rezolvare la problema documentelor ???

pestele din acvariu, muscata din fereastra, "salatile" din gradina ursului

rezolvare la problema documentelor ???

Mesajde razvan » Vin Oct 12, 2001 8:52 am

(in fundal se aude huruit de toba dogita)
SE ADUCE LA CUNOSTINTAAAAAAAAAAAAAAAAAAA

ca pe http://www.groups.yahoo.com, USER - acvaristi, PASSWORD pestisori, voi incepe sa pun fisiere scanate din diferite carti de acvaristica, avind useru si passw poate intra oricine de pe forum, si poate face atit down cit si up load.ce pun eu nu va sta mai mult de 7 zile deoarece spatiul este limitat la 25 M, si poate mai vor si altii sa posteze. poate ca guppy se va supara de chestia asta deoarece grupul a fost fondat de el, dar am auzit ca la desfiintat, sau ca nu mai functioneaza, desi se vede contrariul. asa ca SCUZE GUPPERMAN.

CIND VOI PUNE CEVA NOU VOI DA ANUNT LA ACEST TOPIC SA SITE TOT POPORU', lucru pe care ii rog si pe ceilalti care vor posta acolo sa-l faca.
in momentul de fata la photos se gasesc poze (normal:D ) cu copertile cartilor de care dispun si un capitolas cu posibilitatile de convietuire a difertelor specii de pesti in acelas acvariu.

"recomandat" incepatorilor 2 betta masculi, sau un guram si un scalar:D
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Vin Oct 12, 2001 10:25 am

Felicitari razvan pentru preocupare! :D

Scuze? baaai , altceva nu-mi place - ce draci,par chiar atat de ofticos ?? :rolleyes:
Din partea mea te poti ocupa linistit de grupul ala ca eu nu mai am timp . (ba chiar te rog :) ).

Hmmm , din copertile alea: aia cu carasi pare mai veche,cred ca-i o carte tare buna ... aia albastra o am si eu , e varza (din punctul meu de vedere , pt ca trateaza guppy cu indiferentza :( ). Cealalta nu stiu cum e ...

oricum , cred ca am sa comand o carte numai de guppy , de afara , e beton, merita 20-30 $ ... ca prea m-au 'nervat ai nostri , ignora specia mea asa cu nesimtire :D .
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Vin Oct 12, 2001 10:33 am

aia albastra cu betta e cea mai buna ,(pt. nepreferentiali, de ex. la betta scrie mai mult decat trb.),cealalta nou aparuta e un surogat, iar cea mai veche e buna (te-as ruga razvan sa pozezi si pagina cu tabelul cu grosime geam fct. de dimensiuni,eu am pierdut tocmai pag. aia e varza a mea) , dar cam depasita , are niste sfaturi interesante la sfarsit
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde razvan » Vin Oct 12, 2001 10:50 am

[quote]Initial trimis de Guppy
[B]Felicitari razvan pentru preocupare! :D

Scuze? baaai , altceva nu-mi place - ce draci,par chiar atat de ofticos ?? :rolleyes:


man era jucaria ta si asa mi s-a parut civilizat sa fac.
cartea cu carasii desi e cea mai veche (1982 de a II a revizuita) este cea mai tare dintre toate. tabeluí¾u cu bolile peºtilor, pe care lai laudat, de acolo erea, cea cu betta este si ea destul de interesanta, chiar azi parca discuta cineva pe forum despre ea, asa ca daca ai nevoie de ceva documentatie, plinge ºi dací£ exista ceva mandea pune la yahoo.
ai drum des prin centru, mai specific pe linga magazinul victoria?
in timpul zilei, pina la 16.00?
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Vin Oct 12, 2001 10:53 am

Initial trimis de razvan
Initial trimis de Guppy
[B]ai drum des prin centru, mai specific pe linga magazinul victoria?
in timpul zilei, pina la 16.00?


Acu am multe pe cap,schimb serviciu,mutare catrafuse & stuff... najpa .. dar mai incolo poate om face un Obor , who knows ;)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Vin Oct 12, 2001 10:58 am

hei guppy, ce se petrece??
da-mi un mail cu detalii pls
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde razvan » Vin Oct 12, 2001 11:20 am

Initial trimis de Catalin B
aia albastra cu betta e cea mai buna ,(pt. nepreferentiali, de ex. la betta scrie mai mult decat trb.),cealalta nou aparuta e un surogat, iar cea mai veche e buna (te-as ruga razvan sa pozezi si pagina cu tabelul cu grosime geam fct. de dimensiuni,eu am pierdut tocmai pag. aia e varza a mea) , dar cam depasita , are niste sfaturi interesante la sfarsit




gí£u end ghet it, ye akolo shi potzi sa faci ce frei cu ya

pt duduloi

pai nu vezi man ca se pare c'am brodit-o cu docs-urile

oooauuuuu topic deschis de azi dimineata si deja 30 de vizitatori
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: rezolvare la problema documentelor ???

Mesajde Mircea » Vin Oct 12, 2001 1:06 pm

Initial trimis de razvan
Ce pun eu nu va sta mai mult de 7 zile deoarece spatiul este limitat la 25 M, si poate mai vor si altii sa posteze.


Daca salvezi scanarile ca *.gif in doua culori ies mult mai mici si totusi lizibile. Vezi cam eu am luat pag2.jpg si am facut-o gif si a ajuns de la 105 k la 23,5 k.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Re: Re: rezolvare la problema documentelor ???

Mesajde razvan » Vin Oct 12, 2001 2:21 pm

Initial trimis de Mircea


Daca salvezi scanarile ca *.gif in doua culori ies mult mai mici si totusi lizibile. Vezi cam eu am luat pag2.jpg si am facut-o gif si a ajuns de la 105 k la 23,5 k.


iní¾elept grí£it-ai mí£ria ta .
ok s-a marcat daca asta e vointa poporului asa sa fie. stiam ca gif-urile sunt mai putin lizibile, dar daca spui ca merge .... aviz si celorlalti care vor vrea sa puna fisiere
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

documente noi

Mesajde razvan » Mar Oct 16, 2001 11:31 am

am pus pe yahoo, tot din cartea cu carasi pe coperta, un tabelut cu puterea de iluminare in functie de volumul acvariului, iar pentru meseriasi cum sa-si construiasca un incalzitor si relatiile dintre puterea incalzitorului si volumul acvariului.

pentru buna vizionare a fisierelor recomand folosirea programului acdsee, de la files (are si crack)

pentru mircea
ti-am urmat indicatiile dar in format gif fisierul s-a marit cu 1oo k.
eu le scanez b/w la 300 dpi dupa care le redimensionez sa se incadreze in 1024X768 (cu acdsee). daca mai are si altcineva inconveniente, spuneti ....... sa gasim o modalitate valabila pentru toti. daca aveti si voi ceva interesant de transmis, free acces, daca cineva poate sterge "pag 2" este rugat s-o faca deoarece la mine nu se mai activeaza ceckbox ul ei.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: documente noi

Mesajde Mircea » Mar Oct 16, 2001 1:25 pm

Initial trimis de razvan
pentru mircea
ti-am urmat indicatiile dar in format gif fisierul s-a marit cu 1oo k.
eu le scanez b/w la 300 dpi dupa care le redimensionez sa se incadreze in 1024X768 (cu acdsee).


Asta fiindca ai salvat *.gif-urile cu setarile implicite ale programului ceea ce inseamna probabil in 255 de culori. Ca sa se micsoreze trebuie sa le fortezi la 2 culori, de preferat alb si negru. Programele de prelucrare mai destepte au optiunea asta la export. pag2.gif am facut-o eu ca sa demonstrez ca se poate. O s-o sterg tot eu fiindca pe mine ma lasa.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Re: documente noi

Mesajde razvan » Mie Oct 17, 2001 8:31 am

Initial trimis de Mircea


Asta fiindca ai salvat *.gif-urile cu setarile implicite ale programului ceea ce inseamna probabil in 255 de culori. Ca sa se micsoreze trebuie sa le fortezi la 2 culori, de preferat alb si negru. Programele de prelucrare mai destepte au optiunea asta la export. pag2.gif am facut-o eu ca sa demonstrez ca se poate. O s-o sterg tot eu fiindca pe mine ma lasa.


1 - 0 pentru tine. ai avut dreptate, daca sunt tzaran si ni stie sa citeste asa patesc, spre ca se va vedea modificarea.

pentru toti acum

in cursul zilei de azi voi pune dintr-un pliant de la juwel cam ce au ei de vinzare in domeniul acvariilor si poate fi utilizat informativ si pentru cei ce vor sa-si coaca singuri un acvariu, iar din marele ghid al acvaristului cum se coace un acvariu.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Mie Oct 17, 2001 8:51 am

precizare pt cei care nu prea se descurca cu netul:

- adresa corecta este http://groups.yahoo.com/group/acvaristica

- la http://groups.yahoo.com/group/acvaristica/files/ gasiti acdsee + crack (ce urat suna, omg)

- la http://photos.groups.yahoo.com/group/acvaristica/lst gasiti paginile scanate

Razvan, nu e nevoie sa spui user/passwd, fiecare poate subscrie frumos la group si sa isi ia de acolo ce ii trebuie

btw, great job!!
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

acdsee

Mesajde razvan » Mie Oct 17, 2001 9:32 am

se joaca cineva cu acdsee-ul ?
ce parere aveti despre program?
in citeva minute va apare si "cum sa-ti faci un acvariu " din marele ghid

merci duduloi pentru completari

mircea ! satisfacut ?

vezi bai john cum se tine luminarea!!!!!!!!:mad:
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Mie Oct 17, 2001 10:32 am

Acdsee e un progra, ok, atata ca e bun numai pt acasa, la firma trebuie sa ai licenta, exista altel riscul sa fii luat la intrebri de baietii cu ochi albastri :-)

Mai exista si altelele f.bune

- Irphan View
- XnView
- PhotoEditor-ul din Windows (sau vine cu Office?, nu stiu)

sau la o adica poti sa le citesti si in browser, dar cine sta sa se chinuie, nu?!

in fine, am cam divagat, scize
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde razvan » Mie Oct 17, 2001 11:07 am

am bagat si din ghidul acvaristului

comentarii????
vi se pare interesant? va incumetati sa va faceti singuri bazinele?
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde duduloi » Mie Oct 17, 2001 11:29 am

eu m-as risca, sa discut cu Marian ...

satisfactia (sau frica) de a avea un acvariu facut de MINE ar fi mult mai mare decat placerea de a lua ceva de-a gata :-))

ce as avea de pierdut?! cateva sute de mii....
duduloi
Junior Member
 
Mesaje: 213
Membru din: Lun Iul 30, 2001 12:16 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde razvan » Mie Oct 17, 2001 11:39 am

Initial trimis de duduloi
eu m-as risca, sa discut cu Marian ...

satisfactia (sau frica) de a avea un acvariu facut de MINE ar fi mult mai mare decat placerea de a lua ceva de-a gata :-))

ce as avea de pierdut?! cateva sute de mii....


daca-ti faci rost de geamuri, yo promit sa te ajut, cu know how, inclusuv cu silicon.
am vazut intr-o geamgerie linca templul coral (sinagoga de la piata unirii) geam de 6 mm 250k m2 si de 8 mm 320k m2.
daca geamgiul este meserias si le taie la dimensiune si unghi drept, este o formalitate in 2 insi sa-l asamblezi.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Catalin B » Mie Oct 17, 2001 1:04 pm

Initial trimis de razvan
am bagat si din ghidul acvaristului

comentarii????
vi se pare interesant? va incumetati sa va faceti singuri bazinele?

tipurile VISION si TRIGON sunt facute cu parbrize?
Catalin B
Junior Member
 
Mesaje: 407
Membru din: Mar Aug 14, 2001 11:40 am
Localitate: Pitesti

Mesajde razvan » Mie Oct 17, 2001 1:45 pm

Initial trimis de Catalin B

tipurile VISION si TRIGON sunt facute cu parbrize?


din ghid sunt doar pozele marcate cu mga.
alea cu geam cilindric sunt facute de juwel. daca ai cum sa fasonezi geamul cred ca merge si cu parbriz de machina
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

noutati pe yahoo

Mesajde razvan » Joi Oct 18, 2001 11:12 am

stirnit de o discutie despre cum se realizeaza un decor am mai bagat ceva pe yahoo din marele ghid
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Re: noutati pe yahoo

Mesajde Mircea » Joi Oct 18, 2001 11:56 am

Initial trimis de razvan
stirnit de o discutie despre cum se realizeaza un decor am mai bagat ceva pe yahoo din marele ghid


Unde-ai starnit discutia aia ca uite, vine weekendul si eu tot nu stiu cum sa-mi fac decor.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

Mesajde razvan » Joi Oct 18, 2001 12:37 pm

discutia n-am stirnit-o yo, doar am chibitatsi era desi off topic la magazine simpreturile lor. nici ce-i pe yahoo nu-ti aduce oaresce lamuriri?
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Mircea » Joi Oct 18, 2001 2:49 pm

Initial trimis de razvan
discutia n-am stirnit-o yo, doar am chibitatsi era desi off topic la magazine simpreturile lor. nici ce-i pe yahoo nu-ti aduce oaresce lamuriri?


Nu de lamuriri duc lipsa ci de materiale. Mai vedem.
Mircea
Junior Member
 
Mesaje: 100
Membru din: Dum Aug 19, 2001 10:16 am
Localitate: Resita

pesti

Mesajde razvan » Joi Oct 25, 2001 7:16 am

pe yahoo photos am pus citeva poze cu pestii si acvariul de la servici. sunt facute cu o camera video si (tzaranu') daca n-am mai facut pina acum operatiunea asta nu mi-am dat seama ca le-am salvat la 320x240 pix, dar promit sa ma indrept (zise cocosatul)

guppy! da-ti cu parerea ce zici de iei?

"scuze" pentru deranjul din acvariu dar este in setup-izare.:D
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Joi Oct 25, 2001 8:31 am

razvan , excelente pozili ! :D
am si eu tipul ala de guppy ...
mai fa , am sa le pun la galerie . De mult visam sa fac o galerie a guparilor ;) ... eu inca nu sunt in stare sa fac poze la ai mei :( ... si acum chiar arata bestial acvariul ; apropo , zi si mie cat ai dat pe aparatul ala meserias , pliz
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde razvan » Joi Oct 25, 2001 9:27 am

hombre, astia sunt aia mai naspa (e doar acvariul de la servici:rolleyes: ) camera este un panasonic m3000 (camera video, vhs, MARE, DA PUS PA UMAR!!!) CUPLATA LA CALCULATOR!!! si e normal sa iasa bine, dar daca-i dadeam sa salveze imaginile la macar 640x480 alta era situatia. yo de ce tot bat cimpii cu "hai sa ne'ntilnim simbata seara" ca altfel discuti in direct.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Joi Oct 25, 2001 9:44 am

Initial trimis de razvan
yo de ce tot bat cimpii cu "hai sa ne'ntilnim simbata seara" ca altfel discuti in direct.


poate facem sambata dimineata un obor .. :)
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Mesajde razvan » Lun Oct 29, 2001 8:02 am

man imi pare rau ca n-am putut sa-ti dau un raspuns, dar mi-a cazut reteua, oricum zilele n-au intrat in sac asa ca oferta cred ca ramine valabila, poate simbata ailalta. mai discutam poate vine si duduloi, poate si altii ....... si o punem de un partid al carcalacistilor. mai adauga la raboj inca o cucerire in domeniul guppy-stic. dana (mastermind) ca-i dadui si ei niste guppy si se pare ca i-au placut.
Avatar utilizator
razvan
Junior Member
 
Mesaje: 130
Membru din: Dum Aug 12, 2001 11:00 pm

Mesajde Guppy » Lun Oct 29, 2001 9:52 am

Initial trimis de razvan
mai adauga la raboj inca o cucerire in domeniul guppy-stic. dana (mastermind) ca-i dadui si ei niste guppy si se pare ca i-au placut.


Hehe , I know , mi-a semnat si cartea de oaspeti , merci si tie .
Poate ne-om vedea . Mai vorbim.
Avatar utilizator
Guppy
 
Mesaje: 414
Membru din: Dum Iun 24, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Animalele si plantele cu care convietuim

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron