? Nu stiu, au un teribil sentiment de inferioritate si poate de aia.
Da sti ce-i misto? Ca cei mai anti-tigani sunt cei din bucuresti, acolo unde putine sunt familiile ce n-au in arbore un stramos "egiptean"!
xkran, esti cool, man!
costasilviu
 

Mesajde MiG29 » Dum Mai 25, 2003 5:16 pm

Reclama e geniala.
Tziganii sunt un popor mai dificil dar nu tre sa generalizam.Io unu n-am nimc cu ei,k dak e sa itzi dea unu in cap poa sa fie shi roman shi tzigan.Shi tziganii aia adevaratzi k cei din reclama nu sunt atat de "fiorosi" k cei de mahala.Plus k fac o muzica sublima.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde river » Joi Mai 29, 2003 8:55 am

Imi aduc aminte ca eram odata, demult, in parc cu gashca si, evident :) cu chitarile dupa noi. Si a venit o satra de tigani, din aceea adevarati (traditionali ca sa zicem asa) si ne-a rugat sa le cantam si lor cateva cantecele tiganesti (le stiti voi care, Tigancusa, Satra- Trec tiganii, trec...). Ne-au cantat apoi si ei si a fost cat se poate de frumos... Ce sa zic aratau si se purtau impecabil, curati, aranjati si civilizati.

Doar ca... putini tigani mai sunt asa, la fel cum, in satele romanesti, putini tarani in sensul real al cuvantului mai sunt...
Desigur ca mi se intuneca in fata ochilor cand vine vreun puradel sau vreo tiganca la cersit si se milogesc juma de ora la tine ca ti-i si frica sa nu iei bataie daca nu le dai ceva. Plus ca put ingrozitor. :rolleyes:

Iar reclama cu si "copiii rromi vor sa invete", ce sa zic, e super, la fel ca si aceea in care un roman a primit nu stiu ce organ :D de la un tigan si care are ca slogan "rasismul nu are inima" sau ceva de genul asta.
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde ckride » Sâm Aug 02, 2003 12:53 am

Put ingrozitor, fredoneaza manele tot timpul, isi bat nevestele pe strada, isi invata puradeii sa fredoneze manele, nu prea-i duce bibilica, in rest sunt ok.
Fişiere ataşate
281.jpg
281.jpg (116.27 KiB) Vizualizat de 6837 ori
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Mesajde Suryia » Dum Aug 03, 2003 10:02 pm

Xkran , tu vezi totul ca pe o problema de educatie insa eu pun altfel problema...printr-un exemplu : o prietena de -a mamei mele a adoptat , acu vreo 20 de ani o fetitza...tzigancusha , dar bineinteles ca femeia respectiva se gandea ca totul va fi o problema de "educatie"...18 ani mai tarziu cand parintii adoptivi erau plecati in concediu , fata a vandut toate bunurile de valoare din casa si a fugit cu banii... unde mai e copilul invatat sa cerseasca si cu doar "vaga idee de proprietate"?
Exista , din pacate poate , si o problema de naionalitate... fiecare nationalitate are un anumit profil al ei ... si daca acceptam ca nemtii sunt meticulosi si organizati , ca evreii sunt buni negustori , ca englezii sunt nu stiu cum si asa mai departe nu vad de ce n-am accepta si ca tziganii sunt hotzi si ca le cam lipseste ideea de "cinste"...cel putin ideea noastra de "cinste". Bine , caracterizarile de genul asta asta includ si plusuri ;insa pe noi, siliti sa traim langa ei , ne afecteaza mult mai tare minusurile .
Ce dragutza sunt , pacat ca nu-s baiat...
Avatar utilizator
Suryia
Junior Member
 
Mesaje: 270
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Aug 05, 2003 8:31 am

xran, hai sa consideram ca esti la volan, noapte, ceata si treci cu viteza super mica printr-un sat. la un moment lovesti un tip (tigan normal). in acest moment tot satul sare de cur in sus, mai mai sa te linseze. mergi la politist, se fac teste, tiganul mort de beat si in plus nu are nimic. actiunea undeva pe drum european.
In conditii normale, politistul il te declara nevinovat (normal). numai ca parte frumoasa aici incepe: tre sa dai bani la tzigani sa nu te dea in judecata, proces pe care tot tu l-ai castiga, insa ar trebui sa platesti mai mult si sa risti sa te mai si nenoroceasca astia. ( cat de incatat ai fi? )
Deci eu nu am nici un fel de mila pentru tigani si asta deoarece stiu ca si ei la randul lor simt aceeasi mila pentru mine. Suntem rase diferite, avem gandiri diferite, asa ca tiganii nu sunt buni nici pentru sapun ca-s ai dracu si nu fac clabuci. :)


pese: am un prieten foarte bun tigan, dar exceptiile confirma regula
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Mar Aug 05, 2003 10:26 am

In grecia, tiganii sunt tinuti la periferia oraselor. Cred ca ar fi bine sa fie asa si in Romania. Nu Moshule?
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mar Aug 05, 2003 12:10 pm

buna dimineatza soare. te-ai trezit, angelico? nu? pai ar fi cazul. of, ce simplu e totul la 14 ani.

vremea brutalelor si evidentelor discriminari rasiale la nivel inalt si foarte inalt a trecut. bineinteles ca rasismul la nivel mic si foarte mic, ala indivdual, propriu si foarte personal pe care il avem toti romanii (in cazul de fata) mai ales cand vine vorba de tigani, inca exista si va exista. planu' cu izolatu' tiganilor in varfu muntelui' sau pe undeva prin siberia (mm...n-ar fi o idee rea. :j pica din start nu doar ca-i naiv, pueril (asa ca o fata de 14 ani) da' e si imposibil de realizat+groaznic de primitiv. cum sa stabileasca astfel de granite? ce e aia, stat in stat? trag linii cu creta sau imprejmuiesc zonele destinate tiganilor cu sarma ghimpata strabatuta de curent electric? sau doar ii credem pe cuvant ca nu vor invada orasele? da' de ce nu-i strangem pe toti intr-un container imens si nu le dam drumu' in mare, mai bine?

problema tiganilor nu trebuie vazuta si abordata doar din perspectiva rasismului de care dispune fiecare, intr-o doza mai mica sau mai mare, pe sistemu: "m-au batut tziganii, moarte lor!" (asta foarte bine poti ca sa patesti si din partea unui roman, animaloo) toate organizatiile, uniunile, reuniunile, natiunile nord atlantice se uita in ograda noastra, evident ca pentru binele nostru, si ne intreaba despre legile elaborate si programele pentru imbunatatirea situatiei rromilor. pai cum sa-i spunem noi cucoanei Uniunea Europeana si domnului Nato (pe intelesul tuturor, dubluveu Bush) ca am trimis tziganii pe mare sau ca i-am izolat cu sarma ghimpata, si asa am rezolvat problema lor? pai nu se poate una ca asta, ca nu vrem sa ne punem prost cu occidentu' si democratia. situatia trebuie privita un picutz mai serios, mai cuprinzator si mai in profunzime.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Nightmare » Mar Aug 05, 2003 12:43 pm

Din pacate nu se poate asta si in Romania...
Totusi nu cred ca ar fi o idee rea sa ii castreze...
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Aug 05, 2003 1:19 pm

nighty, din fericire nu eu am fost personajul atunci. il stiu pe sofer, care pana la urma nu s-a indurat sa-i vada pe tigani alergandu=i sefii in jurul masini si a dat cu vre-o doi pe jos.
problema cu tiganii e alta in cazurile astea. si pentru chestia asta ii invidiez: sunt uniti, dar in acelasi timp sunt si lasi (cred ca asta ne e caracteristic si noua :( ).
Oricum idei de genul enclave sau mai stiu eu ce, sunt idiotenii. numai ca ma gandesc uneori: de ce dracu in mijlocul bucurestiului, in centrul vechi e plin de tzigani. chiar nu s-o putea face nimic sa se elibereze zona aia si sa se faca ceva inteligent?
tot ce putem sa speram e sa nu ajungem ca bulgarii...cica ei s-ar putea sa fie prima tara unde tiganii sunt majoritari, datorita faptului ca bulgarii pleaca din tara, nasc 1-2 copii iar tziganii fac 6-7 puradei.
asta e problema cu ei ca se inmultesc ca iepurii, nu au bani, nu au igiena si in curand or sa fie mai multi ca noi.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Mar Aug 05, 2003 1:33 pm

Este adevarat. Tiganii sunt uniti (la facut cretinitati si furturi).
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Aug 05, 2003 3:06 pm

Initial trimis de animaloo
sunt uniti, dar in acelasi timp sunt si lasi

de lasi da, sunt f lasi da io unu n-as confunda spiritul de turma sau de haita cu unitatea...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Aug 05, 2003 3:27 pm

aiule, nu stiu cum ii zice, dar noi romanii nici macar acest spirit de turma nu-l avem. daca stau sa ma gandesc asta e termenul real...
oricum nu va e rusine mai rasistilor :no:
:yD
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Mar Aug 05, 2003 3:31 pm

Tiganii sunt o rusine pentru tara asta.
In alte tari, cand spuneam ca sunt romanca strambau din nas si ma intrebau daca sunt tiganca..
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mar Aug 05, 2003 3:33 pm

mai pustoaico, totusi care e problema ta? la 14 ani esti cam dura cu ei.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Aug 05, 2003 4:07 pm

Initial trimis de animaloo
noi romanii nici macar acest spirit de turma nu-l avem.

si e bine ca nu-l avem fiind un spirit tipic ...animalelor
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Mar Aug 05, 2003 4:09 pm

Sunt dura cu ei pentru ca mi-au cauzat multe neplaceri.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Mie Aug 06, 2003 8:11 am

oops, sa inteleg ca m-ai atacat sau a fost doar o coincidenta?
;P ;P ;P ;P ;P ;P ;P ;P
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Aug 06, 2003 9:07 am

coincidenta, te asigur...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Nightmare » Mie Aug 06, 2003 9:44 am

Nu te-am atacat pe tine. I-am atacat pe tigani.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Aug 06, 2003 9:53 am

sa ma scuze domnii mozi pentru off-topic (da' chiar nu am putut sa ma abtin :rolleyes:

cr@zy angelico, i-ai atacat cu sabii ninja, cutzite sau doar i-ai omorat cu indiferenta? :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Nightmare » Mie Aug 06, 2003 10:32 am

Ii atac in fiecare zi (in gand).
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Antichitati

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron