Adrian de la Big Brother

ce-a fost pe Muzici o data

Adrian de la Big Brother

Mesajde AdevaRapper » Sâm Mai 31, 2003 12:35 am

Am sovait mult in fata tastaturii pentru ca nu mi-am putut aminti exact ziua cand am vazut prima oara Big Brother! Oricum, din intamplare, am tras cu ochiul si cu urechea la Televizorul comutat de maica-mea intamplator pe Prima TV (probabil ca era pauza de publicitate la "Clona" pe Acasa) si am vazut care-i treaba cu fratele cel mare. Peste cateva zile colegii (care urmareau emisiunea) mi-au spus ca printre concurenti s-a "strecurat" un rapper si mi-am propus sa investighez acest caz. Din pacate am uitat si nu am mai vizionat populara emisiune pana saptamana trecuta, cand au decis sa-l dea afara pe un tip, Adrian. Oricum, cu aceasta ocazie a fost prezentata o scena foarte interesanta (aveam sa aflu mai tarziu ca au fost mai multe scene de genul asta), cu acest Adrian cantand niste versuri scrise de el. Am fost sceptic initial, dar secunda cu secunda, clementa mea crestea. Prima bila alba a fost faptul ca nu se lega de cartier & stuff in lirici, ci versurile erau "pe gustul meu", adica aveau un mesaj interesant (desi tehnica era inca deficitara, atat la rime cat si la flow). Una peste alta mi-a placut omul (este o persoana de principiu din cate am observat) si nu numai mie, dar si unora de la o casa de discuri, care, de indata ce a iesit din Casa, l-au bagat in studio si au inregistrat versurile de care va vorbeam, rezultand o piesa pe care am auzit-o acum o jumatate de ora si care sincer mi-a placut. Stiu ca nivelul nu e foarte ridicat, dar e de-abia la inceput (cum spune chiar el insusi in cateva rime). Sunt si putin invidios pe sansa de care a beneficiat (si de care altii mai buni ca el nu au avut parte), dar in rest - Word Up pentru omul asta, pentru ca a reusit sa expuna la TV si altceva decat Gangsta Rap, sa largeasca orizonturile publicului in general. Astept si parerile voastre legate de acest subiect! E un exces de entuziasm din partea mea? Oare am aberat? Oare intr-adevar e talentat Adrian? As vrea sa vad ochii lui K-gula! :)

MIRCEAdevarappELIADEr.
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

...

Mesajde m0l0z » Sâm Mai 31, 2003 11:27 am

Vorbind de chesti deastea, eu tocmai am ascultat Real Hip Hop-urile vol. 1, 2 si 3 si spre uimirea mea, E.L.I.T.A. care o consideram buna, dar nu exceptionala, da mucu la totzi de pe acele compilatii! Cum asha? Au fost scoase pe piatza! De ce nu i-a semnat nimeni pana s-a infiintzat Urban Records si au ajuns doar Nashu, L Doc si VD? Un exemplu: La Rasa ft. Rimaru - Unu dintr-o mie! O melodie d rahat! Cel putzin asha mi se pare. Cum se poate asha ceva?
Skee-Lo RULEZ!
Avatar utilizator
m0l0z
Junior Member
 
Mesaje: 81
Membru din: Dum Mar 30, 2003 12:00 am

Mesajde Hightop » Sâm Mai 31, 2003 9:04 pm

Io m-am uitat la Big Brother foarte mult la inceput , dar acum am inceput sa ma plictisesc.
La inceput cand prezentau concurentii , prima impresie pe care ti-o lasa Adrian ala era : ca e rapper .
A recitat o data niste versuri dar cu siguranta nu erau Hip Hop era un R&b ceva .
Nobody Likes me . But I like That !
Hightop
Junior Member
 
Mesaje: 20
Membru din: Lun Iun 24, 2002 11:51 pm
Localitate: Coltu' Strazii

Mesajde AdevaRapper » Sâm Mai 31, 2003 10:52 pm

Deci nu m-am uitat foarte atent, dar asa mi s-a parut si mi-a placut omul.
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde C^ine » Sâm Mai 31, 2003 10:57 pm

da asa zic si eu
mai mult R&B
si cantaretii lui preferati sunt Craig David, R. Kelly
ieo viata de C^ine la fel ca in filme...copii de azi viitorul de maine..baga droguri in loc de vitamine !
Avatar utilizator
C^ine
Junior Member
 
Mesaje: 91
Membru din: Joi Mar 06, 2003 12:00 am

Mesajde rady » Dum Iun 01, 2003 2:50 pm

nici mie nu mi-a placut la inceput de el, dar dupa ce am auzit versurile alea mi-am schimbat un pic parerea, si a inceput sa-mi placa ft mult
sper sa reuseasca mai departe
X

KNICKSONLINE.COM
Avatar utilizator
rady
Junior Member
 
Mesaje: 319
Membru din: Dum Noi 10, 2002 12:00 am

Mesajde HillBillieRaper » Lun Iun 02, 2003 9:15 pm

io' cand am vazut prima data Big Brother, Adrian a fost primu' care mi-a sarit in ochi, pentru ca nu incerca sa iasa in evidenta ca aialati... shi apoi s-a pus pe versuri care mi-e mi-au placut foarte mult... io sper sa ajunga departe pentru ca merita... si ca fapt divers (e o chestie care m-a facut sa am si mai mult respect pentru el ) cand a fost intrebat de ce concureaza, a raspuns :"Pai ce era sa fac, sa ma angajez?"
atat am zis shi eu... sper ca nu v-am plictisit rau de tot...


P.S. unde ai vazut/ascultat melodia?
What' the difference? Well, we can start at the pennis, or we can scream "I don't give a fuck!" and see who means it!
HillBillieRaper
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mai 07, 2003 11:02 am
Localitate: Chemical Junkyard

Mesajde AdevaRapper » Lun Iun 02, 2003 9:21 pm

Am vazut chiar in emisiune (de vreo 2-3 ori in ultimul weekend parca). Oricum, suna bine (instrumentalul nu e chiar super reusit dar merge), se vede ca e trasa in studio! Daca te mai uiti ai sansa sa o vezi (auzi) si tu!
Pace!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde genicon » Mie Iun 04, 2003 5:51 pm

Mda... si eu l-am vazut, ascultat etc pe adrian. Versurile mi s-au parut bunicele, si, asa cum zicea adevarapper, se vede ca inca e la inceput.
Dar, la fel cum zic si ceilalti - preferintele lui sunt mai mult R&B. Deci, nu este tocmai un rapper. I s-a acordat ocazia de a face Rap, pe care normal ca a acceptat-o. In ceea ce priveste piesa lui, sa nu va fie cu suparare, dar mi se pare ca seamana foarte mult cu ultima piesa de la Suie Paparude (sper ca ati auzit-o) si care, cu siguranta nu e rap... PArerea mea :)
Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Mie Iun 04, 2003 9:07 pm

Deci, nah, eu cand spun rap ma gandesc la muzica vorbita in general (bineinteles, hip-hopul e in top).
PS: Oricum, imi place melodia Suie Paparude... mi se pare cea mai reusita dintre toate piesele difuzate la Mtv!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

mda

Mesajde TheSmoker » Mie Iun 04, 2003 10:16 pm

Ma genicon da ce poola mea daca ii place R&B-ul e una, dar daca omu face versuri si le canta intr-un stil rappa, ca na el o vrea sa le cante mai melodios da poate nu prea are voce! cat despre ce ii place lui sa asculte eo is curios sa aud ce ii place din Romania!
Asa si eo is poet(necunoscut) da nu pot sa cant ! :)
Sunt un uitat din popor in istorie cu glorie
Sunt intr-un foc scanteia de victorie!
Avatar utilizator
TheSmoker
Junior Member
 
Mesaje: 261
Membru din: Joi Feb 27, 2003 12:00 am

Mesajde intoxic8 » Mie Iun 04, 2003 10:22 pm

adrian este de admirat pentru caracterul lui. nu-mi place insa spiritul lui creator care nu creeaza pe gustul meu.
nu cred ca se pricepe prea bine la versuri, cat despre cantat...
ce-i drept... dintre praticipanti... mi se pare cel mai talentat, cel care vrea sa-si puna in valoarea latura mai mult sau mai putin creativa.
am intalnit tineri care il bateau la fundul gol cand venea vorba despre desen, rime si alte alea. exemple: Decret, AdevaRaper (ma refer la rime)
Arbeit macht Frei!
Avatar utilizator
intoxic8
Junior Member
 
Mesaje: 446
Membru din: Dum Mar 31, 2002 12:00 am

Mesajde foxu » Vin Iun 06, 2003 12:43 pm

adeva eu sunt de partea ta ,adica mie mi-a placut de adrian si de el ca persoana cat si de versurile sale ,care sunt destul de bune in comparatie cu altii care se dau mari rap-eri ,dar e vai de mortii lor.adrian va canta cu parazitii cateva piese si cred c-o sa fie beton .
iar despre suie paparude nici nu mai vorbesc piesa ,,atac la persoana" e beton ,dar spunele la tarani ce e ciocolata ,opresc hartia si arunca bucata.

pace
foxu
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Feb 23, 2003 1:00 pm
Localitate: bals

Mesajde Raspopitu » Vin Iun 06, 2003 9:41 pm

Prima mea impresie a fost ca e (inca) un zonas care e pe p*** lui si bate tot ce prinde in cale.Parerea insa mii s-a schimbat(oarecum),cand am auzit ce zicea....era un om normal din toate punctele de vedere.
Muzical....nu am auzit melodia si din versuri nu prea mai stiu,dar nu era cu influente comerciale(cu exceptia versurilor:"Nu este vina ta,nu e nici vina mea"---acesta era un refren).
Oricum cand a iesit se vedea ca e emotionat--atata se eschiva si se fandosea.....dadea senzatia de un adevarat "ciumeg".



Numa bine
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

Changed my mind a bit...

Mesajde AdevaRapper » Dum Iun 08, 2003 10:00 pm

...in ultimul timp mi se pare ca omului i s-a urcat la cap falsa celebritate (ca sa nu zic gratuita fata de cat merita intr-adevar) si usor-usor imi intra in disgratie! Sper sa-si revina ca e pacat!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Re: Changed my mind a bit...

Mesajde TheSmoker » Lun Iun 09, 2003 6:02 am

Mda...sa cam lasat usor dus de val, toata lumea il lauda, e invitat peste tot(l-am vaz si la MTV) si de incepe sa i se urce la cap...l-am mai auzit odata cum canta...e cam(prea) varza...vresuri mishto intradevar da de cantat pauza!
Sunt un uitat din popor in istorie cu glorie
Sunt intr-un foc scanteia de victorie!
Avatar utilizator
TheSmoker
Junior Member
 
Mesaje: 261
Membru din: Joi Feb 27, 2003 12:00 am

Can't make a word....

Mesajde rap_t_one » Lun Iun 09, 2003 9:51 am

Bai eu nu stiu ce sa zic .... ce mi-a placut a fost ca e un raprezentant rappa si prein studio pi la Fratele al mare....
Nu l-am vazut , nu l-am auzit cantand... daca ziceti voi , zic si eu : bafta in continuare@!
error : signature could not be loaded !
Avatar utilizator
rap_t_one
Junior Member
 
Mesaje: 399
Membru din: Dum Aug 04, 2002 11:00 pm

Mesajde HillBillieRaper » Lun Iun 09, 2003 10:25 am

l-am vazut aseara la prima si nu ca sunt cam dezamagit, dar nici cum il vedeam la inceput nu-l mai vad... si s-a mai amestecat si cu aia de la Hi-q... sper sa-si revina si sarenunte la "colaborare"
What' the difference? Well, we can start at the pennis, or we can scream "I don't give a fuck!" and see who means it!
HillBillieRaper
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mie Mai 07, 2003 11:02 am
Localitate: Chemical Junkyard

Mesajde genicon » Lun Iun 09, 2003 11:26 am

Parerile mele dupa reprezentatia de aseara de la BB: a dat-o live, ceea ce este un plus (sincer, ma asteptam sa faca playback). Nu ca ar avea voce sau ceva, dar a fost live. Mi-a placut si cum s-a miscat :) In rest... mai nimic. Foc de paie.

Am zis
Fara acte, fara bani, fara echilibru - genicon!

Shi tzine bine minte numele/ Ca s-ar putea sa-l auzi din toate partzile/ Si n-ai sa uitzi niciodata ca ai fost cu mine - Du-te dracu! De la mine pentru tine...
Avatar utilizator
genicon
Junior Member
 
Mesaje: 395
Membru din: Dum Dec 08, 2002 12:00 am

Mesajde Raspopitu » Lun Iun 09, 2003 10:54 pm

Hai ma ca e varza cu V mare......inainte sa cante a dat niste versuri...ceva de genu'(asculta-ma bine,vb despre tine bla bla ceva cu mine....)...rime gen Hi-q pe fata dar nu despre iubire,da' rime ca alea chiar pot sa scot in orice perioada a zilei sau a noptii.E varza omu' parerea mea.



Numa bine
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

mdeah

Mesajde Kombat » Mar Iun 10, 2003 12:48 pm

vreti sa stiti ce cred eu ... omu e de cacat ...atat ca si cultura in hip hop cat si ca ce canta dar si ca negative ...
probabil nu putea fi altfel iesind pe filiera bb ... pentru ca obiectivul e odata cunoscut de luem sa se scoata ceva bani de pe urma lui ... colaborarea cu hiq spune tot ... eu nu vad cum o trupa de hh sau artist ar putea sa colaboreze cu hiq dar el...
Avatar utilizator
Kombat
Junior Member
 
Mesaje: 189
Membru din: Dum Iul 21, 2002 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Mie Iun 11, 2003 10:18 pm

Cam asa e...
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Iul 11, 2003 12:41 am

rimele sunt bune... la faza cu textele gen "yo, a-ha" tre` sa-l intelegem si pe el... fiind la inceput e normal sa aiba emotii atunci cand iese pe scena.
pace
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

melodia lui

Mesajde Gyno » Vin Iul 11, 2003 10:37 pm

bah ... nu stiu dc .. da am impresia ca negativu de la piesa lu "asta " e copiat dupa puff daddy - i`l be missing u ... care bineinteles e copiat ..de la altcineva ( o sa zic cand aflu numele )
Gyno
 

:)

Mesajde Kombat » Vin Iul 11, 2003 11:46 pm

deci melodia lu adrian nu are nici in clin nici in maneca cu a lu puffy .. daca vreti parerea mea ca negativul ala este de dance pur ... si d-ala romanesc de cacat gen nnd ... doi la mana melodia lu puff nu e ciordita... e un remake al unei melodii semnata police 9trupa lui sting) si asta o stie toata lumea ..cam atat
pace
Avatar utilizator
Kombat
Junior Member
 
Mesaje: 189
Membru din: Dum Iul 21, 2002 11:00 pm

Mesajde usualflow » Sâm Iul 12, 2003 9:23 pm

Pe Adrian l-am remarcat datorita spiritului artistic pe care il afisa. Mi-a placut la el ca a aratat ca e o fire creativa, fara sa devina ostentativ. Si-a pus bine in lumina unele valente artistice...si ma refer aici la faptul ca stie sa cante la chiatara ( desi la inceput eram convinsa ca habar n-are sa lege doua acorduri), ca se pricepe la grafica si ca realizeaza tot felul de chestii interesante din orice obiecte rudimentare pe care le are la indemana.

Revenind la subiect,....... mai nasoale au fost momentele in care "il chinuia talentul", adica am remarcat ca avea versuri destul de insiprate si rime destul de legate, insa la capitolul tehnica si flow, nu prea se descurca. Poate din cauza emotiilor...nu stiu....

Eu inteleg ca ii place hip-hop-ul, dar......daca iti place, asta nu inseamna si ca poti fi un bun MC....De visat poti sa visezi, dar e nevoie de multe lucruri pt a ajunge „maestruâ€Â
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

cum e adrian

Mesajde Kombat » Lun Iul 14, 2003 10:17 am

cum sa te astepti sa ceara adrian sa asculte o.c. mah ??? loooolll asta e tare iti dai seama dupa ce a spus despre hip hop ca mai departe de jay-z nu patruns in hip hop .... stii care e problema ca multi f multi hip hop-eri sunt la fel ...si uite ca miscarea nu se misca :)
pace
Avatar utilizator
Kombat
Junior Member
 
Mesaje: 189
Membru din: Dum Iul 21, 2002 11:00 pm

Mesajde karenina » Joi Iul 17, 2003 4:17 pm

vreau sa spun ca eu am urmarit bb cat de cat si ca mi se pare Adi chiar O.K. In special ca aprciez mult hip hop si r'n'b...
Ati spus la un moment dat ca are impresii dar nu mi se pare... poate ca nu l-ati urmarit la bb suficient sa vedeti ca asa se comporta el.... atat am avut de spus
karenina
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Iul 11, 2003 6:43 pm

Mesajde AdevaRapper » Joi Iul 17, 2003 9:53 pm

Karenina...hey!
Cand l-am vazut prima data, mi s-a parut OK, dar apoi, dupa ce a iesit, mi s-a parut ca deja se crede vedeta. Oricum, are destul de lucru, dar eu sper sa-i iasa ceva. Partea rea e ca, dupa atata reclama, o sa vanda mult prea multe albume fata de altii care merita intr-adevar (vezi Veritasaga, CTC, K-gula...)
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde The Baby Girl » Lun Iul 21, 2003 12:39 am

Hei, baiatul arata bine, gandeste ok si iubeste stilul un hip-hop...Ok, el si alti 10 milioane de romani...
Dar de ce s-a apucat de muzica? A stricat tot!!!
De la baiatul ganditor si misterios pe care l-am vazut in casa BB, l-am descoperit timid, fara voce si cu versuri de cacat pe scena...
Inca o data, n-am nimic cu el, dar faza cu rapaitul mi se pare deplasata...
Oricum este dureros ca industria muzicala se lasa influentata atat de usor...
De luat si-a luat-o in cap si asta v-o spun din proprie experiente...Ma rog, intalnire de gradul 3...Bye...
The Baby Girl
Junior Member
 
Mesaje: 46
Membru din: Vin Feb 14, 2003 2:44 pm
Localitate: Romania

Următorul

Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori