care a vazut $ cu denominatia de peste 100?

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

care a vazut $ cu denominatia de peste 100?

Mesajde Mr Teo » Mar Mai 20, 2003 8:43 am

Iar lua vreo banca in Romania la schimb?
Ei sunt valabili aici in USA dar nam habar daca si in Romania....
Sugestii....
Opinii...
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mar Mai 20, 2003 9:16 am

iar nam cuvinte.
dorneo iar te dai in barci? sau vorba lui sod ,iar auzi asa ,un zgomot, ca un tzacanit cand dai din cap?
stii f bine ca bancnotele mai mari de 100$ respectiv de 500,1.000, 5.000 si 10.000 $ au o valoare mai mare decat arata ele. de exemplu in cercurile numismatice o bancnota de 10.000$ se vinde cu 11-12.000 $ asa ca nu ne veni noua cu vrajeli ca daca bancile din romania accepta acest gen de bancnote ca nu cred ca ai fi suficient de imbecil sa vii in romania cu hartii de 1000 para si sa iei echivalentul in lei in loc sa le dai in sua pt 1.100-1.200 para...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde dj_jaxxx » Mar Mai 20, 2003 4:08 pm

mah voi vb serios? nici nu stiam ca exista bancnote peste 100 de dolari. aratati-mi si mie o poza sau dati un site unde pot sa vad si eu despre ce e vorba. eu stiam ca bancnote de 1000 existau mai de mult dar am fost pe siteul guvernului american si n-am gasit nimc mai sus de 100.
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

2004

Mesajde baixinho© » Mar Mai 20, 2003 4:21 pm

ioa mau zitcaex istabanc notede 125 dedo lari. ama uzit, casí£ fiu sincer, ca ndasca pat unu banc nota pejos sise au zea asa, ca un danganit, un felde talan gaba langa sau ceva similar, identic, lafel si asemanator. acu, dece samint, nu stiuda caintr adevar erao bancnota de 125 dedo lari, ca pentruca deoarece cafinca cica exista sid alea de 148 dedo lari si 98 dece nti, de ciputea safie si asta canda cazut jos. parerea mea!
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

bancnotele sua

Mesajde Mr Teo » Mie Dec 31, 2003 9:46 pm

1
2
5
10
20
50
100
500
1000
5000
10000
100000
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Joi Ian 01, 2004 1:39 pm

eu stiam ca in alaska lucrurile se cantareasc in zapada, nu in dolari
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Re: bancnotele sua

Mesajde eyewitness » Joi Ian 01, 2004 1:57 pm

Initial trimis de dornea
100000


cand ai timp baga si matale un jepegeu sa vedem si noi minunea
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

uite un link calumea pt asta

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 8:57 pm

Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde darken » Joi Ian 01, 2004 11:36 pm

NU ca pe aici... Sa vezi ce se streseaza englezul daca vede bancnota mai mare de 20£. Unele magazine nu accepta bancnote de £50 shi trebuie sa le schimbi la banca... Paranoici
Cowards make great pets and are easy to maintain
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

stiu aici desi sunt falsuri si nu stiu ce e ok.

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 11:38 pm

Toata lumea zice ca accepta banii ca bani si nui doare ei zic cas bani dupa aia daca descopera cas falsuri incearca sa descopere de unde sunt.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde darken » Vin Ian 02, 2004 12:52 am

NU aici. Numai banca accepta bancnota mai mare de 20£
Cowards make great pets and are easy to maintain
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde Prozac » Vin Ian 02, 2004 4:08 pm

Initial trimis de darken
NU ca pe aici... Sa vezi ce se streseaza englezul daca vede bancnota mai mare de 20£. Unele magazine nu accepta bancnote de £50 shi trebuie sa le schimbi la banca... Paranoici


Un prieten (marinar) de al nostru din Romania a venit cu vaporul acum cateva zile in zona noastra si bineinteles ca l-am luat la noi cateva zile. Si chiar aseara am fost sa isi caute un laptop. Am fost la magazinul cu pricina, si-a ales laptop-ul si cand am ajuns la casa si a scos asta din buzunar 1200 $ cash sa lesine vanzatoarea.A chemat managerii magazinului, a trebuit sa le dau adresa mea si numarul de carnetul de sofer, numarul de telefon si asa mai departe. In viata mea nu am vazut pe nimeni aici in America sa plateasca cu "cash" sume mai mari de 200 $ . Tocmai de aceea nu inteleg care e rostul unei bancnote mai mare de 500$ sa zic. Cine are bani si face tranzactii zi de zi si asa mai departe, foloseste cecuri,credit cardul persomal sau al companiei in functie de situatie.Dar cine stie? Poate in Alaska (?!) se folosesc numai bancnote mai mari de una suta dolari si nu stim noi :rolleyes: Nu stiam ca e traiul asa bun in Alaska....
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm

nu se folosesc asa des

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 02, 2004 6:34 pm

e doar faptul ca aici platesc foarte multi cash.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde darken » Vin Ian 02, 2004 11:22 pm

Initial trimis de Prozac


Un prieten (marinar) de al nostru din Romania a venit cu vaporul acum cateva zile in zona noastra si bineinteles ca l-am luat la noi cateva zile. Si chiar aseara am fost sa isi caute un laptop. Am fost la magazinul cu pricina, si-a ales laptop-ul si cand am ajuns la casa si a scos asta din buzunar 1200 $ cash sa lesine vanzatoarea.A chemat managerii magazinului, a trebuit sa le dau adresa mea si numarul de carnetul de sofer, numarul de telefon si asa mai departe. In viata mea nu am vazut pe nimeni aici in America sa plateasca cu "cash" sume mai mari de 200 $ . Tocmai de aceea nu inteleg care e rostul unei bancnote mai mare de 500$ sa zic. Cine are bani si face tranzactii zi de zi si asa mai departe, foloseste cecuri,credit cardul persomal sau al companiei in functie de situatie.Dar cine stie? Poate in Alaska (?!) se folosesc numai bancnote mai mari de una suta dolari si nu stim noi :rolleyes: Nu stiam ca e traiul asa bun in Alaska....


Te cred. Ideea este ca prea multzi bani cash duc pe multa lume cu gandul la spalarea de bani.Eu, ca romanul, cand am plecat din tzara aveam obiceiul sa scot totzi banii din banca shi sa umblu cu ei in buzunar. Acum, mai mult de marutzishul pentru autobuz nu port pe mine ca n-am nevoie. E shi mai simplu, ca daca imi fura careva cardul, se poate shterge cu el la fund
Cowards make great pets and are easy to maintain
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

mie nu mie teama sa fiu jefuit de cash

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 02, 2004 11:25 pm

Aici se plateste cash de multe ori din cauza ca sunt multi emigranti si multe persoane care nu au incredere in folosirea cardurilor si bancilor zicand ca sunt urmariti.
Din cand in cand chiar daca nu se mai tiparesc fie de prin 1934 sau 1964 depinzand de bancnota mai vezi oameni care platesc cu bancnote de 500, 1000.
Am fost casier aproape 9 luni la un mall si stiu asta.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Re: mie nu mie teama sa fiu jefuit de cash

Mesajde darken » Vin Ian 02, 2004 11:28 pm

Initial trimis de dornea
Aici se plateste cash de multe ori din cauza ca sunt multi emigranti si multe persoane care nu au incredere in folosirea cardurilor si bancilor zicand ca sunt urmariti.
Din cand in cand chiar daca nu se mai tiparesc fie de prin 1934 sau 1964 depinzand de bancnota mai vezi oameni care platesc cu bancnote de 500, 1000.
Am fost casier aproape 9 luni la un mall si stiu asta.


in Anglia nu.Poate shi din cauza criminalitatzii ridicate
Cowards make great pets and are easy to maintain
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

uite ce mai zic

Mesajde Mr Teo » Vin Ian 02, 2004 11:33 pm

Cred ca daca teai duce la banca in Anglia cu o bancnota de $500 sa o schimbi si ar arata nou nouta casiera de la banca una ca sar putea sa nu stie cei aia doi din cauza ca na vazut asa ceva sa zica cai fals si sa cheme politia.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Re: uite ce mai zic

Mesajde darken » Sâm Ian 03, 2004 1:18 pm

Initial trimis de dornea
Cred ca daca teai duce la banca in Anglia cu o bancnota de $500 sa o schimbi si ar arata nou nouta casiera de la banca una ca sar putea sa nu stie cei aia doi din cauza ca na vazut asa ceva sa zica cai fals si sa cheme politia.


In primul rand nu ar accepta-o, ca nu toate bancile schimba foreign currency la ghisheu
Cowards make great pets and are easy to maintain
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

poza de pe linkul de mai sus e mica

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 1:13 pm

Am gasit una care e foarte clara si detaliata(marime acceptabila).
Fişiere ataşate
100,000gold.jpg
100,000gold.jpg (51.15 KiB) Vizualizat de 5763 ori
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

ete nu stiam...

Mesajde Aurolacul » Joi Ian 15, 2004 11:37 pm

ca exista bancnote mai mari de 100$, dar in fiecare zi inveti ceva nou. Misto bancnota de 100000. da nu cred ca nimeni cu mintea normala nu a intrat cu ea in magazin ca sa plateasca.
Da, la noi la lucru aceptam bancnota de £50 la casa. dar majoritatea magazinelor nu.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

este i faza cu bancnota aia

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 15, 2004 11:42 pm

Ea a fost emisa contra aurului depus la trezoreria sua catre bancile care au depus aurul si care au circulat bancnotele numai intre ele.
Cumva desi ele sunt ilegal de detinut sunt in posesia unor cazinouri din Las vegas cateva exemplare.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Prozac » Vin Ian 16, 2004 4:34 pm

quote:
----------------------------------------------------------------------
Initial trimis de dornea
Aici se plateste cash de multe ori din cauza ca sunt multi emigranti si multe persoane care nu au incredere in folosirea cardurilor si bancilor zicand ca sunt urmariti.


Nu stiu ma dornea de unde le scoti... Auzi ca cica lumea plateste cash aici ca le e frica sa nu fie urmariti si ca sunt multi emigranti. Nici ca puteam auzi tampenie mai mare. Toata lumea foloseste plasticele in loc de cash. Si daca nu vrei sa iti folosesti credit card-ul iti poti folosi Debit cardul ( card bancar) care are logo-ul de la Visa pe el in general si iti ia banii direct din cont. La ce bun sa cari cash dupa tine? La benzina folosesc cardul, la supermarket folosesc cardul si tot asa. Si daca imi fura debitul cardul se poate pisa pe el ca nu imi stie pin-ul si oricum banca il anuleaza imediat daca ii sun. La fel si cu credit card-ul.

PS Am prieteni care sunt ilegal in America si chiar si eu au reusit sa isi faca carnet de sofer intai si pe baza carnetului cont in banca -->card
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Ian 16, 2004 5:06 pm

Initial trimis de Prozac
au reusit sa isi faca carnet de sofer intai

ce printere au folosit?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Prozac » Vin Ian 16, 2004 6:01 pm

Printerul Penn Dot-ului ( Pennsylvania Departament of Transportation). Si aici sunt functionari care pentru suma de 300 $ iti fac carnet de sofer perfect legal, de fapt te programeaza pentru examen ca si cand ai avea toate actele actele in regula. Iar din cate am inteles cand te duci sa dai examenul aia iti au dosarul deja cu toate datele tale si tot ce trebuie si carnetul ti-l da pe loc daca treci testul.
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm

Mesajde Aurolacul » Sâm Ian 17, 2004 2:15 am

Initial trimis de Prozac
Si aici sunt functionari care pentru suma de 300 $ iti fac carnet de sofer perfect legal,


Wow vreau shi eu, ca mergand asa, nu trec niciodata examenu de sofat.Hehe
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Offtopic

Mesajde Prozac » Sâm Ian 17, 2004 8:04 pm

Aici examenul e foarte usor si intructorii nu incearca sa te incurce asa cum faceu in Romania ( de genul "intoarce aici" sau "opreste" si daca intorci sau opresti,te pica si mai face si misto de tine).
Instructorul meu a fost un mos cu o cafea in mana si care se minuna ca romancele sunt roscate. Si eu ma chinuiam sa ii explic ca nu sunt roscata natural, ca sunt vopsita. Ma rog, important este sa stii sa faci parcarea paralela, ca daca nu i-o faci din 2 manevre te pica. Foaaaarte usor examenul. Si sala e la fel de usoara, stai la un monitor si bifezi acolo varianta buna si te opreste calc. cand ai 15 corecte (din 18). Intrebari de genul: asta e semn de trecere de pietoni sau atentie linie de cale ferata :con:
Da la 17 ani toti au carnet deja asa ca au intrebari usoare ca stii ca nivelul invatamantului in liceu la americani e jos de tot si trebuie sa inteleaga toti oligofrenii.
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm

carnete

Mesajde Mr Teo » Sâm Ian 17, 2004 9:30 pm

Eu personal stiu persoane care siau luat carnet si la 25 si la 35 si la 42.. :bye: deci faza cu toata lumea conduce de la 17 ani pica.
Pana si eu miam luat permisul de conducere de la 18 ani.
Nu e adevarat ca daca nu stii parcare paralela te pica.
Cel putin in Alaska iti da un test pe punte. Cand pleci de la DMV ai 100 de puncte si pierzi puncte pe masura greselilor care le faci. Trebuie sa te intorci innapoi cu 70 de puncte iar parcarea paralela e cotata cu 10 puncte.
Parcarea paralela e o proba eliminatorie numai in cazul in care stii ca nu le ai da totusi incerci sa o faci pana la capat si dai peste unul din betele alea. Cand faci asta astia zi ca defapt tu conduci periculos si iti ureaza noroc data viitoare.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

offtopic din nou

Mesajde Prozac » Dum Ian 18, 2004 2:05 pm

Dornea, eu vorbeam la modul general, ca or fi care si-au luat carnetul la 35 si 42 de ani, asta e partea a doua, sunt cazuri mai rare. In general toti isi iau carnetul inca de cand sunt in liceu, daca nu stii fac un fel de scoala de soferi in liceu, isi iau acel lerner'
s permit.
Si faptul ca tu ti-ai luat carnetul la 18 ani nici nu ma mira.... poate ai ajuns in america cand aveai 18 ani. Si eu l-am luat la 19 ca atunci am ajuns aici. Asta nu inseamna ca toti isi iau carnetul la 19 ani. Taica-mi a luat carnet la 28 de ani, ca atunci a ajuns aici.
Si eu cand am plecat din fata de la DMV, am ajuns la parcarea paralela, am bagat masina aiurea, si mi-a zis sa trag frumusel pe dreapta si ne vedem peste 2 saptamani. Da cine stie cum or fi toate lucrurile in Alaska acolo. Poate aveti alte reguli decat aici, sau instructori mai draguti.

PS Cu bancnotele alea ce se mai aude?
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm

cu bancnote

Mesajde Mr Teo » Dum Ian 18, 2004 2:19 pm

pai orice poze va intereseaza (ex cele de 1000 de $, de 500, de 5000, de 10.000 pot sa va dau linkuri sa le vedeti).
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Offtopic din nou...

Mesajde Aurolacul » Lun Ian 19, 2004 1:13 pm

Bei da la noi nu trebuie sa facem parcare paralelea. Ca atuncia chiar ca nu as mai trece in veci examenul. Atuncea inseamna ca in Anglia probabil ca e shi mai usor decat in America, desi taicamiu, care a condus in Romania shi in Germania de 25 de ani a zis ca testul in Anglia ii se pare greu. I must be thick or something. Ca am aproape 20 de ani shi tot ma straduiesc ca sa-mi iau carnetul.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am


Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 35 vizitatori

cron