Cubase SX 2! Are cineva ? Pareri,impresii e.t.c

Totul despre tehnologia sunetului

Cubase SX 2! Are cineva ? Pareri,impresii e.t.c

Mesajde dadius » Joi Oct 23, 2003 5:45 pm

Am vazut ca a aparut Cubase SX 2.Eu il primesc in weekendul asta.Voi il aveti? Stiti ceva despre el?
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Re: Cubase SX 2! Are cineva ? Pareri,impresii e.t.c

Mesajde soulviasound » Dum Oct 26, 2003 11:10 am

Initial trimis de dadius
Am vazut ca a aparut Cubase SX 2.Eu il primesc in weekendul asta.Voi il aveti? Stiti ceva despre el?


Il am si am avut timp sa ma si joc putin cu el. Prima impresie?
Foarte buna de fapt aduce chestiile noi la care ma asteptam si nu cred ca are rost sa le descriu fiindca sunt afisate pe site. O treaba care nu e pe site e sound-u lui sx 2. Intrece asteptariile. Cine a lucrat cu Reason 2 si 2.4 a observat ca suna bine fara a cere prea multa inginerie sa zic asa. Pana acum pentru asta mai foloseam reason-u dar acum bye bye. Nu am cuvinte sa descriu cum suna un mix down facut in sx 2 cu the grand, halion 2.0, moog modular si guitara trasa si trecuta prin amplitub iar pana acum trebuia sa pui serios osu sa iasa ceva bun dar acum nu mai necesita atata processare ca sa iasa la iveala caldura. Ma gandesc eu ca au schimbat algoritmul sau cine stie, important este ca totul suna mai cald.
Ideea este ca evolueaza cubase pe zi ce trece si cred eu va ajunge la nivelul de performanta a celor de la digidesign. Ce am mai vazut pe un forum este ca steinberg va lansa niste configuratii hardware asemeni lui digidesign si fara de de care cubase nu va putea fi instalat.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde dadius » Lun Oct 27, 2003 6:38 pm

am primit un kit dar nu am reusit sa-l pun pe "roate". Cand deschid un project imi blocheaza tot PC'ul si asa ramane pana restartez de la buton.
Deci inca nu stiu nimic de el. dupa ce ai scris tu trebuie sa fie misto programul. Sper sa fac rost de el cat mai curand.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde Sunny Morning » Joi Oct 30, 2003 2:56 pm

Sint mare fan Cubase, poate pentru ca a fost primul meu program de editare, asa ca n-am renuntat la el nici cind, in urma deselor modificari si a instabilitatii cu care ne incerca Steinberg, toti ceilalti au preferat Logic. SX a fost o mare incintare pentru mine, desi existau in continuare multi circotasi care sa se plinga de instabilitatea si neajunsurile lui (anume „celebrul“ dongle de protectie care-ti ocupa un valoros port USB!). Dar ce poti cere mai mult de la o prima versiune, un copil in fasa abia! Banuiam ca urmatorul SX va fi mult superior, insa la atit de multe si de mari progrese chiar nu speram. Cel mai tare ma bucur de functiunea freeze, care m-a salvat de la a mai folosi Logic, pe care personal il gasesc prea complicat. Acum, tot ce inainte nu puteam face decit cu Logic sau cu alte programe aditionale, reusesc foarte simplu cu SX2. E drept ca mi-am si facut nepermis de multi nervi pina am reusit sa descarc si sa activez jmecheria lor cu noul cod de protectie! Asta sa fie problema care te tine pe tine, Dadius?
O sa-mi para foarte rau curind, cind voi trece la Mac, fiindca Steinberg promite in continuare o dezvoltare remarcabila a Cubase, insa numai pentru PC. Cred ca voi folosi ProTools, care-mi e simpatic tocmai pentru ca e atit de similar cu Cubase.
I'm singing and dancing in the rain...
Avatar utilizator
Sunny Morning
Junior Member
 
Mesaje: 68
Membru din: Lun Oct 13, 2003 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Joi Oct 30, 2003 6:22 pm

Initial trimis de Mafi
Sint mare fan Cubase, poate pentru ca a fost primul meu program de editare, asa ca n-am renuntat la el nici cind, in urma deselor modificari si a instabilitatii cu care ne incerca Steinberg, toti ceilalti au preferat Logic. SX a fost o mare incintare pentru mine, desi existau in continuare multi circotasi care sa se plinga de instabilitatea si neajunsurile lui (anume „celebrul“ dongle de protectie care-ti ocupa un valoros port USB!). Dar ce poti cere mai mult de la o prima versiune, un copil in fasa abia! Banuiam ca urmatorul SX va fi mult superior, insa la atit de multe si de mari progrese chiar nu speram. Cel mai tare ma bucur de functiunea freeze, care m-a salvat de la a mai folosi Logic, pe care personal il gasesc prea complicat. Acum, tot ce inainte nu puteam face decit cu Logic sau cu alte programe aditionale, reusesc foarte simplu cu SX2. E drept ca mi-am si facut nepermis de multi nervi pina am reusit sa descarc si sa activez jmecheria lor cu noul cod de protectie! Asta sa fie problema care te tine pe tine, Dadius?
O sa-mi para foarte rau curind, cind voi trece la Mac, fiindca Steinberg promite in continuare o dezvoltare remarcabila a Cubase, insa numai pentru PC. Cred ca voi folosi ProTools, care-mi e simpatic tocmai pentru ca e atit de similar cu Cubase.


De ce iti pare rau ca treci pe MAC ? Exista versiunea lui SX2 si pentru MAC si plus de asta sunc kilograme de VSTi care merg pe MAC iar daca lucrezi cu ProTools, acesta suporta iar VSTi si desigur RTAS care este implementat in majoritatea plugin-uriilor.
Nu cred ca ai nici cel mai mic motiv sa-ti para rau ba zic eu sa te bucuri. AAA cred ca gasesc totusi un motiv de care sa-ti para rau, vei scapa de o groaza de bani atunci cand vei cumpara MAC-UL
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: Cubase SX 2! Are cineva ? Pareri,impresii e.t.c

Mesajde adiudrea » Lun Noi 03, 2003 10:31 pm

Eu am Cubase SX 2.01 si chiar v-as recomanda sa faceti acest update ca prima versiune 2.00 este plina de bugs-uri. De asemenea as avea nevoie de ceva ajutor pentru ca sunt cam la inceput.Pana acum mergeam pe Fruity,Acid si SoundForge dar noul Cubase m-a convins - Tre' sa-l invat!!!Asa ca daca puteti ajuta-ti-ma si pe mine!
adiudrea
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Lun Noi 03, 2003 2:09 am

Re: Re: Cubase SX 2! Are cineva ? Pareri,impresii e.t.c

Mesajde soulviasound » Mar Noi 04, 2003 9:20 am

Initial trimis de adiudrea
Eu am Cubase SX 2.01 si chiar v-as recomanda sa faceti acest update ca prima versiune 2.00 este plina de bugs-uri. De asemenea as avea nevoie de ceva ajutor pentru ca sunt cam la inceput.Pana acum mergeam pe Fruity,Acid si SoundForge dar noul Cubase m-a convins - Tre' sa-l invat!!!Asa ca daca puteti ajuta-ti-ma si pe mine!


Scuze daca ti se va parea ca sunt putin rau dar nu o zic cu rautate: Cum crezi tu ca ai putea sa cunosti bug-uriile unui program daca tu zici ca trebuie sa-l inveti. Repet nu vreau sa te atac la faza asta da asa sa-ti dai seama ca nu e asa cum zici. Eu am sx 2 update-ul 2.01 si crede-ma ca la 2.0 nu am gasit nici o problema. Eu nu zic ca nu mai are probleme micute da rar mai apuci tu la inceput sa te lovesti de ele. Si daca are tin de partea cu aranjarea piesei nu la procese. Si spor la treba...
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Cubase SX 2! Are cineva ? Pareri,impresii e.t.c

Mesajde Darec » Mar Noi 04, 2003 11:09 am

Intr-un final am avut si eu timp sa-l instalez si sa ma uit pe el...
Face toti banii :)
Afara de interfata care devine din ce in ce mai prietenoasa...am o vaga impresie (trebuie sa ma verific si sa citesc despre chestia asta) ca a fost schimbat logaritmul, motorul audio...Mixdownul iese altfel...Incercati pe trackuri simple si vedeti diferentele...Deocamdata nu pot sa spun decat ca se merita in totalitate ... Mai lucrez si revin ...

P.S. Io am doar o varianta de vreo 60 de mega , varianta pe doua cd-uri ce are (numai demouri, sampleruri... sunt bune de ceva) ?
Darec
 

Mesajde dadius » Mar Noi 04, 2003 2:39 pm

eu inca nu-l am. ce sa fac? si joi plec.asa ca nu mai am ce face.poate mi-l trimiteti vreunul din voi in spania.:rolleyes:
va dau adresa cand o s-o stiu.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde soulviasound » Mar Noi 04, 2003 6:55 pm

Initial trimis de dadius
eu inca nu-l am. ce sa fac? si joi plec.asa ca nu mai am ce face.poate mi-l trimiteti vreunul din voi in spania.:rolleyes:
va dau adresa cand o s-o stiu.



Nu mai plange ca nu ai de unde sa-ti faci rost, ti-am zis cum poti sa-ti faci rost de pe mirc de soft-uri sau mai e si kazza sau mai stiu eu ce alte surse. Nu cred ca te va costa o avere sa-ti bagi o linie de net pe-acolo, si chiar cu 15-25 kb/sec. il lasi o zi la download pana vi de la sevici si ai scos 700 MB. Eu ti l-as da dar tu pleci joi si pe langa asta trebuie sa recunosc ca ma tot iau cu alte treburi si tot uit sa il iau cand ma duc in oras.Daca s-ar putea sa il dau cuiva de-aici de pe scaun ar fi ideal. Daca treci cumva prin cluj sau oradea (daca iesi pe la vama bors) suna-ma si-ti dau.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Re: Cubase SX 2! Are cineva ? Pareri,impresii e.t.c

Mesajde soulviasound » Mar Noi 04, 2003 7:15 pm

Initial trimis de Darec

P.S. Io am doar o varianta de vreo 60 de mega , varianta pe doua cd-uri ce are (numai demouri, sampleruri... sunt bune de ceva) ?


Sa zicem ca merita pentru cei care sunt la inceput. Te face sa-ti dai seama cam ce poate cu noile tehnologii. Le poti numi tutoriale. Dar nu asta e important la cel pe 3 cd-uri (il am eu). Nu vrea sa crape nici de-al naibi ;). Serios acum, eu tare mult m-am confruntat cu sx inainte la faze de genu ca se faceau toate caracterele mari si imi zicea ca nu putea sa-mi seteze esantionarea, si nu mai auzeam nimic pana nu resetam, noroc ca puteam salva. La asta i-am bagat rewire pe toate 64 canale de la reason, rewire rebirth si 9 canale pline de efecte si de vsti-uri (the grand, stylius, moog modular, pentagon, fm7 si toate astea care ocupa "putine resurse"), send-uriile full, master esfect full si nici de-al dracu' nu voia sa crape ( procu era deja la 80 la suta si el mergea stabil da stabil rau de tot si am facut testul ASIO iar latenta tot la 0 era fixata si fara nici o pacaitura. Au dat baietii lovitura cu versiunea asta. Imi retrag cuvintele cand am spus ca voi lucra numai pe ProTools. A naibi sa fiu daca mai stiu pe care sa-l folosesc. Amandoua imi plac da SX 2 intrece limitele stabilitatii.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde dadius » Mar Noi 04, 2003 9:53 pm

mai laudati-l mult si poate cititi de mine in ziar ca m-am impuscat:( . nu cred ca voi avea vreo linie de net acolo.Cel putin in prima faza. cu mirc'u e prea complicat . Cu kazaa stiu.La fel si cu emule. E vorba de linie.O sa intru pe net prin celular cel mai probabil asa ca nici o sansa. Asta e.Lasa ca vad eu cum fac. Oricum o vreme nu voi mai avea de lucru cu muzica asa ca nu ma arde la degete neaparat.

ps ies prin vama Nadlac.
Spune-mi ce muzică asculţi, ca să îţi spun câţi sunteţi de mulţi!
Avatar utilizator
dadius
 
Mesaje: 779
Membru din: Dum Iun 16, 2002 11:00 pm

Mesajde boockanc » Vin Noi 14, 2003 1:23 pm

Ma baieti,nu inteleg nimic.Am cubase 3,5 .Instrumentele sunt midi si imi supara tare urechea.Voi lucrati cu MIDI?
boockanc
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 03, 2003 7:50 pm
Localitate: Grecia Sparty

Mesajde soulviasound » Vin Noi 14, 2003 8:34 pm

Initial trimis de boockanc
Ma baieti,nu inteleg nimic.Am cubase 3,5 .Instrumentele sunt midi si imi supara tare urechea.Voi lucrati cu MIDI?

Initial trimis de boockanc
Ma baieti,nu inteleg nimic.Am cubase 3,5 .Instrumentele sunt midi si imi supara tare urechea.Voi lucrati cu MIDI?


MIDI (musical instrument digital interface) nu este un instrument este un protocol care trimite mesaje de tip nota sau control (0-127). Noi lucram cu VSTi-uri care sunt comandate MIDI. Mai pe intelesul tau la MIDI IN conectezi o clapa sau un dispozitiv capabil sa trimita mesaje MIDI iar pe portul de MIDI OUT conectezi cea ce vrei sa fie controlat. Eu zic sa iei o documentatie MIDI si apoi apucate de treaba. Un controler MIDI poate trimite mesaje diferite pe 16 canale (GM, general MIDI) sau 32 (XG, extended general standard impus de yamaha). In afara de note prin MIDI se mai pot trimite valori de la 0-127 asigniate unui controler caruia ii este asigniat un numar. De exemplu controlul modulatiei ii este asigniat nr 1 in standardul GM. Bine-nteles ca in unele sequencere sau mai stiu eu ce programe poti tu sa alegi nr controlerui. Si fa si tu rost de un Cubase mai nou (sx) caci are o interfata mult mai prietenoasa si mai intuitiva.
Avatar utilizator
soulviasound
Junior Member
 
Mesaje: 111
Membru din: Dum Apr 13, 2003 11:00 pm

Mesajde boockanc » Sâm Noi 22, 2003 11:52 am

Initial trimis de soulviasound



MIDI (musical instrument digital interface) nu este un instrument este un protocol care trimite mesaje de tip nota sau control (0-127). Noi lucram cu VSTi-uri care sunt comandate MIDI. Mai pe intelesul tau la MIDI IN conectezi o clapa sau un dispozitiv capabil sa trimita mesaje MIDI iar pe portul de MIDI OUT conectezi cea ce vrei sa fie controlat. Eu zic sa iei o documentatie MIDI si apoi apucate de treaba. Un controler MIDI poate trimite mesaje diferite pe 16 canale (GM, general MIDI) sau 32 (XG, extended general standard impus de yamaha). In afara de note prin MIDI se mai pot trimite valori de la 0-127 asigniate unui controler caruia ii este asigniat un numar. De exemplu controlul modulatiei ii este asigniat nr 1 in standardul GM. Bine-nteles ca in unele sequencere sau mai stiu eu ce programe poti tu sa alegi nr controlerui. Si fa si tu rost de un Cubase mai nou (sx) caci are o interfata mult mai prietenoasa si mai intuitiva.

Cind spun instrument MIDI,ma refer la instrumentele folosite de placa de sunet( Creative S/W synth,etc).Clapa pe care ofolosesc este Yamaha psr400,pe care am conectato la midi in/out.Ce nu inteleg,este, cum pot folosi sunetele din Yamaha in computer?
boockanc
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 03, 2003 7:50 pm
Localitate: Grecia Sparty

Mesajde bad bad Annie » Vin Dec 19, 2003 2:43 pm

E cam greu sa-ti explic pentru 3.5, caci nu mai tin minte cum erau organizate meniurile si cum se numeau. In principiu, pentru ca sa folosesti sunetele din Yamaha, trebuie ca ea sa-ti apara in Cubase ca instrument, ceea ce se intimpla automat cind e bine instalata . Asigura-te ca si clapa are setarile necesare (enable midi receive channel/clock), pentru asta citesti mai bine instructiunile, caci mie PRS400 nu-mi e asa familiara. De asemenea, clapa trebuie sincronizata cu Cubase, dintr-un meniu „device setup“ sau cum s-o numi el la 3.5 .
Daca totul a mers bine si Yamaha iti apare ca instrument in Cubase, o selectezi la midi out (si la midi in, daca cinti chiar la ea). Ar trebui sa se auda.
O cauza pentru care sunetele din placa pe care le alegi pentru un track midi deja existent (eventual importat) o iau razna, adica nu poti controla preseturile, volumele si alti parametri, este informatia de la inceputul trackului care specifica programul, volumul, etc. Adica trackul midi importat contine deja informatiile asupra instrumentului si parametrilor lui. Daca te incurca, ele pot fi sterse din MIDI/ list editor sau ceva asemanator. Sau stergi prima masura a trackului, daca, binenteles, ea nu contine si note. Si apoi reglezi volumul si ceilalti parametri cum iti place.
Don't hate me because I'm beautiful!
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Cubase SX

Mesajde Roll » Dum Dec 21, 2003 2:53 am

Salut.Am primit un Cubase SX dar nu are numar serial.Ma poate ajuta careva?Unde as putea gasi un cablu MIDI?
Roll
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Dec 21, 2003 2:36 am
Localitate: Lupeni

Am nevoie de cubase sx 2

Mesajde retxed » Mie Dec 24, 2003 12:55 am

Imi trebuie neaparat Cubase SX 2
Dau bani care imi face rost
Adresa mea de mail e cipi_net@yahoo.com
Daca aveti de vanzare trimiteti un mail aici
VA multumesc
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Schimburi

Mesajde Avangard Stuff » Joi Dec 25, 2003 1:09 am

Caut de ceva timp Cubase Sx2 , si nu il gasesc ...
Daca ma poate ajuta cineva, ofer la schimb documentatie de mixing/mastering cat cuprinde, 2 cd-uri cu tutoriale cubase sx , reason varianta 2.5 full , si alte chestii ...
Cei care ma pot ajuta ii rog sa imi trimita un mail la Chupakabra@Avangardmiuzic.ro

De asemenea daca aveti plugin-uri noi , pe care inca nu le am, putem face schimburi si in acest domeniu ...(Mai ales pentru cei care stau in Bucuresti ... dar merge si prin posta cu cei din provincie !)

Va multumesc anticipat!
Avangard Stuff
 

Mesajde retxed » Joi Dec 25, 2003 12:35 pm

Am nevoie de Cubase SX 2 ca de are!!!
Va rog mult faceti-mi rost careva de el
Va dau bani,ce vreti voi
Scrieti la cipi_net@yahoo.com
Va multumesc
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

upload song

Mesajde boockanc » Vin Dec 26, 2003 12:15 am

Pentru cei interesati de upload song ,http://www.playersparadise.net,
il face cu brio.Ca sa-ti faci o parere ,cauta-l pe bookcanc
la player name,unde pisele mele abia asteapta criticile voastre.
Mentiune:piesele au nevoie de mastering,sint demo si bineinteles,
all right reserved
boockanc
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Noi 03, 2003 7:50 pm
Localitate: Grecia Sparty

Cubase SX 2

Mesajde retxed » Vin Dec 26, 2003 2:49 pm

Am nevoie de Cubase Sx 2
Dau orice pentru el
Da click aici cipi_net@yahoo.com
VA ROG MULT !!!!!!!
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Va rog

Mesajde retxed » Lun Dec 29, 2003 2:03 am

Care mai aveti Cubase Sx va rog din suflet imi trebuie
nici nu va da-ti seama cat
VA ROG !!!!!!!!
Dari un mail la cipi_net@yahoo.com
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde karamel » Vin Ian 02, 2004 10:18 pm

Caut si eu Reason 2.5 Full(sau orice alta versiune full) si Cubase SX 2. Poate cineva sa ma ajute?

Adresa mea de mail: karamel@kissme.ro.
karamel
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Ian 02, 2004 1:15 am

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesajde retxed » Lun Ian 12, 2004 10:32 pm

Vreau si eu Cubase SX 2
Va dau bani grei pe el
Dar am nevoie cat mai repede
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Daca vreti careva sa imi vindeti adresa mea este cipi_net@yahoo.com
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Cat vreti voi...

Mesajde retxed » Dum Ian 25, 2004 1:40 am

Va dau bani gramada cate milioane vreti
dar va rog sa imi dati Cubase SX 2
Caut de mult , adresa mea de mail e cipi_net@yahoo.com
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am


Înapoi la Home Recording

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori