undele celebrale. sunt ele materializarea gandurilor noastre?

undele celebrale. sunt ele materializarea gandurilor noastre?

Mesajde loran_raul » Dum Iun 08, 2003 6:54 am

Cat de precisa ( corecta ) este urmatoarea afirmatie :

Ori de cate ori gandim ceva , o conexiune ( sinapsa ) se realizeaza , si atunci are loc o descarcare electrica ce duce la aparitia unui camp electric ,
variabil in timp , caci "scanteia" este puternica la inceput , scazand apoi in intensitate , iar un camp electric variabil in timp produce unul magnetic si
impreuna formeaza unul electromagnetic ce paraseste cutia craniana sub forma de unde electromagnetice , numite undele creierului ( unde cerebrale ) .
Cel putin lamuriti-ma in privinta naturii undelor creierului . Sunt ele de natura electromagnetica . Pot fi ele considerate ca o materializare a gandurilor noastre ?
loran_raul
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 25, 2001 12:51 pm
Localitate: bucharest

Mesajde aphextwinz » Mie Iun 11, 2003 8:24 pm

undele cerebrale sunt doar cele ale semnalelor electrice din creier. pentru a specula ce se intampla in afara capului nostru trebuie sa se compare calitativ undele - sa nu fie pierdere de informatzie. apoi exista mai multe feluri de unde cerebrale shi nu cred ca se shtie ca cele existente justifica in totalitate activitatea noastra cerebrala. potzi sa spui ca undele captate in afara creierului (daca le potzi identifica ca provenind din capul unei persoane in haosul electromagnetic care ne inconjoara) reprezinta o reflectzie in material a gandurilor, dar mai mult de atat, este hazardat.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: o intrebare

Mesajde valibusu » Mar Iul 01, 2003 9:41 pm

Parerea mea e ca termenul de "materializare a gandurilor" prin aceste unde electromagnetice e un pic fortat. Dar cred ca studiul in acest domeniu e inca la inceput, mai avem pana o sa stim cu exactitate ce se intampla...
valibusu
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iul 01, 2003 9:27 pm
Localitate: Bucuresti


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron