Semnal M

Cafeneaua muzicii anilor '60, '70 si '80

Semnal M

Mesajde stefan » Mie Iun 11, 2003 11:26 am

Acu un an si cand am inceput sa postez pe barfe am deschis un subiect pe exact aceeasi tema, fara prea mare succes, singurul mai receptiv a fost Kryszti (pe care l-au gonit niste bulangii de pe forum acu ceva vreme :D). Eu i-am descoperit foarte tarziu (dupa moartea lui Merca) si multa vreme am fost innebunit dupa ei. Sunt mult prea putin cunoscut pentru ce melodii misto au si fata de alte formatii romanesti vechi. Au melodii ce pleaca de la rock a la Deep Purple ("Roata de foc") la melodii pentru gagici ("La fereastra ta", "Spune-mi cine esti") si efuziuni nostalgice ("Vara amintirilor"). Au si melodii pe versuri facute de poeti mai obscuri ca Virgil Carianopol ("Primavara romaneasca", care suna un pic nationalist, "La mijloc de padure", dupa versuri scrise de un poet din Baia Mare, i-am uitat numele).

Nu stiu mare lucru despre ei, nu exista nici macar un site pe tot netu romanesc dedicat lor (cel putin anu trecut cand am cautat in draci nu era). Stiu ca au debutat prin '77 (in 2002 faceau 25 de ani), ca Merca era din Huedin si ca au activat in Cluj, ca primul album se cheama "Trenul de persoane Cluj-Apahida" sau asa ceva, al doilea "Cantece transilvane" (inca se mai gaseste la magazinul Muzica), un album foarte misto cu un rock de calitate, din pacate depasit la vremea aia in strainatate (ceva gen Deep Purple cu Ian Gillan), apoi "Planeta visurilor noastre" care are un sound mai optzecist si... Si un "Unplugged" in '95 si "V" in '96. Am omis ceva? Ia mai bagati si voi.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde eyewitness » Mie Iun 11, 2003 11:38 am

bah spusei io pe undeva pe-aici prin cartieru cu bosorogi ca semnal m e din timisoara. nimic mai eronat. imi pun cenusa de rigoare pe damigeana si tras de maneca puternic de gusteru si fane softistu rectific . semnal m din cluj. cu voi pe-aici m-am boshorogit si io...:D
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde g.uster » Mie Iun 11, 2003 11:52 am

http://www.muzicisifaze.com/trupe/semnalm.html

in rest, e destul de greu de gasit ceva concret.

ar mai fi interesant prezenta lor intr'un top din care pesonal recunosc prea putine nume...
http://www.geocities.com/silpres/top/septembrie.html
g.uster
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 13, 2003 12:42 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 11, 2003 12:24 pm

Eu am auzit de unii numiti Club M . Au vreo legatura cu Semnal M ?

au o melodie marfa care zice cam asa :

Noptile de iarna , cu flori reci la ferestre
Ni le-amintim prin vreme , in haine de poveste
Povesti la gura sobei , topind in iarna grea
Zapada de pe inimi...tristetzea mea si a ta .



Oricum..ce nume neinspirat pentru o formatie. Semnal M . De la ce o veni ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Mie Iun 11, 2003 2:02 pm

Moshule, melodia aia cu "Noptile de iarna cu flori reci la fereastra" o canta si Semnal M pe "V", ultimul lor album, suna destul de trist, canta Merca (de obicei la Semnal M Boldijar (basistul) e la voce). De Club M nu stiu nimic. Melodia se cheama "Povesti la gura sobei".

Am gasit mai demult pe web un cv al lui George Ciolac, care canta la clape pe "Cantece transilvane", acu e in Germania, canta in nusce filarmonica... dar erau si "Semnal M" acolo in CV :). Pe langa Stefan Boldijar care canta pe mai toate melodiile lor mai cunoscute mai e si Stefan Nagy la baterie.

Frati, au avut concert in martie 2002 in Laptarie - sunt cam boshorogi, Nagy e imens de gras, dar au cantat foarte bine. Ce m-a enervat a fost ca au bagat cover-uri, cand le-a scris Merca repertoriu de puteau canta o noapte intreaga doar melodiile lor. Ziceau ca vor sa scoata album in cinstea aniversarii a 25 de ani de activitate, dar probabil ca au baut banii or smth... Ca-s alcoolici la greu, degeaba a murit Merca... A, si pe sarmanu de Iuliu Merca nici nu l-au pomenit, doar la inceputul concertului au pus o inregistrare cu vocea lui de la inceputul "Balului de la Apahida" ("atentiune, atentiune"). Cantau cu un tip mai tanar din Baia Mare la chitara, in formula de trio.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde river » Mie Iun 11, 2003 3:51 pm

Pe tipul tanar de la chitara, din cate imi aduc eu aminte, il cheama Florin (si nu mai stiu cum) si este in formatzie de vreo cinci ani de zile. In '99, cand am fost la mare, imi aduc aminte ca am trait poate una dintre cele mai frumoase "povesti la malul marii" (de data asta nu "la gura sobei") alaturi de Semnal M. Era imediat dupa moartea lui Merca si, in cinstea lui, tot sezonul au cantat pe plaja din Costinesti. Lume putina, evident, dar buna. Si-au cantat atat melodiile lor celebre cat si cover-uri (Eric Clapton, Beatles etc.).. foarte, foarte misto. Eu ii descoperisem prin liceu, prin clasa a X-a, gratzie unui "bosorog" ca noi :D , dar de ascultat frecvent abia din anul acela am inceput. Si imi mai aduc aminte ca-n ultima seara a mea in Costinesti am avut marea bafta sa prind un mega concert cu greii muzicii romanesti, iar a treia trupa dupa cele care au deschis concertul (Supermarket si Sistem care atumci cantau pt. prima data) a fost Semnal M. In acel moment, eu&friend impreuna cu cativa "bosorogi"(chiar erau bosorogi comparativ cu noi) din Cluj pe care-i vedeam pt. prima data am reusit sa ridicam plaja in picioare... Super.... Asa ca, Stefane, sa nu fii suparat ca nu l-au amintit pe Merca in concertul lor din Laptarie. Un seson estival intreg i-a fost dedicat. Ce-ai fi vrut sa faca mai mult decat sa-l aminteasca la inceputul prestatiei lor?... Viata merge...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Iun 11, 2003 4:27 pm

riverflow,

nu stiam ca i-au dedicat un sezon intreg, multumesc pentru lamurire. Si eu m-am gandit ca au mers pe ideea "Viata merge inainte" si ca e cam stupid sa tot traiesti din amintiri si sa faci parastas la fiecare concert. Good point.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

research for stefan

Mesajde nocturna » Mie Iun 11, 2003 6:52 pm

cateva date generale despre Semnal M:
grupul este infiintat in anul 1977 de Iuliu Merca (sa-i fie tarana usoara). componenta initiala era: Iuliu Merca (chitara, voce), Stefan Boldijar (ch. bass, voce), Octavian Popovici (ch. solo), Liviu Hriscu (tobe), Constantin Salagean (voce).
Piese de succes: Hore pe smalt, Impreuna suntem iar, Copii pamantului, Dansul jucariilor, Durata, Versul, Moara, Generatia noastra. piesele Durata si Moara au fost inregistrate pe un disc 'single' Electrecord.
majoritatea compozitiilor formatiei au fost semnate Iuliu Merca.
in 1978, dupa ce Liviu Hriscu pleaca la Mondial iar Octavian Popovici si Constantin Salagean formeaza alt grup, componenta se modifica: Iuliu Merca, Stefan Boldijar, Ghita Ciolac (orga), Paul Masgras (chitara), Ica Ioan Moca (tobe), Cristian Ranetti (electronist, efecte).
piesa instrumentala Trenul cursa de persoane Apahida-Cluj Napoca a fost un mare succes in 1979. de asemenea, piesa Moara (semnata Iuliu Merca) a figurat in 1978 intr-un clasamanet european alcatuit de BBC.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde alina » Lun Iun 16, 2003 9:38 pm

moshule referitor la "Club M" cred ca e vorba d'un post d'a lui Sod de pe melodii de moment a gresit el era vorba de semnal m cu superba piesa "povesti la gura sobei"(parca).

pacat ca i-a lasat omu de baza(geniul creator) si trupa e cam moarta acum oricum laudabila initiatiza lui Fany Nagy sper s-o poata duce la bun sfarsit pt ca Iuliu Merca chiar merita sa fie mai mult decat o amintire frumoasa si-ntr-un final uitata.Ca piese favorite as alege 2 diametral opuse ca mesaj:"raul" si o piesa tot de pe unplugged da acu imi scapa numele in orice caz suna cam asa "esti la varsta la care/tot raul dispare/si tot ce-ti place iubesti ... doi ochi negri de fata/nu-i uiti niciodata /si ramai vesnic in umbra(?)lor ....
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Lun Iun 16, 2003 10:49 pm

si o piesa tot de pe unplugged da acu imi scapa numele in orice caz suna cam asa "esti la varsta la care/tot raul dispare/si tot ce-ti place iubesti ... doi ochi negri de fata/nu-i uiti niciodata /si ramai vesnic in umbra(?)lor ....

"Tanara dimineata" se cheama...

"Dimineata-nsorita / fii binevenita / in ochii tai mari visatori / te asteapta o lume / sa faci lucruri bune / din ale inimii comori" - cam asa era refrenul.

Later edit: la strofa era "doi ochi negri de fata / ii vezi doar o data / si ramai vesnic in umbra lor".
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde alina » Mar Iun 17, 2003 1:13 am

merci stefane ma cam lasa memoria (eh varsta :D) oricum piesa mi se pare geniala mai ales sa te trezesti cu ea asa-ti mai vine sa mergi la cursuri.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Iun 17, 2003 9:18 am

Pai Boldijar povestea in martie anul trecut (cand au cantat in Laptarie in Bucuresti) ca melodia asta o tot puneau la radio la ore imposibile gen 5 dimineata ca sa scoale lumea din somn. Prezentarea melodiei a inceput cu o fraza de genul: "Cu aceasta melodie am terorizat multa vreme populatia".

Btw, tu esti din Cluj, daca i-ai prins live in formula cu Iuliu Merca poate povestesti ceva, eu sincer n-am avut acest noroc.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Necuratu' » Mar Iun 17, 2003 10:16 am

Eu i-am vazut de dou? ori live. Prima data cu Merca, la Balul Bobocilor, cand am intrat la facultate, cam cu un an inainte sa moara. Nu-mi amintesc mare lucru, doar ca la o anumita piesa Merca a facut o gluma legata de culoarea chilotilor tricolori pe care ar trebui sa-i poarte, ca un bun clujean. Si imi mai aduc aminte ca se comunica foarte mult cu publicul. A doua oara i-am vazut la Festivalul Portilor Deschise, la cateva luni dupa ce a murit Merca.
Anul asta trebuia sa fie aici la Cluj un festival Iuliu Merca, care trebuia sa se repete apoi anual. Erau implicate o gramada de formatii care trebuiau sa cante in mai multe locatii. Din lipsa de fonduri am inteles ca ideea a fost abandonata, sau s-a redus la cateva formatii care au cantat intr-un singur loc (nu stiu sigur).
"Imperious, choleric, irascible, extreme in everything,
with a dissolute imagination of the like which has never been seen.
Atheistic to the point of fanaticism, there you have me in a nutshell.
And kill me again or take me as I am, for I shall not change.
NEVER !"
Avatar utilizator
Necuratu'
Junior Member
 
Mesaje: 155
Membru din: Dum Oct 20, 2002 11:00 pm

Mesajde stefan » Mar Iun 17, 2003 10:20 am

Ehei, cu festivalul Iuliu Merca probabil s-a intamplat ca si cu albumul aniversar de 25 de ani... Da chiar asa saraci sa fie baietii?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Akenathe » Dum Oct 12, 2003 7:03 pm

Initial trimis de riverflow
Pe tipul tanar de la chitara, din cate imi aduc eu aminte, il cheama Florin (si nu mai stiu cum) si este in formatzie de vreo cinci ani de zile. In '99, cand am fost la mare, imi aduc aminte ca am trait poate una dintre cele mai frumoase "povesti la malul marii" (de data asta nu "la gura sobei") alaturi de Semnal M. Era imediat dupa moartea lui Merca si, in cinstea lui, tot sezonul au cantat pe plaja din Costinesti. Lume putina, evident, dar buna. Si-au cantat atat melodiile lor celebre cat si cover-uri (Eric Clapton, Beatles etc.).. foarte, foarte misto. Eu ii descoperisem prin liceu, prin clasa a X-a, gratzie unui "bosorog" ca noi :D , dar de ascultat frecvent abia din anul acela am inceput. Si imi mai aduc aminte ca-n ultima seara a mea in Costinesti am avut marea bafta sa prind un mega concert cu greii muzicii romanesti, iar a treia trupa dupa cele care au deschis concertul (Supermarket si Sistem care atumci cantau pt. prima data) a fost Semnal M. In acel moment, eu&friend impreuna cu cativa "bosorogi"(chiar erau bosorogi comparativ cu noi) din Cluj pe care-i vedeam pt. prima data am reusit sa ridicam plaja in picioare... Super.... Asa ca, Stefane, sa nu fii suparat ca nu l-au amintit pe Merca in concertul lor din Laptarie. Un seson estival intreg i-a fost dedicat. Ce-ai fi vrut sa faca mai mult decat sa-l aminteasca la inceputul prestatiei lor?... Viata merge...



Re
Pe cei de la semnal M i-am cunoscut in ultimele zile ale lui Iuliu Merca . Tot ce pot sa spun e ca a fost un om extraordinar , ca si ceilalti membri ai trupei , bineinteles In special S. Nagy . Chitaristul cel tanar este Florin Stefan si este un muzician exceptional . Si muzica lor este foarte buna - intr-adevar Costinesti a fost pentru Iuliu Merca in acea vara .
Akenathe
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Oct 12, 2003 6:48 pm
Localitate: Tokyo , New York

hop si eu!

Mesajde bogdana » Sâm Dec 20, 2003 12:58 am

ce ma bucur c-am gasit un fan club semnal m! mititel, dar e ok...

aseara am fost la un concert semnal m intr-un restaurant din cluj si a fost incredibil...eram doar vreo 20 de tineri care stateam in picioare dar care stiam toti versurile melodiile si cantau aproape sa le acoperim vocile.... imi pare atat de rau ca nu am putut vedea un concert cu iuliu merca...

nu o sa va plictisesc acum cu cat de fan sunt eu, cum ca iubesc aproape toate melodiile lor ...desi asa e :-)

cu toate astea, eu nu stiu care a fost cauza mortii lui Merca... va rog mult, daca stie cineva sa-mi spuna si mie, incerc de o vreme buna sa aflu si n-am gasit in tot internetul....

multzam frumos, frumos !
bogdana
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 20, 2003 12:39 am
Localitate: cluj-napoca

Mesajde alina » Dum Dec 21, 2003 12:18 pm

din cate stiu eu a murit de infarct da parca suferea si de diabet si cam le tragea la masea.daca vrei informatii mai exacte cauta pe google si vei gasi ceva ziare care au scris despre chestia asta.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

multumesc

Mesajde bogdana » Dum Dec 21, 2003 6:30 pm

multzam frumos alina!

eu am cautat din nou pe google si n-am gasit nici de data asta... orium, thanks to you acum stiu...
bogdana
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Dec 20, 2003 12:39 am
Localitate: cluj-napoca

apropiata lansare site

Mesajde georgi_cluj » Mar Ian 20, 2004 5:32 pm

cu "nespusa bucurie" va anunt o foarte apropiata lansare a site-ului oficial Semnal M
inca se lucreaza de zor, se aduna material, si promit solemn ca nu veti fi dezamagiti

o sa fie la inceput pe adresa www.semnal-m.xco.ro, mai incolo poate nu va mai fi free hosted, si vom cumpara un domeniu

ramane de vazut, oricum noi incercam sa-l lansam cat mai aproape de 26 ianuarie, ziua de nastere a celui care a fost Iuliu Merca
Avatar utilizator
georgi_cluj
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 20, 2004 12:00 am

site semnal m

Mesajde ConteleDrakula » Mar Apr 20, 2004 11:01 am

azi cand postez acest subiect e deja 20 aprilie... si site-ul semnal m e tot in constructie ... se mai deschide?
ConteleDrakula
Junior Member
 
Mesaje: 115
Membru din: Vin Apr 16, 2004 12:19 am
Localitate: Transilvania

Mesajde georgi_cluj » Mar Apr 20, 2004 11:13 am

e inca in constructie... si asta pentru ca a fost f. f. greu sa facem rost de materiale

acum e "pe final", ii vom da drumul cat de curand... si asta in perspectiva lansarii noului album care va avea loc peste vreo 2 saptamani

pana atunci, va invit sa urmariti noul videoclip al trupei, "In fiecare zi", difuzat pe Mtv si, in curand, si pe Atomic

Have fun!
"Nobody asked me / If I'm hungry, / or I'm sick / But everybody, baby, / Offered me / Something to drink"
Avatar utilizator
georgi_cluj
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 20, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Mar Apr 20, 2004 9:55 pm

Am prins clipul pe MTV in weekend, n-am apucat sa-mi fac o parere despre melodie dar parea ok. Atata timp cat mai pot compune melodii decente...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde georgi_cluj » Mie Apr 21, 2004 10:58 am

hehe... salut Fane

eu n-am auzit piesa si nici n-am vazut video-ul, asa ca nu poci pentru ca sa ma exprim

am auzit totusi povestea filmarii lui, si asta mi-e de-ajuns deocamdata (oricum nu aveau ei o idee foarte exacta cum o sa fie, si nici nu sunt grozav de telegenici ca sa comentam pe tema asta)

pot insa sa va spun ca vor incepe (firesc, de altfel) sa dea mai multe concerte, au si cativa colaboratori mai noi sau mai vechi, o sa va placa cu siguranta noua fata a trupei

eu astept sa apara albumul, sa vedem cum s-au priceput sa compuna fara sfatul celui care le-a compus aproape tot repertoriul... va fi o chestie interesanta de studiat

va las acuma, da' cand am vesti va instiintez si pe voi, cei care urmariti acest forum
"Nobody asked me / If I'm hungry, / or I'm sick / But everybody, baby, / Offered me / Something to drink"
Avatar utilizator
georgi_cluj
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 20, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Apr 22, 2004 2:13 pm

Unde fu filmat? Si de unde au facut rost de magaoaia aia de rulota?
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde georgi_cluj » Vin Apr 23, 2004 8:56 am

pai a fost filmat undeva in zona Cheia, din cate stiu eu asta-i ceva manastire de langa Bukale... da' n-as baga mana in foc cum ca la acea Cheia se refereau

partea tehnica... nu stiu ce si cum, da' din cate stiu eu, ii destul de mare Bucurestiu', au avut de unde face rost de tot felul de ... chestii
"Nobody asked me / If I'm hungry, / or I'm sick / But everybody, baby, / Offered me / Something to drink"
Avatar utilizator
georgi_cluj
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 20, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Dum Mai 09, 2004 5:24 pm

Am fost pe 6 la lansarea din Bucuresti, a fost atmosfera cam de petrecere exclusiva pt. babalaci, dar concertul a fost misto. Cu ocazia asta am achizitionat si noul dublu CD, "Ieri si azi" (doua CD-uri, "Ieri" e cu melodii vechi, "Azi" cu melodii noi).

Pe CD-ul "Azi" is de fapt 7 piese noi, din care una ("Nopti de argint") e reluarea unei melodii pe pe "V" in varianta acustica. Preferatele mele sunt "Cu mine de-ai fi" si "Da-mi de stire", si "Cu fiecare zi" (melodia pentru care au facut clip) e draguta, dar deh, comparatia cu perioada Merca este inevitabila si defavorabila noii formule, cu Boldijar pe post de compozitor. CD-ul incepe cam neispirat cu "Taietorul de lemne", cu un refren absolut stupid: "Hei, hei, tai copacul, asta-i viata mea...". Totusi eu zic ca albumul e bunicel, comparat cu alte realizari autohtone, unele din melodii fiind chiar bune.

CD-ul "Ieri" e chiar ciudat, sunt 14 melodii vechi selectionate din repertoriul formatiei, incluzand destul de multe din melodiile cele mai populare ale lor dar, atentie, nu-s inregistrarile originale! 12 din cele 14 melodii sunt inregistrate in studio in toamna lui '99 , cand Merca deja murise. Cam curioasa alegere, e adevarat ca a aparut in '93 o chestie, "Marile succese Semnal M", si poate s-au gandit ca n-avea rost sa puna aceleasi versiuni si pe CD-ul asta, hell knows. Oricum, n-au "macelarit" nici o melodie veche, pana si "O roata de foc" suna bine. O melodie - "(Drumuri) Cuvinte" - e inregistrata in concert, intr-o formula curioasa, cu Merca, Solomon Francisc , Stefan Nagy (doi bateristi?), cu George Ciolac, si cu chitaristul cu care canta acum, Florin Stefan... Haios comentariul din cartulia CD-ului: "inregistrata in concert (jam-session)". Ultima melodie, "Grabeste-te (Soimul)" e inregistrata in primavara lui '99 cu Merca si e ok, desi pasajul de chitara e luat de la "Green Tambourine".

Ce mi s-a parut ciudat e ca pe CD-ul "Ieri" nu e nici o melodie cu Merca la voce; e pacat, sunt unele melodii foarte misto inregistrate cu el la voce: "Lungul drum al noptii catre zi", "Povesti la gura sobei", "Fluier de pamant"...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde georgi_cluj » Vin Mai 14, 2004 8:45 am

ei... am pus site-ul sus... sunteti invitati sa cititi si sa va uitati la poze, in fine...
adresa e cea pe care am mai notat-o aici, adike: http://www.semnal-m.xco.ro
o singura rugaminte am, sa fiti critici, sa-mi spuneti cam ce lipseste, cam ce nu e bine, sub rezerva ca mai sunt cateva informatii de adaugat la sectiunea Albume, si azi / maine voi face adaugarile necesare la sectiunea Presa

ati fost aseara la lansare in Cluj? a fost o atmosfera de-a dreptul incendiara, studentii au fost ca de obicei la inaltime; le multumim tuturor, si ii asteptam la fel de tineri si frumosi la urmatoarele concerte
"Nobody asked me / If I'm hungry, / or I'm sick / But everybody, baby, / Offered me / Something to drink"
Avatar utilizator
georgi_cluj
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 20, 2004 12:00 am

Mesajde nocturna » Vin Mai 14, 2004 9:06 am

ce mi-a placut foarte mult se intituleaza sectziunea de presa.

aaa, shi la contact - fundatzia Semnal M n-are shi adresa de email? :con:
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde georgi_cluj » Vin Mai 14, 2004 9:14 am

hehe... nu prea are adresa de e-mail... puteti folosi adresa de mail a webmasterului acestui site (o gasiti in guestbook) :D adica eu va citesc mesajele, sau, mai bine, folositi guestbook-ul pana ce pun si un forum, si atunci va vor raspunde membrii insisi

apropo, idei de thread-uri pentru forum? cam ce-ati vrea sa aflati, cam ce-ati vrea sa discutati... etc.
"Nobody asked me / If I'm hungry, / or I'm sick / But everybody, baby, / Offered me / Something to drink"
Avatar utilizator
georgi_cluj
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Ian 20, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Lun Mai 17, 2004 9:18 pm

Am observat o chestie - pe caseta mea cu "Cantece transilvane" e o melodie in plus de ce e afisat pe site (si probabil in plus fata de disc), "Suflet omenesc", care am observat ca e totusi trecuta la versuri. Poate era utila precizarea asta.

In al doilea rand, pe pagina cu "Planeta visurilor noastre" (albumul) probabil este "Eugen Frunza (1,4)" in sectiunea "Versuri" si nu (1,5). Din cate-am vazut din paginile cu versurile melodiilor respective, (4) (Iar de la-nceput) are versurile scrise de Eugen Frunza, iar (5) (Iancu Pribeag) de George Tarnea.

Pe pagina cu albumul "Povesti la gura sobei" nu sunt scrisi autorii muzicii si versurilor melodiilor, desi in paginile melodiilor apare informatia respectiva (la unele). Daca ma duc la versurile melodiei ce da numele albumului, vad ca versurile-s atribuite lui Iuliu Merca. Pe caseta mea scrie ca-s de George Tarnea - e adevarat, mai scrie si "muzica: Liviu Merca" :D, in fine, nu stiu. In rest, pe caseta scrie ca la melodiile 1-6 si 10 muzica e scrisa de Merca, iar la 7-9 si 11 de Boldijar. "Ecou" zice pe caseta ca e pe versuri de V. Bucuroiu (pe pagina cu versuri ai pus doar "???"), iar la melodiile 8 ("Nopti de argint") si 9 ("Vino acum") zice ca Boldijar ar fi textierul.

Legat de thread-urile de pe forum, cred ca ar trebui sa apara de la sine. Vezi insa ca e politica fanclub-ului sa nu permita publicitatea la alte forum-uri in paginile sale, dar nu-i nimic, il gasim noi :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Următorul

Înapoi la Oldies but goldies

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron