FACATORI DE MUZICA SHI SOUND_uri NOI

ce-a fost pe Muzici o data

Faci muzica ca:

amator
2
50%
profesionist
2
50%
 
Voturi totale : 4

FACATORI DE MUZICA SHI SOUND_uri NOI

Mesajde Adi_C » Mar Aug 26, 2003 9:15 pm

Care dintre voi se ocupa cu asha ceva.....adica daca avetzi un studio al vostru...daca inregistratzi cu trupe cunoscute sau nu.
Ce aparatura avetzi in studio....ce softuri folositzi...daca suntezti multzumitzi de ele........chestii din astea.
io ce sa zic.......am un studio destul de bine pus la punct zis io pentru a face muzica romaneasca ca sa zic asha.
-un calcularetz pentiumIV la 2.4 blablabla
-o placa de sunet delta 1010 varianta fara rackul extern
-un mixerash Yamaha O1 V
-o pereche de monitoare yamaha ns 10 M fara subwoofer
-un virus KB de rack
La voci cam am probleme deocamdata pana o sa-mi iau un mic klumea adica sper la un neowman U87 gold sau ceva de genu'
Deocamdata am un senhaiser m 142 care nici macar nu shtiu daca e de studio adica pentru voci. Shtiu ca e profi shi cred ca e mic de fond. Shi ash mai vrea un comp de voci pe lampi daca s-ar putea.
Aici ash vrea sa ma mai ajutatzi voi.
.....era sa uit de casht dar nu cred ca au vreo importatntza nu?
Trupe....ce sa zic
Non stop ...care o sa scoata acu' album nou...
..Eda
shi mai sunt cateva care nu sunt cunoscute inca
Voi?
Adi_C
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Aug 25, 2003 8:01 pm
Localitate: Iasi

Re: FACATORI DE MUZICA SHI SOUND_uri NOI

Mesajde dadius » Mar Sep 16, 2003 11:38 am

Initial trimis de Adi_C
Care dintre voi se ocupa cu asha ceva.....adica daca avetzi un studio al vostru...daca inregistratzi cu trupe cunoscute sau nu.
Ce aparatura avetzi in studio....ce softuri folositzi...daca suntezti multzumitzi de ele........chestii din astea.
io ce sa zic.......am un studio destul de bine pus la punct zis io pentru a face muzica romaneasca ca sa zic asha.
-un calcularetz pentiumIV la 2.4 blablabla
-o placa de sunet delta 1010 varianta fara rackul extern
-un mixerash Yamaha O1 V
-o pereche de monitoare yamaha ns 10 M fara subwoofer
-un virus KB de rack
La voci cam am probleme deocamdata pana o sa-mi iau un mic klumea adica sper la un neowman U87 gold sau ceva de genu'
Deocamdata am un senhaiser m 142 care nici macar nu shtiu daca e de studio adica pentru voci. Shtiu ca e profi shi cred ca e mic de fond. Shi ash mai vrea un comp de voci pe lampi daca s-ar putea.
Aici ash vrea sa ma mai ajutatzi voi.
.....era sa uit de casht dar nu cred ca au vreo importatntza nu?
Trupe....ce sa zic
Non stop ...care o sa scoata acu' album nou...
..Eda
shi mai sunt cateva care nu sunt cunoscute inca
Voi?


Pai ce sa zic? Bravo omule. Iti doresc sa o tii tot asa. Poate ne spui si noua in ce oras stai de iti merge asa de bine? Eu am un studio mic in Resita si nu am aproape niciodata de lucru.Asa ca m-am hotarat sa o tai de aici din tara.Unul din motive e ca m-am saturat de inregistrat cacati care se tin de pula sa nu cada pe bani putini.Mie imi place sa inregistrez instrumentisti sau mai precis trupe cu instrumente adevarate.M-am plictisit sa fac negative...mi se face rau numai cand ma uit la orga. Vreau sa trag tobe reale chitari suflatori orice dar sa fie real.In Spania se pune foarte mare accent pe cantat.Se fac negative si din butoane dar nu e o regula (ca in Romania). Poate daca as trai in Bucuresti si as face mai multi bani (cum faci tu sau Darec de ex) ar fi alta treaba.Dar asa.....? E cam asta e.

Numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Pizzi » Mar Oct 07, 2003 12:00 pm

bine ma omule, dute tun spania ca sigur o sa gaseshti de lucru acolo......puate la cules capshuni sau mure. ashtia doi care se lauda cu "studiourile" lor vezitsi de treaba ca nu scot niciun ban din afacerea asta...pai uitate la asta care a pus primu mesaj ce rahaturi de scule are in "studio"
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde dadius » Mar Oct 07, 2003 1:18 pm

Initial trimis de Pizzi
bine ma omule, dute tun spania ca sigur o sa gaseshti de lucru acolo......puate la cules capshuni sau mure. ashtia doi care se lauda cu "studiourile" lor vezitsi de treaba ca nu scot niciun ban din afacerea asta...pai uitate la asta care a pus primu mesaj ce rahaturi de scule are in "studio"


exact la asta ma si duc frate. doar ca la cules de rosii. (asa ca nu ai nimerit:D ) nu are chiar rahaturi de scule.sunt destul de bune. Nici eu nu am mult mai multe ca el.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

....

Mesajde Adi_C » Mar Oct 14, 2003 9:08 pm

...vroiam doar sa shtiu parerile voastre. Eu cred ca am ales aproape cele mai bune scule cu,,,care potzi face muzica in romania. Spun asta pentru ca am vazut aproape toate studiourile din romania. Ma refer la cele care au produs ceva. . Nu ma compar shi nu cred ca ma voi compara vreodata cu vreun studio deafara. Shi ca aparatura shi ca mod de lucru. De fapt poate voi ajunge shi eu pe la 50 de ani un inginer de sunet cu o diploma recunoscuta in romania. hehehe.
cat despre tine omule(dadius),,,,tzin sa spun ca daca mai afli ceva in legatura cu scolile astea de "ingineri de sunet" ,,tzine-ma shi pe mine la curent. daca vrei. Iar don Pizzi sa-shi vada d-ale lui ca nu shtie cu cine vorbeshte. Sfaturi d-ale lui pot sa dau shi io la pushtime. Numa' ca vezi tu?/???? io nu-s pushti shi nu fac asta de 3,,4 ani de zile. Da te iert tura asta ca n-ai avut de unde sa shtii.
Mentzionez:::e vorba doar de sculele pe care se face muzica din care se fac bani in romania......hehe
Adi_C
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Aug 25, 2003 8:01 pm
Localitate: Iasi

Re: ....

Mesajde dadius » Mie Oct 15, 2003 7:23 am

Initial trimis de Adi_C
[B.
cat despre tine omule(dadius),,,,tzin sa spun ca daca mai afli ceva in legatura cu scolile astea de "ingineri de sunet" ,,tzine-ma shi pe mine la curent. daca vrei. [/B]


Daca am sa ma mai ocup pe viitor de astea si mai aflu ceva sigur ca te anunt ca doar nu mi-e greu. Sunt la subiectul "recording link" multe link'uri spre diverse site'uri. Unele duc chiar si la scoli de sunetisti. Dar nu din Romania. De afara mai precis din USA.

Spune-mi te rog te-ai referit la trupa Non Stop sau la faptul ca tragi trupe non stop care vor scoate albume? Nu am inteles exact!

Pt Pizzi nu te stresa ca nu e baiat rau.Stii tu cum e fiecare isi expune punctul de vedere cum poate.Unii sunt mai rezervati iar altii spun tot ce le trece prin cap.

Numai bine
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: ....

Mesajde Pizzi » Mie Oct 15, 2003 10:17 am

Hahahaha....ce ma amuzi....sinpaticule...faci muzica de 4 ani de zile? pai eu am inceput sa fac muzica pe vremea cand parazitii soteau albumul "suta"...deci sunt ceva ani de atunci....am lucrat la cateva studiouri din bucuresti si cred ca ma pricep la muzica si la facut muzica....cand o sa ai macar jumate din experienta mea atunci sa stai in genunchi in fata mea si sami ceri iertare...pana atunci nici sa nu deschizi gura in fata mea.....ejti un nimic....ignorantule.


Initial trimis de Adi_C
...vroiam doar sa shtiu parerile voastre. Eu cred ca am ales aproape cele mai bune scule cu,,,care potzi face muzica in romania. Spun asta pentru ca am vazut aproape toate studiourile din romania. Ma refer la cele care au produs ceva. . Nu ma compar shi nu cred ca ma voi compara vreodata cu vreun studio deafara. Shi ca aparatura shi ca mod de lucru. De fapt poate voi ajunge shi eu pe la 50 de ani un inginer de sunet cu o diploma recunoscuta in romania. hehehe.
cat despre tine omule(dadius),,,,tzin sa spun ca daca mai afli ceva in legatura cu scolile astea de "ingineri de sunet" ,,tzine-ma shi pe mine la curent. daca vrei. Iar don Pizzi sa-shi vada d-ale lui ca nu shtie cu cine vorbeshte. Sfaturi d-ale lui pot sa dau shi io la pushtime. Numa' ca vezi tu?/???? io nu-s pushti shi nu fac asta de 3,,4 ani de zile. Da te iert tura asta ca n-ai avut de unde sa shtii.
Mentzionez:::e vorba doar de sculele pe care se face muzica din care se fac bani in romania......hehe
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

......

Mesajde Adi_C » Mie Oct 15, 2003 8:56 pm

...ai intzeles in "gura" mey Pizzi mey. Ce sa-tzi zic........nici macar nu shtiu daca are rost sa-mi bat gura de pomana.
..sincer sa fiu io n-am nimic cu tine. Nu te cunosc shi nici n-ash vrea. Poate ai tu experientza ,,dar vorbeshti fara sa shtii cu cine vorbeshti. Shi nu cred ca asta-tzi da dreptul sa judeci pe cineva.
Oi fi lucrat tu prin studioaie prin bucale da' problema e ca shi eu am lucrat prin multe studiouri. Shi din bucureshti shi de unde vrei tu. Io zic ca n-are rost sa ne intrecem pentru ca nu se shtie unde se va ajunge. Ok?
...shi ma bucur ca-tzi sunt sinpatic,dar sincer sa fiu ma cam sperii.......
Adi_C
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Aug 25, 2003 8:01 pm
Localitate: Iasi

Re: ......

Mesajde Pizzi » Joi Oct 16, 2003 6:50 am

Ejti penibil ma....ma simt can clasa a 5 a....stau si ma cert cu un "pushtiulica". Pentru mine acest subiect este incheiat. data viituare iatsi si clasa a 5a dupa tine si certatsiva pe forum ca asta stii cel mai bine. dupa ce termini generala si dupa ce faci doi ani de liceu vii si stam de vorba....puate te maturizezi un pic....pan atunci....shhhhh.....gata...i have spoken! :t

Initial trimis de Adi_C
...ai intzeles in "gura" mey Pizzi mey. Ce sa-tzi zic........nici macar nu shtiu daca are rost sa-mi bat gura de pomana.
..sincer sa fiu io n-am nimic cu tine. Nu te cunosc shi nici n-ash vrea. Poate ai tu experientza ,,dar vorbeshti fara sa shtii cu cine vorbeshti. Shi nu cred ca asta-tzi da dreptul sa judeci pe cineva.
Oi fi lucrat tu prin studioaie prin bucale da' problema e ca shi eu am lucrat prin multe studiouri. Shi din bucureshti shi de unde vrei tu. Io zic ca n-are rost sa ne intrecem pentru ca nu se shtie unde se va ajunge. Ok?
...shi ma bucur ca-tzi sunt sinpatic,dar sincer sa fiu ma cam sperii.......
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde SCORPY » Joi Oct 16, 2003 1:05 pm

Sotul meu are un studio profesional si colaboreaza cu nume cunoscute ale muzicii romanesti. Din cate am vazut si ma pricep, cred ca te apropii catusi de putin de standarde. Cat priveste microfonul, incearca un Audiotehnica.
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

Atentie!

Mesajde dadius » Dum Oct 19, 2003 2:17 pm

Va rog respectuos sa incheiati aici scandalul! Propun sa fim cu totii prieteni si sa ne ajutam intre noi cum putem.

VA REAMINTESC CA ACEST FORUM SE REFERA "LA HOME RECORDING" SI NU LA ALTCEVA!!!.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

,......

Mesajde Adi_C » Mie Oct 22, 2003 8:43 pm

..io n-am chef sa ma cert cu tine ba pizzi ,,,da vezi tu........m-a scotzi din sarite cateodata. Faza e ca te crezi "buricu pamantului". Nu shtiu cine tzi-a bagat tzie prostii in cap ca eshti cel mai bun. Shi pe deasupra nu shtii cu cine vorbeshti. Crezi ca io-s un pushtan d-ala dea 5ea, da habar nu ai cu cine vorbeshti. Lasa ciocu mai mic ca tu eshti ala care cauta cearta. Daca vrei sa te certzi nu-i nici o problema. Pozti sa te certzi cat vrei. Da nu cu mine ma Pizi ma ca nu tzi-ai gasit omu'. Pastreaza-tzi energia pentru altceva ca e pacat de tine. Te consumi de pomana. Eu ma amuz tare cand vad ca faci pe duru......da.....te -ntzeleg. Las' de la mine shi tura asta ca doar n-o fi foc shi vezitzi de treaba ta. Poate ai treaba shi te retzin.
Domnisoara care mi-a recomandat Micu-ul Audiotehnica:
Microfonul e bun da problema e ca ash vrea ceva mai bun. Am lucrat cu Audiotehnica (shi cu 4033 shi cu 4066.....etc).Nu sunt extraordinare. Sau poate ca nu aveam io comp-ul potrivit. Eu visez la un Neumann U 87. E exact pentru ce-mi trebuie mie.
Adi_C
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Aug 25, 2003 8:01 pm
Localitate: Iasi

Mesajde SCORPY » Joi Oct 23, 2003 8:08 am

Nu stiu, dar cu microfonul pe care il are sotul meu, cel mai nou Audiotehnica, au tras si de la Holograf.
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

Re: ,......

Mesajde dadius » Joi Oct 23, 2003 5:11 pm

Initial trimis de Adi_C
..io n-am chef sa ma cert cu tine ba pizzi ,,,da vezi tu........m-a scotzi din sarite cateodata. Faza e ca te crezi "buricu pamantului". Nu shtiu cine tzi-a bagat tzie prostii in cap ca eshti cel mai bun. Shi pe deasupra nu shtii cu cine vorbeshti. Crezi ca io-s un pushtan d-ala dea 5ea, da habar nu ai cu cine vorbeshti. Lasa ciocu mai mic ca tu eshti ala care cauta cearta. Daca vrei sa te certzi nu-i nici o problema. Pozti sa te certzi cat vrei. Da nu cu mine ma Pizi ma ca nu tzi-ai gasit omu'. Pastreaza-tzi energia pentru altceva ca e pacat de tine. Te consumi de pomana. Eu ma amuz tare cand vad ca faci pe duru......da.....te -ntzeleg. Las' de la mine shi tura asta ca doar n-o fi foc shi vezitzi de treaba ta. Poate ai treaba shi te retzin.
Domnisoara care mi-a recomandat Micu-ul Audiotehnica:
Microfonul e bun da problema e ca ash vrea ceva mai bun. Am lucrat cu Audiotehnica (shi cu 4033 shi cu 4066.....etc).Nu sunt extraordinare. Sau poate ca nu aveam io comp-ul potrivit. Eu visez la un Neumann U 87. E exact pentru ce-mi trebuie mie.


Ba v-am rugat frumos sa va opriti. Asta nu a mai zis nimic....a trebuit sa zici tu. Ce dracu e cu porcariile astea? Ce conteaza pt noi (restul) care dintre voi doi are scule mai tari, studio mai bun, experienta mai mare si ani mai multi? Cui curu meu ii pasa? Am deschis acest forum sa ne ajutam intre noi nu sa ne dam mari care e mai smecher. sper ca de data asta m-am facut inteles.Oricum acest subiect este inchis. Daca aveti de completat discutati intre voi pe mail,chat sau sunati-va.

Respect.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm


Înapoi la De pe muzica

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori