Genuri de rock

ce-a fost pe Muzici o data

Genuri de rock

Mesajde thor » Joi Iul 24, 2003 6:24 pm

Am si eu o problema de pus... sunt o graoza de oameni care asculta rock (am vazut asta si pe forum-ul asta) si care par foarte preocupati si mereu gata sa intre in polemici referitor la genul de rock in care poate fi incadrata o formatie... Vreau sa spun, daca nu poti sa iti dai cu parerea ca o formatie canta gothic, heavy metal, power metal etc, inseamna ca muzica respectiva iti place mai putin si ca nu are aceelasi efect asupra ta? Pana la urma nu asta conteaza??? Vreau sa aud si parerea voastra pe tema asta.
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde Delphi » Vin Aug 01, 2003 4:17 pm

Ce pot sa-ti spun?Eu personal daca ascult o melodie care imi place sau mai multe incerc sa aflu totul despre formatia respectiva, caci asta zic eu ca inseamna sa fii fan...Bineinteles ca efectul e acelasi si ar mai fu o problema...nu toti sunt de acord ca o formatie se incadreaza intr-un anumit gen ....sunt discutii in privinta acestui fapt...
Noaptea este salvarea sufletului!
Delphi
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Dec 29, 2002 12:50 pm
Localitate: Botosani

Re: Genuri de rock

Mesajde ulise2 » Lun Sep 01, 2003 10:36 pm

Subiectul tau este destul de echivoc.pana la urma care este tema?polemica neadecvata si subiectiva a celor de pe chat cu referire la genurile de rock sau efectul pe care aceste genuri ar trebui sa le aiba?...eu chiar nu am inteles!
ulise2
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Sep 01, 2003 10:17 pm
Localitate: bucuresti

Labarie

Mesajde Nandrock » Vin Noi 07, 2003 2:22 pm

Da intradevar ai dreptete. Acu cativa ani se ascultau trupe care nu erau de doi lei. Dar acu in doi ani au aparut o groaza de trupe care sincer fiu siau definit niste genuri de care nu prea am auzit. Nu spun ca este ceva rau ptr. ca si eu ca orice om normal le ascult.
Dar sincer sa fiu nu mai stii ce asculti in zilele noastre. In fine fiecare asculta ce crede ca este bun prt. el.
Nandrock
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Joi Noi 06, 2003 2:21 pm
Localitate: Sibiu

Re: Genuri de rock

Mesajde natasha » Sâm Noi 08, 2003 2:23 pm

stii...u're write!
eu niciodata nu m-am priceput la genuri!!!
am ascultat cred ca toate genurile de rock.nici nu mai zic ca am o gramada de melodii pe calculator...numai si numai rock!
habar n-am ce gen de rock canta slipknot,system of a down,defstones sau altele
asta e!nu e domeniul meu!
natasha
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 2:03 pm
Localitate: romania-iasi

Mesajde sublime_gwen » Mar Noi 25, 2003 1:53 pm

atunci putem sa mergem mai departe-daca nu stii cand s-au nascut, cum ii cheama pe toti, cu cine ies in bar, etc...e naspa, nu esti fan adevarat!
nu-i adevarat. daca iti plac si te interesezi de ce scot, iti dai interesul sa ai tot ce canta, cred ca e de ajuns. de ce trebuie neaparat sa categorisim? iei o formatie, iti place, o asculti, punct.
nu trebuie sa fii enciclopedie...
Avatar utilizator
sublime_gwen
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Mar Noi 18, 2003 12:00 am

Mesajde Mortisha_Adam » Mar Noi 25, 2003 9:48 pm

fiecare cu parerea lui.............
sincer mie daca-mi place o piesa o ascult, putin imi pasa istori trupei care o canta,pt ca de fapt muzica conteaza nu?
daar daca ascult vreo 3-4 piese si-mi plac toate , incerc sa aflu relativ mai multe despre trupa, ( gen, discografie, componenta) si eu zic ca poate sa-ti placa mai multe genuri de rock de la heavy pana la gothic sau black
The wind howles through the empty block
Looking for home
But i run through the empty stone
Because i'm alone
Avatar utilizator
Mortisha_Adam
Junior Member
 
Mesaje: 89
Membru din: Mar Noi 11, 2003 12:00 am

Mesajde COSS+min » Dum Dec 28, 2003 12:34 am

Eu personal nu sunt fan al rock-ului sau al metalului, dar am niste prieteni care toata ziua se ocupa sa clasifice dupa genuri diferite formati.
Este extraordinar de complicat,. rock-ul se imparte in o mie de categori la fel si metal-ul, plus ca apar genuri noi destul de des.
Doar daca esti cu adevarat pasionat poti invata toate ramurile acestui gen de muzica!

Oricum, invit pe cine se pricepe sa ne spuna si noua toate genurile de rock si de metal! sunt chiar curios sa le stiu
Stele mici de cositor
Ard de dorul morţilor
Avatar utilizator
COSS+min
Junior Member
 
Mesaje: 234
Membru din: Sâm Noi 08, 2003 12:00 am

Mesajde UnSlayne » Dum Dec 28, 2003 10:46 pm

http://www.allmusic.com shi cautzi dupa "style"
Avatar utilizator
UnSlayne
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Iul 21, 2003 11:00 pm

Mesajde warangel » Mar Dec 30, 2003 2:41 pm

dupa parerea mea genul depinde de o groaza de chestii: ritm, acorduri des folosite, mesajul textului etc...
da pan' la urma daca ar fi sa-i ascultam pe "critici" shi ne uitam la premiile de la MTV shi incadrarile pe care la fac ei radem de ne .... pe noi ca sunt nishte proshti sa amestece punk-ul cu heavy shi cu alternativ shi cu.... blah,blah, blah intr-o singura categorie....nu?
fratzilor eu sunt de acord cu voi: ASCULTAM CE NE PLACE... defapt pana la urma noi suntem aia care decidem ce e bun shi ce nu e...
shi acu mie mi se pare o porcarie sa te legi la ochi shi sa zici frate eu ascult doar X gen pe care probabil nici nu l-ai definit bine shi sa nu vrei nici macar sa incerci sa ascultzi shi y gen care probabil o sa ti se para marfa dupa ce il gushti!!!
ma rog hai ca o dau in filosofii shi va plictisesc!!!
faza cu genurile e relativa shi pan la urma poate fi considerata o pierdere de vreme sa staaaaai shi sa discutzi la nesfarshit pe tema asta!!!
ca sa potzi sa zici shi sa sustii ceva de genu asta tre sa fi la curent cu toate chestiile de care depinde stabilirea genului de rock shi sa potzi sa fi shi cat mai obiectiv in legatura cu asta...
fratzilor asta e parerea mea!!!
Avatar utilizator
warangel
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Dec 27, 2003 12:00 am

Mesajde darken » Mar Dec 30, 2003 3:25 pm

^^ I agree
Cowards make great pets and are easy to maintain
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde Black Beauty » Mar Feb 24, 2004 11:10 pm

Vreau si eu sa stiu o chestie!
Daca stie cineva, si presupun ca sunt multi care ar stiu, sa ma lamureasca si pe mine ce si cum e cu genurile astea de rock si metal... gothic, black si care mai sunt... sau macar alea de baza! eventual sa dea si niste exemple la fiecare gen... se poate? plzzzzzz... eu nu prea le stiu pe astea... sau macar spuneti-mi unde gasesc asa ceva, sa nu mor proasta... (nu se stie niciodata)... Se poate?
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde nocturna » Mie Feb 25, 2004 10:05 am

bleck biuti (sper ca nu-i fo legatura cu respectiva iapa) io zic ca daca aveam rabdarea sa rasfoim nitzel forumul gaseam ca s-a tot vorbit shi rasvorbit despre ce-ntrebi tu acolo:

http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=8084
http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=9608
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde hunny bunny » Mie Feb 25, 2004 11:31 am

Black Beauty scrie:Vreau si eu sa stiu o chestie!
Daca stie cineva, si presupun ca sunt multi care ar stiu, sa ma lamureasca si pe mine ce si cum e cu genurile astea de rock si metal... gothic, black si care mai sunt... sau macar alea de baza! eventual sa dea si niste exemple la fiecare gen... se poate? plzzzzzz... eu nu prea le stiu pe astea... sau macar spuneti-mi unde gasesc asa ceva, sa nu mor proasta... (nu se stie niciodata)... Se poate?





http://open-site.org/Arts/Music/Genres/Rock/
hunny bunny
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 20, 2004 12:19 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde hunny bunny » Mie Feb 25, 2004 12:14 pm

sau mult mai bine incearca http://www.delafont.com/music_acts/styles.htm

mie imi place foarte mult Limp Bizkit si m-am interesat de influentele hip hop, rap..metal...din "nu-metall" / rapcore/ metal rap . Gasisem un site super marfa dar nu-l mai tin minte.
Incearca linkul asta . primul link nu prea e bun pt ca site-ul e incomplet.
1.de unde vine nu-metal ??!!! de ce nu e new-metal???
2. diferente intre nu-metal si rapcore...give me some plz. sunt o goaza de formatii care apar la ambele sub-genuri dar intr-un minunat articol se precizeaza ca sunt diferite ...De ce se mai clasifica atat daca oricum nu se gasesc la nici o formatie in stare pura!!??aaaa?

"Rock includes the following sub-genres: Acoustic Rock, Americana, Emo, Shoegazer, Jam Rock, Folk Rock, Glam, Groove, Guitar, Progressive, Southern, Psychedelic, Rockabilly, Christian, Surf, Classic Rock, Rock’n’Roll, Pop, Doo-wop, and 50’s.
Metal includes the following sub-genres: Alternative Metal, Black Metal, Dark Ambient, Death Metal, Doom Metal, Gothic Metal, Grindcore, Heavy Metal, Industrial Metal, MetalCore, Nu-Metal, Power Metal, Progressive Metal, Rapcore, Christian Metal, Thrash & Speed Metal."
hunny bunny
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Vin Feb 20, 2004 12:19 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Daimon » Mie Feb 25, 2004 7:27 pm

intr-adevar incercarile de clasificare sunt superflue si din start sortite esecului...nici macar "marile" nume nu mai au un stil bine definit. asa ca eu unul am renuntat sa mai incerc sa fac catalogari, daca imi place o chestie o ascult, daca nu, nu!
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

hunny bunny

Mesajde Black Beauty » Sâm Mar 06, 2004 12:50 pm

Merci pt informatie... dar sunt atat de multe genuri... mai multe decat ma asteptam... am ce citi cand ma plictisesc :)
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde Black Beauty » Sâm Mar 06, 2004 10:57 pm

nocturna scrie:bleck biuti (sper ca nu-i fo legatura cu respectiva iapa) io zic ca daca aveam rabdarea sa rasfoim nitzel forumul gaseam ca s-a tot vorbit shi rasvorbit despre ce-ntrebi tu acolo:

http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=8084
http://www.fanclub.ro/showthread.php?t=9608



merci, caci n-am avut TIMP sa caut... nu, n-are nici o legatura cu iapa, nici macar n-am vazut filmul... dar daca te-ai uita mai bine la avatar si daca ai sti care a fost nick-ul meu anterior poate ca ai face legatura...
poate-mi fac TIMP sa citesc toate alea... caci am o gramada de citit!!! (sper sa ma lamuresc ;a )
=Crows bring the spring=
R.I.P.
Avatar utilizator
Black Beauty
Junior Member
 
Mesaje: 293
Membru din: Mar Iul 31, 2001 11:00 pm

Mesajde st_anger » Joi Mar 25, 2004 6:25 pm

nu cred ca cel mai important e genul ,oricum nu ma pricep la genuri foarte mult,ascult din orice gen (rock)daca imi transmite ceva,soundul si versuri pe masura(recomand ultimul Anathema:"A natural disaster")
Avatar utilizator
st_anger
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Mar 23, 2004 12:00 am


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori