am nevoie de o sulutzie urgenta!

am nevoie de o sulutzie urgenta!

Mesajde celesta_666 » Lun Sep 29, 2003 9:41 pm

poate atzi auzit si voi de suflete impachetate adica acel gen de oameni inchishi in sinea lor care nu se exteriorizeaza.majoritatea dintreei au recurs la acest mod de viatza datorita unui mediu inconjurator aspru sau datorita unor deceptzii care i-au marcat si i-au influentzat.ei ce trebuie sa stiu eu este urmatorul lucru: ce sa fac sa "despachetez "un astfel de suflet pt ca-l iubesc dar nu vrea sa mai lase pe nimani sa patrunda in interiorul lui si nu mai vrea sa creada in iubire pt ca asta e moivul pt care a recurs la acest gen de interiorizare.deci va rog ajutatzima pt ca era un moment cand era sa jung ca el pt ca am ajuns la concluzia ca nu voi putea niciodata sa-l fac sa inteleaga ca trebuie sa redevina la normal pt ca el e convins ca daca acea fata i-a facut ce i-a facut toate ii vor face la fel
va multzumesc
un suflet pierdut in ceatza neagra a singuratatzii.cea mai apasatoare forma de singuratate adica cea fara iubire..............
celesta_666
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Sep 28, 2003 1:08 am
Localitate: romania-lupeni

hmmm

Mesajde Joao » Sâm Oct 04, 2003 8:22 am

teoria suna cam asa: castiga-i increderea siu incet incet ti se va deschide!
practic habar nu am cum sa faci asta. si nici nu cred ca ar trebui sa te dai peste cap.daca el te place, dar ii e frica, te place pe tine.daca incerci sa te schimbi sa-l deschizi,s-ar putea sa nu te mai placa.Chestia asta cere timp.
mai pe scurt: fii tu si ramai la lucruri simple!

nu uita ca paranoia lui legata de voi fetele e bine intemeiata si i-o impartasesc si eu pana la un punct. Femeile in general au obiceiul de a face faze-rautate sau prostie.daca-i faci una,99% pa!

parerea mea!


joao
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde angus » Sâm Oct 04, 2003 10:16 am

daca vrei sa-l schimbi, inseamna ca nu itzi place asha cum e, deci nu-l iubeshti, poate ca doar te-ai indragostit. asta trece. daca incerci sa-l schimbi shi el nu vrea, poate trece chiar repede.

iar daca chiar vrei sa faci ceva pozitiv, intra in lumea lui, intzelege cauzele comportarii lui shi fii alaturi de el. gaseshte o ameliorare a situatziei care sa vina din interior, de la el, shi sa nu fie impusa din exterior, de la tine.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Dreamy_Girl » Sâm Oct 11, 2003 10:06 pm

Intr-adevar, m-ai pus pe ganduri...Crede-ma ca stiu ce inseamna sa doresti tot binele din lume pentru cineva, sa stii ca cineva care itieste drag sufera...
Vezi tu... oamenii care au suferit mult, cu toate ca se inchid in ei, cautand poate astfel un refugiu, au nevoie chiar mai mult decat noi, ceilalti, de un umar pe care sa planga. Vorbeste-i. Spune-i ca esti alaturi de el, orice-ar fi! Nu trebuie sa-ti fie teama; pentru ca el, chiar daca n-o arata, ARE NEVOIE DE TINE!
Nimeni nu ee singur pe insula lui; poate ca intr-o zi va intelege si el ca nu poate trai asa.
Marea lui problema este de fapt chiar faptul ca se teme de oameni' a avut dezaamagiri in trecut, probabil... God knows... Cred ca tu ii poti dovedi ca exista pe lume si oameni minunati, oameni in care poti avea incredere!!!
Don't give up! You can save him!
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

Si eu am fost cam la fel

Mesajde Klutzu » Mar Oct 21, 2003 11:17 pm

nu vreau sa intru in detalii personale insa am fost in cam aceeasi situatie ca si el.
e greu sa iesi din acea stare pentru ca in primu rand tz-io autoimpui si in al doilea rand frica de ceea ce se poate intampla ulterior e mai mare decat vointa proprie.
ajungi in asa situatii din motive clare si uneori atat de dureroase incat nu potzi sa le explici intrutotul.
ceea ce trebuie pentru a iesi din carapace e un impuls , uneori venit din interior insa de cel mai multe ori venit din cercul de prieteni sau de la o persoana ce vrea sa te ajute.
e cumplit de greu sa-tzi infrunti temerile si mai ales sa le impartzi cu altcineva.
nu dispera pentru aceasta stare nu dureaza la nesfarsit.
sa ai grija sa nu ajunga o obsesie si pentru tine , asha cum e si pentru el.
Dan
ma mai gandesc la o semnatura
pana atunci www.klutzu.tk
Avatar utilizator
Klutzu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Apr 28, 2003 11:00 pm

mda

Mesajde Joao » Joi Oct 23, 2003 10:35 pm

eu inca sunt singur pe insula mea,ca sa vorbesc cu termenii antescriitorului,dar nu e vorba de frica, ci de balonarea ce vine dupa ce inghiti prea multe faze de cacat pe care nu le intelegi si care nu au rost.
primul pas in a rezolva o problema e sa recunosti ca o ai,eu inca neg..........................
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Re: mda

Mesajde Dreamy_Girl » Vin Oct 24, 2003 10:17 pm

Initial trimis de Joao
eu inca sunt singur pe insula mea,ca sa vorbesc cu termenii antescriitorului,dar nu e vorba de frica, ci de balonarea ce vine dupa ce inghiti prea multe faze de cacat pe care nu le intelegi si care nu au rost.
primul pas in a rezolva o problema e sa recunosti ca o ai,eu inca neg..........................


Poti sa-mi spui mai exact la ce te referi? Esti dezamagit de oameni, de felul in care vorbesc si se poarta?
Ei bine, dragul meu, da-mi voie sa-ti spun un singur lucru: Oamenii sunt atat de diferiti incat este IMPOSIBIL sa nu gasesti pe cineva care sa-ti fie pe plac si cu care sa poti lega o prietenie.
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

Mesajde bad bad Annie » Mar Noi 04, 2003 1:56 pm

Iubeste-l linistita mai departe si fi-i apropiata dar nu incerca sa-l schimbi. Daca nu-ti trece dragostea intre timp si daca ai si rabdare, tu o sa te faci cu un iubit care te adora si te respecta, iar el o sa poata ride de ce i s-a-ntimplat si inca de multe altele
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Re: Re: mda

Mesajde Weet-weet » Dum Noi 16, 2003 1:45 pm

Initial trimis de Dreamy_Girl

Oamenii sunt atat de diferiti incat este IMPOSIBIL sa nu gasesti pe cineva care sa-ti fie pe plac si cu care sa poti lega o prietenie.

Eu cred ca tocmai asta e ideea ... oamenii sa fie diferiti si poti sa iti gasesti pe cineva care este ce nu esti tu .. adica jumatatea ta .
Dar oamenii nu sunt ei asa de diferiti , crede-ma ... Sunt maritata ... dar cu o luna sau doua inainte de a-mi intalni sotul , eram la pamant , nu vroiam pe nimeni , eram distrusa .. asa , inchisa in mine , nu imi vedeam decat de treburile mele , mergeam la munca si stateam cat mai mult acolo , gasisem ceva care sa ma faca sa uit ... El nu a incercat sa ma schimbe , doar a incercat sa imi arate ca se poate sa fiu si fericita . Nici nu credeam ca o sa ajung sa il cunosc , sa fiu cu el , si mai mult , sa ii devin sotie .. celui care nu imi era decat prieten , prieten foarte bun .. E tot ceea ce mi-as fi putut dori vreodata , e visul meu si a meritat sa fac tot ce am facut pentru a fi cu el .
Asa ca , iubeste-l asa cum e el , o sa se schimbe el daca e nevoie de asta .. Are nevoie sa se simta in siguranta cu tine ...
" iubeste-ma asa cum sunt" cred ca asta e ideea .. numai ca fii atenta cat de departe mergi ...
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Dreamy_Girl » Sâm Noi 22, 2003 11:30 pm

Perfect de acord!
Merg mai departe-acum------------Dac-ai sti
Sa caut iar lumina sa caut iarasi--Ce-i iubirea
Ce-am pierdut----------------------Poate-ai gasi fericirea
DIRECTIA 5-"Merg mai departe/Dac-ai sti"
Avatar utilizator
Dreamy_Girl
Junior Member
 
Mesaje: 305
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 am

Re: hmmm

Mesajde Love2Fly » Dum Noi 23, 2003 1:30 am

Initial trimis de Joao
teoria suna cam asa: castiga-i increderea siu incet incet ti se va deschide!
practic habar nu am cum sa faci asta. si nici nu cred ca ar trebui sa te dai peste cap.daca el te place, dar ii e frica, te place pe tine.daca incerci sa te schimbi sa-l deschizi,s-ar putea sa nu te mai placa.Chestia asta cere timp.
mai pe scurt: fii tu si ramai la lucruri simple!

nu uita ca paranoia lui legata de voi fetele e bine intemeiata si i-o impartasesc si eu pana la un punct. Femeile in general au obiceiul de a face faze-rautate sau prostie.daca-i faci una,99% pa!

parerea mea!


joao

Damn! parca m-ai descris pe mine.....si ceea ce as face eu in locul acelui "iubit al tipei care a initiat subiectul"....
Din pacate sunt si eu in situatia in care eu sunt tipul "dezamagit" si ea incearca in van sa ma "schimbe". Cineva mai sus zicea "fa-l sa se simta in sigurantza cu tine/Vorbeste-i. Spune-i ca esti alaturi de el, orice-ar fi! Nu trebuie sa-ti fie teama; pentru ca el, chiar daca n-o arata, ARE NEVOIE DE TINE!"
Cred ca astea sunt cele mai benefice sfaturi....cel putin pt mine ar fi....
p.s: Joao....mai spune-mi despre mine!:)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Re: hmmm

Mesajde smottel » Mie Ian 14, 2004 12:36 am

"Femeile in general au obiceiul de a face faze-rautate sau prostie.daca-i faci una,99% pa!"



Nu sunt nici pe departe o feminista convinsa, dar cred ca atata timp cat din partea fetei nu exista un anume interes de a-l atrage si apoi de a se descotorosi de el, o fata poate rani chiar si din inconstienta fie nu este atrasa in nici un fel de el, fie este la varsta la care nu-si pune problema casatoriei, nu se implica prea mult emotional si atunci e normal sa fie tentata si de alt bobocel care incepe sa se deschida... Cred ca varianta asta este valabila si la voi "baietii".... daca nu ma insel....



Parerea mea, asta nu inseamna ca trebuie sa te risti, ar trebui prin intrebari subtile sa afli din care motiv a fost ranit, sau poate prin afirmatii de genul "Nu suport fetele care....", iar in cazul in care se implica in subiect incearca sa-i explici (doar esti si tu o fata) de ce ar fi putut ca ea sa reactioneze asa, sigur il framanta intrebarea "De ce lui?". Banuiesc ca subiectul a inceput de ceva vreme, mai ai noutati?
smottel
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Dum Ian 11, 2004 12:40 am
Localitate: Cluj Napoca

Mesajde Joao » Dum Feb 29, 2004 5:16 pm

hmmmmmmmm
oamenii sunt toti diferiti,fiecare suntem unici in felul nostru.bun? bun!
Tu te placi pe tine?
sa luam varianta in care te placi. ai vrea ca si el sa fie ca tine.Tu esti unica.
Incerci sa-l schimbi pe el sa fie ca tine. Ai reusit bravo! acum sunteti amandoi la fel.
Fals! fiecare suntem unici.facandu-l pe el sa fie ca tine te-ai schimbat tu.
deci nu mai sunteti la fel.
acum ce o sa faci? o sa-l schimbi dinnou doar ca sa descoperi ca iar v-ati schimbat amandoi? Merita? pentru ce atata munca?
Ia-l asa cum e! E unic prin calitatile sale, dar mai important,prin defecte, prin acele imperfectiuni care-l deosebesc pe el de toti ceilalti, pe care numai el le are in forma aia. De-aia e el si nu sunt ei.
Lasa-l asa, iubeste-l asa cum e si spera ca el sa intelega asta. Daca nu reuseste, lasa-l ca nu merita dragostea TA.

parerea mea

Joao
Aici sunteti cu totii: "de la maimute la pentium 8"
Joao
Junior Member
 
Mesaje: 998
Membru din: Dum Mar 24, 2002 2:52 pm
Localitate: Banie

Mesajde thecce » Vin Mar 19, 2004 1:41 am

io...
imi place sa cred mult ca oamenii se pot schimba. Si la un moment dat nu o credeam deloc. A fost un timp in care credeam ca daca cineva este asa atunci nimik nu il mai poate schimba. E adevarat ca oamenii se schimba, adica isi schimba ideile. DAR NUMAI DACA VOR EI. Tu nu ai sa potzi sa ii faci nimik lui daca el nu vrea. Si sa stii ca nu esti tu de vina. De obicei respectivu are in el o anumita amintire despre respectiva... o imagine. Si nu incerc sa zic ca o extrapoleaza si o pune acuma peste tine. Nu. Dar el daca s-a fript...poate considera sub demnitatea lui sa se friga iarasi. Si nu te va accepta prin preajma decat ca o musca bazaitoare in jurul becului care este el asteptand din moment in moment sa te arzi... pentru ca sa aiba el ce sa aduca pe altarul celeilalte, al imaginii din el. Orgoliul il va face sa nu recunoasca ... chiar daca te iubeste de mult ca e asa. Vrea sa suferi si tu. In copilaria si in sufletul lui de copil ranit te vrea partasa cumva la durerea lui. Si daca ii potzi intzelege latura asta a sufletului, adica daca ii potzi arata ca ai suferi pentru el... dar nu de pofta celeiialte ci pentru voi, io cred ca el s-ar invatza sa depinda si de tine. Numai ca trebuie sa fii atenta. Sa il curetzi de tot ce a avut inainte, fiindca daca el va tranfera toata iubirea pe care a avut-o pentru cealalta asupra ta... nu cred ca va fi bine.. deja imi da impresia de putreziciune. si nu are rost sa incepi sa cladesti din nisip. Trebuie sa te respecte pe TINE, sa aiba incredere in TINE. Cealalta trebuie sa moara. pana nu are sa se intample asta tu nu ai sa fii decat o musca in panza lui de paianjen.
ziceam de schimbare. numai daca il faci sa te vada... sa treaca peste IMAGINEA pe care el o are in cap va reusi sa te accepte ca o potentziala ispita a iubirii lui. E foarte mofturos acuma, e foarte rasfatzat. Va trebui sa ai mare rabdare si iubire cu el dupa ce te va fi acceptat. Si sa incerci sa ii castigi increderea. Altfel, la primul semn, simtzurile lui adormite se vor trezi si te vor respinge incredibil de rapid. Fiindca el se asteapta sa il inseli. Si te va pandi . Inconstient sau constient ... itzi va pandi orice miscare ca sa descopere greseala.
Asta ca teorie.
Ca sfat practic..
io zic sa ii spui la un moment dat cand consideri tu ca e de ajuns cat l-ai bibilit si cand a trecut destul timp in care el a avut timp sa isi dea seama ca il iubesti cu adevarat, sa ii spui ca ai si tu personalitate si ca nu itzi convine sa stai ingrijind un bolnav care isi plange sanatatea pe care nu a avut-o nicicand .. sau gasesti tu o comparatzie mai plastica. Si sa ii explici ca femeia cealalta .. daca ar fi fost cu adevarat femeie nu ar fi plecat.. si ca el niciodata nu a avut-o pe ea decat in visele lui. Ca e un inadaptat care traieste dupa fantome si ca daca vrea sa cunoasca o femeie adevarata sa vina la tine. Daca cealalta a murit potzi sa ii zici tot asta.. deja este adevarul obiectiv si faptic, neinvelit in metafore.:)
Eventual potzi, pentru efectul artistic sa iesi trantind usa sau daca suntetzi afara sa ii intorci spatele. Un dush rece este singurul lucru care il va scoate din letargia sufleteasca in care se complace, din lenevia nesimtzirii.
Si daca in urmatoarea saptamana nu te cauta, potzi sa il consideri mort si sa il uitzi ca si pe un altul mort. Poate ca il vei mai vedea peste ani scormonind prin tomberonul de langa blocul tau si are sa te intrebe copilasul pe care il tzii de mana: Mami de ce se uita nenea asa la noi? Si tu ai sa ai un indefinit sentiment de deja vu legat de fatza aceea nerasa si cu okii dusi in fundu capului si ai sa raspunzi pustiului curios..: Nu stiu mami...o vrea sa cerseasca niste bani... haide ca ne asteapta tati acasa!
Acuma... fie sa faci ce simtzi tu ca e mai bine si fie sa fie aia ce e mai bine!
De-abia dupa ce voi muri de batran voi incepe sa traiesc ca un tanar.
Avatar utilizator
thecce
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Mar Mar 16, 2004 12:00 am

Mesajde Cruela » Vin Apr 16, 2004 2:59 am

Ideea e urmatoarea: DUPA CE TE-AI FRIPT CU CIORBA, SUFLI SI IN IAURT. Un barbat care a suferit si a fost dezamagit in dragoste, isi revine mult mai greu ca o femeie. Ar trebui sa fii naturala, sa iesi cu el in oras si sa te comporti natural, sa razi, sa te vada fericita, sa ii arati ca tu nu il vei trada niciodata si incetul cu incetul va ajunge sa te iubeasca mai mult decat pe cealalta.
Daca insa el nu este practic cu tine si va intalniti rar, te evita din cauza acestui pretext si simti ca te insala, ai grija. Explica-i ca tu nu esti ca cea care l-a tradat si arata-i ca tu ai incredere in el. Nu il lasa sa se complaca in situatia in care pe umarul tau poate plange si in rest poate face ce vrea, pentru ca ai sa il pierzi. Asa am facut si eu timp de aproape doi ani, si cand am devenit rece si dura a venit el la mine. Ai grija de el dar nu ii canta in struna mai mult decat trebuie.
Nu fi trista daca voi pleca/Fiecare are calea sa!
Mai trec pe la voi/ Poate marti, poate joi/ Poate peste un an/ Sau poate doi!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Black Eyes » Vin Apr 16, 2004 4:24 am

Am citit si parerile celorlalti, si am vazut ca majoritatea dateaza si cu parerea mea:
Totul necesita timp. Insa in acest timp trebuie sa te apropii cat mai mult de el, sa-i arati ca ii esti aproape , ca esti diferita de celelalte, si ca niciodata nu l-ai putea trada. Castiga-i increderea!
Cand va vedea ca ai intentii bune,si ca il iubesti cu adevarat , se va "despacheta" si iti va arata adevarata lui latura.
[font=Times New Roman]No one knows what it's like to be the bad man , to be the sad man , behind black eyes[/font]
Avatar utilizator
Black Eyes
Junior Member
 
Mesaje: 136
Membru din: Sâm Apr 10, 2004 11:00 pm

sal all:mi-era dor de voi

Mesajde celesta_666 » Vin Apr 30, 2004 11:10 pm

inca nu mi-a trecut dar incet,incep sa simt ca innebunesc,nu mai stiu nici ce vreau nu mai am nici o ambitzie,nici o sperantza,el deja cred ca a reusit sa ma convinga ca nu o sa fie cu mine niciodata.eu una am ajuns intr-o stare cand nimic din ce se intampla numai are importantza,ma cert cu totzi prietenii(care si-o cam merita si ei de multe ori ca profita de bunatatea mea)dar treaba e ca pana acum inghitzeam numa prea interesa dar acum nu ami suport nimic,am impresia ca toata lumea ma priveste cu ura si suspiciune.sunt persoane care ar vrea sa fie cu mine dar nu ma intereseaza nimeni.cred ca incet a inceput sa ma distruga,pur si simplu nu ami stiu ce e cu mine,viatza nu mai are importantza,in fiecare zi spun ca daca ar fi sa mor acum nu as avea vreun motiv pt care sa regret.am ajuns sa ne spunem tot felul de lucruri si alea prin mail ca in fatza nu are curaj sa-mi spuna nik dar sincer decat sa-mi spuna in fatza ca nu vrea sa aiba de-a face cu mine mai bine in mail,ma rog,treaba e ca altceva nu spune decat asta si deja nu mai suport.alte persoane pur si simplu numa intereseaza si nu or sa ma intereseze vreodata.dar cu mine nu mai stiu ce e, umblu de nebuna fara nici un rost zici ca-s fantoma si altceva nu fac decat sa ma gandesc la el.
deci.........ce dracu e viatza la urma urmei?
comcluzie la care am ajuns:
daca viatza ne e data pt a iubi,daca iubirea e durere,daca durerea e reala,daca fericirea e un vis,daca implinirea visului e o minune,daca minunile nu exista,daca sperantza in minuni nu mai are loc,atunci?.....noi pt ce traim?sa dormim,sa putem visa,sa uitam de durere,sa credem ca suntem iubitzi?apoi ce?sa ne trezim?are rost sa ne nastem ca sa ajungem la concluzia ca viatza nu are nici un rost?
asta e starea mea.......
un suflet pierdut in ceatza neagra a singuratatzii.cea mai apasatoare forma de singuratate adica cea fara iubire..............
celesta_666
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Dum Sep 28, 2003 1:08 am
Localitate: romania-lupeni

Mesajde prittyfly » Joi Mai 06, 2004 12:05 am

Discutiile generalizate sunt un remediu care mai ajuta......
Ceea ce cred ca trebuie tu sa faci...este sa fi in primul rand amica .....sa vorbiti deschis de la egal la egal.
Femeile astea...........
Avatar utilizator
prittyfly
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Mie Mai 05, 2004 11:00 pm

Mesajde Maitreyi » Dum Mai 23, 2004 3:13 pm

Celeste, incearca sa calmezi apele intre voi si nu mai aduce din macar pe departe in discutie subiectul preocuparilor tale... Ignora tot ce are de-a face cu "boala" lui si incearca sa fi vesela tot timpul cat sunteti impreuna. Daca te vede ingrijorata sau nelinistita sau il tot bati la cap atragandu-i atentia asupra chestiutelor care nu iti plac la el nu numai ca se va simti neacceptat dar va avea impresia ca tu esti nefericita din cauza lui si va cadea si mai tare in gol ca va trece in extrema ca el insusi nu e bun de nimic. Ti-as spune multe, dar nu stiu decat ideea generala a problemei tale. De aceea mai bine iti recomand sa ii dai timp baiatului, atata timp cat are nevoie, nelimitat si tu punete frumusel si citeste "Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus" si invata de acolo ceea ce se potriveste cel mai bine situatiei voastre. Dar orice ar fi, nu-l speria! Un om ranit, paradoxal, fuge repede!
"I can only judge by what I understand."
Orson Scott Card
Maitreyi
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 23, 2004 2:04 pm
Localitate: Spain

Un om ranit, paradoxal, fuge repede!

Mesajde Maitreyi » Dum Mai 23, 2004 3:17 pm

Celeste, incearca sa calmezi apele intre voi si nu mai aduce din macar pe departe in discutie subiectul preocuparilor tale... Ignora tot ce are de-a face cu "boala" lui si incearca sa fi vesela tot timpul cat sunteti impreuna. Daca te vede ingrijorata sau nelinistita sau il tot bati la cap atragandu-i atentia asupra chestiutelor care nu iti plac la el nu numai ca se va simti neacceptat dar va avea impresia ca tu esti nefericita din cauza lui si va cadea si mai tare in gol ca va trece in extrema ca el insusi nu e bun de nimic. Ti-as spune multe, dar nu stiu decat ideea generala a problemei tale. De aceea mai bine iti recomand sa ii dai timp baiatului, atata timp cat are nevoie, nelimitat si tu punete frumusel si citeste "Barbatii sunt de pe Marte, femeile sunt de pe Venus" si invata de acolo ceea ce se potriveste cel mai bine situatiei voastre. Dar orice ar fi, nu-l speria! Un om ranit, paradoxal, fuge repede!
"I can only judge by what I understand."
Orson Scott Card
Maitreyi
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Mai 23, 2004 2:04 pm
Localitate: Spain

Mesajde Angelina » Joi Ian 20, 2005 12:56 pm

Cat timp a trecut de cand il cunosti?Asa era si prietenul meu cand l-am cunoscut.Il parasise fosta pentru unu strain(nu mai stiu ce natie).Problema este ca si eu tocmai fusesem parasita de unu .A fost ca o vindecare reciproca dar in timp.Intre noi a fost si o atractie puternica si cred ca asta ne-a ajutat pe amandoi.Eu nu ma asteptam sa ma indragostesc si cred ca nici el nu se gandea la prea mult.Ce-ti pot spune este ca l-am cucerit cu simplul meu fel de a fi, nu m-am ferit sa-i arat ca incepusem sa-l iubesc.Nu ma interesa trecutul lui eu vroiam sa-l iubesc pe el.Fa-l sa intelega ca trecutul trebuie sa ramana trecut.Ce rost are sa-ti inveninezi prezentul racaind trecutul?Trebuie sa-i arati ca-l apreciezi.Daca aia a fost atat de proasta sa nu-l aprecieze si sa il iubesca o poti face tu.Tu esti langa el acum iar el a reusit sa trezeasca in inima ta niste sentimente deosebite. Daca a avut aceasta putere poate sa uite si trecutul.Viata asta si asa este prea scurta ca sa nu traiesti ce ti se ofera.Pentru ei este un pic mai greu dar nu este imposibil.Si tu daca incepi sa fii pesimista nu faci nimik bun.Speranta moare ultima! Pentru a uita un doctor a spus ca peste amintirile vechi trebuie sa cladesti altele noi.Iesiti cat mai mult oriunde vreti ca sa vada ca viata merge inainte indiferent de situatie si tu esti gata sa fii alaturi de el.Pentru mine au trecut deja 5 ani de zile alaturi de prietenul meu si sper din toata inima sa reusesti si tu sa-l faci pe omul pe care-l iubesti sa-si deschida sufletul si sa stearga trecutul!
Avatar utilizator
Angelina
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 21, 2004 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Joi Ian 20, 2005 1:07 pm

oarejcum offtopic: anjelicoooo! te rog estrem de inportant sa vezi cam de cand ierea postat strigatu shela de ajutor de urgentza! nu de alta, da` tare ma tem ca ce erea de despachetat, ori s-a despachetat, ori s-a espirat in ambalaju` propriu!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Angelina » Joi Ian 20, 2005 3:05 pm

nae cinefil scrie:oarejcum offtopic: anjelicoooo! te rog estrem de inportant sa vezi cam de cand ierea postat strigatu shela de ajutor de urgentza! nu de alta, da` tare ma tem ca ce erea de despachetat, ori s-a despachetat, ori s-a espirat in ambalaju` propriu!


S ~oCeva de genul asta!Mersi ca mi-ai atras atentia.Chiar nu m-am uitat!Haidi pa!
Avatar utilizator
Angelina
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 21, 2004 11:00 pm

Mesajde Angelina » Joi Ian 20, 2005 3:06 pm

nae cinefil scrie:oarejcum offtopic: anjelicoooo! te rog estrem de inportant sa vezi cam de cand ierea postat strigatu shela de ajutor de urgentza! nu de alta, da` tare ma tem ca ce erea de despachetat, ori s-a despachetat, ori s-a espirat in ambalaju` propriu!


S ~oCeva de genul asta!Mersi ca mi-ai atras atentia.Chiar nu m-am uitat!Haidi pa!
Avatar utilizator
Angelina
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Mar Sep 21, 2004 11:00 pm


Înapoi la Psihologie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron