Programe de muzica

Totul despre tehnologia sunetului

Programe de muzica

Mesajde Asky » Joi Aug 28, 2003 1:15 pm

Stie cineva ce programe imi trebuie ca sa fac muzica rap sau hip hop?? Eu folosesc Cakewalk 9... sunt si altele mai pune.. Am auzit de hip hop ejay ca ar fi bun...
If I Fall Along The way Pick Me uP and dust me off. If I get too tired to make it be my breath so i can walk
Asky
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Aug 27, 2003 2:14 pm
Localitate: Hell

:)

Mesajde gizzo » Vin Aug 29, 2003 12:29 am

Cakewalk e un rahat vechi de program. Nu e bun nici daca te joci doar cu midi. A fost primul program care l'am folosit si cam dupa ce am invatat tot ce poate face...dupa un an mi'am dat seama cat de cacat e. Pentru hip-hop....nu e bun deloc. Sfatul meu...renunta la el si apucate'te de altele.
Hip-hop ejay, de fapt orice ejay e un program de copii care nu iti stimuleaza deloc creativitatea. Aranjezi niste sampleuri de kkt. Nu poti face absolut nimic original cu el decat niste drum loopuri, dar si acolo esti destul de limitat. E dragut sa te joci cu el vreo 2 zile dupa care poti sa'l arunci.
Ce ti'as recomanda eu ar fii Reason 2, totusi succes sa faci rost de el....se gaeste greu sau deloc piratat, iar original e vreo 500$. Insa e chiar cel mai bun soft de facut muzica existent. E un pic cam greu de inteles la inceput dar dupa ce te prinzi cum lucreaza...poti face absolut orice.
Daca esti incepator (si nu ai deocamdata mari pretentii) foloseste Fruity Loops (de la 3.5 in sus)...e usor de folosit...interfata usoara...merge sa te joci cu el.
Ar mai fii si Orion Pro...insa cele de mai sus sunt bune.

Bafta.
Avatar utilizator
gizzo
Junior Member
 
Mesaje: 66
Membru din: Vin Apr 18, 2003 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Vin Aug 29, 2003 10:28 pm

Eu folosesc de aproape 2 ani Fruity, dar deja caut o treapta superioara. E bun si Orion Pro, dar are cel putin un inconvenient: nu poti auzi notele cand le tastezi (sau selectezi)!
Cat despre eJAY, pe el ar trebui scris: De la 14 ani in jos! In eJay, originalitatea tinde la zero!
PS: Gizzo, cum mai merge ? :)
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Pizzi » Joi Sep 25, 2003 10:56 am

Reason 2.0 - i have spoken
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Reason 2.5

Mesajde DjCre8or » Sâm Noi 22, 2003 12:01 am

Incearca reason 2.5 si crede-ma ca nu ai sa mai incerci alt soft.
Daca nu il gasesti, incearca fruity loops 4.0 E mai usor de lucrat cu el.
DjCre8or
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Noi 21, 2003 11:53 pm
Localitate: Bucuresti

Salut

Mesajde xquestion » Lun Dec 15, 2003 12:29 pm

Daca vrei te pot ajuta cu programul de muzica Reason 2.0
full version dar te cota....
xquestion
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:25 pm
Localitate: craiova

Caut om de studio

Mesajde xquestion » Lun Dec 15, 2003 12:31 pm

Caut Om de studio din Craiova care stie sa lucreze in Reason , Fruitty loops , Acid ...
xquestion
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:25 pm
Localitate: craiova

Re: Programe de muzica

Mesajde xquestion » Lun Dec 15, 2003 12:32 pm

Daca vrei te pot ajuta cu programul de muzica Reason 2.0
full version dar te costa....
xquestion
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 15, 2003 12:25 pm
Localitate: craiova

resson

Mesajde ugfhell » Mar Ian 06, 2004 11:46 am

caut resson 2.0
urgent
ugfhell
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Dec 16, 2003 8:55 am
Localitate: Romania-Galati

cat?

Mesajde ugfhell » Vin Ian 09, 2004 11:40 am

cat ma costa resson 2
ugfhell
Junior Member
 
Mesaje: 26
Membru din: Mar Dec 16, 2003 8:55 am
Localitate: Romania-Galati

Mesajde Michele » Dum Mar 14, 2004 5:08 am

Ciao
Am dat doar de cateva zile de forumul acesta si pare foarte interesant. Citind comentariile mai multor participanti m-am intrbat: Nimeni dintr-e voi nu lucreaza cu ''Logic Audio''? Din toate programele de ''HD Recording'' amintite de voi prin forum am auzit doar de Reson ( sau cam asa ceva), Cubase si de Pro Tools. Din programele amintite mai sus cunosc doar superficial Cubas-ul iar reson-ul din auzite, insa stiu ca aproximativ toate productiile ( sau sa nu exagerez. Majoritatea ) din vestul europei se fac pe Pro tools, Logic audio, Motu Digital Performer si mai nou a crescut putin tendinta si pentru Steinberg Cubase. Acum, ca scriu randurile acestea, i-mi amintesc ca primul meu soft de sequenzer a fost in 1992,un Steinberg pe 24 de canale care functiona pe un Atari ST ( Atari i-l mai detin si acuma ca piesa de muzeu - colectie) si pe aceea vreme nu avea decat Trak-uri midi. Acest soft in zilele noastre este stramosul Cubas-ului de astazi. Pe vremea aceea ma fascina faptul ca softul putea tiparii partitura fiecarui track midi astfel puteam avea aranjamentele facute pe partituri pentru fiecare instrument. Era o mare inlesnire.
Sa revenim la subiect. Cubas-ul l-am testat pe un sistem de operare MAC OS 9.2 si pot spune ca are tot ceea ce este necesar. Cu toate acestea spun cu sufletul deschis ca nu as schimba Logic Audio nicidecum cu un Cubas. Poate cu Pro tool da si aceasta chiar fara sa gandesc de doua ori. Cele doua programe sunt cu adevarat PROFESIONALE. Ma scuzati. Nu vreau sa exagerez.Este doar parerea mea. Le-am intalnit in mai toate studiourile in care am fost. Bravo celor de la Emagic ( cumparati de Apple Mac.) si celor de la Digidesign ( chiat daca au fost cumparati si acum sunt Avid). Nu vreau sa ofensez utilizatorii cubas insa cubas-ul l-am cumparat din magazin ( si credeti-ma ca nu era ieftin ) in 1998 si dupa ce l-am folosit cateva luni, l-am sters si l-am pus in biblioteca unde zace si acum. In schimbul lui am instalat Logic audio, Audio Desk si Pro Tools. Mi-am dat sema de avantajul care-l pot avea in a folosi un program de mare raspandire cand am folosit pentru mixajul unei sessiuni, un alt studiou decat cel in care am facut inregistrarea. Nu am avut probleme cu compatibilitatea!
Parerea mea: Este bine sa probezi cat mai multe insa este foarte bine sa lucrezi cat mai bine cu cele mai uzuale.

Ma bucura faptul ca am intalnit acest forum si sper sa apara cat mai multe discutii interesante pe tema SUNET.
Pe curand.
Michele
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Am!

Mesajde MisterM » Vin Mar 19, 2004 6:15 pm

Am cam tot ce inseamna soft nou de muzica. misterm@go.ro.
Caut Steinberg The Grand. Ofer orice pentru el.
MisterM
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 19, 2004 5:21 pm
Localitate: Bucuresti

Reply la ... Steinberg the grand

Mesajde Nimeni Graphics » Sâm Mar 20, 2004 5:16 am

Reply la ... Steinberg the grand

Vezi lista de aici si vorbim daca e ... http://www.nimeni.as.ro/index6.htm


M-ar interesa in mod deosebit Halion Strings sau ce au scos Spectrasonics mai nou parca Metamorphosis se numeste ... te astept pe site ...
" It's all about Pc Music "
www.nimeni.as.ro
Nimeni Graphics
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:21 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Pizzi » Mar Mar 30, 2004 9:47 am

acel link nu exista....mai incearca altul sa vedem
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde Nimeni Graphics » Mie Mar 31, 2004 12:33 am

" It's all about Pc Music "
www.nimeni.as.ro
Nimeni Graphics
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Vin Ian 09, 2004 12:21 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde pite » Sâm Iun 19, 2004 7:22 pm

poate reusesti sa faci rost de Reason2.0 .e foarte bun; putin greu dar bun.bafta
pite
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 7:09 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde pite » Sâm Iun 19, 2004 7:23 pm

xquestion scrie:Daca vrei te pot ajuta cu programul de muzica Reason 2.0
full version dar te costa....

cat vrei pe el?.ma intereseaza
pite
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Sâm Iun 19, 2004 7:09 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde retxed » Dum Iun 20, 2004 2:51 am

Am Reason 2.5 e pe 3 CDuri il dau oricui vrea sa faca cu adevarat muzica costa doar blankurile pe care il trag sub 100 de mii oricum dar in schimbul lui vreau sampleuri sau VSTi uri sau DXiuri si platesc la randul meu blanckurile.
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde retxed » Dum Iun 20, 2004 2:55 am

Sincer nu ii inteleg pe astia care cer banii pe softuri pt. ca ar trebui sa ajute la dezvoltarea muzicii care in romania nu se face ,doar se PLAGIAZA
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde retxed » Dum Iun 20, 2004 2:59 am

Dadius cum sa fac sa aud si eu melodia aia a ta Nitroverai sunt tare curios cum suna
E vreun link de unde o pot downloada
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

"Nitroverai".......?????

Mesajde Michele » Dum Iun 20, 2004 1:09 pm

Ciao.
Poti sa-mi spui si mie draga Dadius, ( fara sa te simti atacat) cum se traduce in limba noastra acest cuvant: "nitroverai"

Multumesc.
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde retxed » Dum Iun 20, 2004 10:07 pm

Michele am vazut ca esti din Fagaras la fel ca soulviasound si ca mine
Vreau sa vb cu tine lasa un ID de yahoo messenger ,daca poti...
Merci
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde Michele » Lun Iun 21, 2004 1:30 am

In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde dadius » Lun Iun 21, 2004 2:34 pm

nu stiu cu se traduce. cred ca de fapt e mi troverai.nu stiu ca eu doar am orchestrat piesa nu am si compus-o. nu ma simt atacat in nici un fel.de sunat oricum suna bine asa ca ce mai conteaza restul.

respect

PS din pacate am inceput sa cam uit tot ce am facut si tot ce am stiut in domeniu.mi-e frica sa nu uit chiar de tot.acum ma ocup de alte lucruri si incerc sa traiesc mai bine.am reusit sa-mi vand boxele. daca reusesc si Tritonul e bine.Ii las pe altii sa faca muzica in Romania ca eu nu am reusit prea multe.

hasta Luego
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Dadius!

Mesajde retxed » Mar Iun 22, 2004 12:28 am

dadius zi si tu te rog un link de unde pot downloada si eu melodia asta
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde Michele » Mar Iun 22, 2004 1:38 am

dadius scrie:nu stiu cu se traduce. cred ca de fapt e mi troverai.nu stiu ca eu doar am orchestrat piesa nu am si compus-o. nu ma simt atacat in nici un fel.de sunat oricum suna bine asa ca ce mai conteaza restul.



Exact! Inseamna "ma vei intalnii" si este o piesa italiana nu prea cunoscuta . Este placut mixata. Singurul loc unde vocea (masculina) iese putin din cadru este la inceput, unde fiind putina orchestratie, vocea iese putin pre in fata. (parerea mea, nu trebuie sa o iei de buna) Poate un 3db mai jos si putin (minimal) mai mult hall (doar la prima strofa pana la ref.) ar fi tras vocea putim mai in spate si ar fi integrat-o mai bine in mix. Toate acestea in ideea ca piesa ar fi deja masterizata. Daca aceasta va urma, sunt sigur ca o compresie multiband va aduce orchestratia si halul la un nivel mai ridicat si atunci va suna altfel. Mai intervine si faptul ca mixajul este transformat in mp3 (128Kbit/s) unde multe se schimba in general in defavoare. In orice caz este un mixaj, in general bine echilibrat. Complimente si mult succes mai departe.

Cu respect
Michele
In a-7-a zi a facut Dumnezeu drogurile si de atunci.....nu s-a mai auzit nimic de El.
Michele
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Mar 13, 2004 5:40 am
Localitate: Fagaras

Mesajde dadius » Mar Iun 22, 2004 2:34 pm

Michele scrie:Exact! Inseamna "ma vei intalnii" si este o piesa italiana nu prea cunoscuta . Este placut mixata. Singurul loc unde vocea (masculina) iese putin din cadru este la inceput, unde fiind putina orchestratie, vocea iese putin pre in fata. (parerea mea, nu trebuie sa o iei de buna) Poate un 3db mai jos si putin (minimal) mai mult hall (doar la prima strofa pana la ref.) ar fi tras vocea putim mai in spate si ar fi integrat-o mai bine in mix. Toate acestea in ideea ca piesa ar fi deja masterizata. Daca aceasta va urma, sunt sigur ca o compresie multiband va aduce orchestratia si halul la un nivel mai ridicat si atunci va suna altfel. Mai intervine si faptul ca mixajul este transformat in mp3 (128Kbit/s) unde multe se schimba in general in defavoare. In orice caz este un mixaj, in general bine echilibrat. Complimente si mult succes mai departe.

Cu respect
Michele


Iti multumesc pentru critici dar si pt. vorbele bune.Trebuie sa stii ca nu am scoala in domeniu si ca sunt un autodidact.Am ascultat insa foarte multa muzica la viata mea.Incepand de la clasica la death metal.asa ca am idee cam cum ar trebui sa sune o piesa de orice factura.avand ideea nu mi-a ramas decat sa fact tot ce mi-a stat in putinta pentru a si suna piesa cum vreau eu.daca am reusit sau nu nu stiu.Nu am avut multa aparatura si daca stau sa ma gandesc bine cand am tras Mi troverai nici monitoare nu aveam asa ca am mixat pe niste boxe conventionale si m-am ajuta de un eq Noris/soundcraft ce il avea tata in discoteca de vreo 20 ani.Are un display cu lcd care indica boboc sunetul.Analogic bineinteles.
Dupa cum am spus nu ma mai ocup de muzica acum.(am revenit la ascultat de muzica doar) dar iti multumesc pentru urari!

Respectul meu tuturor care au ceva in cap si se chinuie sa faca muzica buna in Romania si oriunde altundeva. Voi citi acest forum in continuare pentru a fii cat de cat la curent cu ce mai e nou. Daca pot si sunt capabil am sa si intervin in anumite discutii


Va salut voios din Spania
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Mar Iun 22, 2004 2:35 pm

cat de curand scriu un link pentru mi troverai.Mi-au dat astia site-ul jos de la go.ro asa ca astept sa o puna un amic la el pe server.cand dau linkul ia-o rpd ca nu stiu cat o sa o tina.

salutare
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde dadius » Mie Iun 23, 2004 4:06 pm

Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde retxed » Mie Iun 23, 2004 8:25 pm

dadius sa sti ca te respect pt. "mi troverai"
Tine-o tot asa!
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator