trupele rock...

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

trupele rock...

Mesajde Unregistered » Sâm Mai 24, 2003 7:33 pm

De ce credeti ca trupele rock de genu Luna Amara, Coma, Celelalte Cuvinte, Trooper, Implant Pentru Refuz etc., nu sunt promovate cum ar merita? Doar nu se poate spune ca n-au fani; muzica rock de calitate intotdeauna a avut fani... Sunt trupele rock menite sa ramana in underground? Sunt o gramada de reclame la compilatii de manele; eu nu cred ca ar iesi in pierdere o casa de discuri daca ar promova si o compilatie cu trupe rock(..de exemplu)
Ce credeti ca s-ar putea face din punctul asta de vedere?
Unregistered
 

Re: trupele rock...

Mesajde drumplayer » Sâm Mai 24, 2003 7:40 pm

p.s. eu am facut topicul asta dar nu stiu de ce am fost dezloghat!
Astept pareri..
Intotdeauna e mai tarziu decat crezi..
Avatar utilizator
drumplayer
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Lun Feb 03, 2003 12:00 am

Mesajde Dreamy_Girl » Dum Mai 25, 2003 5:14 am

In preimul rand, ar trebui sa apara sii ei cu un videoclip. In al doilea rand, sa-i invite si prezentatorii astia de emisiuni muzicale sa le mai ia cate un interviu, si ar mai fi si altele...
Ceea ce nu este promovat aproape ca nu exista.
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

Mesajde basstard » Dum Mai 25, 2003 11:17 pm

Pentru ca muistii de producatori nu au nici un interes sa promoveze o trupa care are o personalitate, si-a creeat (in parte) o imagine, a caror membrii chiar stiu sa cante si isi scriu singuri muzica. O asemenea trupa nu e prea profitabila pentru ei, nu o pot manipula asa de usor etc.
E mai usor sa ia niste copii afoni de pe strada, sa ii imbrace sa le traga un machiaj (si o p**a daca e vorba de vreo tanara buna), si sa ii bage intr-un studio. (Singurul detriment sunt orele petrecute de cei care corecteaza vocile dupa inregistrare)
Sa luam un exemplu la indemana: Ordean si cu Asia. El le face tot, deci el ia banul gros. Daca in loc de Asia ar fi fost Luna Amara (utopie) crezi ca ar mai fi luat Ordean 80% din incasari.

PS: Acest post nu este un rezultat al frustarilor mele ca trupa in care cant nu este in "circuitul comercial" Cant sa imi fac damblaua (meseria mea e alta), asa ca nu sunt dispus sa mananc cacat pentru a ajunge la teveu.
Pur si simplu mi-e greata de oamenii care "conduc" lumea muzicala de la noi.
Datorita acestor muisti eu trebuie sa caut ca tampitul dupa albumul celor de la Luna Amara (l-au scos, ca era vorba ca iese prin aprilie)?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Lun Mai 26, 2003 12:35 am

Bass-ule, innebunisi, te iei de ASIA? M-ai ranit profund, nici nu vreau sa mai aud de tine, asa sa stii!!! :D
Acu' serios: crezi ca s-ar putea scoate la fel de multi bani cu "Luna Amara" cati s-au scos ( si se vor mai scoate) cu ASIA, TNT etc. ? Producatorii nu fac altceva decat sa ofere ceea ce cere vulgul... ce zici tu cu manipularea e corect, da' principalul motiv e totusi prostul gust al publicului.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Unregistered » Lun Mai 26, 2003 1:25 pm

Initial trimis de bassplayer
Pentru ca muistii de producatori nu au nici un interes sa promoveze o trupa care are o personalitate, si-a creeat (in parte) o imagine, a caror membrii chiar stiu sa cante si isi scriu singuri muzica. O asemenea trupa nu e prea profitabila pentru ei, nu o pot manipula asa de usor etc.
E mai usor sa ia niste copii afoni de pe strada, sa ii imbrace sa le traga un machiaj (si o p**a daca e vorba de vreo tanara buna), si sa ii bage intr-un studio. (Singurul detriment sunt orele petrecute de cei care corecteaza vocile dupa inregistrare)
Sa luam un exemplu la indemana: Ordean si cu Asia. El le face tot, deci el ia banul gros. Daca in loc de Asia ar fi fost Luna Amara (utopie) crezi ca ar mai fi luat Ordean 80% din incasari.

PS: Acest post nu este un rezultat al frustarilor mele ca trupa in care cant nu este in "circuitul comercial" Cant sa imi fac damblaua (meseria mea e alta), asa ca nu sunt dispus sa mananc cacat pentru a ajunge la teveu.
Pur si simplu mi-e greata de oamenii care "conduc" lumea muzicala de la noi.
Datorita acestor muisti eu trebuie sa caut ca tampitul dupa albumul celor de la Luna Amara (l-au scos, ca era vorba ca iese prin aprilie)?



De buna seama este post scris nu de tine ci de frustrarile tale. Nu e chiar asa ce spui tu acolo. Ideea este ca producatorii de muzica sunt disperati sa faca banul gros, mult si repede. Tocmai de aceea interesul lor se indreapta catre trupe si interpreti care si-ar dori succesul cu orice pret. Pe de alta parte o trupa poate fi prinsa de un contract nasol indiferent cata persoanalitate ar avea. Uita-te de exemplu la trupele care au cazut in plasa trustului Pro.
Rock-ul din nefericire nu mai are chiar atat de mare cautare in Romania. Ne putem lua dupa orice - vanzari, sali pline samd... Partea cea mai nasoala, si am mai spus-o si cu alta ocazie pe site, este ca'n Romania nu exista case de productie independente, care sa produca exact acele trupe despre care povestesti tu. La ei, in vest adica, au avut si au tot felul de astfel de case. Ma gandesc de pilda in momentul asta la 4AD, care a dat lumii cateva trupe de 1000 de puncte, fara unele dintre ele fiindu-mi greu sa imi imiaginez in ce stadiu de dezvolatare s-ar fi alflat rockul . Nominalizam Dead can Dance, Pixies sau Violent Femmes. Din pacate pentru noi insa, nici macar in muzica nu avem o clasa de mijloc foarte bine definita ! In acel moment si puiblicul s-ar diversifica, dar si oferta muzicala ar fi ceva mai larga ! Nu iti face insa iluzii ca poti traii din heavy metal. Vremurile de glorie ale acestor genuri au cam trecut ! Chiar mai acum o luna citeam ca membrii trupei Helloween (da, mai exista) ca sa isi satisfaca nebunia asta de a mai canta, sunt angajati te miri pe unde, in ce studiouri ca instrumentisti de acompaniament. Deci nici la ei afara nu prea se castiga din rock. Nu includem grunge-ul & co. Pe de alta parte, ca sa ajungi la un nivel trebuie sa muncesti al dracu de mult, pentru ca o trupa de rock tine la eticheta si nu poate sa iasa pe scena fara sa aiba in carca o groaza de ore de repetitii. Si in orice caz rockul nu poate fii mimat...
Unregistered
 

Mesajde Sioux » Lun Mai 26, 2003 1:28 pm

postul de mai sus imi apartine
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde Unregistered » Lun Mai 26, 2003 4:44 pm

eu cred ca gustul omului se poate educa ....

cum ne-au "educat" cu manele sau cu piese dance proaste, dar cantate de cintareti sustinuti, bagate angro pe atomic, pana ne-au intrat in memorie de am ajuns sa le cantam pe la dush, si nu stim de unde ne-au venit brusc in cap ...
eu cred ca asta e toata filozofia .... bine si nici rockul sa nu fie foarte dur, sa fie ascultabil, da?
Unregistered
 

unde ?

Mesajde antirisC » Lun Mai 26, 2003 5:42 pm

publicul trupelor astea nu se uita pe atomic, eventual se mai uita din cand in cand la emisiunea ralucai de la mtv.
cat despre radio-uri, transmit o varza de genuri si (le) asculti numai cand n-ai ce face, nu ca ar fi vreo emisiune pe care s-o urmaresti constant. daca vrei sa asculti ceva anume e mai ieftin sa-ti cumperi cd-ul decat sa astepti sa fie transmisa la radio.
cum presa de specialitate nu exista, nu zic nimic de ei.
si atunci de ce sa risipeasca oamenii banii pe promovare cand nu au cu adevarat unde?

solutia ar fi sa apara si la noi statii de radio care difuzeaza numai un singur gen de muzica (daca nu ma insel, pentru manele deja exista) sau macar emisiuni dedicate la radiourile cu acoperire nationala, emisiuni la care ora de difuzare sa fie gandita si nu puse in grila acolo unde incap. si ar fi un inceput.

cele cateva case de discuri care produc genul asta de muzica ar trebui sa se puna de acord, sa sponsorizeze o astfel de emisiune cu continut, informatii si concursuri. era pe R3 o astfel de emisiune vineri seara, dar prezentatorul isi foloseste cunostintele si resursele personale pentru a o umple. mai exista btw?

mi se pare ca la noi industria muzicala functioneaza in virtutea inertiei, nu sta nimeni cu adevarat sa se gandeasca cum e bine sa-si promoveze produsul ci face la fel ca toata lumea si nu se poate. nu poti promova la fel o trupa dance si una rock, publicul lor e diferit din punctul de vedere al varstei, al ocupatiei si modul de a ajunge la urechile lor e diferit.

pe mine ma enerveaza cand aud fraze de genul 'ce muzica proasta e la noi, nu ca in strainatate'. topurile put si la ei iar cazurile in care muzica buna e apreciata la adevarata lor valoare sunt din ce in ce mai rare. casele de discuri dau afara muzicieni adevarati si angajeaza trupe de adolescenti care arata bine si de pe urma carora scot bani adevarati (membrii trupei SClub7 au castigat fiecare numai 600 de mii de lire sterline in timp ce Simon Fuller - nici macar Ordean-ul lor pentru ca doar le-a produs cantecele - si-a tras o parte de vreo 50 milioane).
Singura diferenta e ca acolo industria muzicala e bine organizata. Daca vrei sa asculti si muzica nu doar shit ai si unde si de unde.

la noi de industrie muzicala se poate vorbi doar de cand cu legea copywright-ului, sunt 7 ani de atunci, iar de exemplu in UK s-au aniversat 50 de ani de existenta al unui top al vanzarilor. nu cred ca se poate compara. putem astepta si noi 50 de ani sau puteti incerca sa faceti ceva daca bineinteles va intereseaza.

bye
antirisC
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Dec 16, 2002 6:57 pm
Localitate: Timisoara

bine spus....

Mesajde rockgirl » Lun Mai 26, 2003 6:03 pm

Initial trimis de Unregistered
eu cred ca gustul omului se poate educa ....

cum ne-au "educat" cu manele sau cu piese dance proaste, dar cantate de cintareti sustinuti, bagate angro pe atomic, pana ne-au intrat in memorie de am ajuns sa le cantam pe la dush, si nu stim de unde ne-au venit brusc in cap ...
eu cred ca asta e toata filozofia .... bine si nici rockul sa nu fie foarte dur, sa fie ascultabil, da?
rockgirl
 

dar...

Mesajde rockgirl » Lun Mai 26, 2003 6:24 pm

Cand se anunta concert Luna Amara , se face sarbatoare in toata regula la Cluj. Intre cei care au capacitatea de a intelege muzica ,evident!.
putini ,dar buni...
decat "multi ,da` prosti..."
:)

m-am format si eu in spirit de muzica proasta .M-au "educat",vorba aia .....
dar , de indata ce am inceput a asculta Nirvana (asta a fost inceputul pt mine )....am ignorat muzica precedenta .
Si , am inceput a face diferente in ceea ce priveste calitatea ...

nu zic ca nu s-ar gasi eventuali fani intre cei care se lasa atat de usor educati de mass-media .
sistemul asta ....
rockgirl
 

pariu cu SIOUX

Mesajde Bortzianu' » Mar Mai 27, 2003 1:07 am

1. bassplayer nu e un frustrat ... il cunosc si garantez ..chiar canta din placere. banii ii castiga altcumva ...
2. Vorbea de Luna amara , mister Sioux ...

3. Punem pariu ca daca ar difuza 6 luni pe Atomic , non-stop DOAR rock, in sase luni , vulgul s-ar reorienta in proportie de cel putin 50% spre muzica rock??? DE CE? ..raspunde-ti singur , ca e simplu ..si nu vreau sa jignesc pe nimeni .. :)

4. SE CUMPARA CE SE AUDE. SE AUDE CE SE DA. SE DAU cei care sar cu banul dinainte.

RESTUL? murim fericiti ca am facut ce am vrut. RECUNOASTEREA MONDIALA/nationala .. nu e totul pentru unii dintre noi. NU PUTETI crede? ..ei bine, sa credeti: daca am 10 prieteni si buni, VIATA e frumoasa pentru mine. Restul sa moara in ignoranta si fericirea lor perena, transmisibila genetic ..Amin.
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Re: pariu cu SIOUX

Mesajde Mr Hyde » Mar Mai 27, 2003 1:53 am

Initial trimis de Bortzianu'
3. Punem pariu ca daca ar difuza 6 luni pe Atomic , non-stop DOAR rock, in sase luni , vulgul s-ar reorienta in proportie de cel putin 50% spre muzica rock???


Am mai auzit treaba asta, e o naivitate.... daca s-ar vinde doar Gide sau Heidegger cititorii de Sandra Brown sau Corut s-ar reorienta? Sa fim seriosi. Daca s-ar da non-stop rock ascultatorii de manele, dance, house sau alte cacaturi s-ar reorienta intr-adevar... spre alte posturi. Uita-te ce succes au TVCultural, Mezzo sau ARTE!
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Re: pariu cu SIOUX

Mesajde Sioux » Mar Mai 27, 2003 8:50 am

Stimate Bortian....

Nu am intentionat sa spun ca este un frustrat... Dar a spus el singur treaba asta. Am cantat si eu din placere (tot la bass , culmea ! ) si stiu ca placerea asta are si ea limitele ei. Ne luau toti nervii din lume cand publicul arunca cu artificii, iar juriul ne trimitea exact de unde am venit. Este firesc ca in aceste conditii de neimplinire sa te simti frustrat. Ar fi anormal daca nu ai fi.

Am retinut ca vorbea de Luna Amara. Eu vorbeam de o stare de fapt in Romania.

Nu cred ca este cazul sa ma inveti cum functioneaza sistemul de manipulare al mass-mediei. Este foarte posibil sa fie cum spui, dar este la fel de posibil ca la urmatorul sondaj de piata sa intre la categoria "si altii". Suntem totusi o natie balcanica si orice-am face, "vulgul" tot catre muzica melodioasa se va orienta. Fie ca asta inseamna Charles Asnavour, fie ca inseamna Adrian Adolescentul Minune, fie ca inseamna Sasha Distel. Este un adevar de care trebuie sa tii cont atunci cand pui un astfel de pariu.


Se cumpara ce se aude, se aude ce se da.... Conform acestui principiu, in Romania nu ar fi trebuit sa se auda de Dead Can Dance, Iggy Popp, Siouxie & The Banshees, The Fields of The Nephilim... Si lista ar putea continua, da' imi e ca mai aveti si alta treaba. Pe cei mai sus enumerati,de cate ori i-ai vazut/auzit in media din Romania ? De cate ori ai gasit macar un rand scris despre ei ? Aproape de 0. Cu toate astea sunt destui care ar da banii pe un concert Siouxie sau The Fields Of The Nephilim.



Daca ai 10 prieteni esti un om fericit. Asa ceva insa, nu se va intampla vreo data ! O sa ai maxim un prieten. Dar ala va fi unul in care sa iti pui toata nadejdea. Cat despre ceilalti, nu cred ca e cazul sa moara, in igbnoranta cum spui tu. Fiecare are cate 10 prieteni si un mod de viata, pe care daca nu il intelegei sau nu il accepti (dar de obicei acceptia vine prin intelegere) nu inseamna ca trebuie sa il blamezi sau renegi. Bafta !
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde basstard » Mar Mai 27, 2003 9:35 am

Bortziene, merci pt sustinere :)

Repet: nu caut succesul comercial. Pentru asa ceva trebuie sa faci multe compromisuri pe care nu sunt dispus sa le fac. Daca le-as face as pierde placerea de a canta.
Sioux are partial dreptate, postul acela e rezultatul frustrarii, dar nu a frustrarii ca muzician ci a frustrarii ca ascultator. Mi-e rusine ca sunt roman. Ma fac ungur ca aia is rockeri :D

"Suntem totusi o natie balcanica si orice-am face, "vulgul" tot catre muzica melodioasa se va orienta"

Mai Siouxule, tu vorbesti de trupe care reflecta alte culturi (dead can dance etc). Exista si rock balcanic - io ii zic romanesc, asta nu conteza - (Phoenix, Cargo - vezi Frunza verde etc -, Zdubii, Nightlosers - astia sunt blues dar is faini, Antract au cateva piese cu iz oriental si lista poate continua)
Normal ca brit-pop-ul sau alte stiluri nu au cum sa prinda la marea masa a tineretului bovin biped. La fel cum exista dance cu iz oriental exista si rock cu iz oriental care poate suna chiar bine (un exemplu care imi vine in minte din muzica de afara e Page/Plant - Most High, da ala are influente din orientul mai indepartat si e mult prea complex pt tineretul bovin biped. De la noi Zdubii, mai ales cu noua orientare de la Agroromantica incoace).

Ajung tot de unde am plecat, la muistii de producatori. Cu o trupa de instrumentisti sunt cheltuieli mai mari, pe cand un show cu 3 pacalici cu microfoanele inchise costa mult mai putin.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Sioux » Mar Mai 27, 2003 1:48 pm

Pai tot partial ai si tu dreptate !
Nici eu nu cautam succesul comercial. De altfel era si greu ca la 18 anisori sa ma fi gandit la asa ceva. Eram la varsta la care trebuia sa fiu impotriva tuturor, fara un motiv anume. Este insa la fel de adevarat, ca singura casa producatoare era Electrecordul, care la sectiunea rock il avea pe un oarecare Niki C-tinescu, iar singurul studio din tara era Migas Real Compact, primul din Romania, de unde am si tras materialul de "placa". Pentru ca veniseram, super pregatiti, inregistrarile cu tot cu mixaje au durast vreo 18 ore. Peste ani, caci sunt aproape 13, am reascultat toate inregistrarile de atunci. Ca porcu' ! Desi la vremea aia eram tare mandru de ce iesise... Placearea de a canta, nu neg, trebuie sa existe, dar trebuie sa mai asiguri o placere - de a trai. Daca zilnic tre sa te chinui sa dezlipesti stomacul de sira spinarii, la un moment dat una dintre aceste doua placeri se va topii ca si cand nu ar fi existat. Nu stiu ce varsta ai, dar presupun ca existenta inca nu-ti este impovarata de obligatii ceva mai serioase decat sesiunea din toamna...
Cand am spus ca "vulgul" tot catre muzica melodioasa se va orienta, nu ma refeream la ascultatorul de rock, ci la asculatator in general. Indiferent cu ce ai indopa publicul pe un anume canal TV de muzica, rezultatul va fi acelasi la noi. Dead can Dance era dat ca exemplu in cu totul alt context. Da, este o alta cultura, dar repet - amintisem de ei in cu totul si cu totul alt context.

Cat despre producatori, da ! Le poti spune cum vrei tu ! Insa vina nu este numai a lor. Este si a publicului care s-a multumit sa vina la concerte moca, unde si prestatia era pe masura ! La suse, daca vrei. Un lucru bun este ca publicul a redevenit pretentios iar organizatorii de concerte sunt disperati, pentru ca lumea a inceput sa vrea cat mai multe prestatii live. Nu isi permit sa faca asemenea concerte si in plus nici nu prea stiu cum trebuiesc facute. Un lucru este clar - cat de curand afonii vor fii victime sigure si vor iesi de pe piata in maxim doi ani.
Cred insa ca trebuie facuta o diferenta intre producatorii de la casele de discuri si organizatorii de concerte, caci sunt doua meserii total diferite. As mai scrie, ca suibeictul e foarte stufos, da' poate mai aveti si alta treaba !
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde Unregistered » Joi Mai 29, 2003 4:57 pm

.. e o chestie ciudata e ca aproape toate casele de discuri nu vor sa promoveze trupele rock necunoscute, chiar daca sunt bune si chiar daca nu canta ca acum 10 ani si reusesc sa aduca ceva nou si misto.. raspunsul e de obicei : "va promovam daca deveniti mai comerciali".. adica Bere Gratis.. si eu nu inteleg de ce!? eu nu cunosc pe nimeni care sa zica "ba io ma duc sa-mi iau ultimu album bere gratis -oricum or fi unii- da´ in schimb stiu o gramada care cumpara (sau isi fac rost) cargo, antract, celelalte cuvinte, luna amara etc... apropo, luna amara is misto.. si astia foarte greu si-au gasit o casa de discuri..sau cred ca nici nu si-au gasit inca. Ce vreau sa spun e ca daca o casa de discuri ar fi promovat Luna Amara (de exemplu) nu cred ca ar fi avut de pierdut..

Fanii muzicii rock au existat si vor exista intotdeauna; de ce sunt neglijati?
Unregistered
 

Mesajde drumplayer » Joi Mai 29, 2003 5:01 pm

postul de mai sus imi apartine ..(probleme cu netu..)
Intotdeauna e mai tarziu decat crezi..
Avatar utilizator
drumplayer
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Lun Feb 03, 2003 12:00 am

Mesajde marian jan » Joi Mai 29, 2003 5:07 pm

de trupa MS a auzit cineva?
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde the Zephyr » Joi Mai 29, 2003 9:45 pm

Initial trimis de Unregistered
.. e o chestie ciudata e ca aproape toate casele de discuri nu vor sa promoveze trupele rock necunoscute, chiar daca sunt bune si chiar daca nu canta ca acum 10 ani si reusesc sa aduca ceva nou si misto.. raspunsul e de obicei : "va promovam daca deveniti mai comerciali".. adica Bere Gratis.. si eu nu inteleg de ce!? eu nu cunosc pe nimeni care sa zica "ba io ma duc sa-mi iau ultimu album bere gratis -oricum or fi unii- da´ in schimb stiu o gramada care cumpara (sau isi fac rost) cargo, antract, celelalte cuvinte, luna amara etc... apropo, luna amara is misto.. si astia foarte greu si-au gasit o casa de discuri..sau cred ca nici nu si-au gasit inca. Ce vreau sa spun e ca daca o casa de discuri ar fi promovat Luna Amara (de exemplu) nu cred ca ar fi avut de pierdut..

Fanii muzicii rock au existat si vor exista intotdeauna; de ce sunt neglijati?



Ba si-au gasit una din Cluj parca. Mai exista totusi oameni care se dedica genului, si cred ca sunt din ce in ce mai multi. Acum ar trebui sa lanseze albumul, pe la jumatatea lunii iunie sau asa ceva. Vedem noi....tanara fiind, am totusi mari sperante privind tara asta. Macar in plan muzical. Cu toate ca formatiile proaste continua sa apara ca ciupercile dupa furtuna, apar din ce in ce mai multi ascultatori de rock. Ast am observat cel putin la noi in oras.
Sanest choice in the insane world...
Avatar utilizator
the Zephyr
Junior Member
 
Mesaje: 132
Membru din: Vin Dec 27, 2002 12:00 am

Mesajde Sioux » Vin Mai 30, 2003 8:39 am

Initial trimis de Unregistered
.. e o chestie ciudata e ca aproape toate casele de discuri nu vor sa promoveze trupele rock necunoscute, chiar daca sunt bune si chiar daca nu canta ca acum 10 ani si reusesc sa aduca ceva nou si misto.. raspunsul e de obicei : "va promovam daca deveniti mai comerciali".. adica Bere Gratis.. si eu nu inteleg de ce!? eu nu cunosc pe nimeni care sa zica "ba io ma duc sa-mi iau ultimu album bere gratis -oricum or fi unii- da´ in schimb stiu o gramada care cumpara (sau isi fac rost) cargo, antract, celelalte cuvinte, luna amara etc... apropo, luna amara is misto.. si astia foarte greu si-au gasit o casa de discuri..sau cred ca nici nu si-au gasit inca. Ce vreau sa spun e ca daca o casa de discuri ar fi promovat Luna Amara (de exemplu) nu cred ca ar fi avut de pierdut..

Fanii muzicii rock au existat si vor exista intotdeauna; de ce sunt neglijati?



Tobosare, treaba este atat de simpla incat imi vine tare greu sa o explic :))

Pe vremea cand metalul era varf de lance, in Romania era regimul care era. Acum in Romania nu exista o industrie muzicala asa cum este in tari mai calde, este un fel de industrie muzicala, in interiorul careia cei care investesc un ban vor sa-l scoata repede si daca se poate, de maine, sa aiba si profit. Este explicatia unor aparitii ca Ana Lesko, Cristina, Raduta. Sunt oameni in spate care vor cu tot dinadinsul sa isi vada duducele la tv, in reviste si cam in tot ceea ce inseamna media. In atare conditii produc ceea ce produc, iar cerintele sunt in linii mari cele pe care tu le-ai nominalizat. Revin la ceea ce spuneam si mai sus - este imperios necesar ca in Romania sa apara acele case de discuri independente, care sa produca muzica pentru un grup mai restrans de oameni, asculatatori ceva mai pretentiosi (si cand spun asta nu ma refer numai la rock). In Romania, intr-adevar fanii rock-ului au existat si vor exista intotdeauna, insa procentual, numarul lor este mult mai mic decat al celor care se orienteaza catre genuri mai lejere (asta asa, ca sa fiu baiat bun). Parerea mea este ca o sa mai curga ceva apa pe Dambovita pana se va ajunge, macar in muzica, la normalitate !
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde Sioux » Vin Mai 30, 2003 8:43 am

Initial trimis de marian jan
de trupa MS a auzit cineva?


Categoric. Este trupa ratacitorului Mese, cel care dupa ceva anisori s-a intors din Anglia in Romania si a zis ca n-ar fi rau sa reinvie rock-ul. Si cum Voltajul trupa in care a activat atatia ani inainte de rascoala, este momentan ocupata cu altceva, a hotarat infiintarea MS, daca nu ma insel cu Damigeana pe voce si fratii George & Gusti (bass & tobe), despre care am auzit ca au reinfiintat si Tectonicul la propunerea lui Hoisan, fireste.
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Re: unde ?

Mesajde Unregistered » Vin Mai 30, 2003 11:24 am

nu vorbeam aici de publicul ascultator de rock, care, daca vrea sa asculte, asculta si fara sa-i faca atomic educatie muzicala, vorbeam de aia micii care-s la pubertate acum, si de aialaltii care se uita pe atomic de felul lor .... ce e asa de greu de inteles? la ei trebe batuta saua ...

si, apropo de radiouri care dau rock, vezi si tu pe la Activ Fm, Radio Delta RFI, radio Bucuresti ....


...
Initial trimis de antirisC
publicul trupelor astea nu se uita pe atomic, eventual se mai uita din cand in cand la emisiunea ralucai de la mtv.
cat despre radio-uri, transmit o varza de genuri si (le) asculti numai cand n-ai ce face, nu ca ar fi vreo emisiune pe care s-o urmaresti constant. daca vrei sa asculti ceva anume e mai ieftin sa-ti cumperi cd-ul decat sa astepti sa fie transmisa la radio.
cum presa de specialitate nu exista, nu zic nimic de ei.
si atunci de ce sa risipeasca oamenii banii pe promovare cand nu au cu adevarat unde?

solutia ar fi sa apara si la noi statii de radio care difuzeaza numai un singur gen de muzica (daca nu ma insel, pentru manele deja exista) sau macar emisiuni dedicate la radiourile cu acoperire nationala, emisiuni la care ora de difuzare sa fie gandita si nu puse in grila acolo unde incap. si ar fi un inceput.

cele cateva case de discuri care produc genul asta de muzica ar trebui sa se puna de acord, sa sponsorizeze o astfel de emisiune cu continut, informatii si concursuri. era pe R3 o astfel de emisiune vineri seara, dar prezentatorul isi foloseste cunostintele si resursele personale pentru a o umple. mai exista btw?

mi se pare ca la noi industria muzicala functioneaza in virtutea inertiei, nu sta nimeni cu adevarat sa se gandeasca cum e bine sa-si promoveze produsul ci face la fel ca toata lumea si nu se poate. nu poti promova la fel o trupa dance si una rock, publicul lor e diferit din punctul de vedere al varstei, al ocupatiei si modul de a ajunge la urechile lor e diferit.

pe mine ma enerveaza cand aud fraze de genul 'ce muzica proasta e la noi, nu ca in strainatate'. topurile put si la ei iar cazurile in care muzica buna e apreciata la adevarata lor valoare sunt din ce in ce mai rare. casele de discuri dau afara muzicieni adevarati si angajeaza trupe de adolescenti care arata bine si de pe urma carora scot bani adevarati (membrii trupei SClub7 au castigat fiecare numai 600 de mii de lire sterline in timp ce Simon Fuller - nici macar Ordean-ul lor pentru ca doar le-a produs cantecele - si-a tras o parte de vreo 50 milioane).
Singura diferenta e ca acolo industria muzicala e bine organizata. Daca vrei sa asculti si muzica nu doar shit ai si unde si de unde.

la noi de industrie muzicala se poate vorbi doar de cand cu legea copywright-ului, sunt 7 ani de atunci, iar de exemplu in UK s-au aniversat 50 de ani de existenta al unui top al vanzarilor. nu cred ca se poate compara. putem astepta si noi 50 de ani sau puteti incerca sa faceti ceva daca bineinteles va intereseaza.

bye
Unregistered
 

Mesajde drumplayer » Vin Mai 30, 2003 9:16 pm

Initial trimis de Sioux



Tobosare, treaba este atat de simpla incat imi vine tare greu sa o explic :))

Pe vremea cand metalul era varf de lance, in Romania era regimul care era. Acum in Romania nu exista o industrie muzicala asa cum este in tari mai calde, este un fel de industrie muzicala, in interiorul careia cei care investesc un ban vor sa-l scoata repede si daca se poate, de maine, sa aiba si profit. Este explicatia unor aparitii ca Ana Lesko, Cristina, Raduta. Sunt oameni in spate care vor cu tot dinadinsul sa isi vada duducele la tv, in reviste si cam in tot ceea ce inseamna media. In atare conditii produc ceea ce produc, iar cerintele sunt in linii mari cele pe care tu le-ai nominalizat. Revin la ceea ce spuneam si mai sus - este imperios necesar ca in Romania sa apara acele case de discuri independente, care sa produca muzica pentru un grup mai restrans de oameni, asculatatori ceva mai pretentiosi (si cand spun asta nu ma refer numai la rock). In Romania, intr-adevar fanii rock-ului au existat si vor exista intotdeauna, insa procentual, numarul lor este mult mai mic decat al celor care se orienteaza catre genuri mai lejere (asta asa, ca sa fiu baiat bun). Parerea mea este ca o sa mai curga ceva apa pe Dambovita pana se va ajunge, macar in muzica, la normalitate !


... vrei sa zici ca pe vremea aialalta se asculta heavy metall din lipsa de altceva? nu cred! cum faceau rost oamenii de priest si de maiden faceau si de modern talking si alte popuri..(daca ar fi vrut)
... eu ziceam ca se poate scoate bani si dintr-o trupa rock.. deci am inteles ca o casa de discuri scoate cu siguranta rapid banii baga-ti intro trupa gen TNT..ok? dar asa cum o trupa ca linkin park are succes in SUA, poate mai mult decat Laura Pausini(de ex), asa si la noi o trupa de genu Luna Amara ar putea egala o trupa de gen TNT... cel putin cred eu.. (oricum comparatia e absurda....) :D
Intotdeauna e mai tarziu decat crezi..
Avatar utilizator
drumplayer
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Lun Feb 03, 2003 12:00 am

Mesajde drumplayer » Vin Mai 30, 2003 9:22 pm

Initial trimis de Sioux



Tobosare, treaba este atat de simpla incat imi vine tare greu sa o explic :))

Pe vremea cand metalul era varf de lance, in Romania era regimul care era. Acum in Romania nu exista o industrie muzicala asa cum este in tari mai calde, este un fel de industrie muzicala, in interiorul careia cei care investesc un ban vor sa-l scoata repede si daca se poate, de maine, sa aiba si profit. Este explicatia unor aparitii ca Ana Lesko, Cristina, Raduta. Sunt oameni in spate care vor cu tot dinadinsul sa isi vada duducele la tv, in reviste si cam in tot ceea ce inseamna media. In atare conditii produc ceea ce produc, iar cerintele sunt in linii mari cele pe care tu le-ai nominalizat. Revin la ceea ce spuneam si mai sus - este imperios necesar ca in Romania sa apara acele case de discuri independente, care sa produca muzica pentru un grup mai restrans de oameni, asculatatori ceva mai pretentiosi (si cand spun asta nu ma refer numai la rock). In Romania, intr-adevar fanii rock-ului au existat si vor exista intotdeauna, insa procentual, numarul lor este mult mai mic decat al celor care se orienteaza catre genuri mai lejere (asta asa, ca sa fiu baiat bun). Parerea mea este ca o sa mai curga ceva apa pe Dambovita pana se va ajunge, macar in muzica, la normalitate !


Asa ca pretene, treaba nu e chiar asa de simpla pe cum crezi tu..
(uita-te la topicu ala cu cristina - regina r&b-ului... cam asa is fac rost unii de contracte cu casele de discuri.. nu numai in Romania)
Intotdeauna e mai tarziu decat crezi..
Avatar utilizator
drumplayer
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Lun Feb 03, 2003 12:00 am

Mesajde Bortzianu' » Vin Mai 30, 2003 11:02 pm

..mda..stufos subiect , precum de stufos e parul meu pe piept...adica aproape deloc.

..Exista o singura problema , mister Sioux (nu stiu de unde ai scos-o cu cei "doi" anisori in care se vor schimba concertele: din playback in LIVE .. cu CARE trupe? cu alea nelansate?!) : aceea a mediatizarii .

Nu exista o balanta. Se mediatizeaza orice aduce un castig rapid... Nu exista incredere in "potentialul creativ" al unei trupe. Nu se incearca a se privi in viitor. La fel ca un plan de afaceri (probabil stam prost la capitolul OAMENI DE AFAcERI, la fel ca si la POLITICIENI ..de fapt sunt cam tot aia..). Si, MAI ALES, exista atata durere in cur , referitor la educatia maselor. Iar cei care POT face ceva (angrenatii in sistem) sunt nepasatori: si-au trait viata, multi sunt rosi de propria neimplinire si NU AJUTA pe cineva care le dovedeste ca are POTENTIAL ...

..deunazi vorbeam cu un astfel de om: in primul rand ca n-ar vrea sa ii cant cu trupa mea in deschidere ..pentru ca s-ar putea ca el sa fie fluierat ...Si apoi imi spune: " eu m-am descurcat pe vremea mea, descurca-te si tu acum " ... Pai ce , eu mai am "responsabil cu cultura" pe judet??!! ..mama voastra de cioflingari nascuti mai repede...Pai asta e fratie, fratilor? ..unde pixul meu s-au dus oamenii care se ajutau intre ei , se iubeau si erau fericiti pentru fericirea celuilalt???

..va spun tot eu: au murit. Problema e alta: ca cei care MAINE vor fi oamenii de langa noi, ASTAZI sunt infestati cu manele si alte cacaturi ... Pentru ei puneam pariul cu "sase luni de rock pe Atomic" : MAINE vor fi langa noi ...

..daca nu, acel MAINE va fi la fel de de cacat ca AZI-ul pe care il tot scuipam..

..pai sa ne scuipam pe noi...
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Mesajde Gavozdita » Sâm Mai 31, 2003 12:33 am

daca s ar da numai rock la atomic 6 luni(pp prin absurd),v ar placea sa i auziti pe toti manelistii fredonand nirvana?daca aud la atomic...si cum era faza????se canta ce va cere publicu.deci nu artistii educa publicu ci publicu artistii:con:
Gavozdita
 

Mesajde Sioux » Sâm Mai 31, 2003 6:42 am

'..Exista o singura problema , mister Sioux (nu stiu de unde ai scos-o cu cei "doi" anisori in care se vor schimba concertele: din playback in LIVE .. cu CARE trupe? cu alea nelansate?!) : aceea a mediatizarii ."

Trebuiie sa stii ca in tara exista suficient de multe trupe care pot sustine concerte. Majoritatea celor care pot presta si live (ca ne place sau nu genul muzical) si-au angajat trupa de pate samd...
Nu asta e problema - cei care sa presteze live. Problema este ca producatorii de concerte nu prea sunt interesati de asa ceva, insa iti pot spune cu siguranta ca de aici se trage si marea lor dilema, pt ca publicul e satul sa tot dea banii de doua ori pe aceelasi cd.

"Nu exista o balanta. Se mediatizeaza orice aduce un castig rapid... Nu exista incredere in "potentialul creativ" al unei trupe. Nu se incearca a se privi in viitor."

Asta am spus si eu. M-ai contrazis, doar de dragul de a ma contrazice.

" La fel ca un plan de afaceri (probabil stam prost la capitolul OAMENI DE AFAcERI, la fel ca si la POLITICIENI ..de fapt sunt cam tot aia..). Si, MAI ALES, exista atata durere in cur , referitor la educatia maselor."

Lege - omul de afaceri nu este procupat de educarea maselor nicaieri in lume. Omul de afaceri este interesat de manipularea maselor in favoarea sa pentru a-si vinde produsele. Cine stie sa faca acest lucru cel mai bine (si are si sustinere financiara ok), este lider de piata.


"..deunazi vorbeam cu un astfel de om: in primul rand ca n-ar vrea sa ii cant cu trupa mea in deschidere ..pentru ca s-ar putea ca el sa fie fluierat ...Si apoi imi spune: " eu m-am descurcat pe vremea mea, descurca-te si tu acum " ... Pai ce , eu mai am "responsabil cu cultura" pe judet??!! ..mama voastra de cioflingari nascuti mai repede...Pai asta e fratie, fratilor? ..unde pixul meu s-au dus oamenii care se ajutau intre ei , se iubeau si erau fericiti pentru fericirea celuilalt???"

I-ati gandul de la fratia asta ! Nu exista nicaieri in lume. Ce ai fi facut de pilda daca te-ai fi aflat in Los Angeles, unde sunt 20 de milioane de locuitori si aproximativ 40.000 de trupe ? Este concurenta intr-adevar si fiecare se descurca cum poate mai bine. Ca sa nu mai vorbesc ca in Statele Unite se lanseaza lunar aproximativ 300.000 de albume ale diferitelor trupe.... In asemenea conditii cine crezi ca te-ar fi ajutat ? Tot ceea ce se discuta de concerte si bani e treaba de PR, nu de bassist, chitarist sau tobar.

Daca tu crezi ca acest subiect nu este stufos, ca nu se invarte ca intr-un cerc vicios, inseamna ca mai ai mult de recuperat. Nu te supara, pentru ca nu este o remarca sarcastica. Pur si simplu asta este adevarul. Subiectul este cu adevarat stufos, nici mie nu imi convine situatia din muzica romaneasca, dar rezolvarea acestui haos nu consta in 6 luni de difuzare non stop de rock....
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde Sioux » Sâm Mai 31, 2003 6:57 am

Initial trimis de drumplayer


... vrei sa zici ca pe vremea aialalta se asculta heavy metall din lipsa de altceva? nu cred! cum faceau rost oamenii de priest si de maiden faceau si de modern talking si alte popuri..(daca ar fi vrut)
... eu ziceam ca se poate scoate bani si dintr-o trupa rock.. deci am inteles ca o casa de discuri scoate cu siguranta rapid banii baga-ti intro trupa gen TNT..ok? dar asa cum o trupa ca linkin park are succes in SUA, poate mai mult decat Laura Pausini(de ex), asa si la noi o trupa de genu Luna Amara ar putea egala o trupa de gen TNT... cel putin cred eu.. (oricum comparatia e absurda....) :D




Nu ! Nu asta am vrut sa zic. Am vrut sa zic ca pe vremea aia metalul era varful e lance. De fapt daca o sa citesti mai cu atentie ai sa vezi ca exact aia am si spus. Pe vremea aia insa se asculta si blues si jazz, oricumintr-o mai mare masura decat astazi.
Da, asa e ! Se putea face rost de toate discarelile la moda. Pe care topaiam pana dimineata la chefuri, care e pronblema ? Crezi ca facea cineva vreo pasiune pentru Modern Talking ? Nu ! Lumea mergea la chef, agata fata, bea ce era de baut si pleca acasa. Poate sa isi puna o caseta cu muzica preferata. Asa ar fi normal sa se intample si astazi.
In tara unde se dau discuri de aur si argint pentru 100.000, respefctiv 50.000 de exemplare, deci asta insemnand super vanzari, i-ati gandul ca o trupa ca Luna Amara o sa reuseasca sa le aduca asemenea venituri incat toti producerii sa intrebe - "cine sunt astia frate ? Ia faceti rost de un numar de tel si le dam un contract de semnat, sa mai scoatem si noi un ban !". De fapt asta este si riscul atunci cand faci muzica restrictiva, pentru un numar restrans de oameni. Este adevarat ca este un drum foarte greu, dar cineva trebuie sa il faca. Abia cand n-o sa se mai incumete nimeni, situatia va fi grava...
Sioux
Junior Member
 
Mesaje: 60
Membru din: Joi Sep 20, 2001 9:34 am
Localitate: Bucureshti

Mesajde drumplayer » Lun Iun 02, 2003 9:50 pm

Initial trimis de Sioux




Nu ! Nu asta am vrut sa zic. Am vrut sa zic ca pe vremea aia metalul era varful e lance. De fapt daca o sa citesti mai cu atentie ai sa vezi ca exact aia am si spus. Pe vremea aia insa se asculta si blues si jazz, oricumintr-o mai mare masura decat astazi.
Da, asa e ! Se putea face rost de toate discarelile la moda. Pe care topaiam pana dimineata la chefuri, care e pronblema ? Crezi ca facea cineva vreo pasiune pentru Modern Talking ? Nu ! Lumea mergea la chef, agata fata, bea ce era de baut si pleca acasa. Poate sa isi puna o caseta cu muzica preferata. Asa ar fi normal sa se intample si astazi.
In tara unde se dau discuri de aur si argint pentru 100.000, respefctiv 50.000 de exemplare, deci asta insemnand super vanzari, i-ati gandul ca o trupa ca Luna Amara o sa reuseasca sa le aduca asemenea venituri incat toti producerii sa intrebe - "cine sunt astia frate ? Ia faceti rost de un numar de tel si le dam un contract de semnat, sa mai scoatem si noi un ban !". De fapt asta este si riscul atunci cand faci muzica restrictiva, pentru un numar restrans de oameni. Este adevarat ca este un drum foarte greu, dar cineva trebuie sa il faca. Abia cand n-o sa se mai incumete nimeni, situatia va fi grava...



Eu nu cred ca luna amara face muzica pentru un grup restrans de oameni...
...daca luna amara ar fi avut aceeiasi promovare ca si TNT, eu cred, ca ar fi avut cel putin acelasi succes...
Si apropo, cat de mare o fi numarul de oameni care isi cumpara al bumul TNT?

p.s. ti-am citit mesajul cu destula atentie si cred ca ar trebui sa devii mai explicit putin, ca noi astia care nu suntem asa destepti ca tine nu avem nici puteri telepatice ca sa ne dam seama ce vroiai sa spui de fapt...
Intotdeauna e mai tarziu decat crezi..
Avatar utilizator
drumplayer
Junior Member
 
Mesaje: 199
Membru din: Lun Feb 03, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori