Carte despre muzica clasica

venite de pe clasice

Carte despre muzica clasica

Mesajde Grumpy » Lun Iun 16, 2003 9:29 am

Buna dimineata,

Am vazut o carte-atlas foarte reusita, ce povestea despre compozitori, opere celebre, dar totul era destul de sumar si nu cred ca acoperea tot.

Aveti o recomandare pentru o astfel de carte, care sa trateze mai pe larg muzica clasica (toti compozitorii, operele lor, etc. ) ?

Multumesc
Grumpy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 16, 2003 9:38 am

Mr.Grumpy , sunt sigur ca vei gasi o astfel de enciclopedie ..pe cd. E si mult,mult mai ieftina decat o carte...dar si mult mai completa. Gandeste-te ca in format carte nu beneficiezi de sunet , filmuletze si alte smecherii.

Iar o astfel de enciclopedie cum vrei tu este de ordinul milioanelor. Du-te la sala Dales sa vezi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Grumpy » Lun Iun 16, 2003 9:41 am

Ai dreptate, nu ma gandisem la asta. Chiar ca vazusem o carte + CD despre "Bucurestii de odinioara", care este si ea pe lista de cumparaturi.

Ai idee pe unde s-ar gasi un asemenea CD - enciclopedie?
Grumpy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 16, 2003 9:47 am

Te duci la Sfantu Gheorghe (capatu lu 5,14,21,40) . Vezi ca acolo sunt niste "jamaicani" care vand cd-uri. Tre' sa aiba asa ceva. Un prieten de-al meu si-a luat de acolo enciclopedia Encarta pe 7 cd-uri. Si chiar i-a mers.
Sau daca vrei sa iti iei ceva original...du-te la firmele care vand si calculatoare.

Eu am avut o enciclopedie muzicala pe cd. Continea intreaga muzica , nu doar clasica. Dar am vandut-o in talcioc acum vreo 5 ani , ca ramasesem fara bani..si m-am dus cu mai multe cd-uri sa le vand.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Grumpy » Lun Iun 16, 2003 9:54 am

Cred ca o enciclopedie despre toata muzica este mult mai buna desi asta poate insemna ca fiecare gen sa fie tratat mai pe scurt.

Nu cumpar de la jamaicanii de care spui. Am sa incerc pe la magazine, anunt aici daca am gasit ceva.
Grumpy
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Lun Iun 16, 2003 9:20 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde FreakOfNature » Lun Sep 22, 2003 10:37 am

Depinde de cit de amanuntit vrei sa te documentezi despre anumiti compozitori. Eu am "mostenit" si am imprumutat uneori carti aparute la noi, cu f.multi ani in urma despre anumiti compozitori: Bach, Haendel, Enescu, Schubert, Beethoven, Stravinski etc. E adevarat ca sint si multe detalii dedicate profesionistilor acolo, dar cred ca sint destul de interesante. Multe din ele se gasesc inca pe la anticariate. O sa ma uit la ce editura au aparut.
Cred ca intr-o enciclopedie n-o sa gasesti informatii prea detaliate.
Alta sursa de documentare ar fi insusi Net-ul.
FreakOfNature
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Sep 22, 2003 10:19 am


Înapoi la Clasicisme

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori