Evanescence

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Ce sanse de mentinere credeti ca are aceasta trupa?

Varza! Vor disparea la fel de furtunos precum au aparut!
20
15%
Mediocre.
36
27%
Atatea sanse pe care le are orice trupa rock debutanta.
37
28%
Super adevarati, vor rezista multa vreme, au potential!
39
30%
 
Voturi totale : 132

Evanescence

Mesajde gabuba » Lun Mai 19, 2003 5:04 pm

Dupa debutul spectaculos de bun de pe coloana filmului "Daredevil", cu "Bring me to life" cei 5 americani s-au facut remarcati din plin.
Personal m-a socat vocea f puternica, a solistei amy lee, si mesajul trupei ce aduce a Linkin Park .
Eu zic (,) ca trupa v-a rezista destula vreme in lumea rock muzicala. Voi ce ziceti?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde catharsis » Lun Mai 19, 2003 9:44 pm

Evanescence este inca o trupa pt generatia linkin park/limp bizkit/avril lavigne, care nu prea are multe chestii in plus fata de linkin park de exemplu... cred ca va disparea cand curentul nu va mai fi la moda...
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde darkshines » Lun Mai 19, 2003 11:43 pm

subscriu la ce a spus catharsis.

intrebare: de ce s-au ostenit sa vina la bucuresti si sa filmeze videoclipul daca in videoclip nu apare nimic trademark bucuresti? au scapat mai ieftin sau ce?

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mar Mai 20, 2003 8:14 pm

Initial trimis de darkshines

intrebare: de ce s-au ostenit sa vina la bucuresti si sa filmeze videoclipul daca in videoclip nu apare nimic trademark bucuresti? au scapat mai ieftin sau ce?


:con: , te rog spune-mi ca glumeai ...
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde J'adore » Mar Mai 20, 2003 11:35 pm

NU cred ca vor rezista prea mult, sunt prea comerciali:o
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde Asfaltina » Vin Mai 30, 2003 2:49 pm

Cat despre clip...e sub orice critica...atat ideea cat si modul in
care l-au realizat. Sa va uitati numai la cadrul in care tipul ala care
vrea s-o "readuca la viata" isi da drumul la mana cu care se tinea de
rama ferestrei si o tine pe solista cu amandoua mainile (ca sa nu cada)
Acest lucru nu avea cum sa se intample fara ca tipul ala sa nu se
dezechilibreze si sa cada, insa...se pare ca totul este posibil! De
remarcat e si felul in care solista incearca sa se ridice...si mi se
mai pare ciudat ca atunci cand cade e cu capul in jos, iar pe parcursul
caderii ajunge pe orizontala(cred ca face tumbe in aer)...ma mir ca
n-au aratat-o ca aterizeaza in picioare!
Se vede ca cel care a facut clipul asta dormea in momentul ala...asa
puteau sa ma cheme pe mine ca si eu ma pricep sa dorm!
despite all my rage i am still just a rat in a cage
and i still believe that i cannot be saved
Asfaltina
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Mar 08, 2003 11:11 pm
Localitate: acasa

Mesajde catharsis » Vin Mai 30, 2003 10:30 pm

Asfaltina, ce naiba, e vorba despre muzica, videoclipul nu trebuie sa fie opera de arta sau sa fie realist. nu e film. scopul lui e sa promoveze muzica. daca vrei sa te iei de formatie, ia-te de muzica lor.
nu sunt fan evanescence
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde Andreea Pisoi » Sâm Mai 31, 2003 9:46 pm

Hmmm..... Am mai facu` si io un thread "Evanescence", dar se pare ca n-ai citi` totu`, Gab... Clipu` a fost facu` in Romania, pentru ca... Asa au vru` ei si pentru ca... Noi avem mai multe efecte speciale [as spune eu: spatiale] :) Just KIDDING!!!
"Si nu uita, povestea nu e noua... Eu voi ramane vesnic al tau chin... Nu ma iubi, sunt numai o PARERE!"
Avatar utilizator
Andreea Pisoi
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Apr 19, 2002 11:00 pm

Mesajde Asfaltina » Sâm Mai 31, 2003 10:29 pm

Initial trimis de catharsis
Asfaltina, ce naiba, e vorba despre muzica, videoclipul nu trebuie sa fie opera de arta sau sa fie realist. nu e film. scopul lui e sa promoveze muzica. daca vrei sa te iei de formatie, ia-te de muzica lor.
nu sunt fan evanescence


Nu-i problema ca nici muzica lor nu-mi place, dar clipul m-a impresionat fara masura!(dar e de inteles acum ca aflu ca a fost facut in Romania..."mama nu se supara...de ce oare?!")
Si ca sa-ti fac pe plac o sa vorbesc despre melodie : acum vreo 2 zile au fost invitati intr-o emisiune pe viva si au canta live (de apreciat) - nu prea m-a impresionat prestatia lor ba dimpotriva cam stransa de gat, dar trebuie totusi sa recunosc ca solista are voce buna si ca poate si-au facut simtita prezenta si emotiile! Cine stie...n-o sa aflam niciodata :)
despite all my rage i am still just a rat in a cage
and i still believe that i cannot be saved
Asfaltina
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Sâm Mar 08, 2003 11:11 pm
Localitate: acasa

Mesajde Ilinca_ » Dum Iun 01, 2003 9:50 am

pe mine m-au impresionat la fel de tare ca linkin park, adica deloc.
si oricum, stati calmi, nu va dati mari fani, aia care va dati, ca nu ati auzit decat o piesa...:)
have fun, drink milk!
Avatar utilizator
Ilinca_
Junior Member
 
Mesaje: 195
Membru din: Lun Aug 19, 2002 11:00 pm

Mesajde gabuba » Mar Iun 03, 2003 9:36 pm

Initial trimis de Andreea Pisoi
Hmmm..... Am mai facu` si io un thread "Evanescence", dar se pare ca n-ai citi` totu`, Gab... Clipu` a fost facu` in Romania, pentru ca... Asa au vru` ei si pentru ca... Noi avem mai multe efecte speciale [as spune eu: spatiale] :) Just KIDDING!!!


1.sub facut de tine era pe muzica, si oricum la cat de complexe-s theardurile tale nici macar nu le citesc
2.ilinca am ascultat aproape tot albumu' ;) .
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde nocturna » Mie Iun 04, 2003 12:18 pm

in cel mai fericit caz inca un album, dupa care sunt pe duca.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde X.I.Ta » Dum Iul 20, 2003 9:51 pm

Pentru a comenta despre muzica lor cred ca trebuie sa ascultati macar cateva melodii. Daca credeti ca i-au copiat pe cei de la Linkin Park va inselati.Cred ca albumul lor merita ascultat.Celelalte piese sunt foarte diferite fata de singelul "Bring Me To Life."
X.I.Ta
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 18, 2003 9:35 pm
Localitate: Bacau

Mesajde rockgirl._lp » Lun Iul 28, 2003 9:20 pm

Initial trimis de X.I.Ta
Pentru a comenta despre muzica lor cred ca trebuie sa ascultati macar cateva melodii. Daca credeti ca i-au copiat pe cei de la Linkin Park va inselati.Cred ca albumul lor merita ascultat.Celelalte piese sunt foarte diferite fata de singelul "Bring Me To Life."

Sunt total de acord cu tine!Parerea mea e ca bring me to life e o piesa puternica si va rezista.Pe linkin park nu-i vor intrece ce-i drept dar canta bine si versurile sunt misto(pe unele nu le inteleg dar...)
rockgirl._lp
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 27, 2003 6:06 pm
Localitate: resita

Mesajde MiG29 » Joi Iul 31, 2003 11:11 pm

Mai apar multe formatzii d-astea de 2 bani?Pe mine unu nu ma impresioneaza absolut deloc,nci muzica nici mesaju.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde rockgirl._lp » Vin Aug 01, 2003 10:15 am

Initial trimis de MiG29
Mai apar multe formatzii d-astea de 2 bani?Pe mine unu nu ma impresioneaza absolut deloc,nci muzica nici mesaju.


ca nu le intelegi tu asta-i alta treaba!dar cei care o inteleg o apreciaza!
rockgirl._lp
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Dum Iul 27, 2003 6:06 pm
Localitate: resita

Mesajde nocturna » Vin Aug 01, 2003 10:27 am

Migule, care nu le intelegi tu mesaju' profund si nici muzica de nejtiutor ce ejti, d'aia, nu ca vreau sa te infricosez acum, da' asta e doar inceputul. :D
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

sal all!!!!

Mesajde Aldea Alina » Mar Aug 12, 2003 2:55 pm

ce ma bucur ca am nimerit aici!!!! cred ca am cauat 2 zile "evanescence" pe forum!!!!!

da...cum se vede sunt o mare fana a acestei turpe.....I LOVE IT!!!!
nu stiu..multi spun ca e muzica satanista.....si a recunoscut si ea ca la inceput a avut ( si poate mai are are ) cateva melodii gorice....acum nu stiu ce inseamna tot sensul cuv. "gotic"..

in fine...mie i-mi place!!! dar melodiile gotice chiar nu vreau sa la aud!!!!

acum sa creada fiecare ce o vrea.....e aiurea..
so go on and scream
scream at me i'm so far away
i won't be broken again
Avatar utilizator
Aldea Alina
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Lun Sep 23, 2002 11:00 pm

V-a mai rezista ceva timp(mult chiar)

Mesajde A|exandra » Vin Aug 15, 2003 12:25 am

I really like this band...Zilele trecute am luat de pe net majoritatea melodiilor pe care formatia le-a scos de-a lungul timpului...shi sunt impresionata....Suna foarte bine...
Shi inca ceva...pentru cei care nu cred ca videoclipul a fost filmat in Romania...Tin sa va anunt ca azi a fost un interviu pe B1TV-in emisiunea aia...FanX(parca)-cu Evanescence,in care Amy a zis clar ca a fost facut in Romania...Asa ca nu mai comentati :)
Iar pentru aceia care sustin ca Any nu are voce...faceti rost de restul melodiilor...nu judecati numai dupa una singura...shi ascultati in special melodia "You"
...I've...Become so NUMB...I can`t feel you there...Become so tired...So much more AWARE...
Avatar utilizator
A|exandra
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Mie Iul 30, 2003 11:00 pm

Mesajde endo » Vin Aug 15, 2003 12:51 am

evanescence.. huh, eu cred ca rezista, tocmai pentru ca face parte din "generatia avril lavigne/linkin park..." . personal nu ma omor dupa ei, dar ii admir.. ca si pe ceilalti. incearca si ei sa faca muzica.. parerea mea. :) eu, daca nu pot, macar sa ii admir pe altii.
Delete|Die
endo
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Vin Mai 02, 2003 10:44 am
Localitate: Kathariaa (.Ro, Ialomita, Slobozia)

Gothic=Satanist?!?!?!?!

Mesajde NEmessIS » Vin Aug 15, 2003 9:15 am

Mai Alinutzo, ar fi mai bine sa mai pui si tu mana sa te documentezi inainte sa te faci de kko... Habar n-ai ce-i aia gothic si te apuci sa bati aici campii ca ar fi asa si pe dincolo?

Dar n-o sa ma apuc sa-ti dau acum definitia exacta... ai si tu internet si, in cazul in care chiar vrei sa afli, poti sa afli si singurica. Totusi, nu pot sa rezist tentatiei de a contribui la cultura ta generala:

"Nu stiu ce inseamna sensul" --> pleonasm;

Se scrie "imi place", nu "i-mi place"

Nu e nevoie sa-mi multumesti...:D
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

Mesajde gabuba » Vin Aug 15, 2003 10:45 pm

no hai ma oameni buni.. cum apare o formatie d-asta de tineri ce canta rock se gasesc toti manelistii gen aldea alina sa zica (,) ca sunt divini?!
d-asta multa lume nici nu se mai oboseste sa le asculte albumul, din cauza astora ca voi... inainte sa spuneti cat de mult ii indragiti pe ei asigurati-va ca nu e vorba de cat de mult va place rochitza lui amy lee sau de cat de dragutz e tobosarul.
la fel ca cel care spun ca e acelasi kkt cu linkin park. pun pariu ca nu ati ascultat vreo piesa de pe album. oricum, chiar daca ati asculta ati ramane la parerea voastra cea preconceputa.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde A_Fire_Inside » Sâm Aug 16, 2003 2:16 pm

Melodia "You" a fost scoasa de pe piata, ca si versurile ei...(se spunea intr-un interviu ca este o melodie personala, ce nu intentiona sa fie lansata).

Daca vorbiti asa de videoclipul de la "Bring me to life" inseamna ca nu ati vazut "Going under". Au niste mesaje puternice transmise acolo...Nici nu stiam pana acum ca a fost filmat in Romania...bine ca stiu de existenta noastra totusi :)

Vocea ei intr-adevar imi place si versurile nu mi se par chiar atat de comerciale. Sunt foarte triste. Mie in special imi place "Away from Me"...si poate "Whisper"....care nu prea e in stilul lor.

~Dea~
A_Fire_Inside
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iul 05, 2003 10:53 pm
Localitate: living on TORC

Mesajde winnetou » Dum Aug 24, 2003 10:16 am

da shi eu cred ca nu vor rezista prea mult timp pacat mie cel putzin imi plac very much mai ales bring me to life....shi imi place shi videoclipul sper sa scoata cat mai multe albume...
winnetou
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 24, 2003 9:43 am
Localitate: moldova

se vor descurca

Mesajde Elenush » Lun Aug 25, 2003 3:20 pm

Fac si eu parte dintre aceia care au vazut doar cele doua videoclipuri si sunt de parere ca Going Under este mult mai bun decat Bring Me To Life, atat ca realizare a videoclipului cat si piesa in sine.
Ii tot compara lumea cu Linkin Park si daca acestia au reusit sa mai lanseze un album si sa isi pastreze o parte din fanii initiali poate vor reusi si Evanescence.

Mi-a parut rau sa vad pe acest thread useri care spun ca sunt fani si care fac greseli gramaticale, adica nu stiu sa scrie romaneste. Am mai intalnit eu lume care nu a luat capacitatea la romana si se dau fani ai unor formatii care canta in engleza. Ma voi justifica data viitoare si cu exemple.
Then it comes to be that the soothing light at the end of your tunnel
Is just a freight train coming your way...
Elenush
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Iul 01, 2003 5:03 pm
Localitate: Galati

credeti ca marilyn manson e nebun?

Mesajde CHAOSgirl » Mie Aug 27, 2003 5:13 pm

sincer eu cred ca nu .cred ca e cel mai profund solist din cate cunosc...versurile sunt super iar vocea lui....ce sa mai zic...?!deci va intreb si pe voi...credeti ca mm e nebun?
CHAOSgirl
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Mie Aug 27, 2003 4:15 pm

Mesajde winnetou » Joi Aug 28, 2003 5:39 pm

nu cred ca marlyn manson e nebun da nici sanatos tun nu e...tre sa recunoashtem....intr-adevar are piese super ca sweet dreams shi altele shi e un cantaretz destul de bun dar...this is the new shit nu e o piesa prea grozava....shi dupa ce shia scos coasta aia......da in orice caz merge.
winnetou
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Aug 24, 2003 9:43 am
Localitate: moldova

Mesajde Aliosha » Vin Aug 29, 2003 9:23 am

Chaos girl e cam haos in capul tau. Threadul cu Manson e ceva mai jos. Ai gresit adresa ceea ce pe forum se cheama offtopic. Ai un avertisment.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde NEmessIS » Vin Aug 29, 2003 6:36 pm

Am mai trecut io p-aciulea, da' am fost putin ocupata cu educatia onor forumistilor. Acum daca tot aterizai din nou pe threadul "ivansins" (cum pronunta o amica de-a mea... si fara sa faca mishto:D ), hai sa-mi dau si io cu parerea...
Simplu: eu cred ca au sanse sa mai scoata ceva hituri, asa cum au scos si Linkin Park (carora eu nu le dadeam nici o sansa cand i-am auzit prima data:p ) pentru ca au o promovare buna (in fond, asta conteaza, nu?), imagine de "rochieri" si versuri accesibile, dar care par profunde si pline de mesaj (ce pacat ca alte trupe au abordat aceleasi teme, si inca mult mai bine, cand ei inca erau in scutece:cool: ).
Orchestratie simpluta, versuri banale... Ca sa nu arunc cu noroi in ei, as putea zice ca vocea tipei nu e rea, iar "Going under" e mai ascultabila decat aia de pe st-u' derdevilului... dar nu e ceva deosebit.

Si ca sa fac o mica deviatie de la subiect (sper sa nu se supere administratoru'): stiti care-i partea buna cu trupele astea ca LP sau Evanescence? Aduce la urechile pustilor care n-au auzit decat de manele, dance si rap termenul de "rock", si unii dintre ei incep sa se intereseze si de adevaratele valori ale acestui gen. Cunosc pe cineva care a inceput cu Linkin Park si care a ajuns intre timp la Pink Floyd, Led Zeppelin, Deep Purple etc... Totusi e ceva:o
If a god of love and life ever did exist... he is long since dead. Someone... something rules in his place.
NEmessIS
Junior Member
 
Mesaje: 51
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 9:22 pm
Localitate: acasa...

Mesajde Tavi » Vin Aug 29, 2003 7:34 pm

Evanescence = Linkin Park cu voce femininí£.
Tavi
Junior Member
 
Mesaje: 71
Membru din: Dum Mar 23, 2003 5:48 pm
Localitate: B

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator