Kings of Metal

heavy metal, speed'n thrash, gothic, death...

Kings of Metal

Mesajde memetshot » Mie Aug 20, 2003 11:01 am

subiect deschis pentru a vorbi de cei care se autointituleaza, nu aiurea, Kings Of Metals si despre care s-a mai discutat pe forum, dar nu am gasit nici un subiect dedicat lor.
Formatia aparuta in 1981 la initiativa lui DeMaio impreuna Eric Adams va aborda un stil foarte dur, motiv pentru care membrii grupului s-au vazut in repetate randuri obligati sa-si caute o noua casa de discuri.
Muzica bazata pe riff-uri agresive si texte in care principalele repere sunt razboaiele, violenta si moartea face ca la inceput presa americana ii catalogheaza drept o gluma proasta, dar ce putem sa facem in gusturile americanilor.
sfarsit prezetare. continuare in nr viitor
Deci, ce parere aveti de Manowar? care este albumul/melodia preferata? etc...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Re: Kings of Metal

Mesajde thor » Mie Aug 20, 2003 12:36 pm

OK ma dezamagesti Animaloo-le... pai chiar asa sa dai copy - paste probabil de pe HMM... si numai de frica sa nu se ia din nou Nighty-night de tine... Dar ai si tu dreptate, Manowar sunt supertari pe heavy, instrumentalul iti ia mintile si vioenta lui se imbina perfect cu versurile... ce mai, formatia mea preferata de heavy... Ca melodie preferata nu pot sa ma hotarasc acum, ca album.... poate Kings of Metal sau Triumph of Steel.
Bye!
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Aug 20, 2003 12:45 pm

era sa-ti zic ceva de rudele tale. nope, nu am dat nici un copy-paste, da' m-am documentat... :)
cica o parte din melodiile lor e inspirata dupa Conan Barbarul. de probabil pentru ca barbarul ala este idealul lor in viata
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde thor » Mie Aug 20, 2003 1:52 pm

asta cu Conan s-ar putea sa fie reala... ai vazut (sper) cum arata copertele albumelor.... pe mine m-au dezamagit cand am incercat sa copiez o imagine de genul asta de pe site-ul lor si mi-au spus ca au drepturi de autor si nu se poate... asta a fost chiar nasol. sper c e vina casei de discuri sau a impresarului...
Dar orice as spune, nu le schimba muzica, iar aceasta este dupa parerea mea geniala.
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde darkshines » Mie Aug 20, 2003 3:46 pm

oh yeah, now we're talkin ;D

Cre'ca albumul meu preferat(desi nu e cel mai dur avand cele mai multe balade dintre toate) este Kings of Metal. Adicatelea melodii ca "hail and kill", "heart of steel", "wheels of fire" si "kingdom come" ma ung la suflet cum foarte putine alte lucruri reusesc. O chestie interesanta este pasajul de bass pe care il canta DeMaio din Sting of the Bumblebee care este facut dupa "Flight of the Bumblebee" al lui Rimsky-Korsakov.

imediat dupa "Kings of Metal" vine "Hail to England" ( "Kill with power" fiind piesa mea favorita de pe album ) care e, dupa parerea mea, cel mai dur album al lor.

apropos de Conan barbarul, sa nu uitam ca la concerte apareau in chilotei de blana :)

si apropos 2, desi imi plac foarte mult manowar n-am ascultat Warriors of the world(din 2002), l-a ascultat cineva?

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde thor » Mie Aug 20, 2003 4:28 pm

L-am ascultat eu... dar cum il am mp3 pe un cd cu mai multe albume de la ei, nu pot sa dau o nota la tot albumul ca nu l-am ascultat de unul singur in playlist... cat de curand o sa fac asta si iti spun parerea....
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Aug 21, 2003 9:17 am

ieri am ascultat pentru prima oara atent Drk Avenger. Super melodie, dura in stilul lor caracteristic. ceea ce este de remarcat: prezenta actorului Orson Welles.
ce m-a amuzat din biografia lor. la un concert sustinut in Rusia Manowar a fost votat ca trupa pe care fanii ar dori cel mai mult sa o vada, batand si pe Beatles si pe Michael Jackson. :)
si sa nu uitam recordul pentru concertul cel mai "galagios": 129,5 db, asta in conditiile in care un 747 are 140 db la decolare. acest record a fost stabilit folosind o instalatie de sunet care cantarea 10 tone si avea cam 6 metrii inaltime. in acel concert bassul a ajuns la 130, 7 db. va dati seama ca nu prea e indicat sa fi chiar in fata lor.
nu degeaba zic astia ca


Manowar Manowar living on the road
When we're in town speakers explode
We don't attract wimps cause we're too loud
Just true metal people that's Manowar's crowd

They wanna keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Other bands play Manowar kill

We like it hard we like it fast
We got the biggest amps man they blast
True metal people wanna rock not pose
Wearin' jeans and leather not cracker jack clothes

They wanna keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
Other bands play Manowar kill

We're the kins of metal comin' to town
When we light up have the roof malled down
Don't try to tell us that we're too loud
Cause there ain't no way that we'll ever turn down

They wanna keep us down
But they can't last
When we get up we're gonna kick your ass
Gonna keep on burnin'
We always will
Other bands play Manowar kill
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde thor » Mar Aug 26, 2003 1:11 pm

Bine mai animale dar astea nu sunt versurile de la Dark Avenger... Iar Orson Wells pe langa faptul ce nu este doar actor, are o prezenta ce se remarca mai mult pe Defender.
Is everybody in?
The ceremony is about to begin.
Avatar utilizator
thor
Junior Member
 
Mesaje: 90
Membru din: Mie Iul 09, 2003 11:00 pm

Manowar is the best of heavy metal

Mesajde paiacec » Mar Oct 14, 2003 11:02 am

Dupa parerea mea, cel mai bun album al lor este Tryumph Of Steel.Cu toate ca nu este prea metalic,este cel mai lucrat si reuseste sa se faca inteles pentru toti cei ce ii asculta pe Kings.
Melodia preferata insa,este dupa Louder Than Hell si anume Number one si Brothers Of Metall.


P.S. - Cum ar spune Manowar"Death to false metal,forever MANOWAR".
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Oct 14, 2003 12:58 pm

vezi paianginule ca se ia naiti de tine, ca cum sa zici ca Manowar e cei mai buni :yD
parerea mea: cel mai tare album Kings of Metal. cea mai tare melodie:....nu prea pot sa ma decid.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mie Oct 29, 2003 12:32 pm

Am auzit ca Joey De Maio a vrut sa-shi scoata bassul la vanzare in urma unui pariu facut la bautura cu Eric.E adevarat sau am auzit eu aiurea?
Ce parere avetzi despre "I beleve"?
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Wydarr » Lun Noi 10, 2003 12:41 pm

Am ascultat si I believe si e super... dar The Dawn of Battle este DEMENTIALA. Albumul meu preferat. Hmmmmm. Greu de tot de ales. Poate Louder Than Hell.
Neaparat sa ascultati The Dawn of Battle :D. (la sectiunea joc am postat versurile melodiei, asa ca nu mai dau si aici un copypaste ca ma injura adminii.
"To lift an autumn hair is no sign of great strength;
to see the sun and moon is no sign of sharp sight;
to hear the noise of thunder is no sign of a quick ear."
Sun Tzu - The Art of War
Wydarr
Junior Member
 
Mesaje: 47
Membru din: Lun Noi 10, 2003 11:01 am
Localitate: Bucuresti

Warriors of The World

Mesajde paiacec » Vin Dec 12, 2003 1:35 pm

Am facut rost de albumul asta ieri,dupa ce ascultasem la Superock "Warriors of the World United".Ce pot sa spun?Pe langa aceasta melodie am mai descoperit shi urmatoarele:"House of Death", "Fight Until we Die" , "Call to Arms", care fac tot albumul.Ce sa mai,ca shi pana acuma nota maxima pentru Manowar!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde darken » Dum Dec 28, 2003 7:24 pm

Manowar AU FOST o trupa tare. In tineretzele lor cele zbuciumate.
Ultimul album- "Warriors of the world" aparut la Nuclear Blast anul trecut si sequelurile de rigoare- American Trilogy et all- sunt... slabe . Eric Adams nu mai suna cum suna, si baietzii au cm facut burtici si riduri si par carunt.Kings of metal a fost fara indoiala cel mai bun album al lor, si ma indoiesc ca vor reusi sa-l egaleze vreodata.
darken
Junior Member
 
Mesaje: 65
Membru din: Dum Noi 09, 2003 4:37 pm
Localitate: Leicester, England

Mesajde stefan » Joi Ian 08, 2004 11:02 am

Ok, nu vreau ca mesajul meu sa fie interpretat ca un flame; intamplator am gasit in playlist "Kings of Metal" si mi-am adus aminte de toate lucrurile care ma ofticau acu ceva vreme, cand aveam cativa prieteni fani Manowar. Tot ce vreau este sa vorbesc despre anumite defecte ale baietilor de care vad ca nu s-a pomenit aici. Nu neg ca muzica lor are anumite calitati de necontestat, toata lumea i-a tot laudat pe aici, asa ca eu o sa incerc doar sa temperez entuziasmul vostru, fara a incerca neaparat sa "dau cu Manowar de pamant", cum probabil vor crede unii.

Bai nene, oamenii astia sunt absolut ridicoli. Cel putin din punctul de vedere al versurilor, al imaginii, pe alocuri si dpdv muzical... Ce alt cuvant decat "ridicol" poate descrie cel mai bine bucati hiperpompoase ca (,) "Kings of Metal" ("Manowar Kills!". What? Neurons?) sau "The Crown and the Ring" ("from a battle I come / to a battle I ride" - din carcium in carciuma, heh? si ce te lauzi? sau corul pompos de pe refren... oh God...), sau orice alta melodie (iau in discutie doar albumul asta, in trecut am ascultat si altele si nu tin minte sa fi fost mult diferite)? Poate "hiperridicol". Eu sincer nu inteleg cum vocalul lor poate canta versurile respective fara sa nu pufneasca in ras isteric... Povestea din "The Warrior Prayer" a fost un subiect preferat de misto in "tineretea mea", mereu imaginandu-mi o parodie gen "from the West came another one, holding his dick" etc.

Chiar ma intreb daca Weird Al Yankovic n-a facut vreo parodie dupa Manowar, desi probabil ca originalul e atat de hazliu ca orice parodie ar fi sub el. Si ce ma contrariaza e ca oamenii astia se iau al dracului de mult in serios. Chiar si daca e o chestie de imagine (hm, totusi poate se joaca Heroes in draci pentru a se pastra in forma), cine vrea sa aiba o imagine ridicola? Nici cu vanzarile nu stau bine, daca au ajuns la Nuclear Blast e clar...
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Joi Ian 08, 2004 11:13 am

stefane, daca tu zici...
oricum mie imi plac mult de tot baietii astia cu toate ca intr-adevar sunt ceva mai pomposi, mai comerciali si etc...
cand zic comercial ma gandesc la faptul ca beletele la concerte sunt ceva mai scumpe, nu poti satz iei si tu poze de pe site...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde g.uster » Joi Ian 08, 2004 11:14 am

(pt. stefan)

he he, asa e. da' nu'ntzeleg de ce te'ai infipt fix in threadu' asta, cand aceeasi poveste (me rog, cu nuantzele de rigoare) e aplicabila pe inca cinshpe alte threaduri, inclusiv de pe "rock strain". te'ai uitat pe cuprins si ai facut click la nimereala?!

(pt. animaloo)

he he, "mai comerciali"?!?! :D :con:
g.uster
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 13, 2003 12:42 am

Mesajde piskeshu » Joi Ian 08, 2004 11:56 am

Total de acord cu Stefan! Daca n-ar fi asa zgomotosi , ai putea culca copiii cu ei, versurile oricum se potrivesc de minune la asa ceva! Kings Of Fairy Tales!!!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Ian 08, 2004 12:27 pm

g.uster: aha...citeste ce explicatie am dat..

piskeshu: dar sunt zgomotosi si cu toate astea poti sa dormi pe muzica lor
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Ian 08, 2004 12:35 pm

Deci, inca o data, nu vreau sa jignesc pa nime! Shi mie mi se par versurile la fel de ridicole ca si lu Stefan. Nu poti sa canti 20 de ani tot crezandu-te nu siu ce mare reje al metalului shi Conan shi alte alea. La 50 de ani astepti mai mult de la un "artist".
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Joi Ian 08, 2004 1:36 pm

Asta e stilul lor!Mie mi se pare ca sunt unici in ceea ce fac.Spunetzi ca sunt prea zgomotoshi?E shi normal.Manowar canta despre razboi,un razboi din vremurile de demult,cu sabii,eroi shi alte chestii deastea.Daca vroiau sa nu fie zgomotoshi cantau despre pistoale cu amortizor.

P.S. - cum credetzi ca ar suna Manowar daca shi-ar schimba stilul?Ca o"directzie 5"?(ce termen de comparatzie folosesc shi io)
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Ian 08, 2004 1:41 pm

Da, ma, da ce ma intereseaza pe mine povestile astea cu razboinicii, cu sabiile... M-ar fi interesat can avea 5-6-7 ani shi imi faceam sabie din bradu de craciun shi ne cotonogeam unii pe altii, ca sa stabilim care sunt rejii cartierului!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Joi Ian 08, 2004 1:44 pm

apai piskerule...intr-adevar n-arata ei precum cici garls si canta despre chestii care tie ti se par cam aiurea...dar,vezi tu mai e cativa ametit carora le place cum suna muzica asta asa mai dura.
Si din heavy metal tu ce mi-ai recomanda?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde paiacec » Joi Ian 08, 2004 1:48 pm

Precis itzi recomanda cici girls duelandu-se cu sabii din bradul de Craciun,dar de la distantza ca sunt mai bune.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Joi Ian 08, 2004 1:50 pm

Ma, m-ai inteles gresit shi tu shi Paianjenu. Nu ma deranjeaza penca-s zgomotosi(la un moment dat ascultam Carcass intr-o veselie, cred ca Swansong il chema pe album, daca nu ma insel-remarcabil), ci pt. ca-s puerili. Nu ma omor dupa metal. Imi placeau Maiden. Unele piese a lui Dickinson, solo... Nu stiu ce sa zic. Heavy metal ascultam prin a 7-a, a 8-a, cam tot ce era de ascultat...
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Joi Ian 08, 2004 4:41 pm

Mah copii, eu cel putin m-am referit la versuri si imagine, si la unele bucati muzicale exagerat de pompoase. Nu ma deranjeaza asa-zisa lor duritate, pe langa Slayer, Carcass sau Cannibal Corpse sunt niste fetitze cu coditze. Mi se pare foarte plauzibil ca Manowar sa poata fi mai putin ridicoli fara a deveni ceva gen "Directia 5" - Spider, ai ascultat Thin Lizzy? Au melodii cu genul asta de versuri (si mitologice, si de razboi, si de scandal), doar ca nu-s ridicoli! Ce-i drept nu-s la fel de duri, dar ei cantau in anii '70, si ce cantau ei era tot heavy metal, dupa cunostintele mele.

S-ar putea chiar sa fi fost o influenta importanta pentru Manowar, who knows.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde paiacec » Joi Ian 08, 2004 5:19 pm

Ptiu mai Stefan ce te pricepi sa rastalmaceshti cuvintele!Mi-ai luat "vorba "din gura cu comparatzia pe care ai facut-o intre Manowar shi celelalte formatzii mentzionate de tine.
Ca sa iti raspund la intrebare:- nu am ascultat Thin Lizzy,dar promit ca o sa ascult shi o sa-mi dau cu parerea pe"Acum am ascultat shi eu".
Totushi,eu nu pricep unde este ridicolul acela de care zici.Sincer eu nu il vad pe Eric Adams lalaind altfel decat in felul care o face.
Raman la concluzia ca Manowar face bine ceea ce face,indiferent daca pt. unii par ridicoli.Argumente?Sunt instrumentishti buni,au vocalist la care alte formatzii viseaza(nu zic ca e cel mai bun) , au mishcare scenica, priza la public shi,pun pariu ca daca atzi avea posibilitatea(ma includ shi eu aici)sa mergetzi la un concert Manowar,nu cred ca v-atzi duce sa vedetzi cat de "ridicoli sunt,ci pentru showul care este garantat in proportzii foarte mari.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde stefan » Joi Ian 08, 2004 5:54 pm

Spidere, nu m-am referit atat la muzica () cat la versuri si imagine - versurile citate de mine nu iti par ridicole/hazlii/caraghioase?

N-am zis nicaieri ca-s muzicieni slabi.

Cat despre concerte Manowar, anul trecut am fost la concert la Shaggy, de curiozitate, deci faptul ca as putea merge la un concert al lor nu inseamna ca n-am voie sa spun ca-s ridicoli. Mai ales ca probabil m-as amuza copios.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde wednesday » Joi Ian 08, 2004 7:19 pm

ma, acu' io n-am nimic cu manowar shi uneori chiar mai ascult... dar nu cred ca pot sa devin fan infocat... fani infocatzi ar fi cei care sunt batutzi pe strada shi apoi se duc acsa shi asc manowar shi gasesc in muzica lor puterea ca sa carry on...


p.s. i'm NOT ofending anyone!
Avatar utilizator
wednesday
 
Mesaje: 864
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Vin Ian 09, 2004 1:23 pm

Hm!Ciudat!Io n-am luat bataie pe strada,dar daca o fi sa se-ntample,nu cred ca o sa ascult carry on.Poate un Holly War sau Violence and bloodshed.

P.S. - Sunt suparata rau!Nu m-a batut nimeni pa strada shi nu pot sa fiu fan infocat Manowar!uuueeeaaaaa!

Rip Their Flesh
Burn Their Hearts
Stab Them In The Eyes
Rape Their Women As They Cry
Kill Their Servants
Burn Their Homes
Till There's No Blood Left To Spill
Hail And Kill

Power And Dominion Are Taken By The Will
By Divine Right Hail And Kill
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Rock international

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori