Oamenii de langa noi...

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Cel mai patetic user...

n3aGabitz
0
Niciun vot
n3aGabitz
1
10%
n3aGabitz
6
60%
n3aGabitz
3
30%
 
Voturi totale : 10

Oamenii de langa noi...

Mesajde cubu » Joi Aug 14, 2003 1:42 am

Dragi forumisti,

Desi in aceste aproape doua luni de vacanta nu prea am intrat pe forum, nu am putut sa nu remarc daruirea cu care cei patru mentionati mai sus lupta pentru mult ravnitul (de unii) titlu de "cel mai patetic user"... Daca a fost "cel mai antipatic", de ce sa nu fie si "cel mai patetic", nu?

Competitia este foarte stransa, mi-a fost foarte greu sa ii aleg pe acestia, la fel cum sunt sigur ca va va fi si voua sa il votati pe cel mai bun dintre ei... De aceea, am apelat la ajutorul unei comisii prezidate de megaarhiextracunoscutul NICU, comisie in care ocup onorantul (pentru mine) titlu de purtator de cuvant... Au fost studiate multe cazuri, useri pe care ii rugam sa ne scuze ca nu i-am mentionat, dar am considerat ca cei patru sunt crema...

Haideti sa vedem acum motivele pentru care i-am ales:

Primul: Se pare ca se crede negru, sau cel putin asa se intelege din afirmatiile sale, el adresandu-se cu "vrei sa vezi cum iti sta cu o pula de negru in gura?" unuia dintre useri... Nu credem ca s-a referit la pula altuia, recte a unui negru 100%, deoarece, daca asta ar fi fost intentia sa, automat ar fi recunoscut ca sulacul sau nu este in stare de asa ceva, ci numai in stare flasca... Macar atata madrie are si el, deci deducem ca el crede ca are pula de negru, implicit ca e negru... (q.e.d.) Nu stim ce il determina sa creada asa ceva, probabil din cauza ca face rime hip-hop... Ceea ce este ilogic, deoarece si colegii sai de moderare fac rime, insa nu sustin asemenea ineptii... Nu ne-ar mira sa acuze vreun politai alb de rasism pentru ca l-a batut cand l-a prins in magazin furand televizoare...
Il sfatuim, daca intr-adevar vrea sa devina negru, sa uitilizeze crema de ghete, sau sa mearga la o consulatie la Michael Jackson, care sigur cunoaste si secretul transformarii inverse, din alb in negru...

Al doilea: Este un fervent sustinator al manelelor, mai ales a minunii de copil pe nume Adrian... Toate bune si frumoase, treaba lui, nimeni nu impiedica pe nimeni sa asculte asemenea mizerii, dar el afirma prin alte forumuri si chiar pe fanclub ca aceasta este "adevarata muzica romaneasca"... Sa fie cumva acelasi sange (oy, oooy) cu Adita? Posibil... In momentul in care, insa, vine vorba sa recunoasca ca ii plac manelele, face pe niznaiul si se bate cu pumnii in piept ca singura lui iubire este hip-hopul...

Al treilea: Un personaj foarte complex, care, desi constant face misto de el singur, mai precis in fiecare post, pretinde ca face oricand pe oricine in sange, ca a impartit mistouri in stanga si in dreapta pe unde a fost... Ar putea fi doua explicatii: ori este megaloman pana in varfurile urechilor sale alarmant de departe de cap (varfurile), ori isi da seama cat este de prost si devine atat de complexat incat asta e singura lui arma, intimidarea adversarului... (cel putin asa crede el, ca poate intimida pe cineva). Un bun psiholog ar putea spune ca e si o modalitate prin care subiectul se incurajeaza pe sine...

Al patrulea: Seamana foarte mult cu al treilea, numai ca, desi nu se intelege prea bine nici cu colegii sai moderatori, orice atac impotriva sa personal, se pare ca este luat drept un atac la adresa muzicii hip-hop... Probabil de aceea frecvent afirma ca nimeni nu intelege acest stil de muzica precum el, nici macar colegii sus-mentionati... Uita bineinteles ca majoritatea celor cu care se cearta constant nu au nici un interes in a cunoaste in vreun fel hip-hopul, la fel cum nici el nu are interesul in a cunoaste alt stil... Cu deosebirea, bineinteles, ca el nu ar putea asculta Dream Theater fara a-si torura neuronul... Aceste discutii incepute de el sunt riscante, deoarece sunt si alti ascultatori de hip-hop care s-ar putea simti jigniti, desi nu acesta a fost scopul nostru, al comisiei, deschizand acest thread... Sa fim bine intelesi...
Strategia sa de aparare intr-o confruntare verbala este oarecum diferita de ceilalti trei, pur si simplu cand i se termina argumentele (intre noi fie vorba lipsite de orice logica si care tind ingrijorator de mult catre zero), incepe sa scoata din gura cuvinte ca "pula", "muie" si altele de genul, care isi fac veacul pe acolo prin cavitatea sa... Astfel, probabil crede el ca lasa adversarii fara replica, mai ales ca acestia de obicei nu raspund cu aceeasi moneda, ci in mare parte subtil... Greseala mare, caci acesta nu intelege asemenea subtilitati, si se umfla in pene crezand ca le-a inchis gura... Cand nici aceasta tactica nu mai merge, afirma ca ii pupa pe toti (stim noi unde) si ca nu mai raspunde nici unui atac, crezand probabil ca pacaleste pe cineva si o sa-i fie recunoscuta pseudo-superioritatea conform zicalei "cel mai destept cedeaza"...
O ultima caracteristica a acestuia ne duce iar cu gandul catre al treilea user, aceea ca in megalomania sa se crede buricul (nu pamantului), ci a comunitatii romanesti din Chicago, unde-si are habitatul, afirmand ca cei din jurul lui sunt indiganti de felul in care este tratat in fanclub, ca el, care a facut atatea pentru hip-hop si pentru "rahatul asta de tara" (Romania n.n.), pe care o iubeste nespus de mult, nu merita asemenea tratament... Pe departe cel mai complex caz din cei patru...

Acestea fiind zise, cel mai bun sa castige!!! Premiul consta intr-o excursie la New York, se numeste "Hai sa-ti arat Bronx-ul noaptea", unde castigatorul va fi intampinat de un numeros grup de locuitori ai celebrului cartier, renumiti pentru ospitalitatea lor fata de rasa alba...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

esti VARZA!!!

Mesajde Hades » Joi Aug 14, 2003 4:28 pm

Portnoy U SUCK!!! esti VARZA vere!!!

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Mesajde cubu » Joi Aug 14, 2003 5:08 pm

Sterge-ti frumusel nasucul, ridica-ti pampersii din vine (ti-ai cumparat curea pana la urma?) apoi daca ai ceva de zis, incearca sa fii ontopic... Voteaza si argumenteaza-ti votul, "varule"...

Pis-pis
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

bravo...

Mesajde CrAsh0v3r » Joi Aug 14, 2003 9:39 pm

vreau sa te felicit pentru capacitatile tale.. mai ales pentru aceea de a vorbi mult si de a nu spune nimik. du-te si calmeaza-te .. fa-ti un dush rece k sa te trezesti si apoi asculta "VITA DE MATA - E VARZA" poate in felul asta iti vei aduce aminte de originile tale si-ti vei gasi alta preocupare... oricum aici nu-ti da nimeni atentie... you punk ass bi*ch !

si k sa nu zici ca n-am votat o sa te votez pe tine.. poate te baga astia in politica... ti-ar sta bine... pe bune... vorbesti mult si ampulea ;) tine-o tot asa !!!
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde catharsis » Joi Aug 14, 2003 10:46 pm

subscriu la ceea ce a scris Portnoy, neagabitz (sau cum se scrie) e unul dintre cei mai aberanti useri ai forumului si nu as fi surprins ca armata lui de pupincuristi de pe forumul de hip-hop sa posteze aici si sa-l injure pe Portnoy.
there is no catharsis

cathartic media
Avatar utilizator
catharsis
 
Mesaje: 1721
Membru din: Dum Mar 03, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Aug 14, 2003 11:00 pm

Portnoy...ej tare.chiar m-am amuzat cititnd chestia asta.Nu il cunosc suficient de bine pe home-boy-u de care zici tu da din ce am vazut e asa cum spui...poate shi mai rau...
P.S. Keep it real:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Aug 15, 2003 12:25 am

suntetzi o adunatura de kknari care sparg semintze la coltz de strada... mai bine uitatzi-va in oglinda shi apoi vorbitzi de altzii. in pana mea... statzi mai usor.. n-o sa va intreaca nimeni... voi suntetzi campioni in prostie !!!

suntetzi mai rau k tzatzele alea care vand varzavaturi in piatza... COMUNISTII draq !!! kk-m-ash imprashtiat pe voi pana va innec.

habar n-avetzi ce inseamna aia cultura.. v-atzi culcat pe camp k sa va cultivatzi... ei bine... se pare ca ati eshuat shi tot in intuneric atzi ramas...

la gunoi cu tarfele masculine... k Portnoy !!! bleeeeaaaahhh !!!
punks !
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde ckride » Vin Aug 15, 2003 4:41 am

Initial trimis de catharsis
armata lui de pupincuristi de pe forumul de hip-hop


Ce naspa suna... zau ca da.
EU nu-l injur pe cel care a deschis subiectul, adica l-as injura un pic pentru ca a scris datamai mesaju`... :).

In calitate de prieten al lui Gabi, ma simt la randul meu ofensat de ce se intampla in ultima vreme pe forum.

Am inteles ca SOD are ceva de impartit cu Gabi (n-a vrut sa-mi zica ce, nu ma intereseaza, nu ma implic). Bun. De ce au sarit o gramada de persoane si l-au atacat la randul lor pe gabi ?

Din auzite, am inteles ca pe majoritatea utilizatorilor de pe forum ii deranjeaza, mai mult, ii ofenseaza atitudinea lui gabi pe forum. Asa si ? SI pe mine ma EXASPEREAZA o multime de indivizi, individe, specimene de pe fanclub.ro. Stiti vorba aia, cu ce ii omori pe prosti ? Cu indiferenta. Va sa zica, prefer sa tac decat sa atac. gabitz cica nu se poate abtine. E singurul ? Nu cred. Alte exemple ? Cautati.

Si care pe care se pupa in cur ? Se simte cineva ? Ar trebui sa se simta ? nu stiu.

Il cunoaste vreunul dintre voi pe userul "neagabitz" ? Stiti ce-a facut, ce n-a facut, ce are in spate, ce n-are in spate, s.a.m.d ? Da ? Nu cred. Vorba aia "ma vezi doar pe scena ma stii doar din ce cant..."

Este o "kterinca" de cel mai jos nivel, o gluma proasta, o actiune fara un scop definit.

M-am facut inteles ? Nu ? Nu conteaza.
Pace. Sau "piss" ? Sau nu ?
ckride
Junior Member
 
Mesaje: 566
Membru din: Lun Noi 12, 2001 12:00 pm
Localitate: Colentina Bucuresti Romania

Adevaratii pupincuristi au iesit in fata...

Mesajde cubu » Vin Aug 15, 2003 3:32 pm

Comisia va intelege emotia cu care ati primit nominalizarea idolilor vostri, dar permiteti-mi sa fac mici corecturi unde este cazul...
Initial trimis de CrAsh0v3r
vreau sa te felicit pentru capacitatile tale..

Precizam ca aici e vorba de o comisie intreaga, deci m-ati
felicitat in mod eronat numai pe mine... Oricum va multumesc eu in numele comisiei...
Initial trimis de CrAsh0v3r
oricum aici nu-ti da nimeni atentie... you punk ass bi*ch !

In afara de dumneavoastra, desigur...
Initial trimis de CrAsh0v3r
ampulea

Initial trimis de CrAsh0v3r
habar n-avetzi ce inseamna aia cultura.. v-atzi culcat pe camp k sa va cultivatzi...

Trebuie sa recunosc, dati dovada de o cultura vasta, un exemplu fiind si avatarul in care nu pot sa nu remarc personajul elevat ales de dumneavoastra, tipic pentru absolventii Harvard, si caruia sunt sigur ca i-ati citit cartile... Ne complexati atat de mult, si va rugam insistent sa ne exlicati ce inseamna cuvantul de mai sus, ca noi astia mai aliterati nu stim...
Initial trimis de CrAsh0v3r
la gunoi cu tarfele masculine... k Portnoy !!! bleeeeaaaahhh !!!
punks !

Comisia va intelege frustrarea ca nu ati reusit sa cititi textul initial pana la capat, de aceea va recomandam urmatoarele:
Initial trimis de CrAsh0v3r
du-te si calmeaza-te. fa-ti un dush rece k sa te trezesti si apoi asculta "VITA DE MATA - E VARZA" poate in felul asta iti vei aduce aminte de originile tale si-ti vei gasi alta preocupare...


De asemenea, comisia doreste sa precizeze (a cata oara?) ca nu are nimic cu colegii de moderare ai celor patru, ci cu adevaratii pupincuristi ai acestora...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

alupiztegus

Mesajde CrAsh0v3r » Vin Aug 15, 2003 9:26 pm

Ma pish pe comisia voastra. Nu dau 2 lei pe ce credetzi voi despre mine sau despre n3aGabitz. Un singur lucru este sigur: suntetzi niste boshorogi obositzi care n-au habar ce inseamna aia cultura hip-hop (mi-ati demonstrat asta atunci cand v-ati legat de 2Pac)
Sunt mai mult k sigur ca datzi din buric pe "Adrian copilu` obsedat sexual" sau cum pwla mea ii zice...

Mi-ati demonstrat ca sunteti buni la ctrl + copy/paste. Ar trebui sa va premiez pentru performatzele voastre in domeniul plagiaturii.
Daca am dat reply aici in forum asta nu inseamna ca va dau voua atentzie... mi-am spus parerea si atat.

NICU zice ca v-o trag la muie... daca tot suntetzi fani NICU !!!
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Re: Oamenii de langa noi...

Mesajde Darec » Sâm Aug 16, 2003 12:47 am

Initial trimis de Portnoy
Dragi forumisti,

Desi in aceste aproape doua luni de vacanta nu prea am intrat pe forum, nu am putut sa nu remarc daruirea cu care cei patru mentionati mai sus lupta pentru mult ravnitul (de unii) titlu de "cel mai patetic user"... Daca a fost "cel mai antipatic", de ce sa nu fie si "cel mai patetic", nu?

Competitia este foarte stransa, mi-a fost foarte greu sa ii aleg pe acestia, la fel cum sunt sigur ca va va fi si voua sa il votati pe cel mai bun dintre ei... De aceea, am apelat la ajutorul unei comisii prezidate de megaarhiextracunoscutul NICU, comisie in care ocup onorantul (pentru mine) titlu de purtator de cuvant... Au fost studiate multe cazuri, useri pe care ii rugam sa ne scuze ca nu i-am mentionat, dar am considerat ca cei patru sunt crema...

Haideti sa vedem acum motivele pentru care i-am ales:

Primul: Se pare ca se crede negru, sau cel putin asa se intelege din afirmatiile sale, el adresandu-se cu "vrei sa vezi cum iti sta cu o pula de negru in gura?" unuia dintre useri... Nu credem ca s-a referit la pula altuia, recte a unui negru 100%, deoarece, daca asta ar fi fost intentia sa, automat ar fi recunoscut ca sulacul sau nu este in stare de asa ceva, ci numai in stare flasca... Macar atata madrie are si el, deci deducem ca el crede ca are pula de negru, implicit ca e negru... (q.e.d.) Nu stim ce il determina sa creada asa ceva, probabil din cauza ca face rime hip-hop... Ceea ce este ilogic, deoarece si colegii sai de moderare fac rime, insa nu sustin asemenea ineptii... Nu ne-ar mira sa acuze vreun politai alb de rasism pentru ca l-a batut cand l-a prins in magazin furand televizoare...
Il sfatuim, daca intr-adevar vrea sa devina negru, sa uitilizeze crema de ghete, sau sa mearga la o consulatie la Michael Jackson, care sigur cunoaste si secretul transformarii inverse, din alb in negru...

Al doilea: Este un fervent sustinator al manelelor, mai ales a minunii de copil pe nume Adrian... Toate bune si frumoase, treaba lui, nimeni nu impiedica pe nimeni sa asculte asemenea mizerii, dar el afirma prin alte forumuri si chiar pe fanclub ca aceasta este "adevarata muzica romaneasca"... Sa fie cumva acelasi sange (oy, oooy) cu Adita? Posibil... In momentul in care, insa, vine vorba sa recunoas[B]ca ca
ii plac manelele, face pe niznaiul si se bate cu pumnii in piept ca singura lui iubire este hip-hopul...

Al treilea: Un personaj foarte complex, care, desi constant face misto de el singur, mai precis in fiecare post, pretinde ca face oricand pe oricine in sange, ca a impartit mistouri in stanga si in dreapta pe unde a fost... Ar putea fi doua explicatii: ori este megaloman pana in varfurile urechilor sale alarmant de departe de cap (varfurile), ori isi da seama cat este de prost si devine atat de complexat incat asta e singura lui arma, intimidarea adversarului... (cel putin asa crede el, ca poate intimida pe cineva). Un bun psiholog ar putea spune ca e si o modalitate prin care subiectul se incurajeaza pe sine...

Al patrulea: Seamana foarte mult cu al treilea, numai ca, desi nu se intelege prea bine nici cu colegii sai moderatori, orice atac impotriva sa personal, se pare ca este luat drept un atac la adresa muzicii hip-hop... Probabil de aceea frecvent afirma ca nimeni nu intelege acest stil de muzica precum el, nici macar colegii sus-mentionati... Uita bineinteles ca majoritatea celor cu care se cearta constant nu au nici un interes in a cunoaste in vreun fel hip-hopul, la fel cum nici el nu are interesul in a cunoaste alt stil... Cu deosebirea, bineinteles, ca el nu ar putea asculta Dream Theater fara a-si torura neuronul... Aceste discutii incepute de el sunt riscante, deoarece sunt si alti ascultatori de hip-hop care s-ar putea simti jigniti, desi nu acesta a fost scopul nostru, al comisiei, deschizand acest thread... Sa fim bine intelesi...
Strategia sa de aparare intr-o confruntare verbala este oarecum diferita de ceilalti trei, pur si simplu cand i se termina argumentele (intre noi fie vorba lipsite de orice logica si care tind ingrijorator de mult catre zero), incepe sa scoata din gura cuvinte ca "pula", "muie" si altele de genul, care isi fac veacul pe acolo prin cavitatea sa... Astfel, probabil crede el ca lasa adversarii fara replica, mai ales ca acestia de obicei nu raspund cu aceeasi moneda, ci in mare parte subtil... Greseala mare, caci acesta nu intelege asemenea subtilitati, si se umfla in pene crezand ca le-a inchis gura... Cand nici aceasta tactica nu mai merge, afirma ca ii pupa pe toti (stim noi unde) si ca nu mai raspunde nici unui atac, crezand probabil ca pacaleste pe cineva si o sa-i fie recunoscuta pseudo-superioritatea conform zicalei "cel mai destept cedeaza"...
O ultima caracteristica a acestuia ne duce iar cu gandul catre al treilea user, aceea ca in megalomania sa se crede buricul (nu pamantului), ci a comunitatii romanesti din Chicago, unde-si are habitatul, afirmand ca cei din jurul lui sunt indiganti de felul in care este tratat in fanclub, ca el, care a facut atatea pentru hip-hop si pentru "rahatul asta de tara" (Romania n.n.), pe care o iubeste nespus de mult, nu merita asemenea tratament... Pe departe cel mai complex caz din cei patru...

Acestea fiind zise, cel mai bun sa castige!!! Premiul consta intr-o excursie la New York, se numeste "Hai sa-ti arat Bronx-ul noaptea", unde castigatorul va fi intampinat de un numeros grup de locuitori ai celebrului cartier, renumiti pentru ospitalitatea lor fata de rasa alba... [/B]



GENIAL...

Am ramas cu gura cascata... As fi vrut sa spun ca am citit postul tau pe nerasuflate, fara sa respir dar nu ma credea nimeni... (eram mort de mult)
Omule... scuze OMULE... cum dracu ai facut de ai scris atata cacat fara sa spui nimic ... ca nici Iliescu presedintele nostru drag si iubit nu reuseste ...

Te-a angajat nen-tu Gabitz sa-i faci biografia ? :)

Sincer eu admir indarjirea ta de mai mult timp pe aici pe forumuri si a unor colegi de-ai tai... Sunteti meseriasi ma... inteligenta vie, in stare pula, scuze pura...

Felul acesta melancolic, indubitabil (as spune irefutabil dar te iei de mine) de mult pierdut de omenire, cum fugiti contra vantului in timp ce mictionati - ca sa nu pierdeti nimic - ce sa spun e impresionant...

E o vorba pe la noi : pe prost il omori cu indiferenta .
Oare de ce nu vine nen-tu Gabitz sa-ti zica vreo doua, ce zici?

Eu gata m-am hotarat , votez cu Portnoy?
Nota 10 de la mine... Tine-o tot asa ... Fugi omule fugi :) :)

Si acum urmeaza Portnoy ... (atacandu-l flegmatic si mai mult decat patetic, de altfel vizibil ofensat pe Darec)

Ramaneti aproape...:)
Darec
 

Re: Re: Oamenii de langa noi...

Mesajde Darec » Sâm Aug 16, 2003 12:49 am

Aa, era sa uit, apropo de NICU
Cand il vezi sa-i spui sa vina pe la mine sa-mi suga pula :)
Darec
 

Mesajde cubu » Sâm Aug 16, 2003 4:26 pm

Urmatorul om de cultura, va rog... Nu uitati sa argumentati votul...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde cubu » Dum Aug 17, 2003 1:27 am

Nu se mai ofera nimeni? Atunci, ca sa nu spuna domnul Darec ca nu l-am bagat in seama, comisia ii transmite ca a fost impresionata de lucrurile noi pe care ni le-a impartasit:

1.
Initial trimis de Darec
Omule... scuze OMULE... cum dracu ai facut de ai scris atata cacat fara sa spui nimic ...

Initial trimis de CrAsh0v3r
vreau sa te felicit pentru capacitatile tale.. mai ales pentru aceea de a vorbi mult si de a nu spune nimik.


2.
Initial trimis de Darec
Sincer eu admir indarjirea ta de mai mult timp pe aici pe forumuri si a unor colegi de-ai tai... Sunteti meseriasi ma...

Initial trimis de CrAsh0v3r
suntetzi mai rau k tzatzele alea care vand varzavaturi in piatza... COMUNISTII draq !!! kk-m-ash imprashtiat pe voi pana va innec.

Asta cu "innec" e misto...

3.
Initial trimis de Darec
E o vorba pe la noi : pe prost il omori cu indiferenta .

Initial trimis de CrAsh0v3r
oricum aici nu-ti da nimeni atentie... you punk ass bi*ch !

Vad ca vorba aia o si respectati...

4.
Initial trimis de Darec
Eu gata m-am hotarat , votez cu Portnoy?
Nota 10 de la mine... Tine-o tot asa ... Fugi omule fugi :) :)

Initial trimis de CrAsh0v3r
si k sa nu zici ca n-am votat o sa te votez pe tine.. poate te baga astia in politica... ti-ar sta bine... pe bune... vorbesti mult si ampulea ;) tine-o tot asa !!!

O nelamurire are comisia:
Initial trimis de Darec
Si acum urmeaza Portnoy ... (atacandu-l flegmatic si mai mult decat patetic, de altfel vizibil ofensat pe Darec)

Mai exista inca un Darec? Si daca da, cu ce ne-a ofensat? Nu de alta, dar sa stim si noi...
Initial trimis de Darec
Oare de ce nu vine nen-tu Gabitz sa-ti zica vreo doua, ce zici?

Pentru ca are fraieri sa-i bage in fata...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde Darec » Dum Aug 17, 2003 1:54 am

Slabutz de data asta...
Nota 7 da' sa stii ca e cu indulgenta...:)


Hai...

Mai incercam odata...?
Darec
 

Mesajde Darec » Dum Aug 17, 2003 1:57 am

Scuze,

O DATA (nu de alta dar am vazut ca dupa ce ne pisam contra vantului ne mai si cacam pe noi cu gramatica, stimate domn PruteanuL)
Darec
 

Mesajde cubu » Dum Aug 17, 2003 4:34 pm

In vocea dumneavoastra se poate lesne observa o umbra de indoiala, nu prea sunteti sigur de ce spuneti... Radeti dar nu prea e rasul dumneavoastra... Totusi, poate vom reusi sa va satisfacem cu urmatoarea...
Care este de fapt o intrebare... Stim ca un om are un cur si acesta la randul lui are doua buci... Ne intrebam cum va descurcati voi, cei trei cu pupatul, cum impartiti 2 buc. buci la trei pers.? Nu e cam mare inghesuiala la curul lui neaGuit?

Nu ne place sa repetam, dar va rugam insistent sa veniti cu noutati sau macar ceva original, altfel vom fi obligati sa nu va mai raspundem... Sper sa nu va suparati pe noi, dar asta este situatia, poate au si altii ceva de spus si dumneavoastra ocupati tot spatiul...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

Mesajde SOD » Lun Aug 18, 2003 10:05 am

bre portnoy,io zic ca sa-l bagi in sondaj si pe neagabitz,ca merita.de-abia astept sa-l cunosc!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde CrAsh0v3r » Lun Aug 18, 2003 3:34 pm

Etica reprezinta teoria sau studiul filozofic al moralei, calitate in care se ocupa de studiul principiilor, normelor si valorilor morale, si, totodata, de studiul originii, dezvoltarii si justificarii continutului lor. Raspunsul pe care-l cauta etica este cum ar trebui sa actioneze individul in raport cu el insusi, cu societatea si grupul uman din care face parte.
Numele disciplinei vine de la cuvantul grec ethos care inseamna obicei, caracter, comportament si de la logos, care inseamna stiinta.Asadar, etica este stiinta despre comportamentul uman, luat totodeauna in raport cu ceilalti.
In literatura contemporana termenul de morala apare din ce in ce mai putin, acesta fiind inlocuit cu cel de etica. Insa cele doua elemente comporta diferente terminologice si de definitie specifice. Pentru ca, daca etica face referire la universul semnificatiilor, al sensurilor sau al comportamentului uman, morala in schimb se raporteaza la un ansamblu de judecati ce privesc notiuni precum bine si rau, destinate sa determine un anumit tipar comportamental. Asadar, cele doua notiuni nu pot fi puse sub acelasi raport terminologic. Etica ne invata sa ne asumam libertatea de a aprecia coerenta acestui univers normativ desemnat de morala in functie de valorile noastre. Deci, putem spune ca morala este o punere in practica a eticii, intr-un context particular, social, politic si istoric.
Legile moralei nu sunt unele fixe, pentru ca ceea ce a fost valabil ieri nu mai este valabil maine. Morala evolueaza o data cu schimbarile produse in societate, iar ea se aplica diferit, in functie de varsta, clasa sociala, cultura sau civilizatie. Morala este, adesea, un subiect de conflict si ne obliga la un dialog permanent, ca sa ne punem in acord trasaturile etice, care sunt adesea diferite. Fiind un loc de afront continuu, morala este astfel un factor de progres uman. Ea ne invata sa coexistam, sa ne respectam, sa traim in armonie. Acestea se pot realiza pe baza unei etici ce are ca pivot, ca axa, valorile noastre.
Deci, cum ar putea fi definita morala?. Dar etica?. Ele sunt ceea ce nu se poate fonda pe stiinta, nici pe ratiune. Pentru ca etica si morala sa existe, trebuie sa existe elanul interior, emotia, pasiunea, dragostea de adevar, care ne pot face pe noi, oamenii, sa iesim din noi insine, deasupra egoismului, sa ajungem acolo unde domnesc altruismul si dragostea.
Abordarea problemei normelor morale la nivelul contemporan al evolutiei sociale reclama luarea in consideratie a catorva enunturi si anume:
a) Natura moralei. Morala este un prim factor de echilibru in raporturile dintre oameni. Ea tinde sa inlature "legea junglei", legea suprematiei celui mai tare, in prima instanta a celui mai tare din punct de vedere fizic. Oamenii sunt inegali asa cum i-a lasat natura. In lumea animala a supravietui este cel mai important lucru. Cei slabi pierd. Morala umana s-a rasculat impotriva legii celui mai tare. In mod ideal morala proclama dreptul la existenta al fiecarui individ iar norma juridica a preluat acest principiu. In mod special morala ii apara pe cei mai putin favorizati, pe cei mai vulnerabili in fata fortei.
Morala apeleaza nu numai la ratiune dar si la sensibilitatea umana, la resorturile de solidaritate cu cei aflati in suferinta si dificultate.
b) Normele morale. Indeplinirea functiilor morale de reglementare a raporturilor dintre indivizi, dintre indivizi si comunitate pentru a se realiza echilibrul dintre aceste entitati pe baza indatoririlor si drepturilor egale presupune norme. Normele morale constau in recomandari si/sau imperative. Unele norme morale sunt categorice, sunt "porunci". De exemplu norma - " ordin": " Sa nu furi"
Spre deosebire de legea din stiinte sau de legea din domeniul dreptului legea morala este mai laxa, aparent mai ingaduitoare. Ea apeleaza la simtul moral al destinatarului, la responsabilitatea sa. Lasa sa se inteleaga ca este facultativa, ca ramane la latitudinea individului (colectivitatii) daca sa se sesizeze si sa raspunda sau nu la chemarea normei. Acest mod de functionare a normei morale permite interpretarea sa nu ca o constringere exterioara, ci ca posibilitate de optiune personala, ca expresie a libertatii omului. Ceea ce este liber asumat ca optiune inceteaza de a mai fi constrangere. Se insinueaza insa aici, in problema optiunii, a alegerii intre posibilitati, inca o data "viclenia" ratiunii. Daca libertatea consta in dreptul alegerii atunci si aici este implicata si ascunsa o constringere: constringerea alegerii, disconfortul deciziei. De aceea multi prefera sa se calauzeasca dupa dispozitii, dupa ordine ce li s-au dat din afara decat sa fie in situatia incomoda de a lua ei insisi hotariri. Optiunea morala este un domeniu prin excelenta rezervat acestei dificultati. Pentru o a evita nu sunt putini aceia care se lasa la voia intimplarii, a jocului sanselor si renunta, din comoditate la efortul de a opera intre mai multe solutii.
Morala si norma morala abordeaza viata nu numai din perspectiva gesturilor pozitive, autentic morale ale oamenilor, dar si din cea negativa, a actelor imorale. Imoralitatea este reversul moralei. Imoralitatea este privita ca o "boala" sociala daca privim moralitatea ca indicator de sanatate a societatii. Mai intalnim in vocabular in aceiasi familie de cuvinte, termenii "amoral" si "amoralitate". Ele definesc, la urma urmei, o stare patologica, psihopatologica, a unor indivizi izolati. "Amoralul" nu este nici imoral, nici moral. El nu poate fi nici una nici alta, este lipsit de etaloanele morale ale comportamentului.
Exista si o alta maladie in sfera moralei, probabil, cu mult mai periculoasa decat imoralitatea insasi. Este ipocrizia. Ipocrizia este forma tipica a travestirii morale, a inselaciunii, a inducerii in eroare. Ipocriza este adversarul cel mai redutabil al moralei pentru ca ea este duplicitatea insasi, este tradarea personificata. De ceea suntem in drept sa calificam ipocrizia drept cel mai redutabil si primejdios adversar al moralitatii.
c) Distinctii si diversitati in sfera moralei. Morala si moravuri. Intre morala si moravuri agentul de legatura sunt normele morale. Ele exprima in forma concentrata "oferta" si " poruncile" doctrinei pentru comportamentul destinatarilor.
In timp, moravurile sunt mai mobile, mai libere in miscari. Doctrinele sunt mai stabile si mai conservatoare. Cu cat diferenta de ritm intre evolutia moravurilor si evolutia conceptiei morale in vigoare se accentueaza tot cu atat se adanceste conflictul dintre morala si moravuri. Aceasta il determina pe ilustrul orator roman Cicero sa exclame, scarbit de moravurile din vremea sa " O tempora! O mores! ".
Atunci cand atinge apogeul incompatibilitatea dintre principiile etice aflate inca deasupra orizontului si moravurile in putrefactie incep gravele si tulburatoarele crize morale. Reformele morale se petrec in asemenea epoci de criza de identitate morala adanca.
O alta impartire, conventionala, fireste, a domeniului moralei este in doua sectiuni: "etica" si "metaetica". Etica se ocupa de normele morale, metaetica de principiile si doctrinele morale.
d) Caracterul istoric al normelor morale. Normele morale nu se situeaza in afara timpului. Ele depind de parametrii care determina si configureaza colectivitatile umane din punct de vedere cultural, economic, al structurilor sociale, etnic, religios, demografic, al contactelor cu alte comunitati, a organizarii administrative, al puterii militare, al modului in care o comunitate sau alta priveste problemele libertatii, din punct de vedere al ponderii diferitelor generatii in structura comunitatii etc. In fapt, toate articulatiile, de orice gen, al societatii sunt implicate. In profilul ei moral si toate aceste articulatii sunt mobile istoric, trec prin prefaceri mai mult sau mai putin lente, isi modifica implicarile reciproce si, ca rezultat final, influenteaza continutul si dimensiunile problemelor etice ale comunitatii.
e) Accesul normei morale la public. Morala se adreseaza oamenilor pe diverse cai: proprii sau prin alte canale ale culturii. Artele, religia, dreptul sunt vehicule de prim ordin, de prima importanta ale mesajului moral.
Experienta de viata, experienta traita este un factor decisiv pentru receptarea, refuzul sau corectarea mesajului moral. Aceasta experienta ii conduce pe oameni sa faca deosebire intre comportamente detestabile si comportamente acceptabile, intre scopurile si strategiile care satisfac simultan nevoile indivizilor si pe acele ale experientei de viata, proverb cu statut tipic de norma morala.
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

si cam atat...

Mesajde CrAsh0v3r » Lun Aug 18, 2003 3:38 pm

. <--- punct

P.S. - Gogu zice ca sunteti VARZA !!! :o
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Aug 18, 2003 3:54 pm

stimabile initial am zis: bah ce destept e asta ,ma dadu pe spate. iata ca un al doilea aphex veni pe forum.
numa ca o formula de exprimare imi era parca familiara in consecinta guglai si iote peste ce dadui :


http://www.eradescu.com/text/relativismul_moral_si_consecintele_sale_in_plan_politic.doc


"Etica reprezinta teoria sau studiul filozofic al moralei, calitate in care se ocupa de studiul principiilor, normelor si valorilor morale, si, totodata, de studiul originii, dezvoltarii si justificarii continutului lor. Raspunsul pe care-l cauta etica este cum ar trebui sa actioneze individul in raport cu el insusi, cu societatea si grupul uman din care face parte.
Numele disciplinei vine de la cuvantul grec ethos care inseamna obicei, caracter, comportament si de la logos, care inseamna stiinta.Asadar, etica este stiinta despre comportamentul uman, luat totodeauna in raport cu ceilalti.
In literatura contemporana termenul de morala apare din ce in ce mai putin, acesta fiind inlocuit cu cel de etica. Insa cele doua elemente comporta diferente terminologice si de definitie specifice. Pentru ca, daca etica face referire la universul semnificatiilor, al sensurilor sau al comportamentului uman, morala in schimb se raporteaza la un ansamblu de judecati ce privesc notiuni precum bine si rau, destinate sa determine un anumit tipar comportamental. Asadar, cele doua notiuni nu pot fi puse sub acelasi raport terminologic. Etica ne invata sa ne asumam libertatea de a aprecia coerenta acestui univers normativ desemnat de morala in functie de valorile noastre. Deci, putem spune ca morala este o punere in practica a eticii, intr-un context particular, social, politic si istoric.
Legile moralei nu sunt unele fixe, pentru ca ceea ce a fost valabil ieri nu mai este valabil maine. Morala evolueaza o data cu schimbarile produse in societate...."

bla,bla, bla

fu greu cu copy/paste nu?
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Aug 18, 2003 3:59 pm

ochila, pai vad ca a aparut un al doilea afex - tu :)

oricum, sa nu te las necontrazis :p, linku' corect este:

http://www.eradescu.com/text/relativismul_moral_si_consecintele_sale_in_plan_politic.doc
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde dj_jaxxx » Lun Aug 18, 2003 4:03 pm

Nu inteleg de ce atata ura si timp irosit pt ceva care se intampla pe un forum. Chiar asa de mult va afecteaza vietile faptu ca neagabitz abereaza sau nu pe forum. Nu puteti sa dormiti cum trebuie noaptea din cauza lu neagabitz? Asta e grav oameni buni.
Concurs NBA 2004-2005

I'm not afraid of death, I just don't want to be there when it happens.
Avatar utilizator
dj_jaxxx
 
Mesaje: 1131
Membru din: Mar Oct 22, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Aug 18, 2003 4:04 pm

ma simt magulit carturare deja ma imbujorai... :D

da io ce link pusei de-i asa diferit de-al tau?:con:
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde aphextwinz » Lun Aug 18, 2003 4:10 pm

oops :eek:

io-te ca baga forumu' neshte buchii de nu mai merg link-urile

eradescu.com/text/relativismul_moral_si_consecintele_sale_in_plan_politic.doc
aphextwinz
Junior Member
 
Mesaje: 2126
Membru din: Lun Iul 30, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde cubu » Lun Aug 18, 2003 4:50 pm

Pe rand, pe rand, va rog...

1. SOaDe, comisia a hotarat sa nu fie mai mult de patru in sondaj, asa ca am decis ca cei alesi sunt n3aGabitz, n3aGabitz, n3aGabitz si n3aGabitz... Ne pare rau ca l-am lasat pe dinafara pe n3aGabitz, dar asta-i viata...

2. aiule, ala micu' cu tupacu' nu stie sa scrie doua cuvinte corect, crezi ca ar fi putut debita asa ceva? El a vrut sa ne arate altceva, se pare ca e mai PROfund decat credeam...

3. dj_jaxxx, plictiseala monser, plictiseala...
indescifrabil
Avatar utilizator
cubu
 
Mesaje: 6237
Membru din: Mar Mar 18, 2003 12:00 am

2773

Mesajde baixinho© » Lun Aug 18, 2003 5:43 pm

selecteaza, foca, selecteaza
din ce bag sama, n3aGabitz castiga teren in fata lui n3aGabitz. parerea mea.

evident, multumex pentru atentie ©
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde JaJa Beens » Lun Aug 18, 2003 11:02 pm

dar de ce tre sa ramana n3aGabitz in urma cand este ajutat de n3aGabitz (da, il stiti, e vecinul lui n3aGabitz). dati si voi o mana de ajutor ca de nu, se supara n3aGabitz si-l pune n3aGabitz sa va dea papara
Gone 4 good
Avatar utilizator
JaJa Beens
 
Mesaje: 691
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

wooow...

Mesajde CrAsh0v3r » Mar Aug 19, 2003 12:42 am

desteapta constatare ati facut voi mah... oricum nu-mi aduc aminte sa fi zis in mesaj ca yo am scris aia... ma gandeam ca intelegeti voi ce vreau sa zic... ca nu numai portcoi se pricepe sa dea ctrl+copy/paste ... pot si yo s-o fac... da` macar yo zic dau ceva interesant.. care ar trebui sa va puna pe toti kknarii pe ganduri.. si sa lasati glumele de prost gust la adresa altor useri de aici... da` se pare ca pe zi ce trece apar altii si mai prosti cu faze gen : "dar de ce tre sa ramana n3aGabitz in urma cand este ajutat de n3aGabitz"

as vrea sa vad ce pana mea ati facut voi k sa criticati munca altora...
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Aug 19, 2003 9:25 am

amice ,asti idiot
bunul simt cerea sa dai doar linkul nu sa ne umpli pagina cu copy/paste sa te dai mare crezand ca ai de-aface cu cretini in lumea carora se pare ca iti duci traiul. in plus acelasi bun simt cerea macar sa citesti ceea ce ai copiat , nu aveam pretentii sa si intelegi, acest proces depasindu-ti probabil limitele pentru ca posturile tale sunt departe de continutul acelui articol, ci doar macar sa ai o idee vaga astfel ca mancand cacatul si fiind prins cu furaciunea , morala si etica copiata ti-ar fi sugerat sa nu mai continui in nesimtire postand scuze infantile si idioate. oricum poti sa stai linistit si sa nu-ti faci probleme fiindca nu esti singurul idiot pe lumea asta si cine se-aseamana se aduna...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron