Seria Harry Potter incurajeaza vrajitoria?

Glume, poante, farse, lucruri aberante, off-topic grosolan

Seria Harry Potter incurajeaza vrajitoria?

Mesajde ginny_hp » Vin Dec 19, 2003 9:20 am

Acest subiect m-a framantat inca de cand am inceput sa citesc cartea. Oare, exista cititori, care parcurgand-o, sa-si doreasca sa faca anumite practici sa le zicem cel putin anormale? Posibil... dar parerea mea este urmatoarea:
Pentru mine seria este o lume fantastica, ireala, eu pot sa fac distinctia clara intre real si ireal. Si este important ca toti sa o facem. In fond basmele romanesti contin, de asemeni, zane, vrajitoare, personaje cu puteri magice, dar le dam copiilor nostri sa le citeasca. Important este sa-i invatam ce este curat, moral, normal, sa-i invatam ce este bine si ce este rau, si sa speram ca vor avea mereu discernamantul sa aleaga intre un lucru bun si unul rau. In fond ii lasam sa se uite la atatea filme violente, cu imagini brutale, ii lasam sa joace jocuri pe calculator si multe altele...
Sa nu uitam ca chiar autoarea, intr-un interview a declarat ca este impotriva vrajitoriei reale, si ca subiectul cartilor ei nu descrie si nu incurajeaza practicile vrajitoriei.
As putea sa scriu toata ziua la acest aspect. Voi ce parare aveti?
Lumea lui Harry Potter:
http://www.harrypotter.as.ro
ginny_hp
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Dec 19, 2003 8:55 am

Mesajde bhuttu » Vin Dec 19, 2003 10:12 am

Io da cand am vazut filmu' cu harry potter am inceput sa scot ochii la toate papusile de mi le trimitea matusa din spania ca sa orbeasca dusmanii. da' ai dracu', parca le luase harry potter mintile cu bagheta fermecata, ca n-a avut nici pe dracu'. Asa ca io zic ca seria harry potter incurajeaza vrajitoria, da' sirul harry potter o descurajeaza mai tare. asa ca vreau si eu un sir de covrigi fermecati.

Tema de casa:
1. ce-i aia vrajitorie si unde se gaseste ea in natura?
2. de ce nu e asa viteaza sa faca singura faptele pe care o incurajeaza seria harry potter?
3. in acest caz, exista vreo legatura intre harry potter si miron cozma si daca da, este ea periculoasa pentru siguranta statului roman?
4. cine l-a mancat pe Henderson?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Re: Seria Harry Potter incurajeaza vrajitoria?

Mesajde gaga » Vin Dec 19, 2003 10:21 am

Initial trimis de ginny_hp
As putea sa scriu toata ziua la acest aspect.


TE ROG NUUUUUUUUUUUUUUUU !!!!!!!!!!!!!

bai butulica, vezi ca e de carte nu de film, eshti offtopic si ma confuzezi ... oricum la tema aia raspunsurile sunt:

1. da
2. deodata
3. e galbena
4. ion iliescu
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Vin Dec 19, 2003 10:45 am

bre si io de cand n-am citit cartile nu-mi vine sa fac vrajitorii deci ie clar ca nu.


caz pe bune adica lasand mistoul la oparte (adica pe partea dreapta ca pe stanga sta caterinca):
acu vro cateva luni o nemtoaica pe la douaj de ani care iera si un pic cu piticii plecati de acasa dupe ce citi hairy plotter s-a gandit si iea sa faca o potiune. si a luat fatuca o bucata pahar plastic in care a turnat alcool, pasta de dinti parca neste grasimi si alte multe chestii: pe care porma le pus pe foc. rezultatul: o casa arsa si o nebuna la spital. deci vedeti voi ca ie adevarat



si acu raspunsurile

1. vrajitoria este o chestie care se gaseste in natura sub forma de culupici transversati de cornotiu. Stare naturala: fleashca
2. pentru ca cand iera mica a violato tacsu
3. da si miron cozma ii palce femeile si heri puter are ochielari
4. stiu da daca tias spune ar trebui sa te omor
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Vin Dec 19, 2003 11:53 am

Initial trimis de animaloo

acu vro cateva luni o nemtoaica pe la douaj de ani care iera si un pic cu piticii plecati de acasa dupe ce citi hairy plotter s-a gandit si iea sa faca o potiune. si a luat fatuca o bucata pahar plastic in care a turnat alcool, pasta de dinti parca neste grasimi si alte multe chestii: pe care porma le pus pe foc. rezultatul: o casa arsa si o nebuna la spital. deci vedeti voi ca ie adevarat


io da cand cu basilisku lu harry potter filmu offtopic nu mai joc heroes cu fortressu. si cum fortressu e salb la vraji, inseamna ca cam incureajeaza si vrajitoria, si harry potter. deci nu chiar asa...

si cu nemtoaica o inteleg, ca si io am incercat sa fac o portiune d-asta. adica am luat un pahar de plastic si am toooot turnat alcool in el. si s-a intamplat minunea de mi-a venit voia buna ca prin farmec. asadar vrajitoria merge, numa ca nemtoaica a pus neste ingrediente in plus de i-a iesit altceva. io n-am mai stat casa ii ard p-aia de ma supara p-acolo si nici sah n-am mai jucat de cand eram in spital cu mana-n ghips.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Dec 19, 2003 12:03 pm

Initial trimis de bhuttu

fortressu e salb la vraji, inseamna ca cam incureajeaza si vrajitoria, si harry potter.


da, da warcraft3iu e salba ca vrajile este scapate de influentza lui harry, aia l-a facut, cred eu, salb pe fortress.
ca sa fim in continuare ontopic as mentiona ca pe gugle scrie ca salbu nu e salba si poate de-aia s-a intamplat asa cu bietu harry de nu a putut ca sa influenteze si pozitiv si negativ.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde bhuttu » Vin Dec 19, 2003 12:09 pm

dan an-are oum veio as ma igrese asca ol itera caisi srai in pac?
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Dec 19, 2003 12:12 pm

da poate ca
harry de nu a putut ca sa influenteze si pozitiv si negativ


dar ce mai heri asta ie curent ca sa influenteze pozitiv sau negativ...ca din cate am invatat curentu ie alternativ sau sinusoidal sau nu stu cum. si cum heri ie nici alternativ ci elispoidal rezulta ca salba lui de vraji nu influenteaza in nici un mod (a nu se intelege moderator, in cazu asta nustucine) vrajitoria care se stie ca hexista si hanaite de heri, prin faimoasele mama omida si mama vierma care era adevarata cunostinta a adevaratei verisaore a adevaratei vecine de bloc cu adevarata vecina lu mama omida cea mai cunoscuta vrajitoare...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Dec 19, 2003 1:14 pm

trebuie sa iti spun, ca sa stii ca singura influenta vrajitoreasca poate fii numai ca urmare a curentului continuu, desi unii spun ca poate urma si curentul apei eu prefer prima varianta, in special contra curentului cubist in literatura.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Sâm Dec 20, 2003 4:10 pm

Az a venit varamea de 11 ani la mine cu volumu 5 din Heri Potar shi m-a facut broscoi,apoi porumbel,apoi a scos din palarie vo douaz de iepuri albi cu ochii roshii shi porma m-a facut iar la loc k sa pot sa postez aventurile pan care am trecut.Mi-a marturisit k shi la scoala,la ea`n clasa totzii copiii deja e vrajitori k ii vrajeste pa ailaltzi copii sa le dea sandvisurile shi cecurile de alocatzie.Deci io propun sa interzicem cartile astea shi sa le ardem in peatza publica
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde blushenka » Dum Dec 21, 2003 5:08 pm

Ce-aveti, oameni buni, ati mancat matraguna? Vine si ea fata cu o intrebare, care, corect, e cam rasuflata de acuma, dar si-a spus si ea parerea in legatura cu o chestie, si presupun ca se astepta la niste raspunsuri serioase, si voi aiurati ca niste drogati? Asa se obisnuieste pe aici? Nu stiam. Sau asta e ultima moda in a te da smecher si 'literat'. Mde, o fi...
[size=-2]Stop dreaming,
People who say that are blaspheming,
They're doing nine to five and moaning,
They don't want you succeeding when they've blown it.[/size]
Avatar utilizator
blushenka
Junior Member
 
Mesaje: 45
Membru din: Joi Iul 24, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Dec 21, 2003 8:28 pm

La asemenea intrebare ,ce raspunsuri te asteptai sa vezi?Shi in alta ordine de idei nu ie de la droage k noi nu obisnuim ,ie de la siropu de coacaze contra tusei...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde ginny_hp » Dum Dec 21, 2003 10:05 pm

Initial trimis de MiG29
La asemenea intrebare ,ce raspunsuri te asteptai sa vezi?Shi in alta ordine de idei nu ie de la droage k noi nu obisnuim ,ie de la siropu de coacaze contra tusei...

La asemenea intrebare puteai sa nu iti mai aprinzi creierii atai si sa aberezi un raspuns de 2 bani. De multe ori, daca nu esti in stare sa raspunzi la un subiect, este mult mai bine sa taci. Nu de alta, dar suprasarcina creierului tau poate duce la arderea completa (si rapida, un fel de autocombustie).
Lumea lui Harry Potter:
http://www.harrypotter.as.ro
ginny_hp
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Dec 19, 2003 8:55 am

Mesajde gaga » Lun Dec 22, 2003 10:02 am

exista deja subiect hari ploter deschis de gabitzu = personajul interesat de vrajitoare nu stie regulamentul, posteaza inainte de citirea forumului, are site in semnatura, raspunde cu quote, se ia de un user care a raspuns pertinent ... cum se cheama asta? ai ghicit ...

case closed
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

continuare

Mesajde ginny_hp » Mar Dec 23, 2003 5:12 pm

Yeah, sure...
Si acum sa revin la topica daca voi n-o faceti.
Nu cred ca seria HP incurajeaza mai mult vrajitoria decat Stapanul inelelor...
Lumea lui Harry Potter:
http://www.harrypotter.as.ro
ginny_hp
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Dec 19, 2003 8:55 am

nu e vrajitorie

Mesajde Mr Teo » Mie Dec 31, 2003 9:56 am

Toata astea sunt doar niste chestii publicitare.
Rowling face jde miliarde si lumea ramane sa creada ce vrea.
Exemplu: matrix reloaded toate lume are varianta lui a semnificatiei filmului.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde gabuba » Joi Ian 01, 2004 11:14 pm

WTF?
deci rowling chiar face jde miliarde dar intrebarea era daca incurajeaza sau nu vrajitoria. da bre, eu zic ca o incurajeaza caci am intalnit la viata mea de licean multi copii tembeli care acu vor sa faca vraja alahamora la tanti mercedesa care e vrajitoareasa.
probabil ca ar fi fost ok ca ai nostrii plozi ce s-au apucat de citit harry potter sa stie ce inseamna o carte de aventura SF.
- S-a strans toată lumea?
- Toţi in păr!
Avatar utilizator
gabuba
 
Mesaje: 6847
Membru din: Mie Noi 21, 2001 12:00 am

vrajitorie sau nevrajitorie

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 11:17 pm

Ce fac unii ca alahomara si maturi si astea zic ca sunt chestiuni puerile care le fac unii oameni ca se distreze sau mai bine zis unii copii.
Daca ar fi sa o iei asa pana si orice nimic de carte poate sa incurajeze ceva rau si nu vrei sa ii lasi pe altii sa o citeasca.
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

incurajare vrajitorie

Mesajde ginny_hp » Vin Ian 16, 2004 9:16 am

Mda... totusi nu e chiar asa de nepericuloasa chestia asta. Nu alohomora e cea periculoasa, e nasol cand incep sa citeasca tot felul de prostii prin reviste dupa vraji, farmece si alte asemenea, luand exemplul din carti. Dar, iar ma intreb: ce facem, nu il mai lasam sa se uite la un film politisc, sa nu ajunga criminal?
Lumea lui Harry Potter:
http://www.harrypotter.as.ro
ginny_hp
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Vin Dec 19, 2003 8:55 am

Mesajde memetshot » Vin Ian 16, 2004 9:27 am

io zic ca finding nemo care nu ie carte da ie film ingurajeaza mai mult vrajitori decat heri pateu pentru ca in filmu cu nimo ie nijte pesti care vorbeste si stie medicina..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 16, 2004 9:58 am

da bah..si in acvariu era muntele ala vrajit unde rosteau ei incantatii demonice si satanice. cum se numea muntele ca am uitat ?
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm


Înapoi la Vechi: Kterinca & Aberatzii

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori