Zeul/Zeitza preferata

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Zeul/Zeitza preferata

Mesajde nocturna » Dum Iun 08, 2003 10:38 pm

tocmai ce discutam cu moshu' despre cele mai complexe si interesante personaje de legenda, si anume zeitatiile. un subiect interesant, el a zis ca ar avea succes, asa ca l-am deschis.

asteptam sa posteze in primul rand corifeii. :D

in topul preferintelor mele se situeaza Atena, nascuta din capul lui Zeus. desteapta, puternica, increzatoare.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Dum Iun 08, 2003 10:44 pm

Diana. Fara comentarii.
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 08, 2003 10:44 pm

Preferatul meu este Hefaistos. Fiul lui Zeus si al Herei. Se spune ca s-a nascut schiop , iar Hera ( o zeitate deosebit de rea) l-a aruncat de pe muntele Olimp. Si asa a crescut el pe pamant , printre oameni. Ajuns la maturitate a dorit sa se razbune pe Hera...si a faurit un scaun fermecat...dar mestesugit lucrat. Si l-a trimis in Olimp. Hera s-a asezat in el..si a fost prins acolo in scaun de n-a mai putut nimeni sa o scoata. Doar Hefaistos putea. Pana la urma...s-a dus Hermes dupa el si l-a adus...si i-a dat Dionisos sa bea pana l-a imbatat....si astfel s-a lasat induplecat sa-i dea drumu Herei.
Hera e cineva rau pe care eu nu soport. Nu ma refer la Hera de pe forum. Asa sa stiti ! :p

Imi place la Hefaistos ca e destept desi nu pare. Ca e bun,bland si blajin....dar daca il enervezi...te fu** ! Asa imi place sa cred ca sunt si eu. Ca marele zeu fierar.

La romani se numea Vulcan.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

HERA

Mesajde superbiggy » Dum Iun 08, 2003 10:48 pm

Ea il conduce pe Zeus = Zeita suprema.
Profesional oricum oriunde oricind .
Avatar utilizator
superbiggy
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Sâm Mar 29, 2003 12:00 am
Localitate: bucuresti

Mesajde MiG29 » Dum Iun 08, 2003 10:51 pm

Mie imi placea cand eram mic shi pasionat cat de cat de mitologie de Bachus,k era curvar,dadea petreceri non-stop shi nu mai shtiu da shtiu k il simpatizam.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde cubu » Dum Iun 08, 2003 11:04 pm

Migule, asa e... Dionisios e cel mai meserias, il doare-n p**a de tot si de toate, traieste viata la maxim si pe cei care nu vor sa-l urmeze, ii omoara... workoholicii draq...

Moshule, acuza-ma de plagiat, dar si mie imi place de Hefaistos, ca un inginer ce ma aflu... Ce minuni ale tehnicii a creat baietasul ala... fara el zeii erau varza...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Discordia

Mesajde Love2Fly » Lun Iun 09, 2003 12:30 am

Discordia ...no comment!
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Zeul/Zeitza preferata

Mesajde punct » Lun Iun 09, 2003 10:24 am

hera, care , dupa parerea mea, nu e "o zeitate deosebit de rea" dupa cum spune moshul. cel care se face vinovat (in cea mai mare parte) de "rautatea" herei, este zeus, care o inseala cu aproape" tot ce misca"si bineinteles ca ea se razbuna pe amantele si copiii lui . un singur lucru m-a deranjat la hera, si anume faptul ca si-a azvrlit copilul (hephaistos) din olimp cand a vazut ce urat e. :o
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Shaki » Lun Iun 09, 2003 11:19 am

Cand eram mica, cel mai mult imi placea Atena, dar apoi am trecut de partea Dianei, pentru ca ma fascina ideea unei zeite care se plimba toata ziua prin paduri, si vana. Mult timp Diana a fost si numele meu preferat, asa ca cred ca raman la Diana, chiar daca s-au mai schimbat ideile mele de atunci.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde Stormy Lady » Lun Iun 09, 2003 12:01 pm

Cand eram pritntr-a 4-a citeam nonstop mitologia greaca.....Imi doream sa fiu Hera, dar si Atena (din aceleasi motive ca Nightwish), o razboinica imbracata in zale....
Si Hermes e 'cool', are sandale cu aripioare si un caduceu... :)


Totusi, acum ma fascineaza mitoligia nordica. La ei, zeul suprem era Thor, stapanul tunetelor (de-aia imi place!); vechii nordici spuneau ca atunci cand tuna, se auze de fapt ciocanul lui Thor prin ceruri.....au chiar si un fel de pandantive care simbolizau ciocanul.....

Cel mai interesant personaj mi se pare Vellamo, zeita apei in mitologia finlandeza! Nu stiu prea multe despre ea, dar am citit in Kalevala...cica ar fi sotia lui Ahto, zeul apelor.... (acum imi dau seama ce nume interesant are fostul presedinte M. Ahtisaari = Insula lui Ahto!)
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Lun Iun 09, 2003 12:18 pm

Stormy Lady eshti beton, pana la mesajul tau am fost dezamagit de suprasemnatzii din motive de ananghie intelectuala manifestata prin monotonie olimpica.

Shi ca tot am vazut ca sunt numeroshi fani Diana, hai sa va dau un "closer look" al originii acestei zeitze (majoritatea informatziilor sunt din cartzile lui Eliade)

Este cunoscuta sub numele de Artimis in Lydia, stapana a animalelor, zeitza fecioara, patroneaza shi virginitatea, este Cybele in Frigia, Ma in Cappadocia, in Efes femeile o venereaza ca pe Locheia, zeitza nashterii, ea era kurotrophos (dadaca shi insotzitoare a tinerilor). Ritualurile ei moshtenesc cermoniile initziatice feminine ale societatzii egeene antice.
Dansurile in cintstea lui Artemis din tot Peloponezul aveau un caracter orgiastic. Un proverb zicea "Unde n-a dansat Artemis?"
Eliade remarca la Artemis, pluralitatzile formelor arhaice - a asimiliat atributele shi prestigiile zeitzelor Mame, patroana a vanatorii, a fiarelor salbatice, a tinerelor fete. Dupa Homer, profilul sau se contureaza ca guvernand sacralitatea vietzii salbatice care cunoashte fertilitatea shi maternitatea dar nu dragostea shi casatoria. Tot Eliade remarca shi paradoxul: virginitate - maternitate.
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Necuratu' » Lun Iun 09, 2003 12:29 pm

In mitologia nordica zeul suprem nu este Thor ci Odin / Oden / Wotan, tatal lui Thor, a lui Balder / Baldur si al altora, mai putini cunoscuti. Intr-adevar, Thor e zeul tunetelor si are ciocanul Mjolnar, dar mai are si alte "domenii" in subordine. Odin e inainte de toate zeul intelepciunii, pentru care si-a sacrificat un ochi si a stat nu stiu cate zile si nopti spanzurat cu capul in jos in aburii toxici de la radacina Copacului Lumii, pentru a primii runele magice.
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Lun Iun 09, 2003 1:38 pm

ca frumos ati mai postat, aphex, stormy. necuratu', moshu'... ma simt obligata sa revin cu oarece completari. :)

Necuratule, totusi Thor era cel mai iubit zeu si cel mai important dintre zeii cerului. de asemenea era mare amator de bautura si mancare. :D

alt zeu, pe lista preferintelor (ma fascinat foarte mult destinul lui), din mitologia greaca este Chronos, zeul timpului, unul dintre cei 12 titani, conducator al universului in perioada "buna". Fiul lui Uranus si Gaea, zeii Cerului si Pamantului. Chronos, tatal lui Zeus, a avut un destin tragic. I s-a prezis ca va fi detronat de unul din copii sai. Pentru a preveni acest lucru, el a inghitit 5 dintre copii nascuti de sotia sa Rhea. Rhea a inlocuit al saselea copil, si anume pe Zeus, cu o piatra, iar acesta a fost ascuns in Creta. Dupa ce a crescut Zeus a reusit, cu ajutorul mamei sale, sa-si readuca inapoi toti cei 5 frati.
De asemenea cu ajutorul ciclopiilor, Zeus si-a infrant tatal si Titanii care au fost inchisi in Tartar, intr-o pestera in cel mai departat loc din lumea de dincolo. totusi, Chronos ramane un Titan. :)
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 09, 2003 1:47 pm

Ai vazut , Nightwish ? Credeai cu nu va posta lumea. :)

Eu deja am indragit acest subiect si doresc sa va spun si despre al doilea zeu in topul preferintelor mele. Este vorba despre Hermes . Mesagerul zeilor. Va datzi seama...ca zeii din vechea Grecie nu aveau Yahoo Messenger...si de fiecare data cand doreau sa comunice...il trimiteau pe Hermes. Dar nu era problema pt. el...ca avea sandale cu aripi care il purtau oriunde.

Si imi place de Hermes pentru ca este un hotz desavarsit. A reusit sa fure sceptrul lui Zeus (probabil ala de dadea cu tunete si fulgere) , tridentul lui Poseidon , sabia lui Ares (asta e zeul razboiului...e mai consacrat sub denumirea romana Marte) si sagetile de aur cu arcu' ale lui Apollon. (Apollon asta cred ca era un fel de Legolas). Si daca tot am facut analogie cu LOTR...va mai zic ca omologul lui Gimli era Hefaistos. :p Restu sa-i gasiti voi !

Lu' Hermes...la romani i se zicea Mercur.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cubu » Lun Iun 09, 2003 1:59 pm

Bah, dar de Zamolxe al nostru ce ziceti? Zeul cerului senin si al soarelui... si cel care ii lua pe daci la el dupa moarte... ce mai, un fel de Dumnezeu, cu o semnificatie mai mare aici decat a lui Zeus la greci...

Se presupune ca acesta chiar a existat si a fost la un moment dat sclavul lui Pitagora in Egipt... Cu lucrurile invatate s-a intors inapoi in Dacia, si a ajuns un fel de mana dreapta a conducatorilor... Cu ajutorul lui dacii s-au ridicat din punct de vedere "economic" sa zic asa si au invatat lucruri noi precum astronomia si medicina...
E interesant felul in care a ajuns sa fie considerat zeitate... Suparat pe ai lui la un moment dat pentru ca nu-l mai ascultau, a disparut o vreme, iar dacii i-au simtit lipsa din toate punctele de vedere... La intoarcere l-au zeificat...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Mr Hyde » Lun Iun 09, 2003 2:29 pm

Initial trimis de aphextwinz

Shi ca tot am vazut ca sunt numeroshi fani Diana, hai sa va dau un "closer look" al originii acestei zeitze (majoritatea informatziilor sunt din cartzile lui Eliade)

Este cunoscuta sub numele de Artimis in Lydia, stapana a animalelor, zeitza fecioara, patroneaza shi virginitatea, este Cybele in Frigia, Ma in Cappadocia, in Efes femeile o venereaza ca pe Locheia, zeitza nashterii, ea era kurotrophos (dadaca shi insotzitoare a tinerilor). Ritualurile ei moshtenesc cermoniile initziatice feminine ale societatzii egeene antice.
Dansurile in cintstea lui Artemis din tot Peloponezul aveau un caracter orgiastic. Un proverb zicea "Unde n-a dansat Artemis?"
Eliade remarca la Artemis, pluralitatzile formelor arhaice - a asimiliat atributele shi prestigiile zeitzelor Mame, patroana a vanatorii, a fiarelor salbatice, a tinerelor fete. Dupa Homer, profilul sau se contureaza ca guvernand sacralitatea vietzii salbatice care cunoashte fertilitatea shi maternitatea dar nu dragostea shi casatoria. Tot Eliade remarca shi paradoxul: virginitate - maternitate.


...din pacate Eliade uita sa mentioneze ca uneori o intalnim in Twice :o
Sunt insatiabil. Mananc par, ceara din urechi, cocolosi de sange inchegat, tot si toate pe care le numesti ale tale.
Avatar utilizator
Mr Hyde
 
Mesaje: 1284
Membru din: Mie Sep 25, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Lun Iun 09, 2003 2:31 pm

nu-mi sta in fire sa ma bag in sujeturi care nu sufera bashcalie, dar asta, in particular, m-a facut sa-mi incalc regula. sper ca voi putea fi scurt shi la obect.
nu pot spune ca am un zeu preferat, poate doar din cauza ca "preferat" l-am folosit mai mult pe langa muzica, filme shi gagici.
totusi, daca ar fi sa ma gandesc la vreo zeitate care sa-mi fi atras atentzia intr-un mod mai special, aceasta ar fi Ometeotl
Ometeotl este totul: oameni, animale, fiintza shi nefiintza, barbat shi femeie, totul. Cel mai frapant atribut al sau, pentru mine, este acela ca Ometeotl exista pentru ca se gandeshte pe sine.


Am fost destul de scurt?
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Lun Iun 09, 2003 5:45 pm

v-ati dilit la hipotalamus!moshule,propun un thread cu balsamul de rufe preferat.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Lun Iun 09, 2003 7:29 pm

diana
afrodita(frumusete)
poseidon neptun
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde Necuratu' » Lun Iun 09, 2003 8:05 pm

Initial trimis de Nightwish

Necuratule, totusi Thor era cel mai iubit zeu si cel mai important dintre zeii cerului. de asemenea era mare amator de bautura si mancare. :D



Pai nu Balder era cel mai iubit? Doar el era cu poeziile, frumosul, arta... Si au plans zeii si oamenii o gramada de vreme cand a fost omorat de fratele lui orb
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Lun Iun 09, 2003 8:33 pm

Persephone --> goddess of springtime... as spune ca ea este una dintre preferatele mele! Are o poveste ceva mai interesanta ... Este fiica lui Zeus & Demeter, o zeita considerata extrem de frumoasa si de inocenta... Hades (God of the Underworld :D ) se indragosteste de ea si o ia impreuna cu el, sa o faca regina lui.. asa se spune (in mitologia greaca) ca am ajuns sa avem vara si iarna... din cauza rapirii ei.. pentru ca mama ei, Demeter, a suferit foarte mult dupa rapirea ei si i-a cerut lui Zeus sa faca ceva, sa-i aduca "fetita" inapoi... cred ca stiti cu totii aceasta poveste !! Mi se pare destul de interesanta, pentru ca te gandesti cum o zeita a carui viata inseamna natura, florile devine regina infernului...

din pacate nu se stiu foarte multe despre ea, desi parintii ei sunt extrem de "populari"..

deasemenea, as putea sa spun ca mai imi place de Afrodita, zeita frumusetii si a iubirii.. si sotia lui Hefaistos (Moshule, presupun ca stii ca nu este cu el din iubire) .. pe care il inseala intotdeauna cu Ares ... mai bine cunoscut ca Marte!
Si trebuie sa o mentionez si pe Artemis... sora lui Apollo si o zeita destul de misterioasa dupa parerea mea!!
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde darkshines » Lun Iun 09, 2003 9:07 pm

Seth - El reprezenta elementul necesar al distrugerii si haosului, initial fiind un zeu al cerului, desertului si razboiului. Seth era ca focul care curata savana si o hraneste cu cenusa rezultata, deoarece tot ce Seth distrugea era reconstruit mai mare si mai frumos de catre ceilalti zei egipteni. Seth era deci o veriga in lantul evolutiei. De asta e zeul meu preferat, pentru ca este exemplul cel mai bun al dualitatii mortii si distrugerii(care sunt atat un sfarsit, cat si un nou inceput).

si Sekhmet, zeita al carei nume inseamna "cea puternica". Ea era o zeita a soarelui, reprezentand puterile distructive ale soarelui. Desi in legende ea se mania cel mai mult si rapid la un moment dat amenintand cu distrugerea intregii omeniri, era o razboinica desavarsita, distrugand orice dusman de-al sau sau de-al lui Ra si Osiris. Era sotia lui Ptah, care prin contrast era un zeu al crearii si mestesugurilor.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 09, 2003 9:14 pm

Bad Girl...tin sa te corectez. Afrodita a fost una dintre sotiile lui Hefaistos.

Sotia sa buna si iubitoare era Charis. O zeitate mai mica dar iubitoare si intelegatoare. Hefaistos impreuna cu Charis traiesc impreuna intr-un palat de aur mesterit de marele fierar chiar pe muntele Olimp.

De Afrodita...eu cred ca doar s-a folosit. Era bun rau Hefaistos asta. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Lun Iun 09, 2003 9:23 pm

si eu tin sa te corectez Moshule... Afrodita a fost mai mult sau mai putin fortata sa se casatoreasca cu Hafaistos, care a iubit-o enrom de mult... intotdeauna ii facea bijuterii si chestii din astea... numai ca ea nu il iubea pentru ca era ceva mai "urat"... iubirea ei era defapt Ares...sau MArte...
ce mai imi place la ea este ca era mama lui Eros... adica CUPIDON! si .. cine nu a auzit de el?? :love:
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde darkshines » Mar Iun 10, 2003 4:30 pm

uite o zeita din religia nordica ce se aseamana cu hefaistos: Hel.
Hel era fiica lui Loki si a uriasei Angrboda, avand doi frati mai mari, Fenrir lupul si Jormungand sarpele. Hel avea partea superioara a corpului normala, dar de la brau in jos era deformata, ca un cadavru aflat in descompunere. Dezgustat de copiii lui Loki, Odin a trimis un grup de zei sa ii rapeasca si odata ce a prins-o pe Hel a aruncat-o din Asgaard(raiul nordicilor) in infernul numit Niflheim si a facut-o responsabila pentru toti cei care mureau de boala, pedeapsa capitala, etc si i-a poruncit sa ii dea mancare si sa aiba grija de oricine ii va cere.

In lumea sa, Hel avea o putere inimaginabila putand chiar sa-l egaleze pe Odin. De la numele sau vine si denumirea in engleza a iadului. O legenda spunea despre Hel ca avea un ochi de foc care vedea prin orice minciuna, si astfel nimeni nu putea sa ii ascunda ceva.

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Stormy Lady » Mie Iun 11, 2003 12:13 pm

Odin, din cate stiu eu, era zeul razboiului, al luptelor, cel care astepta in Valhalla sufletele celor ucisi in lupta....Totusi, mi se pare ca Thor era zeul suprem, un fel de Zeus. Corespondentul lui din mitologia finlandeza este Ukko. Acesta, considerat 'seful', stapanea cerul, plus vanturile, fulgerele etc........Asta e sigur!
"It all started with a brilliantly engineered sound that's increased in frequency,until it sounds like an alarm following you through the track.
It left no chance but dance for your life!"
Avatar utilizator
Stormy Lady
Junior Member
 
Mesaje: 317
Membru din: Mie Feb 20, 2002 12:00 am

Mesajde darkshines » Mie Iun 11, 2003 6:24 pm

Odin defapt era seful deitatilor nordice. Thor era fiul sau.

Odin aducea in Valhalla sufletele celor care au murit onorabil in lupta, restul fiind trimisi lui Freya, zeita dragostei si a fertilitatii. In fiecare zi ea si Odin imparteau sufletele razboinicilor astfel.
Fratele lui Hel, Fenrir ( un lup monstruos ) l-a inghitit pe Odin in timpul Ragnarokului, dar a fost ucis de catre fiul sau Vidar(care a avut un frate geaman numit vali ;D )

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Shaki » Vin Iun 13, 2003 2:58 pm

Mi-am gandit zilele astea la subiectul cu zeii... si mi-am dat seama ca am omis 2 zeite: pe Kali si pe Ishtar.
Kali era zeita mortii si parca a iubirii... m-a impresionat tot in copilarie un documentar sau un film, nu mai tin bine minte, despre sotiile indiene care mureau pe rugul funerar. E un obicei barbar, dar am mai citit niste lucruri scrise de Freud despre asocierea dintre dragoste si moarte. De asemenea, mi-a placut legenda pogorarii zeitei Ishtar in infern, ca sa-si salveze iubitul.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde aphextwinz » Vin Iun 13, 2003 3:37 pm

bai frate ce varza a ajuns shi threadu' asta!


BadGirl cum adica "Ares... mai bine cunoscut ca Marte!", Ares este o zeitate din in mitologia greaca, Marte din cea romana. Zeii romani sunt in marea majoritate etrusci, dar ulterior s-au amestecat cu zeitatzile greceshti shi au preluat multe din atributele shi istoria lor.
De asemenea Artemis (ca shi multe alte zeitatzi) este misterioasa in masura in care nu ai cunoshtintze despre ea, vezi mai sus in thread ca am facut io un mic istoric al ei. Ash face pentru mai multe zeitatzi dar ar trebui sa scriu o carte :) - nu-i de mine!
"ce mai imi place la ea este ca era mama lui Eros... " asta este din categoria zeitza cu premeditare :D


Shaki, tu ce zeitze ai omis? Primele erau grecoaice, acu vii cu indience shi cu sumero-akkadience :) Freud, documentare, chestii, da' cartzi de istorie ai citit? :p
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 13, 2003 3:50 pm

aphe...dar tot ce am zis eu am zis corect , nu-i asa ?
uite..eu am o mica nelamurire si vreau sa te intreb ceva. Titanii cine erau ? cine i-a facut pe ei...de erau nemuritori ? si ce hram poarta ?

bine...eu am auzit doar de Prometeu ca titan...dar tre' sa mai fie si altii. si stiu ca Prometeu era prieten bun cu Hefaistos....chiar daca a ciordit focul din fieraria zeului. si pana la urma...insusi Hefaistos l-a inlantuit in Caucaz pe marele titan...dar din porunca lui Zeus.

asadar...astept raspuns despre titani.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori