Reclame,Publicitate,advertising!

discutii pe care nu stii unde sa le incepi, haz de orice caz; ca intre prieteni

Moderator: anjin-san

Reclame,publicitate,advertising!

Mesajde Joao » Lun Apr 08, 2002 10:15 pm

in acest subiect sper sa vorbim despre reclame si campanii publicitare,atat cele mai tari cat si cele mai patetice!
Cel mai mult la ora asta imi place aia la pepsii cu templul budist!
Cel mai patetica mi se pare aia la pateuri cu stomatologul!Nu vad ce dreaqu de legatura are el cu gustul!
Ca campanie,mi-a placut aia la dialog cu sms-uri!
Viva la revolucion!
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Re: Reclame,publicitate,advertising!

Mesajde Mirela » Lun Apr 08, 2002 11:32 pm

parca mai era un astfel de subiect pe forum.....

imi place noua reclama la adidas....cand la sfarsit totul e imbracat(inclusiv masina lui Beckham)in ceea ce se vrea a fi fulgi de zapada.....

apropo.....stiti care e istoria din spatele firmei Adidas??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Lun Apr 08, 2002 11:34 pm

Adidas apartinea unor frati care s-au certat si asa a aparut Puma?????

Oricum prefer Nike de 100 de ori.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Apr 08, 2002 11:59 pm

pe bune??nu stiam asta.....

eu ma refeream la ceea ce inseamna adidas......"All day i dream about sex" in slangul american mai vechi....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 09, 2002 8:53 am

Adidas...vine de la numele fondatorului companiei..Adi Dasler ! Care..dupa cum bine a zis Aliosha..mai avea un frate...cu care s-a certat.....etc.

Eu prefer Adidas !
Aliosha..stie...ca pana acum am avut doar Adidas & Reebok ! Niciodata Nike !

De asemenea beau...doar Pepsi ! Niciodata Coca Cola ! :D

Reclama preferata...aia cu Godfaher Pepsi ! (v-am povestit de ea....undeva pe generalitatzi).
Momentan imi place aia de la Vodafone ...cu "how are you ? "

De asemenea..reclamele de la Swatch...sunt minunate !

De la noi..imi placea reclama de la Dialog....aia cu catelul ala cu urechi mari...care sta impreuna cu stapanul in baie....in timp ce stapanul se barbiereste sau se spala pe dintzi 9nu mai stiu exact).
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mar Apr 09, 2002 12:05 pm

Io sunt al treilea care stie ca Puma s-a nascut din fratele lu Adidas etc...., deci cred ca e adevarat.

Da sa va intreb ceva: Nike e fondata de un grec si se citeste chiar n-i-k-e? Io asa am auzit din mai multe parti, mai ales avind in vedere ca Nike inseamna Victorie in greceste.

Io am avut numa adidasi Nike sau Adidas, si m-au tinut ani buni (nota: nu joc fotbal). Iar pe cine stiu cu Reebok nu l-au tinut nici un an, de aici am dezvoltat o neincredere in firma asta. In schimb, in ce priveste tricouri, treninguri si alte tzoale sport imi place Lotto: au chestii misto si rarisime, si la juma de pret fata de adidas.

Despre reclame:

In primul rind au mai fost 2 threaduri pe barfe, unde ne-am mai racit gurile, asa ca nu mai scriu ce am scris acolo.

In ce priveste Connex vs Dialog (acu Oranj) reclamele Connex mi s-au parut mereu peste Dialog. Iar ca si campanii, de cind Dialog se metamorfozeaza, mi-e antipatic total: totul bazat pe limba engleza. Ce slogan e ala domle: the future is bright etc.... Iar pe ghiseele de ITB scrie Aici Orange PrePay - citi dracu stiu ce e aia prepaid si postpaid? Cind majoritatea companiilor se bazeaza pe strategii locale si cit mai specifice, astia au strategie globala: cica vor in toata lumea unde au companii sa adopte numele Orange, si sa aiba aceeasi campanie si sloganuri si etc... ce mai implica asta.

Imi place campania lu Golden Brown, cu bagabontii de fug de acasa prin diverse tertipuri ca sa bea bere. Cu toate astea nu o sa beau berea aia, da reclamele sunt misto. Nu imi place aia la Bucegi cu vremurile din ceausie etc... mi se par idei perimate si rasuflate. Imi plac reclamele la Johnnie Walker. Si alea la Swatch, cu ce e timpul?, ca s-a mai pomenit de ele.

.........mai vine
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

iesplicatie...

Mesajde Mirela » Mar Apr 09, 2002 3:30 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Adidas...vine de la numele fondatorului companiei..Adi Dasler ! Care..dupa cum bine a zis Aliosha..mai avea un frate...cu care s-a certat.....etc.



deci....m-am documentat(sa nu spun prostii) si va pot spune asa....
dupa ce a aparut firma Adidas,la vreo cativa ani a aparut in slangul american un nou cuvant...adidas...insemnand "all day...etc etc".pe strada,se puteau surprinde usor conversatii de genul:
-Het,man!You adidas?
-Yeah,you?
-Me too!Game on?
-Yeah!Tonight...
(in traducere,cei 2 se duceau la agatat in seara aia :))

am tinut sa o pun pe forum...pentru ca mie una mi s-a parut amuzanta...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Apr 09, 2002 6:14 pm

Rolf...eu mi-am luat primii mei pantofi sport de firma (de fapt erau ghete) in 1997 ! Niste frumosi Reebok negrii..din piele de caprioara..cu perna de aer. O minunatzie. Tin minte ca m-au costat 95 $...o grama' de bani..la acea vreme..pt. un pusti de 18 ani !
Vreau sa itzi spun..ca am mers la greu in ei..am jucat fotbal,am jucat basket....am mers cu ei prin ploaie.....si ii mai am si acum ! S-au mai jerpelit ei..dar sunt la fel de buni...dupa 5 ani !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

hmmmm

Mesajde Joao » Mar Apr 09, 2002 10:40 pm

eu fiind mai nou pe zona fanclub.ro nu am stiut ca au mai exista questii cu publicitate!
imi cer scuze!si daca nu vreti sa mai vorbiti despre asta,rog administratorul sa-i puna lacat!
de adidas stiam questia cu fu*utul
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde Rolf » Mie Apr 10, 2002 8:49 am

Intotdeauna e interesant de vorbit despre ceva interesant, Joao, asa ca nu-ti fa probleme si scoate ce-ai in tine! :D

Moshule, si io am un trening Reebok de care sunt multumit, da despre pantofii sport asta era impresia mea.

Si ca sa revenim la publicitate. Aseara m-a pocnit realitatea in fata, vazind o reclama Oranj dupa una Connex: ba frate, pe linga ce am zis ieri, vreau sa mai zic un lucru: personal, cred ca Oranj astia n-au facut nici un studiu de piata, nimic, au venit aici cu campania si conceptul din strainatate. Sloganul Connex este: Viitorul suna bine, iar Dialog avea: Facem totul posibil. E, Oranj il schimba in: The future is bright!!! Care e acelasi lucru cu Viitorul suna bine, doar ca asta din urma e primul, si e si mai inspirat, ca te duce cu gindul la telefonie - 'suna'. Pai nu te faci de ris, sa apari cu acelasi slogan ca si concurenta?!?!?! E de toata jena.

Acu, referitor tot la campanii de telefonie mobila, ma seaca mesajele si ideile de genul: Vorbeste!, Comunica!, Sime-te liber!, Io vreau mai sus!, Mie imi pasa!. Cu asta se urmareste crearea nevoii de mobile, da tot ma seaca. Prefer sa ramin la partea de publicitate in care se prezinta preturi, servicii etc....

Iar un lucru pe care nu-l inghit in publicitate este jargonul de profil, care e in intregime in engleza. O singura data am participat la o sedinta cu o firma de pub. si m-au secat, imi venea sa ma ridic si sa-i inreb: da ce e aia frate brenduit? Inteleg, unele cuvinte nu pot fi traduse, da poti sa zici: brichete personalizate, si nu brenduite!

Iar ca sa vorbim putin si de munca facuta cu curu', intrati pe http://www.cosmorom.com/sitero/acoperirea.html , harta de acoperire CosmoRom. Tine oarecum de pub., mai mult de imaginea firmei, da si aia e tot publicitate pina la urma. Aceeasi harta e in orice sediu, dealer, pliant etc.... E, pe harta asta, orasu Gheorgheni apare drept Balan, Tecuciu l-au facut Marasesti, Hategul e Calan si, cel mai penibil, Oltenita e botezata Ialomita (oras care nici macar nu exista!!!!!).
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Mie Apr 10, 2002 8:59 am

Am cautat info despre Nike si asa e, numele vine chiar de la Zeita greaca a victoriei, Nike, iar emblema reprezinta aripile lu Nike. http://www.geocities.com/Colosseum/Loge/2804/history.html
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

In ultima vreme...

Mesajde Zgubilici » Mie Apr 10, 2002 10:34 am

Cele mai tari setul asta de trei spoturi facute de xnet cu babele, administratorii si copii care vorbesc despre internet, absolut geniale!
Cea mai penibila reclama non-deteregentoasa Saridon, alea cu "ma doare capu'/ CE BINE!!!"
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Mie Apr 10, 2002 2:55 pm

Un vot si de la mine pentru xnet! Uitasem de acele reclame originale si caterinca.

Imi place si muzica din reclamele la Kamarad (mereu alta - la inceput parca a fost chiar Iggy Pop - aia in metrou, dupa aia niste suparari electronice in reclama cu Volga, si acu in aia cu pompierii)
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde LMG » Mie Apr 10, 2002 3:56 pm

imi plac reclamele de la Sprite...sunt foarte amuzante, dar nu beau sprite niciodata

;a ;a ;a ;a cele mai enervante sunt reclamele de la detergenti

Aaaa, reclama de la colgate...cu aia care poarta o discutie extrem de inteligenta cu un...castor...mi se pare jenanta in cel mai groaznic hal...cum draq sa faci asa ceva?!?!?
"I trust I make myself obscure"
LMG
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Mar Dec 25, 2001 2:27 pm
Localitate: nu....stiu

Mesajde costasilviu » Mie Apr 10, 2002 6:03 pm

A aparut si in Romania reclama aia la Heinecken cu "whaaatsuuup?".
costasilviu
 

Mesajde Zgubilici » Mie Apr 10, 2002 6:41 pm

n-a aparut dar am ajuns sa o cunoastem si noi destul de bine!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Aliosha » Mie Apr 10, 2002 6:49 pm

:con: Nu e la bud ?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Apr 10, 2002 9:02 pm

Ba da!!!! la Budweiser e reclama!!

Heineken...o au pe aia cu tipul care sta la coada si pierde meciul(not very interesting...)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

aaaaaaaa,domnule castor......

Mesajde Joao » Mie Apr 10, 2002 10:27 pm

Am uitat si eu de reclamele la xnet,superbe!
mai imi place reclama la mastercard!
iar pt cei de afara(am vazut-o pe nemti)reclama de la visa cu o tipa de facea baie si vine un android la ea!(acolo este cea mai tare,sanzuala si provocatoare femeie pe care am vazut-o eu la televizor!)

Nu suport reclamel la postul antena 1 cere si ti se vada!o porcarie!
nu suport(suportam) reclamele la suna la 898989 si spune cine-i ovidiu ioanitoaia.......etc,stiti la cer ma refer!
recelama la sprite cu austrilianul e tare,dar sprite nu-mi prea calmeaza setea!
cam atat acum(merci rolf) ceea ce citii mai devreme despre tine,cum te lauda oamenii,ma bucur ca ,,,,,confirmi!
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Re: aaaaaaaa,domnule castor......

Mesajde Mirela » Mie Apr 10, 2002 11:20 pm

o reclama la 7UP care mi-a placut e aia cand tipu'vrea sa fie cool si urca pe scarile rulante cu bocancii cu sireturile dezlegate,geaca si pantaloni largi...si se agata pe banda si ajunge sus mai in k**** gol....morala: why r u trying to be someone you're not?

o alta reclama cu morala a fost aia cu Michael Jordan....ti-ar place sa te opereze un baschetbalis etc.....then why r u letting one tell you what to drink??.....reclama pertinenta si foarte adevarata,daca ma gandesc la cate vedete vin pe post si-ti spun cumpara asta,spala-te cu asta etc etc.....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde onk » Joi Apr 11, 2002 12:03 am

cele mai tari reclame sunt cele de la pepsi

aia cu David Beckam (povestita in threadu alalalt),
unu vazut recent, cu o benzinarie intr-un pustiu american, cu un zgomot care se repeta obsesiv doua sunete distincte, de dimineata pana seara, incontinuu, tensiunea creste, ... si cand colo... un tip la automatul pepsi , nefericitul posesor al unei bancnote mototolite, refuzata de mashinarie
bai, si-s sigura ca mai sunt cateva marfa la pepsi, da am uitat.... ;s
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Joi Apr 11, 2002 2:34 pm

inca o reclama superba la Nike..."24 players(printre care ii putem identifica pe Ronaldo,Figo,Roberto Carlos,Clarence Seedorf etc etc)on a remote boat with one ball and only one rule: the first goal wins".iar la sfarsit....pierzatorii in finala sunt aruncati peste bord..."the losers go home!":)

a aparut prin Romania??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Apr 11, 2002 2:43 pm

N-am vazut-o pe asta, iar aia cu Wasuuuup! e la Bud.

[post scurt si degeaba, da a intrebat Mirela ceva, cineva trebe sa raspunda]
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Joi Apr 11, 2002 3:01 pm

pacat ca n-a aparut.....

eu,prima data cand am vazut-o am crezut ca anunta astia vreun eveniment de acest gen,sponsorizat de Nike.am sarit in sus la gandul ca o sa existe astfel de "spectacol"...mai apoi am gandit logic si am realizat ca asa ceva ar fi un vis frumos...si ca e numai o reclama...


alte 2 reclame:la Reebok
1."Escape the beer belly"alearga unul ca disperatul prin oras,urmarit de...o burta enorma si dezgustatoare....nu inteleg reclama asta si nu mi se pare deloc nostim,ba chiar ajunge la stupid....
2."escape the sofa"...facuta in acelasi stil si cu acelasi mesaj....sta unu'la televizor si-l ataca(,)canapeaua,incercand sa-l inghita cu totul.pana la urma ,canapeaua ramane blocata la parter si tipu'isi ia geanta cu echipamentul sportiv si se duce la sala....
ceva mai bine realizata si cu efect moralizator,mai ales pentru unii dintre noi(:))care rar se sinchisesc sa mai faca ceva sport...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

dero surf,spala cu 25% mai ieftin........

Mesajde Joao » Vin Apr 12, 2002 1:31 am

deci,aia la nike e pe mtv,o stiu,dar nu prea mi-a placut decat ideea,realizarea lasa de dorit!
imi placea mai mult un cu zidanne si alti fotbalisti cand joaca ei in timpul unei eclipse contra unor diavoli!
nu suport reclamele isdraeliene de pe mtv!
mai imi placea una la pirelli cu una de alerga prin toata lumea,si la sfarsit se mangaie pe talpa si avea talpa pirelli.Mai imi place una la heineken,cu unul intr-un bar.la masa cealalta o blonda cu ochelari si coc.de fiecare data cand lua cate o gura,tipa se facea mai buna......aah,si mai era una tot la o bere,in care mangaie una o cutie de bere,pana se face sticla de 1 litru!
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde MiG29 » Dum Mai 12, 2002 2:26 am

Io shtiam k bere aia era Tuborg...am vazut clipu odat pe un Cd cu reclame...da am pierdut cd-ul...erau multe reclame tari...reclama tare de tot...vazuta la emisiune lu Moisescu...la rusi intr-un restaurant sau hotel ceva pe o canapea o tipa ingandurata...vine un tip in costum la 4 ace...de ce esti suparata? e simplu..plateste-ti impozitele...shi apare sigla..Garda Financiara....sau asha ceva..oricum reclama a fost tare...sau aia cu...in avion la bussines class..lumea citea ziare bea..alea alea..shi o voce in difuzoare..We have landed on Mexico city airport 2 hours ago...Now will the passangers please get out of the plane...shi dupa aia ceva cu Swissair(park) bussines class...so confortable u don`t want 2 leave it....aproximativ
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 12, 2002 2:36 am

Mig 29..are dreptate. Reclama este la Tuborg..aia cu femeia care se face din ce in ce mai frumoasa !

........

Daca tot vorbim de beri..imi place recama de la Carsberg...cu omu ala care canta : "love of my life... " !
Pacat.ca ..Carlsbergul de la noi..nu se ridica la inaltimea "probably the best beer in the World "
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Mai 12, 2002 2:55 am

Initial trimis de Oribilul Mosh

........

Pacat.ca ..Carlsbergul de la noi..nu se ridica la inaltimea "probably the best beer in the World "


Pai mai nimik din ce e facut sub licentza la noi nu se ridica la inaltzimea originalului

Reclama tare era shi aia la nou Fiat ...am un lapsus...da am vazut-o pe italieni...se urca unii in nou fiat asta shi incep sa faca muzica..la geamuri la sun roof la schimbator ...marpha...Fiat Stilo....asa se cheama
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Zgubilici » Dum Mai 12, 2002 6:27 am

Reclama cu "love of my life" e cam aiurea.
A aparut una la Bona cu copilu care lucreaza la Fast Food - poveste emotionata, dar totusi, ca tot ce e la categoria detergenti e stupid.
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 12, 2002 9:56 am

De ce e aiurea aia cu "love of my life" ? Mie mi se pare chiar foarte frumoasa.

Dar cea mai frumoasa reclama la bere...este aia la Budweiser. Cu "what's uppppp ? " . A circulat in mai multe variante si pe la noi (sub forma de aviuri..nu a televizor) .
Sper ca o stitzi.....ca nu stiu cum ash putea sa o povestesc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Mai in gluma mai in serios. mai mult in gluma

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 23 vizitatori