ce ziceti de negativele veritasaga

ce ziceti de negativele veritasaga

Mesajde muffinass » Lun Oct 06, 2003 10:00 pm

Acum, nu sunt genul care sa-nceapa discutii, insa MULTE din negativele lor sunt luate de la alte melodii.
Am detectat multe melodii (portishead, romeo si julieta, requiem for a dream, tchaikovsky (sic?)) dar ma intrebam daca lumea a gasit si altele.
Hai salut
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Re: ce ziceti de negativele veritasaga

Mesajde Cracku » Mar Oct 07, 2003 11:42 pm

Initial trimis de muffinass
Acum, nu sunt genul care sa-nceapa discutii, insa MULTE din negativele lor sunt luate de la alte melodii.
Am detectat multe melodii (portishead, romeo si julieta, requiem for a dream, tchaikovsky (sic?)) dar ma intrebam daca lumea a gasit si altele.
Hai salut


Luat-ul asta de care zici tu se numeshte sampling, shi asha s-a inventat hiphop-ul. Nu shtiu de ce dar multzi habar n-au chestia asta shi mereu vin cu chestii gen: furt, ciordeala etc.
Adevarul e ca Veritasaga a samplat multe chestii cunoscute ceea ce pe mulzti i-a intrigat (eu unul sunt adeptul sample-urilor mai obscure) dar atata timp cat negativele suna bine totul e ok pentru mine. In legatura cu Portishead aici e ceva mai dubios caci shi ei sampleaza shi poate fi un sampling la mana a doua ca sa zic asha dar pana la urma... de ce nu?
Avatar utilizator
Cracku
Junior Member
 
Mesaje: 29
Membru din: Joi Aug 28, 2003 11:00 pm

negative

Mesajde deianira » Vin Oct 24, 2003 12:21 pm

Mie tocmai asta mi se pare cel mai mishto la veritasaga ca sampleaza chestii f. cunoscute si care-mi placeau si in original!

Imi plac gusturile lor! Super!
deep in thoughts, deep in trouble
Avatar utilizator
deianira
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Dum Iul 27, 2003 11:00 pm

LBA2...

Mesajde Aurolacul » Vin Oct 24, 2003 1:52 pm

Au facut sampling din LBA 2, daca au facut din greseala sau dinadins nu stiu.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Vin Oct 31, 2003 8:53 am

Oricum, sunt cele mai reusite negative pe care le-am auzit in ultimii ani in hh ro, alaturi de cele de pe albumul lui Raku'.
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

....

Mesajde n3aGabitz » Joi Noi 06, 2003 10:24 pm

am o parere foarte proasta. Cracku hip hop-u nu sa facut prin a FURA cate un minute de piesa...ala numai e sampling. ca sa numai vorbim ca legal ai voie sa samplezi 8 masuri, incepand de la 9 a tre sa platesti ptr sample, sau sa ai voie de la autor (nimeni nu iti da un sample pe gratis). am vb de cateva ori cu dribller, si probabil ca intra pe net si citeste ce scriem noi pe forumuri...stiu ca sunt conditii grele sa faci muzica, dar cum unii pot sa nu sampleze atat de mult si sa faca muzica altfel...asa pot toti. ca exista programe..si cum e pirateria in tara, le ei pe degeaba. adica pula mea....te duce capu cum sa ciordesti calumea un sample si nu te duce mintea sa faci o linie in reason sau fruity loops?....

deci sunt anti asa ceva. si nu e numai dribler ...macar ce face el suna bine, asta nu inseamna ca sunt de acord.
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

Re: ....

Mesajde AdevaRapper » Vin Noi 07, 2003 9:43 am

Initial trimis de n3aGabitz
te duce capu cum sa ciordesti calumea un sample si nu te duce mintea sa faci o linie in reason sau fruity loops?....
a se citi "nu de tuce urechea sa faci o linie..."
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

...

Mesajde Hades » Mie Noi 12, 2003 11:42 pm

negativele-s misto... pt cei care zic ca sunt ciordite: cu ce bani s-ar putea cumpara asceste sampeluri cand oamenii isi vand albumu pe net? sa fim seriosi... nu-l mai criticatzi pe Dribbler... mai intai intrebatzi-va 'De ce?' si dupa aruncatzi-va cu afirmatzii de kkt!!!

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

....

Mesajde n3aGabitz » Joi Noi 13, 2003 6:01 pm

ok, eu vreau sa te intreb ceva: fara samples nu se pot face negative? (nu e nevoie sa imi raspunzi)

peace
Avatar utilizator
n3aGabitz
Junior Member
 
Mesaje: 1048
Membru din: Lun Oct 29, 2001 12:00 am

...

Mesajde Hades » Joi Noi 13, 2003 7:39 pm

probabil ca nu se pricepe decat sa faca negative cu sampeluri... si eu zic ca face treaba buna...

PacE
There is no save game in real life...
Hades
 
Mesaje: 891
Membru din: Dum Iun 01, 2003 11:00 am
Localitate: ...

Re: ...

Mesajde muffinass » Vin Noi 14, 2003 1:54 am

Sunt de partea sa folosesti samples. Insa admir mai mult lumea care foloseste samples atat de putin incat nici nu-ti dai seama. Ascultati la Kid Koala, sa vedeti de ce zic.
Daca ar face un negativ din sample-uri (sa zicem 5) ar fi totul perfect. Insa ma deranjeaza cand imi dau seama din CE melodiie e luat sample-ul. Si asta se aplica si mai mult cand e luat din ceva nou, care toata lumea stie.
Nu zic ca albumul e rau, e chiar superb facut, si s-a vazut ca a fost pusa multa munca in el. Si nu comentez la faza ca a folosit TOT beat-ul de la Requiem for a dream, si numai a aduagat versuri si niste tobe. Dar parca se putea si fara, zic eu :)
Mult mai admirabil e cineva care foloseste sample-uri VECHI, decat unul care reface unele melodii si baga versuri pe ele.
Totusi, ma abtin sa mai zic ceva ca probabil ca voi da impresia ca urasc albumul (lucru neadevarat).
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

and we both love hip hop

Mesajde deianira » Mie Noi 19, 2003 12:59 pm

hai sa va zic ceva!

reclamele mele preferate sunt la STR8 si la DARE. Cele mai impresionante piese la veritasaga au fost, pentru mine, Povesti triste si Si ... gata! (aia cu las-o asa!). Habar am cine au facut piesele originale (nici nu-mi pasa, nici nu mi se pare important), si ma doare in cot cati bani au dat firmele STR8 si DARE ca sa puna piesele alora in reclama. Si asa firmele astea scot bani cu garla din buzunarele noastre pentru numele lor (STR8, DARE!!! wha'da'hell!), si culmea ca ne conving tocmai prin intermediul muzicii (si al imaginilor) sa dam banu. Deci ei au de unde.

That's the big idea!

Cine nu pricepe ce am vrut sa zic, sa nu ezite sa ma intrebe.

Hai, las-o asa! Veritasaga: va iubim, tineti-o tot asa (adica chiar mai bine de atat!).
deep in thoughts, deep in trouble
Avatar utilizator
deianira
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Dum Iul 27, 2003 11:00 pm

Mesajde Vendetta » Mie Noi 19, 2003 11:24 pm

parerea mea e ca baietzii sunt buni , chiar foarte buni ... am vb si cu jivago de sampleing ... si a zis cam asa:
1. f mult trupe de hh fac sampleing , cate trupe au instrumente ca sa faca linia melodica ...
2. cu atat mai bine daca faci sampling din alte genuri muzicale (rock , jazz , ... ) ... am impresia ca pe melodia #3 , povesti triste e sampleing facut pe metalica (nu sunt sigur) ...
3. si e o diferentza dintre sampleing si a ciordi tot instrumentalul ... !!!!!!!!!!!!!!

Parerea mea e ca au facut un lucru bun .. si suma f bine !
Avatar utilizator
Vendetta
Junior Member
 
Mesaje: 207
Membru din: Lun Noi 03, 2003 12:00 am

Mesajde muffinass » Joi Noi 20, 2003 2:11 am

Melodiia #3 a fost luata (sau ma rog, cum ii zice-ti voi, sample-uita) de la un grup European, Motorpsycho (fac muzica psychadelic/jazz etc). AM melodiia in mp3, da' nu ma stresez sa-i caut numele.
Tot ce voi zice este ca la vreo 3 melodii Dribbler a luat TOT instrumentalul. Or fi facut-o din respect pentru grup, nu stiu. Cert e ca a luat negativul intreg de la Requiem for a dream (tema filmului) si ultima melodiie este luata IN INTREGIME de la Theme to Kill A Dead Man a lui Portishead. Nu e ca a stricat melodiile, sau ca si-a batut joc de ele, ca parca cereau ambele melodii sa aiba niste scratch-uri si d-astea pe ele, dar ma deranjat ca 1) nu s-a spus faptul ca intradevar s-au furat negative, si 2) ca dribbler, asa cred eu, evita subiectul. Jos palaria omului ca e talentat pana la cer, dar cand l-am intrebat de pe care melodii a luat negativul, n-a mai zis nimic (faptul e ca si eu am insirat 10 cantece, da' ma rog).
Suna superb albumul, asta-i adevarat, asa ca nu ma mai plang si eu ca un tigan la piata, vroiam numai sa vad ce parere are lumea de sample-ing si 'ciordeala cu gust :)'
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Mesajde Vendetta » Joi Noi 20, 2003 11:05 am

oricum man ... ce mai conteaza ... sampleing , tot negativul ... eu zic ca a iesit ceva bine ... merita ascultat ... il recomand tuturor care asculta HipHop ...
P.S. DribBler e super talentat ... omu' stie sa faca muzica ...
Avatar utilizator
Vendetta
Junior Member
 
Mesaje: 207
Membru din: Lun Noi 03, 2003 12:00 am

va mai zic ceva

Mesajde deianira » Vin Noi 21, 2003 10:05 am

uite, nu vreau sa fiu nesimtita, insa eu personal consider ca este arta si in a lua un instrumental in intregime...greu de conceput in cuvinte, n-o sa dau explicatii, veritasaga nu se asculta, se simte!

si pentru mine am de gand sa fac la fel. eu vad cateodata hip hopul ca pe un colaj (scoteam en gros la scoala proiecte randate asa, prin colaj), o arta in care te poti exprima liber folosind motive deja existente. E comprehensibil ce zic aici?
deep in thoughts, deep in trouble
Avatar utilizator
deianira
Junior Member
 
Mesaje: 78
Membru din: Dum Iul 27, 2003 11:00 pm

Mesajde AdevaRapper » Vin Noi 21, 2003 11:53 pm

Initial trimis de Vendetta
P.S. DribBler e super talentat ... omu' stie sa faca muzica ...

Nu e talentat, ci MESERIASH!
A nu se face confuzie!
Probabil ca Nea Gabitz stie la ce ma refer.

Ca o concluzie, un meseriash :) a facut negativele si de aceea suna asa bine!
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Vendetta » Sâm Noi 22, 2003 7:14 pm

DribBler , DribBler , DribBler , Degeaba face el negativele asa de super ... si Jigogo , si Praetor sunt talentatzi (si MESERIASHI , pt AdevaRapper ) ... crezi ca ar mai fi sunat asa super negativul cu niste versuri facute varaza , care sa nu intre pe bit ...

VeritaSage , sunt 3 , nu 1 !!!!!!!!!!!!!!!
Avatar utilizator
Vendetta
Junior Member
 
Mesaje: 207
Membru din: Lun Noi 03, 2003 12:00 am

Mesajde AdevaRapper » Dum Noi 30, 2003 2:00 am

Perfect de acord. De fapt, asta e marele merit al trupei.
Daca ramanem aici, aici ramanem!!!
Avatar utilizator
AdevaRapper
Junior Member
 
Mesaje: 1245
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Dzeu » Dum Noi 30, 2003 2:58 pm

Negativele sunt chiar super...shi io am tot respectu' pt Dribler...pace lui.
Razi!Maine poate fi mai rau!!!
Avatar utilizator
Dzeu
Junior Member
 
Mesaje: 223
Membru din: Mie Iul 02, 2003 11:00 pm

mda

Mesajde TheSmoker » Joi Ian 29, 2004 12:53 pm

Stiti cum e, nu poti sa faci niciodata ceva super bun,super din toate pctele de vedere fara sa sara cineva,fara sa zica cineva ceva negativ,avem nevoie de un rau necesar...cam asa s-ar exprima vraistea creata pe tema asta,VeritaSaga sunt super,tinand cont ca nu aveau experienta,nici instrumente nici bani...numa bine in rest...negative sample simple si frumoase...pace!
Sunt un uitat din popor in istorie cu glorie
Sunt intr-un foc scanteia de victorie!
Avatar utilizator
TheSmoker
Junior Member
 
Mesaje: 261
Membru din: Joi Feb 27, 2003 12:00 am

ELS"

Mesajde chantonbabylon » Joi Ian 29, 2004 1:02 pm

aveti careva tracklistu d ". si d la capat"???
chantonbabylon
Junior Member
 
Mesaje: 62
Membru din: Joi Dec 25, 2003 9:49 pm
Localitate: D-town, Germania

:)

Mesajde Kombat » Joi Ian 29, 2004 1:11 pm

lasa-mi o adresa de mail si iti trimit eu coperta daca vrei
Avatar utilizator
Kombat
Junior Member
 
Mesaje: 189
Membru din: Dum Iul 21, 2002 11:00 pm

Mesajde muffinass » Mie Feb 18, 2004 1:14 am

Ok, trec peste a raspunde la lume ca se face un carnat si mai mare. Finalul din partea mea este ca au facut o treaba foarte buna, dar ca sa refuzi sa admiti ca ai luat un intreg beat de la o alta melodiie, mi se pare, (pardon my french) josnic.
Deci, trecand peste toate cele...hai sa incepem alt subiect, si acela de 'ghiciti 'sample-ul' sau negativul':
deci sa incepem:
2. James Brown - It's a man's world
3. Motorpsycho - stalemate
4. Tchaikovksy - Spargatorul de nuci
13. Sunt mai mult ca sigur ca e ceva de portishead...da' nu stiu exact.
14. Romeo si julieta - nino rota
15. Requiem for a dream - clint mansell
16. metallica - ?
21. Portishead - To kill a dead man
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Mesajde Pizzi » Mie Feb 18, 2004 11:13 am

nda, nda, shtiu....tehnica ta....este minunata. apropo de furaciune.....methadon :t
Today is the last day that I'm using words...
Avatar utilizator
Pizzi
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mar 05, 2003 12:00 am

Mesajde muffinass » Mie Feb 18, 2004 4:48 pm

nu uita nici de jada (pirats klan)
"sunt inzestrat cu- deosebita putere,
ce poate lasa kiar si bolta cereasca fara stele..."
/
tehnica ta....este minunata
Avatar utilizator
muffinass
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Sâm Feb 23, 2002 12:00 am

Mesajde japarezu » Dum Feb 29, 2004 12:56 pm

da ....mare respekt ptr verita saga...toti sant talentati...nu numai dribler...totushi veritasaga e o trupa...
japarezu
Junior Member
 
Mesaje: 6
Membru din: Mie Ian 28, 2004 1:35 pm
Localitate: OLTENITZA

Mesajde usualflow » Joi Iul 15, 2004 10:48 pm

Zc ca dribbler a ales surse de inspiratie foarte frumoase. Sample-urile sunt pe masura liricii, iar muzica rezultanta te atinge acolo unde trebuie. Punct.
usualflow
Junior Member
 
Mesaje: 646
Membru din: Mar Dec 17, 2002 12:00 am

Mesajde Subsemnata` » Mar Sep 07, 2004 4:35 pm

Nu prea conteaza negativele atata timp cat versurile sunt bune..adik degeaba luau ei negativele dak versurile nu erau bune!
Te invit la dans..il stii pe tot? sau trecem la capitolul:faci bot?
Avatar utilizator
Subsemnata`
Junior Member
 
Mesaje: 34
Membru din: Joi Sep 02, 2004 11:00 pm

Mesajde IrC » Lun Sep 20, 2004 8:28 pm

Negativele, sunt super marfa, si se potrivesc cu versurile.Bravo, Veritasaga.
pace
Inteligente
Rime
Compun
"Mii de pusti in centru la concertul Wu-Tang/Mii de taguri, pe-alocuri/Statui cu Sugarhill Gang."
"Cel ce fara de pacat sa arunce primul cu piatra"
Avatar utilizator
IrC
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Vin Iul 02, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Hip-Hop

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron