Placerea gustului...

Cum te impaci cu mancarea?

Mananci ca sa traiesti/ca trebuie
8
36%
Traiesti ca sa mananci
5
23%
Ambele
9
41%
 
Voturi totale : 22

Placerea gustului...

Mesajde loran_raul » Dum Iun 08, 2003 7:37 am

Va place sa mancati? sau mancati ca trebuie...
Cu riscul sa imi faceti pofta de ceva, care va este mancarea preferata?
loran_raul
Junior Member
 
Mesaje: 42
Membru din: Lun Iun 25, 2001 12:51 pm
Localitate: bucharest

Mesajde Shaki » Lun Iun 09, 2003 11:47 am

Nu prea imi place sa mananc... dar imi place iaurtul si in general produsele lactate. Imi mai plac fructele si dulciurile, dar nu exagerat de mult.
aliatzi, right? :D

A little girl went out to play, lost in the marketplace as if half-born...
Avatar utilizator
Shaki
 
Mesaje: 7089
Membru din: Lun Mar 10, 2003 12:00 am

Mesajde genie27 » Lun Iun 09, 2003 4:29 pm

ambele
pizza, inghetata, fructele, legumele, iaurtul, salate de tot felul... yummmyyy
I'm a nobody, nobody is perfect, therefore I'm perfect.
genie27
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Dum Iun 08, 2003 1:38 pm
Localitate: craiova

Mesajde ROBAKITA » Mar Iun 10, 2003 11:15 pm

Eu maninc de obicei doar daca mi-e foame,ops,iaka m-a palit foamea:D,maninc bine numai la prinz,dimineata numai cafea si ceva biscuti,la prinz o mincare buna,apoi continui cu fructe,inghetata,sucuri naturale,iar seara nu maninc mai nimic,adik,ceva fructe si mincare usoara,gen salate verzi sau supe de pasare:)...de aia sint asa de grasa:D
Oricum conteaza foarte mult ce fel de mincare consumi,daca e comerciala ,adik de la super market sau mincare ''curata'' de tara,cel putin in starinatate se consuma mult mincarea comerciala,ca hot-dog,sau hamburger,bleah,din cele comerciale imi place pizza:)
E bine sa maninci sanatos:)
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde Nightmare » Mie Iun 11, 2003 9:59 am

Nu prea imi place sa mananc.
Imi plac dulciurile si inhgetata.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iun 11, 2003 10:07 am

bah in pribegiile mele pe meleaguri straine am intalnit tot felu de mancaruri. am incercat de toate macar sa nu mor ignorant. unele mi-au placut altele nu. insa cel mai mult am urat si urasc mancarurile combinate gen sarat/dulce sau acru/dulce sau condimentat/dulce gen sa zicem pui pane cu portocale sau ananas, sau fried noodles cu mango si multe alte combinatii traznite.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Mie Iun 11, 2003 3:51 pm

la mine e putin din amandoua. vara in general mananc mult mai usor decat in restul anului, sandvisuri, salate, iauturi, fructe&salate de fructe etc, dar din atunci cand se iveste ocazia nu spun nu unei mase copioase, mai ales daca sunt mancaruri de care mi-era pofta (nu-i asa, Moshule?)

dar slabiciunea mea cea mai mare sunt deserturile (tortul cu fructe, inghetata, un Banana Split facut ca la carte, si prajiturile facute de manutza mea!!!) desi nu sunt foarte tare in materie, imi place sa gatesc, mai ales pentru o ocazie speciala, sau pentru un grupulet mai mare de oameni. si mai mult decat atat, ador sa fac prajituri (si sa incerc noi retete de praji) Dar cel mai mult...imi place cand pun un platou cu prajituri reusite in fata prietenilor mei si incet-incet incep sa dispara :D
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Matrashita » Mie Iun 11, 2003 3:59 pm

Eu nu ma hranesc chiar sanatos si stiu asta.Nu sunt o pofticioasa dar imi place sa mananc.Adevarul e ca niciodata nu am poftit dupa ceva ce am vazut la altcineva(sau nu`mi aduc aminte).
Nu prea mi-au placut niciodata legumele din pacate,f necesare pt o alimentatie sanatoasa si pt aportul lor de vitamine.
Ce`mi place sa mananc cel mai mult pe lumea asta sunt dulciurile,in special inghetata.
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde Crystalized » Sâm Iun 14, 2003 3:04 am

Sunt o mare pofticioasa si recunosc asta.As alege ambele variante pentru ca la mine depinde de situatii.Daca vreau sa fac o impresie buna sau pentru o ocazie,atunci ma abtin de la placerile culinare.

Mancarea mea preferata e pizza,genul fast-food:hamburgeri,hotdog,sandwich,etc
Crystalized
 

Mesajde Kayla » Sâm Oct 18, 2003 12:20 pm

Eu pot spune ca ador pur si simplu sa mananc. Mancarurile mele preferate: pizza, mc donald's, kfc. Dar si fructele.
Kayla
 

Mesajde J'adore » Lun Oct 27, 2003 2:44 am

Ambele, de cand ma stiu nu prea mananc, adica mananc fortata de ai mei, cand am ajuns aici in the windy city, aveam 40 de kg si 1.64..deci f slaba..stiu, cu toate ca mancam, zik eu bine, si mancare gatita si junk food....
Dar am observat ca in timpul anului cand sunt aici(Chicago) parca sunt intr`o stare de foame continua, Iar atunci cand ajung in romania revin iarasi la normal si mananc ca un om normal...sau cel putin normal pt. mine. Eu ma intreb de ce fac asta :con:
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde bad bad Annie » Mar Noi 04, 2003 1:12 pm

in timpul anului cand sunt aici(Chicago) parca sunt intr`o stare de foame continua, Iar atunci cand ajung in romania revin iarasi la normal si mananc ca un om normal...sau cel putin normal pt. mine.


Cum s-ar zice, Jadore Mafia, cind esti in orasul lui Capone maninci de frica mortii, he, he!...


Eu vad mincatul un hobby. Cu cit mai multa ciocolata si carne, cu atit mai bine. Hi, hi, am vazut cindva un panou de reclama cu animalute dragalase si insingerate (caprioara, purcelus, miel etc) ce ne indemna sa devenim vegetarieni si sa nu cumva sa mai mincam aceste fiinte simpatice. M-a impresionat enorm. Mi s-a pus un nod in git si mi-au dat lacrimile. Un om, urmarindu-mi privirea, a fost foarte impresionat de reactia mea, si m-a intrebat daca sint o aparatoare a animalelor. Si asta, i-am raspuns eu, insa pling pentru ca uite, vedeti matale macelaria aia de peste drum?... la foamea pe care o am acum in git n-am cum sa nu devorez chiar acum o ceafa de purcelus, fierbinte si suculenta, in piine cu mustar!
...Si exact asa am si facut!... Pacatoasa de mine!

"...maninc si pling...maninc!"
Avatar utilizator
bad bad Annie
Junior Member
 
Mesaje: 306
Membru din: Mar Noi 04, 2003 12:00 am

Mesajde AnouCk » Mie Noi 05, 2003 11:39 pm

eu mananc pentru a traii si traiesc pentru a manca. Am votat ambele.
difera. Astazi pot manca de pofta, de placere.. maine doar pentru ca stiu ca trebuie sa mananc ceva.
Cel mai mult imi place sa mananc "junk food"..deci poate ar trebui sa spun: i live for chocolate !
Forgive me, Father, for I have sinned / Find me guilty of the life I feel within
I am the secret / I am the sin / I am the guilty / And I am, I am the thorn within
Avatar utilizator
AnouCk
 
Mesaje: 86
Membru din: Lun Oct 06, 2003 11:00 pm

mancarea

Mesajde brenda77775 » Vin Noi 14, 2003 5:21 pm

Imi place sa mananc de toate, dar acum incerc sa mananc mai multe legume si fructe.
brenda77775
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Oct 29, 2003 10:35 pm
Localitate: italia-bergamo

4191

Mesajde baixinho© » Sâm Noi 15, 2003 9:25 am

am votat prima varianta. mananc cand mi-e foame, dar nu orice. mananc si cand am pofta de ceva anume, iar chestia asta are doua parti. prima ar fi ca atunci cand este ceva al carui/carei gust il cunosc, mananc mai multicel, dar nu a ma satur. cand este ceva ce nu am mai consumat, mananc de pofta, chiar daca ulterior constat ca este bun/buna la gust. nu-mi sunt taran si sa mai cer ceva ce nu am mai gustat daca vad ca imi place.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Despre

Mesajde Mark1 » Mar Noi 25, 2003 10:20 am

Mananc temperat, nu prea am voie proteine desi fac sport mult. Imi place sa mananc sanatos, fara sa fac excese, sa mananc gustos. Nu traiesc ptr asta.

Imi place mancarea romaneasca, frantuzeasca si chinezeasca :cow:. In UK mancarea autohtona este groaznica. Facuta ca sa te ofilesti.
Mark
Constanta/Romania
London/UK
1906
Avatar utilizator
Mark1
Junior Member
 
Mesaje: 97
Membru din: Lun Noi 17, 2003 12:00 am

Mesajde Delphyna » Sâm Noi 29, 2003 8:26 pm

Eu am votat ca cica as manca numai ca sa traiesc... ca asa mi-a venit... dar la o prima vedere nu s-ar zice... ca am perioade si perioade... dar de aproape o luna de cand am zburat de acasa traiesc cu mancare cam artificiala.... si atunci mi-am zis: stop! Macar sa ma recunoasca oamenii cand ma intorc... aici ( undeva in Olanda) ma enerveaza ca masa de seama a zilei e cina... si chiar respecta regula asta.... despre lactate numai de bine... dupa gustul meu!
Delphyna
 
Mesaje: 591
Membru din: Sâm Noi 29, 2003 12:00 pm
Localitate: In my secret life

Mesajde Weet-weet » Sâm Noi 29, 2003 11:10 pm

Imi place sa mananc .. cand am venit aici , eram destul de slaba .. mancam foarte mult , dar faceam si multa miscare , eram/sunt o persoana stresata , care se enerveaza repede .. asa ca nu se punea nimic de pe mine , dar cum ajungand aici , am cam renuntat sa fac miscare si nu am incetat sa mananc mult , m-am ingrasat .. si continui ... Mancarea e buna , mananc aproape tot si e o adevarata placere :yD
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde zakiller » Lun Apr 17, 2006 10:56 pm

mananc de sparg tot ce prind de la pizza la KFC la paste la pui la porc cat cuprinde.. mai tin si regim alimentar si mananc sanatos, dar MULT, si intotdeauna alerg, ca sa pot sa mananc mai mult ! :)
zakiller
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Mar Mar 28, 2006 7:37 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Hranire sanatoasa

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron