placebo

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

ce parere aveti de placebo ?

Mesajde ashes » Sâm Iul 12, 2003 2:58 pm

ce spuneti de formatia asta ? merita sa intre in categoria "rock alternativ'' sau penduleaza intre el, punk si indie? prin comparatie cu formatii mari ale momentului, ei unde se situeaza? do they stand a chance ?

si inca o intrebare, care nu se leaga cu cele de pana acum: ma lamuriti si pe mine de diferenta dintre heavy si death metal?
ashes
 

placebo

Mesajde rocketman » Mie Iul 16, 2003 12:55 am

placebo e super tare si as zice ca laternativul i se potriveste ca o manusa.
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

placebo

Mesajde molko_babe » Mie Iul 16, 2003 10:22 pm

Placebo sunt reprezentativi pentru rockul alternativ.
molko_babe
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 16, 2003 4:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: ce parere aveti de placebo ?

Mesajde molko_babe » Mie Iul 16, 2003 10:27 pm

Initial trimis de ashes
ce spuneti de formatia asta ? merita sa intre in categoria "rock alternativ'' sau penduleaza intre el, punk si indie? prin comparatie cu formatii mari ale momentului, ei unde se situeaza? do they stand a chance ?

si inca o intrebare, care nu se leaga cu cele de pana acum: ma lamuriti si pe mine de diferenta dintre heavy si death metal?


Cum adica 'do they stand a chance'?? Placebo exista de 8 ani, nu sunt o trupa veche, dar nici noua asa ca daca pana acum s-au mentinut destul de bine eu zic ca au multe sanse sa 'supravietuiasca' in 'lumea' rockului alternativ.
molko_babe
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 16, 2003 4:34 pm
Localitate: Bucuresti

Re: Re: ce parere aveti de placebo ?

Mesajde ashes » Vin Iul 18, 2003 3:42 pm

Initial trimis de molko_babe


Cum adica 'do they stand a chance'?? Placebo exista de 8 ani, nu sunt o trupa veche, dar nici noua asa ca daca pana acum s-au mentinut destul de bine eu zic ca au multe sanse sa 'supravietuiasca' in 'lumea' rockului alternativ.


Ar trebui sa reformulez: intreb de fapt daca au vreo sansa serioasa printre fanii rock-ului alternativ care au trecut de varsta adolescentei si care cu asta s-au departat de frustrarile si pseudodepresiile ei... tocmai aici e problema, ca baietii astia canta din 96’, au acum peste 30 de ani si (-dupa ce am ascultat sleeping with ghosts, ultimul album) inca pastreaza atitudinea aia paradoxala de pustan care are o placere masochista de a se deprecia si dezintegra, dar care totodata plesneste de la atata incredere in sine. Se pare ca Brian Molko are resurse de inspiratie inepuizabile in sensul asta.. Tematic, evolueaza cam lent, il petrece doar o unda de melancolie provocata de simtul trecerii timpului, mai face si ceva politica in niste idei nu prea bine cristalizate ... cam atat. Plus ca au inceput sa experimenteze beat-uri electronice care nu suna prea original. As zice ca e o muzica cam usoara pentru amatorii de rock care nici n-au ajuns sa numere toti atatia ani de viata ca si cei de la Placebo...
ashes
 

Mesajde Gavozdita » Sâm Iul 19, 2003 12:17 am

ascult placebo din '99 si pot sa spun ca desi nu ma prea pricep eu la incadrat formatii in genuri stiluri curente si alte chestii cu siguranta sunt reprezentativi pt rocku ` alt.nu s depasiti si progreseaza lent pt ca spre deosebire de alti care se ghideaza dupa principiu`anu si albumu(vedeti lp cel mai elocvent ex)ei au facut o muzica elaborata si destul de greu accesibila.cel putin in primii ani...
ce mi a placut mereu la ei : versurile .molko spunea deseori ca versurile lui introvertite i au determinat pe oameni sa l citeasca ca pe o carte deschisa.daca pe primele 3 albume ,versurile erau cele care dadeau forta si unitate pe swg se vede ca au avut si alte interese mai comerciale.in fond ei vand cd uri si banii conteaza...cat despre persoanele care asculta placebo.varsta lor variaza de la 14 la 30 de ani,deci nu se poate afirma ca doar pustii asc placebo(de lp sau lb atunci ce se mai zice?)
pacat ca tot ce e frumos e trecator si adevarul e ca au cam dat o n bara cu ult album...asteptam revenirea
Gavozdita
 

Mesajde ashes » Sâm Iul 19, 2003 1:22 pm

lp si lb apar pe mtv si iiasculta o intreaga romanie, europa si america imbelicizate de tv si care ingurgiteaza tot ce le bagi pe ochi si urechi... combinatiile lor muzicale nu-mi plac, mai ales secventele lor hip-hop, cand turuie sacdat despre cele vine lor.. asta e ce vor si sunt mandri cu asta. placebo nu intra in aceeaasi oala nici ca sound si nici pe departe ca versuri - pe swg sunt doua melodii foarte frumoase "This Picture" si "Sleeping with Ghosts" (unde Molko utilizeaza fara jena si ironie cuvantul "soulmate" cand lumea considera notiunea asta desueta si buna
pentru secolul XIX-lea, la inceputul lui..), dar daca insista prea mult pe latura sentimental-depresiva a fiintei lui, Molko poate sa cada intr-un soi de parodie a propriilor trairi si atunci pica toata scena. Placebo au meritul lor, ca atunci cand incepusera nu erau prea multi care sa fi iesit in fata cu stilul asta, cred.. Acum nu sunt depasiti, canta bine, dar tot nu le-ar strica sa se maturizeze - cam cum au schimbat portishead macazurile la al doilea lor album, desi inregistrasera un succes imnes cu cel dintai, "Dummy"
ashes
 

Mesajde X.I.Ta » Mar Iul 22, 2003 9:31 pm

Nu ascult de foarte mult timp Placebo dar am ascultat toate albumele lor si cred ca au cam dat-o in bara cu ultimul lor album desi cred ca merita sa intre in categoria rockului alternativ
X.I.Ta
Junior Member
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Iul 18, 2003 9:35 pm
Localitate: Bacau

Mesajde neatza » Joi Iul 24, 2003 9:22 am

Initial trimis de ashes

si inca o intrebare, care nu se leaga cu cele de pana acum: ma lamuriti si pe mine de diferenta dintre heavy si death metal?


am vazut ca nu te-a ajutat niminea pan'acu, asha ca-m iau eo cordu'n dintz: asculta Iron Maiden shi dup'aia Death (trupa). daca nici atunci nu vez diferentza, nimeni nu te mai poate ajuta.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

placebo

Mesajde molko_babe » Joi Iul 24, 2003 9:42 pm

Recunosc si eu ca albumul SWG suna mai comercial decat celelalte 3.
Brian Molko (care intamplator este si idolul meu) a fost si inca mai este un introvertit si un neintegrat.Placebo se adreseaza doar unei anumite categorii de oameni, cu varste cuprinse intre 14 si 30 de ani (cum spunea si gavodzita) si sunt OUTSIDER-i.Nu sunt in schimb de acord ca Placebo fac muzica pentru pustani care fac pe victimele iar pe dinauntru dau pe afara de incredere in sine.
Placebo fac o muzica deosebita de celelalte formatii de rock alternativ.Numai vocea lui Molko, care este androginica si da impresia ca piesa este cantata de un baiat de 15-16 ani este si profunda in acelasi timp.
Au versuri de la homosexualitate (Nancy Boy), la probleme politice si la dragoste profunda (tipul asta de piese predomina, de exemplu My Sweet Prince).Important este ca ei canta ceea ce simt.Mie mi se pare ca s-au maturizat la al patrulea album, si sincer, imi pare rau.dar asta e.Acum au si eu 28 (Stef),30(Molko) si 31 (Steve) si nu poti sa le ceri sa mai cante despre crize de personalitate adolescentine (de ex, Teenage Angst), pentru ca nu mai simt asta.
Oricum, Brian Molko va ramane totdeauna un outsider introvertit (chair daca nu mai arata la fel de mult acest lucru), care foloseste in versuri un limbaj oarecum metaforic si care scrie numai ce simte fara a-i fi rusine de el insusi.
Stiu ca am cam deviat de la subiect, dar trebuia sa spun ce am avut de spus.
molko_babe
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mie Iul 16, 2003 4:34 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde BloodOnMoral » Mie Aug 13, 2003 4:10 pm

Imi plac. I-am descoperit cand cu coloana sonora de la Cruel Intentions. Every me and every you a ramas si acum una din melodiile me le favorite ale lor.
When you die the pain is over
Avatar utilizator
BloodOnMoral
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde clumsy » Dum Aug 17, 2003 9:32 pm

Placebo mi se pare o trupa super marfa.cred ca este OK, si merita sa intre in categoria rockului alternativ.
clumsy
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Sâm Aug 02, 2003 9:43 pm
Localitate: bucuresti

Alternativ...

Mesajde Seth2 » Dum Sep 07, 2003 10:58 pm

Si dupa parerea mea ar intra tot aici.
Imi place foarte mult si Sleeping With Ghosts , desi avand in vedere succesul single-urilor promovata care.. a cam lipsit ... s-ar putea trage concluzia ca abumul e oarecum un esec din punct de vedere comercial. Oricum, mie mi se pare foarte misto...
Si am observat ceva ciudat , in legatura cu orchestratia... Cand ascult , mi se pare ca te duce cumva intr-un vartej circular , ca si cum v-ar hipnotiza , ca si cum te-ar duce intr-o stare oarecum extatica... parca nici nu mai poti sa respiri normal. F ciudat... Asta mai ales la Special Needs , care ii melodia care imi place f mult , dar si la melodia cu titlul omonim albumului. Si , cautand in arhiva personala , am gasit acelasi tip de orchestratie care mi se parea mie oarecum circulara si hipnotizanta in melodia Without You I'm nothing....
In legatura cu melodiile asta.. As fi foarte curios sa le aud intr-un concert.... Si as fi curios sa vad ce efect au asupra celor de acolo...
Seth2
Junior Member
 
Mesaje: 243
Membru din: Sâm Aug 03, 2002 12:35 am

Mesajde helguera88 » Joi Sep 11, 2003 2:28 pm

O trupa care mie imi place extrem de mult ...


Pacat pentru cei care nu i-au vazut live :D

In concertul la care am fost au cantat multe piese foarte misto ... Every me every you, Blackeyed, Slave to the wage, Passive Aggressive, Pure morning ... mai putzin Nancy boy. Atmosfera ... electrizanta!!!
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde amari » Dum Noi 09, 2003 10:17 pm

salutare pentru toata lumea!

eu am fost la concertul din budapesta acum pe 4 septembrie, era fantastic, am fost in extaz aproape o luna!
trebuie sa vedeti!
amari
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Noi 09, 2003 10:02 pm
Localitate: budapesta

Mesajde Gavozdita » Sâm Noi 15, 2003 1:19 pm

daca ati fost la concerte povestiti ne si noua necunoscatorilor experienta voastra...
Gavozdita
 

Mesajde helguera88 » Lun Noi 17, 2003 2:07 pm

Pai nu prea se poate povesti ... oricum,ramane cel mai frumos concert la care am fost vreodata ...
"You know how they call a quarter-pound of cheese in France?" "They don't call it a quarter-pound of cheese?" "No" "Why not?" "Because of the metric system" "So how do they call it?" "Royale with cheese" "Royale with cheese ... and how do they call the Big Mac?" "A Big Mac is a Big Mac, but they call it Le Big Mac" "Le Big Mac ... and how do they call a Whopper?" "Don't know, i've never been to Burger King"
helguera88
Junior Member
 
Mesaje: 141
Membru din: Lun Ian 20, 2003 3:01 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde amari » Lun Noi 24, 2003 5:54 pm

helguera88 are dreptate nu prea se poate povesti! si totusi eu incerc: doua luni inainte de concert am cumparat biletul, si n-am putut sa gandesc la altceva, si cand erau aici parca ar fi fost numai un minut, nici n-am trezit si era gata
amari
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Noi 09, 2003 10:02 pm
Localitate: budapesta

Mesajde clara nicollet » Mar Mar 09, 2004 9:38 pm

Seth2 scrie:Cand ascult , mi se pare ca te duce cumva intr-un vartej circular , ca si cum v-ar hipnotiza , ca si cum te-ar duce intr-o stare oarecum extatica... parca nici nu mai poti sa respiri normal. Asta mai ales la Special Needs , care ii melodia care imi place f mult


Thread-ul acesta e cam vechi, dar nu rezist: imi place la nebunie "Special Needs"! Din tot ce a facut Placebo este bucata care-mi place cel mai mult. Si ai dreptate cu orchestratia. Este un rock oarecum electric, eterat. De inspiratie techno, cred. In orice caz, tot discul este asa si suna nemaipomenit.
clara nicollet
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Dec 11, 2003 3:53 pm

placebo.....

Mesajde inocence » Dum Apr 04, 2004 10:43 am

.......eu ascult Placebo de mult timp....i-am descoperit cu filmu pot spune.....Cruel Intenciones care-i are pe coloana sonora...mi-a placut...am vazut filmu prin '98 parca.......mai tarziu a aparut videoclipu' la Every you, Every me...care de fapt are shi secvente din film.......cam asa am inceput io sa-i ascult........shi sincer unul dintre visurile mele este sa-i vad intr-un concert.......in general ma regasesc in majoritatea melodiilor shi chiar simt cand ascult ca baietii astia chiar transmit un mesaj......printre melodiile mele preferate care-s mai vechi...My sweet prince,Blue American, Splite and Malice, The crawl,...dar shi ultima melodie e super faina English Summer Rain care are un videoclip kalumea....am shi io o curiozitate am auzit ca Brian Molko ar fi cam scund....shi tot de el cum ca ar fi gay shi ca a recunoscut-o.......e adevarat?........
inocence
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Apr 04, 2004 8:04 am
Localitate: Romania

Mesajde iceey » Vin Iun 25, 2004 11:30 pm

Brian Molko, Stefan Olsdal and Steve Hewitt. Un bisexual,un homosexual and un heterosexual..asa am auzit.si eu i`as incadra tot la rock alternativ.n`am apucat sa ascult sleeping with ghosts dar am auzit ca`i fain.
mel preferate:
nancy boy,taste in men,every you and every me,pure morning etc


a friend in need is a friend indeed
a friend with weed is better!!!!!!!!!!!!!!!
light that shit, smoke that shit, pass that shit!!!
iceey
Junior Member
 
Mesaje: 36
Membru din: Joi Iun 24, 2004 10:57 pm
Localitate: Brasov

Mesajde roxy_dora » Lun Iun 28, 2004 12:49 am

se pare ca am descoperit pe placebo cam ca shi toata lumea, odata cu every me&every you...da' buni mai sunt!!
cat despre categoriile de varsta...14-30...mah ce comic!!!
tatal meu (recunosc ca nu shtie engleza) are 51...shi pot sa zic doar ca el a cumparat toate albumele (de pe swg nu-i place decat english summer rain si this picture...)
oricum placebo absolut sigur se integreaza in categoria rock alternativ
by the way...mie imi place in mod deosebit de pe swg english summer rain varianta live (am gasit pe sit-ul de la viva si alta varianta)
roxy_dora
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Iun 27, 2004 10:33 pm
Localitate: galatzi

Mesajde miss_molko » Mar Iul 13, 2004 12:33 pm

shi eu ascult placebo de mult timp shi shtiu k nu m-au dezamagit niciodata!imi place f mult shi ultimul album chiar daca si-au schimbat stilul!este normal ca nu mai pot sa scoata un album la fel ca primele deoarece shi ei s-au schimbat...s-au mai maturizat!la fel ca aproape toata lumea i-am descoperit cu filmul "cruel intentions"!tot ce imi doresc acum este sa ii vad live!!!
miss_molko
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Iul 12, 2004 3:52 pm
Localitate: Romania

Mesajde nyezo » Vin Iul 23, 2004 6:51 am

Eu ascult Placebo de vreo 4 ani jumate. Am ascultat toate albumele de foarte multe ori. Mie mi se pare ca muzica lor devine din ce in ce mai buna. Nu conteaza daca pare comerciala sau nu, important e sa fie buna. Spre deosebire de alte formatii care isi schimba stilul intr-o maniera care dezamageste, placebo si-l imbunatateste. Ultimul album este cel mai bun dintre toate, si eu nu am ascultat vreodata o formatie mai buna. I love them.
nyezo
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 23, 2004 6:45 am
Localitate: Oradea

Mesajde nyezo » Vin Iul 23, 2004 6:53 am

Ah... mai e ceva. Placebo e formatia care defineste rockul alternativ, si "protect me from what i want" rupe tot.
nyezo
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iul 23, 2004 6:45 am
Localitate: Oradea

Mesajde gaga » Vin Iul 23, 2004 9:02 am

nyezo scrie:Ah... mai e ceva. Placebo e formatia care defineste rockul alternativ



rockul "altenativ" (nu reintram in polemici privind specificarea granitzelor alternativului), isi are inceputurile prin anii 80. sonic youth si chiar REM au fost cotatzi ca "alternativ" in sensul in care acest pseudogen muzical cuprinde trupele care nu-si fac loc prin mainstream.

placebo s-a format in 94, cum definea placebo ceva ce deja exista?

p.s. imi place placebo dar afirmatiile gratuite ale fanilor inraiti trebuie sa aiba totusi un suport real.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde special_k » Lun Aug 23, 2004 2:08 pm

bai yo tocmai am intrat pe site-ul placebo..unde am citit ceva de un ultim concert..pana in 2006....un super concert cica...pacat k yo nu pot sa merg:(
special_k
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Aug 23, 2004 2:01 pm
Localitate: acasa

Mesajde Breathtaker » Sâm Noi 20, 2004 6:40 pm

placebo cred (eu) ca intra in categoria alternative.
suna bine, si imi place. :A
chiar acum ascult sleeping with ghosts (lol)
cloud come, shove the sun aside
Avatar utilizator
Breathtaker
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Noi 20, 2004 12:00 am

Mesajde SummerRain » Dum Noi 21, 2004 9:39 pm

Ce parere aveti despre aparitia lui Brian Molko la EMA? ...nu prea avea ce cauta printre Britney, Usher & co. :no:
Avatar utilizator
SummerRain
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Vin Noi 19, 2004 12:00 am

Mesajde screenager » Lun Noi 22, 2004 9:01 am

venise special pentru Muse ;)
Avatar utilizator
screenager
Junior Member
 
Mesaje: 168
Membru din: Mar Noi 16, 2004 12:00 am

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron