Eurovisionul castigat de o manea

ce-a fost pe Muzici o data

Eurovisionul castigat de o manea

Mesajde aspyrin » Dum Mai 25, 2003 3:36 pm

La Eurovision a castigat Turcia cu o manea.

Devine maneaua un gen international apreciat (a se vedea si ultima piesa a latin-boy-ului Richi :) ) sau au luat-o cu totii razna?
Avatar utilizator
aspyrin
Junior Member
 
Mesaje: 929
Membru din: Dum Ian 12, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Dum Mai 25, 2003 3:49 pm

Aia nu e manea, e muzica traditionala turceasca.
Maneaua e ce avem noi o chestie combinata intre o sarbeasca, romaneasca si turceasca.
Mie mi s-a parut ca mel cast e cam copiata dupa Tarcan... ma insel?
Iar daca lumii toate a placut mai mult o mel turceasca cu ritmuri scarboase de r'n'b , si nu tatu (cine as fii vrut eu sa castige) e treaba ei...
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde UnCopilutz » Dum Mai 25, 2003 4:22 pm

tatu? Pai alea fac muzica ma Gabytzzu? Sau iti plac ca si dau limbi pe scena? Eu nu aflu nimic interesant la fofoloancele alea doua decat ca se tot freaca acolo pe scena , in rest nimic. Aia nu e muzica de ascultat.
" Tatal meu zideste case
Cocotat pe schele
Si cu fruntea lui ajunge
Pana sus la stele."
Avatar utilizator
UnCopilutz
Junior Member
 
Mesaje: 1184
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Titina » Dum Mai 25, 2003 4:37 pm

Shi io ash fi vrut sa cashtige tATu,dar......
Da' era toushi k-lumea melodia aia turceasca(inceputul semana cu Holly Valance-Kiss Kiss,sau... mai bine zis cu Tarkan...)...pe langa alte melodii oribile care erau pe-acolo...
Oricum,a fost o mare poracrie Eurovisionul ala.M-am uitat doar la sfarshit,rugandu-ma sa cashtige tATU(numai ptr ele am deschis televizorul :D ).
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Julya_15 » Dum Mai 25, 2003 4:46 pm

Si eu as fi vrut sa castige tatu,dar...oricum se stia ca Nicola cu romania n-ar fi castigat...mi s-a parut ca a cantat oribil fata aia.
Mother looking at me,tell me what do U see,yes I've lost my mind!
Daddy looking at me,will I ever be free,have I crossed the line?
Julya_15
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Apr 05, 2003 10:58 pm
Localitate: Can U feel the love tonight?

Mesajde MiG29 » Dum Mai 25, 2003 5:13 pm

Nu e manea,are ritmuri traditzionale.Rusia nu merita sa se claseze pe 3.melodia aia n-a avut nici cap nici coada,iar Nicola saraca numa fata nu mai e:j
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Selena RulZZ » Dum Mai 25, 2003 6:51 pm

mie una nu mi-a placut nici una cum a cantat...nici Rusia asa de mult,nici Romania, si nici turcia...iar de celelalte ce sa mai vb.
Selena RulZZ
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Dum Mai 25, 2003 6:47 pm
Localitate: where Selena lives

Mesajde cubu » Dum Mai 25, 2003 7:41 pm

Sa vedeti voi peste doi ani ca toata Europa o sa dea din buric... Si aia este manea... O adevarata manea... Ne invadeaza astia bah!!! Trebuie sa ne luam masti de gaze...
Oricum, Eurovisionul a fost intotdeauna o basina care ar trebui sa se numeasca "Simpatia de Aur"... Adica nordicii si-au dat voturi intre ei, fostele republici iugoslave intre ele, etc... Nu tine de muzica...

P.S. Mie mi-a placut cum a cantat Nicola... Cel putin a fost peste multi de acolo...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Dum Mai 25, 2003 8:56 pm

E manea, si ma fut in ea.
Mig-ule, sa nu crezi ca sunt vreun fan Tatu, da' a fost de departe cea mai buna melodie... eventual du-te pe site-ul oficial si mai ascult-o o data, e cu cateva clase peste celelalte.
In final, cu riscul de a ma repeta: MA PISH PE EUROVIZIUNE
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Dia » Dum Mai 25, 2003 10:09 pm

Mie mi s-a parut k multe melodii au fost plagiate pe la Eurovision si nu mi-au atras atentia decat cateva...restu semanau toate intre ele si nu aveau nimic deosebit! intr-adevar melodia castigatoare seamana cu manelele noastre si avea bucati bune din Tarkan in ea...iar interpreta...bleah!! noroc cu dansatoarele! nicola mi s-a parut k a dat clasa la multi....are o voce buna si mi s-a parut totul de bun gust...si coregrafia alora...si lookul ei...cam tot... mi se pare de departe melodia cea mai buna cu care am pariticipat vreodata la Eurovision! m-a deranjat k in filmuletzu dinaintea interpretarii melodiilor toti filmasera in locuri mishto...numai pe Nicola au filmat-o in camera de machiaj cu bigudiuri&stuff...nashpa! melodia fetelor de la T.a.T.u a fost cea mai buna dupa parerea mea si vocile lor au sunat cel mai bine..au aratat k desi la noi au facut playback ele sunt in stare sa cante live...si chiar foarte bine! si mi-a mai placut melodia belgiei...originala si foarte dragutza!! aaa..si l-am retzinut pe austriac....doamne...ingrozitor si a luat si o groaza de puncte, era absolut penibil! nu m-ar fi mirat daca ar fi castigat...se intampla toate minunile la Eurovision! daca am fi dat si noi 12 puncte rusiei cum ne-au dat si ei noua acum T.a.T.u ar fi fost castigatoarele...dar asta e! :) ghinion! :D oricum nu-mi pare rau k m-am uitat...k m-am distrat :)
like a soul without a mind
in a body without a heart
i'm missing every part
Avatar utilizator
Dia
 
Mesaje: 1052
Membru din: Dum Mar 31, 2002 11:00 pm

Re: Eurovisionul castigat de o manea

Mesajde Bortzianu' » Dum Mai 25, 2003 10:32 pm

Initial trimis de Mihai-MOF
Devine maneaua un gen international apreciat (a se vedea si ultima piesa a latin-boy-ului Richi :) ) sau au luat-o cu totii razna?


Pai Mihai, ce ma deranjeaza la manele nu e sectiunea ritmica, nici instrumentele, ci cu cu totul ALTCEVA: versurile (haide nevasta...dulceata inedita..etc) care in majoritate sunt creatii ale unor minti cu 4 clase ... Jegul verbal ma deranjeaza... Impotenta creativa de care dau dovada copiii minune ...
..manelele sunt , dupa parerea mea, la origini, la fel de melodice ca si muzica latino ...

...
Avatar utilizator
Bortzianu'
Junior Member
 
Mesaje: 1145
Membru din: Vin Ian 24, 2003 12:00 am

Manea si mi se rupe

Mesajde Love2Fly » Lun Mai 26, 2003 12:20 am

E manea pana la Dumnezeu, dar mi se rupe!:) Oricum Romania e invadata la refuz de manele.
Cred ca daca am fi trimis si noi pe Costi cu Gutza si cu Adi Copilu' eram pe primul loc!:)
Oh my life! I'm so sad!:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde clau@}- » Lun Mai 26, 2003 10:45 pm

e muzica turceasca mei...dar na..dak zicetzi voi...oare de ce toate tzarile i-a dat note mari la piesa asta?
clau@}-
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Mai 26, 2003 10:40 pm
Localitate: cluj-napoca

Mesajde cubu » Mar Mai 27, 2003 8:16 am

Ce draq invocati voi astia mereu faptul ca toata lumea voteaza sau place nu stiu ce piesa sau stil de muzica? Sunteti patetici... Urmeaza-ti turma, oita nazdravana...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Mai 27, 2003 8:57 am

Baaah, sinteti patetici! Nu mai faceti diferenta dintre o melodie turceasca si o manea?? Va urez succese nebanuite si mult mult noroc in viata, fiindca o sa aveti mare nevoie. Asa sa va ajute Dumnezeu! Singuri nu cred ca sinteti in stare sa va ajutati....
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

2050

Mesajde baixinho© » Mar Mai 27, 2003 10:10 am

Initial trimis de Gabyzzu
Mie mi s-a parut ca mel cast e cam copiata dupa Tarcan... ma insel?

deloc, citeste presa de azi de la noi. daca tzi-e lene, ia de-aciulea:

EUROVISION-SCANDAL / Turcia, acuzatí£ de plagiat
RIGA, 26 mai (MEDIAFAX) - Organizatorii concursului Eurovision au luat in discutie, duminicí£, posibilitatea retragerii premiului cistigat de Trucia, pentru un posibil plagiat, informeazí£ publicatia spaniolí£ Abc, citind presa suedezí£.
Kjell Ekholm, membru al EBU (European Broadcasting Union), sustine cí£ a primit mai multe plingeri prin care se arí£ta cí£ melodia "Everyway That I Can", care a cistigat, simbí£tí£, concursul Eurovision, este o copie "rusinoasí£" a unei cunoscute piese a cintí£retului turc Tarkan.
Dací£ se va confirma plagiatul, Turcia va fi automat descalificatí£, iar premiul va trece in posesia Belgiei.
Reprezentanta Turciei, Sertab Erener, in virstí£ de 39 de ani, a declarat cí£ "toate melodiile turcesti se aseamí£ní£" si cí£ Tarkan este "un prieten bun".
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde cubu » Mar Mai 27, 2003 5:34 pm

Bai Nicholas, zi tu ce e maneaua... Baga o definitie...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Re: Eurovisionul castigat de o manea

Mesajde DiViNiA » Sâm Mai 31, 2003 10:45 pm

Initial trimis de Mihai-MOF [/i]
[B]La Eurovision a castigat Turcia cu o manea.

Devine maneaua un gen international apreciat (a se vedea si ultima piesa a latin-boy-ului Richi :) ) sau au luat-o cu totii razna?




otusi nu inteleg care este problema?in primu rand, toate mel turcesti se aseamana intre ele si ca presa sa aiba un sub interesant si sa se vanda ziarele a zis cineva ca e plagiat dupa tarkan si toti au zis ca da si iata un nou sub de discutie. parca ce mai conteaza, oricum nu ar fi castigat romania. o fi avnd nicola o vove buna dar nu stiu cine draq avea sa voteze pt romania?...si cand ma gandesc la faptul ca in saptamanile de dinainte nicola zicea ca pe site-ul eurovizionului mel ei e pe locul 2 sau chiar 1 in topul anumitor tari, cum se face ca la concurs nu a mai votat-o nimeni...asa-s romanii, peste tot is cei mai buni si de fapt, se pisha europa pe ei...pacat pt ca, avem si noi ceva bun (acum ma refer doar la capitolul muzica) dar nu stim cum sa o aratam ...si nu e vb ca melodia cantata e manea, asta e specifica turciei doar nu avea sa cante r'n'b...si oricum nu mai conteaza acum....
DiViNiA
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mie Mai 14, 2003 8:57 am
Localitate: piatra neamt

manelele o sa invadeze tot continentul

Mesajde RaveAttack » Dum Iun 01, 2003 5:03 pm

korect ca eurovisionul a fost cashtigat de o manea! In primul rand manelele provin din muzica turceasca asha ca.. NO COMMENT!
In plus melodia a fost si plagiata pacat ca organizatorii erau ocupati cu "fetitele" din backstage! hehehe!
Nicola poate ar fi caut ea ceva, dar cum a mai zis cineva de pe aci, cine naiba o vota? Toate tarile s-au votat intre ele, deci nu cred ca noi am fi avut vreo sansa..
Pe curand!
RaveAttack
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Iun 01, 2003 4:55 pm
Localitate: In Space...


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron