Kumm

Totul despre muzica rock

Kumm

Mesajde Floriris » Sâm Aug 23, 2003 9:56 pm

Trbuie sa spun ca aceasta formatie mi se pare cu adevarat...interesanta.Le-am loat un album si il caut pe al doilea, pt. ca, cred ca fac muzica de calitate.Daca ati ascultat acesta formatie, rog sa-mi spuneti ce parere aveti despre ea.
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

Mesajde rocketman » Dum Aug 24, 2003 1:08 am

Daca ai informatii despre aceasta formatie, ma intreseaza f mult. Amnevoie pt un site dedicat muzicii alternative
Avatar utilizator
rocketman
Junior Member
 
Mesaje: 162
Membru din: Vin Ian 03, 2003 12:00 am

Mesajde Floriris » Dum Aug 24, 2003 9:14 am

Mai multe informatzii despre formatie, inafara de site ( http://www.kumm.ro ), n-am cum sa-ti ofer.
Mult noroc cu situ`
Rock-ul este cea mai sincera muzica
www.floriris.go.ro
Avatar utilizator
Floriris
Junior Member
 
Mesaje: 151
Membru din: Mar Iul 15, 2003 11:00 pm

si io

Mesajde Rockeru'Somer » Lun Aug 25, 2003 12:22 pm

eu stiu primul album care nu seama cu ceea ce canta acum, i-am vazut la vama la stuftock si mi-au placut mult....
trei arme am la indemana
vointa-mi creste zi de zi,
onoare,suflet si credinta
calauzit de ele orice-ar fi.
Rockeru'Somer
Junior Member
 
Mesaje: 1315
Membru din: Mar Aug 07, 2001 11:00 am
Localitate: dierna

Mesajde stefan » Lun Aug 25, 2003 1:45 pm

Ce m-a dezamagit la Stufstock a fost ca au cantat fara saxofonist, in consecinta unele din melodii au sunat altfel. Nu mi se pare foarte mare diferenta intre primul album si ce canta acum, e adevarat nu mai e Eugen vocal si canta in romaneste, iar unele melodii suna mai spre "alternativ", dar cam atat.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Yellow fever

Mesajde Zgubilici » Mie Dec 03, 2003 1:18 am

Kumm e o trupa care in ultimele doua saptamani mi-a atras complet atentia. Dupa ce am facut rost de vreo 10 piese pe care le-am savurat la maxim, am avut norocul sa prind un concert in Music Pub din Cluj.
Canta bine de tot! Acum ca l-au adus si pe Mihai Iordache la ei, un concert Kumm e pur si simplu fascinant. Parca nu te mai saturi sa ii asculti.
Am vazut tot acolo in premiera clipul pentru piesa "Butterflies" care este super bine realizat si am inteles ca face parte dintr-un maxi-single numit "Yellow fever" ce se lanseaza pe plan european vinerea asta - 5 decembrie in Bucuresti.
6 decembrie - concert in Laptarie cu Luna Amara
Si m-a surprins placut cum dupa concert domnu' Oigen, respectiv Eugen Nutescu alerga prin club dupa colegii de trupa doar pentru a face o poza cu ... noi...unii!
Bestial!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde Tanase » Vin Dec 05, 2003 3:24 pm

Este pur si simplu o trupa foarte interesanta in spatiul romanesc. Si asta pentru ca sunt singura trupa de Rock Progresiv

1-0 pentru muzica
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Dec 07, 2003 1:04 pm

am pus si eu mana pe singleul asta nou si nu pot spune decat "interesant"
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Delphyna » Mie Dec 17, 2003 11:33 am

Nu am ascultat prea mult Kumm dar i-am vazut si eu in Cluj cu Luna Amara prin preajma si mi s-au parut ok. E intr-adevar diferit de ceea ce s-a facut la noi pana acuma si suna bine... dar e ceva vreme de cand nu i-am mai auzit si asta a fost inainte de a-si modifica componenta.
Succes!
...realitatea nu exista... totul este o iluzie, in timp ce nimic nu este intamplator...
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde NEBELeizisa » Vin Dec 26, 2003 12:43 am

noroc cu kumm (scuzati cacofonia), sa mai existe si prin romania diversivitate... ;) sunt geniali, si chiar daca nu ma omor dupa prog in general, ei imi plac, plus ca nu au nici fite in cap, iar versurile sunt inteligente... de pe confuzz mie imi plac mai ales bara bara gol gol, miez de zi, dar si lala (chiar se distinge de restul melodiilor, poate si pt ca bate spre grunge)
NEBELeizisa
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Vin Dec 26, 2003 12:00 am

In Ian Kumm iar in Buc

Mesajde AnnieLennox » Vin Ian 09, 2004 4:58 pm

Daaa... si eu am avut oares'ce reactii explozibile la concertele Kumm.
A-propos de asta, la sfarsitul lui Ianuarie au din nou concert la Stuf Vama Veche (Bucuresti).
AnnieLennox
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 09, 2004 4:20 pm
Localitate: Bucuresti/Cluj-Napoca

Mesajde AnnieLennox » Mie Ian 14, 2004 1:42 am

Probabil asteptati o data exacta... si eu! In momentul in care aflu ceva sigur, va anunt.
I just want everything! Do I ask too much?!
AnnieLennox
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 09, 2004 4:20 pm
Localitate: Bucuresti/Cluj-Napoca

Mesajde Tanase » Mie Ian 14, 2004 6:07 pm

Tari KUMM...fostii nostri colegi de casa de discuri....si devin si mai si...
Avatar utilizator
Tanase
 
Mesaje: 1238
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

aKumm pt toata lumea!!!

Mesajde AnnieLennox » Lun Feb 02, 2004 12:54 am

=DBineinteles ca nici pe 23 Ian inegalabilii componenti ai Kumm nu s-au dezmintit si au facut un show demn de toata isteria :silly: declansata in timpul concertului.

:oKumm revine in Bucuresti la sfarsitul lui Februarie dupa o luna plina in studio \:/ si-i vom putea vedea chiar mai des deoarece se zvoneste ca vor sta aproape toata luna Martie pe-aici.

:dir: De Pasti, mai puteti urma trupa Kumm la Timisoara, in deschidere la concertul lui Tiziano Fero.

;eDe data asta PROMIT sa revin cu date exacte ;w si din timp pt toata lumea!:ham:

I love this band!!! ;M

Cya next time :hi:
I just want everything! Do I ask too much?!
AnnieLennox
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Vin Ian 09, 2004 4:20 pm
Localitate: Bucuresti/Cluj-Napoca

Mesajde stefan » Mar Feb 17, 2004 2:33 pm

De cand vreau sa zic asta: EP-ul asta, "Yellow Fever", e cam slab, singura melodie pe care am retinut-o e "Butterflies". Si melodiile de pe "Confuzz" imi plac mai putin decat alea vechi de pe "Moonsweat March", care erau mai spre art-rock (acu se apropie periculos de alternativ).
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde blackrose13 » Mie Mar 03, 2004 3:00 pm

kumm prezinta!fac altfel de muzica, sunt buni.acest lucru este dovedit si de faptul ca sunt laudati in dilema veche.
rock is immortal,you however are not!
Avatar utilizator
blackrose13
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 28, 2004 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Mar 03, 2004 4:56 pm

Faptul ca-s laudati in "Dilema veche" nu e neaparat o recomandare "de bine" pentru formatie :D.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde blackrose13 » Sâm Mar 06, 2004 1:41 pm

parerea mea e ca e de bine.parerea mea!ca de aia am intrat pe forum,ca sa-mi spun si eu parerea!?
rock is immortal,you however are not!
Avatar utilizator
blackrose13
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Feb 28, 2004 12:00 am

Mesajde Zgubilici » Lun Mar 08, 2004 12:57 pm

Miercurea trecuta am fost in Swing House (proaspat deschis - fostul Spell - concerte miercuri, joi, vineri, sambata si duminica :D).
Pot sa zic ca a fost un maraton Kumm - miercuri Byron si Oigen intr-un concert tip Storytellers (VH1 remember), joi restul de Kumm cantand piese a la J.J. Cale si vineri Kumm 100%.
Eu am ajuns doar la Storytellers si pot sa spun ca a fost un show supeb.
Cei doi pe cate un scaun inalt, cate o chitara acustica in mana si din cand in cand flautul lui Byron.
Storytellers e conceptul ala de spectacol cand trupa intr-o atmosfera intima canta piese speciale din viata sa, fiecare piesa fiind precedata de un scurt monolog narativ al istoriei sale.
Baietii astia s-au axat mai mult pe rebuturi - piese care nu au ajuns niciodata pe un material audio, sau piese speciale, asa am aflat mai mult despre colaborarea lui Byron cu Andrei Rusu (proiectul RA), despre cum exista formatia Kumm si deodata a aparut in viata sa Byron, cum Oigen fusese invatat sa cante in engleza si tentativele sale de "romanizare", am auzit la repriza a 3-a din doua, 1000 de chipuri acustic, englezul din New York si totul a fost minunat.
Dupa momentul asta am zis ca rockul de la Kumm este foarte literar si ...natural. Imi place Kumm!
......noapte buna si pofta buna la masa...de Demostene Botez
Avatar utilizator
Zgubilici
Junior Member
 
Mesaje: 1938
Membru din: Sâm Dec 22, 2001 12:00 am

Mesajde gabuba » Lun Mar 08, 2004 6:00 pm

bre, oameni doritori si ajutatori, pun si eu o intrebare: unde pot face rost de mp3-uri cu trupa mai sus nimita, kumm? pe mirc nu exista, romaneasca.tk e in pauza, pe hmm nu am gasit... sujestii?
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde dreamvedi » Mie Mar 10, 2004 1:06 am

kumm rulzzzz
dreamvedi
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mar 10, 2004 12:50 am
Localitate: Oradea

fara titlu:)

Mesajde ana_vie » Lun Dec 06, 2004 8:02 pm

undefinedundefinedundefined

Buna tuturor!
Am o mare intrebare (daca s-ar putea masura intrebarile):
De unde fac rost de cd-uri cu KUMM?
Eu sunt din Craiova si nu am gasit urma de asa ceva aici si nici in Timisoara.
Am inteles ca sunt lansati pe piata de o casa de inregistrari ceva gen SoftRecords? si ca nu s-ar prea gasi oriunde.
Sper sa imi raspunda careva... SPER!!!
ana_vie
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Dec 06, 2004 7:37 pm
Localitate: Craiova

Aha

Mesajde Mizery » Mie Dec 22, 2004 6:19 pm

Vreau sa spun ka sunt o mega super fana KUMM....sunt cei mai tari....eu sunt din cj si deci prin urmare totul legat de KUMM imi este foarte accesibil...ma duc la sala lor de repetitii...am cd-uri(cu dedicatie)si ori de cate ori am ocazia ma duk la concerte....Cd-urile Kumm sunt destul de greu de gasit...ele nefiind publicate in numar prea mare...din cate stiu eu acum...baietii sunt plecati in Italia la un turneu ei avand un contract cu Radio Uno,Italia...pot sa va zic k ultimul album KUMM e Yellow Fever si contine 4 cantece bestiale printre care si Butterflies o melodie cred k cunoscuta fanilor KUMM...indata ce mai aflu cate ceva va mai spun!!!!!!
undefinedundefinedThe thing which feeds me destroys me!!!
Mizery
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Mar Dec 21, 2004 11:18 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Kumm

Mesajde shinee » Lun Mar 21, 2005 9:59 pm

habar n am daca are ce cauta la sectiunea rock, las moderatorul sa hotarasca. va plac? sa schimbam, zic, cateva opinii. dar, ca de fiecare data, prefer sa nu incep eu:)
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde gaga » Mar Mar 22, 2005 9:13 am

cu un scurt search in forum scuteai modu' de pierderea celor 5 minute necesare unirii a doua subiecte identice. uite parerile deja existente ;)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gabuba » Mar Mar 22, 2005 10:05 pm

facut rost de melodii ale trupei asteia si placut maxim.
ma gadila frumos tare la ureche vocea solistului, iar instrumentele imi suna excelent.
preferata mea de la ei ramane "vorbe-n vant". nu-mi mai ramane decat sa-i ascult si in concert.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

Mesajde Irk » Mie Mar 23, 2005 1:26 pm

Din cate stiu, Kumm nu au melodii faine in afara de 1000 de ganduri. Tocmai am sters de pe hard un album kumm pentru ca nu e fain. Nu stiu ce sa zic.. Poate imi mai ziceti ceva melodii faine de la ei
Avatar utilizator
Irk
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Vin Mar 04, 2005 12:00 am

Mesajde stefan » Mie Mar 23, 2005 2:14 pm

Nu le stiu pe toate dupa nume, dar "Moonsweat March", "Butterflies", "I Want to See My Name In a Dictionary", "Ce si cum" (sau "Ce si Kumm"?), etc., in principiu cam tot albumul dinainte de "Confuzz" ("Moonsweat March" cred ca se cheama) plus cateva melodii mai noi.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde shinee » Joi Mar 24, 2005 6:21 pm

vorbe n vant, morgana, cain, little blue, red coffee...sunt o gramada...poate n ai avut tu rabdare:(
e dimineata in alta viata?
shinee
Junior Member
 
Mesaje: 482
Membru din: Joi Oct 11, 2001 10:09 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde cora » Mie Mar 30, 2005 1:13 pm

A aparut de ceva vreme noul album Kumm Angels and Clowns

intai cu pret de strainatate: cam 650000 apoi cu licenta pe ro. 160.000
contine printre altele:
Angels and Clowns
Morgana
Dictionary
Butterflyes
Curse
Red Coffe
Little Blue
Yellow Fever
Find a way to please you
1000 faces (varianta in engleza de la 1000 de chipuri si bonus varinta in italiana)
si nu mai sti acum
da e fain
luati-l
Avatar utilizator
cora
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Mar Ian 11, 2005 12:00 am

Următorul

Înapoi la Rock

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori